Çfarë është hypertonus mitrës


 • Përkufizimi i "hypertonus mitrës"
 • Shkaqet e hypertonus mitrës
 • Efektet e hypertonus mitrës
 • Trajtimi i hypertonus mitrës
 • Parandalimi i hypertonus mitrës
 • PËRKUFIZIMET Unë "Hypertonus mitrës"

  Hypertonicity quajtur tkurrjes së mitrës që ndodhin para terminit për lindje (SDA). Shpesh këto reduktime të ndodhë në shtatzëninë e hershme. Hypertonicity atje, diagnostikohet me anë të ultrazërit dhe hypertonicity që ndjen gruan.

  Rritja e ton, e cila është përcaktuar nga ultrazërit, por ndjeu një grua mund të jetë një reagim të vetë studimit (kjo është veçanërisht e vërtetë për tremujorin e parë), ose rezultat i stresit psikologjik.

  Ky diskutim i rritur excitability e muskujve të mitrës dhe se ajo i takon një rrezik për ndodhjen e abortit kërcënuar. Mjeku mund të përshkruajnë trajtim parandalues ​​- drogë që lehtësimin e spazma e muskujve të butë (papaverine, jo-spa) dhe qetësuesve. Pas përfundimit të kursit të trajtimit është me ultratinguj të përsëritura.

  Por ka një tjetër situatë ku ajo mendon se mitra "kameneet", ai përjeton dhimbje në zonën pubike, duke tërhequr përsëri dhimbje, ndjenjë e plotësi në dhimbje më të ulët bark ose, të ngjashme me menstruale. Mjekët e konsiderojnë atë si një kërcënim për abort dhe ngritur çështjen e hospitalizimit.


  Ajo duhet sqaruar se pas 32 javë të shtatzënisë pamjen kontraktimet e mitrës periodik që nuk janë të shoqëruar me dhimbje - është normale. Kjo ashtuquajturat përgatitore kontraktimet Braxton-Hicks kur mitra "trenat" se për procesin gjenerike.


  Shkaqet e hypertonus mitrës

  Hypertonicity i mitrës mund të shkaktohet nga çrregullime hormonale shpesh - të reduktuara funksion ovarian (prodhimin e reduktuar e hormoneve seksuale femërore) dhe rritjen e sekretimit të hormoneve seksuale mashkullore në veshkave dhe / ose vezoret (hyperandrogenism). Edhe pse jashtë shtatzënisë kushte të tilla nuk konsiderohen të rrezikshme.

  Hypertonicity mund të zhvillohet në sfondin e sëmundjeve inflamatore të organeve pelvike ose të jetë një rezultat i abortit, si dhe anomali dhe keqformime të mitrës.

  Përveç kësaj, ajo u gjet se gratë ankth dhe depresion gjatë shtatzënisë dhe madje edhe tensionin e brendshme, pasiguri - e gjithë kjo gjithashtu rrit hypertonus mitrës.


  Efektet e hypertonus mitrës

  Së pari, mitra - një trup muskuloz dhe placenta - jo (analogji - patch tryapochnoy në një mushama gome). Kur mitra është shtrirë-akuzuar (rrit ton-reduktuar), placenta nuk mund të sillen në të njëjtën mënyrë. Si rezultat i shkëputje të mundshme placental.

  Së dyti, kur muskujt e mitrës të shtrënguar atë anije të ngjeshur të placentës, rrjedhjen e oksigjenit dhe ushqyesve për fëmijën është zvogëluar.

  Kjo mund të shkaktojë një vonesë në rritje dhe zhvillim.


  Trajtimi i hypertonus mitrës

  Para së gjithash të përpiqen për të qetësuar dhe relaksohuni. Vetëm le poshtë çdo gjë dhe të shpenzojnë më shumë kohë në shtrat. Ton mund të reduktohet nëse pika emocion.

  Në këtë rast, në qoftë se mjeku këmbëngul për shtrimin në spital, duhet të siguroj dhe të pranojë. Shko në spital të paktën e dobishme, sepse ajo do të jetë më e lehtë për të mbajtur të qetë. Nuk ju thjesht nuk duhet të joshet për të gatuar ose të pastruar një diçka të vogël të shijshme. Standard periudhë trajtim të 10-14 ditëve.

  Në qetësuesve spitalore të përshkruara, përgatitjet magnez (p.sh. Magne-B6), antispasmodics (njëjtë papaverine) dhe drogat më të rënda (hinipral, dexamethasone).

  Ai ofron dy pilula dhe pikoj.

  Një tjetër plus: të shtrirë në spital për një kohë të shkurtër mund të kalojë numrin e madh të testeve dhe pas shkarkimit është shumë më pak gjasa për të shkuar në klinika antenatal.


  Parandalimi i hypertonus mitrës

  Së fundi, një fjalë në lidhje me parandalimin e hypertonus mitrës. Në fazën e planifikimit të shtatzënisë, mjekët këshillohen t'i nënshtrohen shqyrtimit për sëmundjet infektive të organeve pelvike, të konsultoheni me një gjinekolog, endokrinolog, nëse është e nevojshme - terapisti.

  Nëse shtatzënia ka ndodhur, duhet të ketë trajtim të sigurtë (dhe fëmijë) i butë për të reduktuar stresin fizik dhe mendor, të mësojnë teknikat e relaksimit, grua jetik shtatzënë, dhe në dhimbje të vogël - të konsultoheni me mjekun tuaj.