Çfarë është preeclampsia


 • Preeclampsia në shtatzëni
 • Ënjtje dhe trajtim

 • Shpesh pyetja: "Sa mund dhe duhet të shtoni peshë gjatë shtatzënisë një grua?" Shumë përgjigje të saktë, rreth 10-12 kg. Por kjo ndodh kështu disa të shtuar 20 kg apo më shumë. Gratë indinjuar: "Pse femrat gjithmonë të konsultoheni na peshojnë, çfarë një ndryshim një mjek që unë do të kuptoj pas lindjes? Në përgjithësi, një grua gjatë shtatzënisë duhet të hani çdo gjë që ai dëshiron. Dhe pastaj fëmija nuk ka marrë ushqyesve të nevojshme. " Që shpesh e ka shpjeguar se shtim në peshë jo normale - një nga simptomat e para të patologjisë serioze të quajtur - "mellitus".


  Preeclampsia në shtatzëni

  Preeclampsia - një sëmundje që ndodh vetëm në shtatzëni dhe zakonisht shkon larg brenda disa ditë pas lindjes. Preeclampsia prek rreth një e treta e grave shtatzëna. Rreth sa i vështirë është sëmundje, statistikat: gjatë viteve ajo është në mënyrë të vendosur në tre shkaqet e vdekshmërisë së nënave në Rusi.

  Preeclampsia fillon vetëm pas 16-20 javë të shtatzënisë, dhe më shpesh në tremujorin e III (pas 28 javësh). Kjo ndodh për shkak të ndryshimeve në shtatzënë, e cila rezultoi në placenta prodhuar substancave që mund të bëni mikrodyrochki në enët.


  Nëpërmjet këtyre "vrima" në inde me proteinat plazma e gjakut të depërtuar në të lëngshme edemë formuar kështu. E tyre e parë është e padukshme për syrin, dhe mund të gjenden në peshim.

  "Hole" e formuar në enët e veshkave, sepse nëpërmjet tyre bie në proteina urinës. Sa më shumë "vrima", gruaja humbet më shumë proteina, sëmundje më serioze. Prandaj, ajo është shpesh mjeku lëshon urinalysis shtatzënë amtare. Kjo ju lejon për të diagnostikuar dhe për të filluar trajtimin sa më shpejt të jetë e mundur.

  Që të lëngshme majtas e anijes, trupi ka për të rritur presionin e gjakut të pompë të lëngshme mbetur në trup. Nuk është një simptomë e treta e preeclampsia - presionit të lartë të gjakut.

  Sepse ajo rrit koagulimit koagulimit të gjakut, e cila mund të çojë në mpiksjen e gjakut.

  Preeclampsia keqe. Grua ndihet shumë të gjatë të shëndetshme. E pra mendoj për atë, mbipeshë ka proteina gjetur në urinë, presioni është rritur disi. Por kjo nuk është kokë-dhimbje, dhe veshkave gjithashtu nuk i shqetësuar. Pra, të gjithë të drejtë? Por në realitet ajo nuk është. I fryrë sepse jo vetëm duart, këmbët, fytyrën, por placenta (e cila çon në një mungesë të oksigjenit të fetusit), dhe në fund të fundit - të trurit (e cila mund të çojë në një sulm nga gjykata).

  Kjo simptome (dhimbje koke, vjellje, ndezje "fluturon" para syve, të qenët i përgjumur, letargji, dhimbje në stomak) shfaqet në disa orë, nganjëherë minuta para sulmit nga ana e gjykatës, e cila mund të vuajnë jetën dhe nënën dhe fëmijën.
  Kjo është quajtur preeclampsia, dhe konfiskimet - eklampsia. Rreziku është se në të tillë gjendje vrullshëm i zhvillimit sulm në zemër, goditje, edemë pulmonare, shkëputje placental dhe retinë, veshkave dhe dështim të mëlçisë. Dhe kjo është shumë e shpejtë dhe - në gratë në dukje të shëndetshme dhe të rinj.

  Kjo është arsyeja pse mjekët antenatal klinikat aq shumë kohë për parandalimin dhe diagnostikimin në kohë të Gestozë në gratë shtatzëna.


  Ënjtje dhe trajtim

  Me një të madhe mark-peshë dhe nuk ka mjek të dukshme ënjtje mund të sugjeroj që ju të vënë në mostër maclura-Aldrich (ICE mostër): shkruani kripur nënlëkurës dhe të zbuluar kohë për të cilat papulë vendosmërisë.


  Në qoftë se në më pak se 35 minuta, kështu që ju kanë fshehur edemë. Nga rruga, nëse ju bëhet e vështirë për të bëj gishtat janë të mpirë, ata nuk janë unazë nalazyat - ajo është asgjë si ënjtje e duarve.

  Nëse keni gjetur vetëm ënjtje të lehtë të këmbëve, mjeku do të përshkruajnë trajtim ambulator. Gjithashtu enjtur duart dhe fytyrën, dhe përveç kësaj ka qenë proteina në urinë, tensioni i rritur? Nevojë urgjente për të shkuar në spital! Ndonjëherë gjendja mund të përkeqësohet nënën shtatzënë disa ditë. Nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj. Ndonjëherë droga janë marrë nëna, mund të komplikojë vetëm çështje. Kjo është veçanërisht e vërtetë e diuretics (diuretikë).  Shumë gra mendojnë se prania e diuretics edemë ndihmojë sekretohet e lëngjeve të tepërta. Por në fakt, në enët dhe kështu shumë pak të lëngshme, ajo shkoi në pëlhurë! Në këtë rast, diuretics marrin pengon sëmundjen.

  Informacion nga artikullin "preeclampsia në Pregnant"