Çfarë atsetonemichnyy sindrom


 • Sindromi Atsetonemichnyy
 • Si të njohin
 • Çfarë duhet të bëni

 • Në ethe baby, të vjella, dehidratim dhe, si rezultat, "të shpejtë" dhe disa orë në një pikoj. Për të përballuar me shtëpinë sindromi atsetonemichnym, ju duhet të veprojnë shpejt dhe në mënyrë të qartë.

  Sindromi Atsetonemichnyy

  Sindromi Atsetonemichnyy - është një përgjigje specifike e fëmijëve të vegjël të trupit të shkaktuara nga çrregullime të metabolizmit purine (rritje e përqendrimit të urinës në trup).

  Rënduese infeksionet kjo situatë virale, stresi ushqyese ("të rënda" enët e pazakontë), duke ngrën tepër, stresi psiko-emocional.

  Mjekët vënë re se fëmijët janë më shumë të ngjarë atsetonemiyi me një lloj të caktuar të kushtetutës: i hollë, zakonisht mbeten pas kolegëve të tyre në peshë.

  Përveç kësaj, "chomuchky." Lehtësisht nervoz dhe kureshtar Zakonisht sulmi i parë atje në fëmijët dy tre-vjeçare, të shpeshta shtatë vjet dhe zhduken për 12 vjet.

  Për fat të keq, në fillim atsetonemichesskiy sindromi është e vështirë për të identifikuar veten e tyre. Nëse mjeku insiston që shkaktoi pëlqimin spitalor, pa hezitim. Të vjella të vazhdueshme që çon në dehidratim dhe humbja e kripërave çon në pasoja serioze. Merrni gjithçka që e spitalit që ju nevojitet për veten tuaj dhe fëmijën tuaj. Jenë të përgatitur për faktin se fëmija vënë në një pikoj. Tiny futur kripur intravenoz, glukozë dhe të japin antiemetic.

  Si të njohin

 • të vjella të shumta ose të pakontrollueshme (ajo provokon edhe përpjekje për të ushqyer ose ujë fëmijëve)
 • dehidratim dhe dehje (me një karakteristike skuqem zbehtë e lëkurës, hypotonia muskujve)
 • ankth dhe nën
  zbuzhdenie
 • në fillim të krizës ndryshojnë letargji, dobësi, marramendje
 • dobësimi i zemrës Dashuri, takikardi, arrhythmia
 • cramping apo dhimbje të vazhdueshme të barkut, nauze
 • rritur mëlçisë 1-2 cm mbajtur për disa ditë
 • ethe për të 37,5-38,5 ° C, ndonjëherë - lart
 • prania e urinës, të vjellat, erë exhaled ajrit të aceton

 • Çfarë duhet të bëni

  Kur fëmijët tanë papritmas i sëmurë, ne shpesh bëhen të shqetësuar nuk e di se çfarë të kuptojnë dhe ku të shkoni.

  Për të ruajtur në kohë të vështira dhe qartësia e mendimit për të ndihmuar fëmijën, të veprojë në mënyrë rigoroze sipas planit tonë.

  Të eliminojë mundësinë e apendiksit - në qoftë se ka një vonesë prej një karrige dhe fëmija nuk e prek bark. Nëse në dyshim, më mirë të thirrur një mjek. E bën fëmijën të pijë çdo 5 minuta një lugë çaji.

  Filloni me pijshëm alkaline (duke përdorur bikarbonat natriumi ujë - "Luzhanska", "Poliana Kvasova", "Borjomi"). Fëmija Poi derisa të ndalet vjella. Nëse kjo nuk ndalet për 3 orë, thirrje e "ndihmës së parë".

 • pastruar zorrë duke përdorur një klizmë - nevojën 2-qind zgjidhje të sode (një lugë çaji sode buke në një gotë me ujë të ngrohtë).

  Por mos harroni, kjo mund të bëhet në qoftë se fëmija është mjaft barku i butë dhe është karrige! Në mënyrë tipike, kur temperatura bie klizmë - dhe fëmijë më mirë.
 • Pas ndërprerjes të vjella mund të pini komposto ëmbël fëmijë të frutave të thata: për të rindërtuar-tion forcat kishte nevojë për glukozë.
 • Paralelisht, do të përgatisë një rehydron zgjidhje (Detyruar brenda natës fëmijën të pijë rreth një litër gllënjka njelmët të lëngshme).
 • Knock poshtë fëmijën në një krevat fëmijësh apo hundët nervozizëm në duart e tij - ai kishte nevojë për pjesën tjetër krevat.
 • Ne do të duhet të mohoj 6-12 orë (kjo nuk vlen për fëmijët, të cilët janë të ushqehen me gji). Nëse një fëmijë pyet për ushqimin e para, ajo mund të jetë një ushqim pak.

 • Ndiqni dietë gradualisht shtoni produkte të reja (Ndiqni mirëqenien e fëmijës), 5-6 ditë dietë duhet të jetë mjaft e larmishme, dhe dy javë më vonë fëmija do të shkojnë në dietë të zakonshme.
 • Të jetë i sigurt prokonsultuysya juaj mjeku: Rekomandimet ndoshta pediatër dhe gastroenterologist të përshtatur për dietën dhe mënyrën e jetesës së fëmijës tuaj.

  Informacion nga artikullin "Atsetonemichnyy Cyndrom."