Çfarë është më e mira për fëmijën - pastërti apo sterilitetin


 • Higjena Nursery
 • Higjena dezhda fëmijë, rroba dhe pelena
 • Artikuj Higjiena Infermierinë
 • Banje fëmijë të vegjël
 • Higjiena Lodrat
 • Komunikimi me kafshët
 • Nëse ju mendoni rreth saj, masa më higjienike për qëllim eliminimin ose kimikate të dëmshme apo mikrobet. Kimikatet duket të gjithë relativisht i qartë. Mikrobet (i njohur shkencërisht si mikroorganizmave dhe ata janë kryesisht bakteret, të paktën - kërpudhave mikroskopike dhe kafshët e një-qelizor) sillen ndryshe në trup. Mikroorganizmave patogjene janë gjithmonë ose pothuajse gjithmonë të shkaktojë sëmundje.

  Oportuniste (më neutral) nuk shkaktojnë sëmundje, të paktën në një person të shëndetshëm, apo shkakut, por vetëm kur prekje numër shumë të madh të qelizave mikrobike apo dobësimin e sistemit imunitar. Bakteret miqësore, dmth "asistent", ndonjëherë edhe e domosdoshme.

  Në të vërtetë, sistemi imunitar i fëmijës është i papërsosur, dhe prandaj funksioni i saj mbrojtës janë dukshëm të ndryshme nga ato në të rriturit, por nuk do të thotë se ne duhet të plotësisht të mbrojtur trupin vogël nga pushtuesit ndonjë mikroorganizmave? Kuptim të përbashkët dikton që ne duhet të mbrojnë plotësisht fëmijët nga vetëm grupin e parë të mikrobeve.


  Përfaqësues nga tjetri - vetëm kjo shumë "goditi një numër shumë të madh." Sepse, në thelb, duke marrë ato në trup stimulon formimin e mbrojtjes pa paraqitur një kërcënim real për shëndetin.


  Higjena Nursery

  Fëmija kërkohet pastërtia (ose dhoma që ndan fëmijë me anëtarët e tjerë të familjes) duhet të përfshijnë transmetimin e rregullt, pastrim lagësht, ruajtjen libra vetëm në rafte xhami, mungesa e mundshme e mobiljeve veshur me susta dhe qilima. Në mot të ftohtë, kur përfshirë ngrohje qendrore, Humidification është shumë e rekomanduar. Unë do të them edhe se ajo është pothuajse e domosdoshme.

  Çfarë ajrit tharëse rrobash shtëpie, më shumë lagështi është humbur përmes frymëmarrjes dhe të lëkurës. Kjo krijon vështirësi të tjerë në të transferimit të ngrohjes fëmija, i cili është tashmë i përsosur. Përveç kësaj, mukusit tharë rreshtim zgavrën hundës; ajo zvogëlon vetitë e tij mbrojtëse, dhe fëmija mund të zhvillohet më shumë nasmorky dhe ftohjet e tjera. Për lagështimit pajisjet kanë pajisje të veçanta që mund të programuar për një tregues lagështia.
  Ju mund të bëni pa pajisje të shtrenjta duke përdorur enë të hapura të ujit, të tilla si një pellg ose tank (mos përdorni ushqim të thatë për peshk, është e lehtë për të shpërndarë grimcave, të cilat janë shumë të allerhenni) apo vënë në një peshqir të pastër bateri të nxehtë të lagësht që ju rregullisht lagësht.  Kur një fëmijë fillon të zvarritje, kujdesi juaj do të jetë kat pastërtinë dhe gjëra që mund të bëhet tani "pre" baby. Gjinore duhet të pastrohen 1-2 herë në ditë me ujë me shkumë sapuni i butë (dmth kështu që nuk lë substanca të dëmshme) ose ujë. Rregullt pastrimin dyshemenë me zgjidhje të produkteve që përmbajnë klor, krejt të panevojshme, ose përqendrimi i përbërësit aktiv në to të pamjaftueshme për dezinfektim të plotë, apo nuhatës këto fonde mund të jenë të dëmshme për fëmijën.

  Pluhurave qilima mundësisht jo më pak se dy herë në javë. Vini re se shumë nga pastrues të ajrit aktuale kthehen mjediset grimcat më të vogla të pluhurit që mund të jenë për rrugët e frymëmarrjes edhe më i dëmshëm se pluhuri në sipërfaqe dhe të dukshme për syrin.

  Prandaj, është e dëshirueshme për të bërë pastrimin në rendin e mëposhtëm: propylososte së pari, pastaj të lajë dyshemenë dhe fshij pluhurin.


  Higjena dezhda fëmijë, rroba dhe pelena

  Të gjitha rrobat (duke përfshirë pelena) patate të skuqura duhet të shlyhet veças nga të rriturit dhe fëmijët edhe më të vjetër nga e veshjeve. Kjo duhet të caktojë një tas të veçantë (në rastin e larjen e duarve ose njomje). Për njomje përdorim më të mirë "fëmijën" e bukur, dhe për dorë ose makinë larëse - vetëm pluhur për rrobat e foshnjës: ata jo vetëm që janë të sigurt për lëkurën e foshnjës, por më mirë larë "specifike", siç thonë ata, ndotja.

  Nëse fëmija lëkurës nuk ka problem, atëherë ju nuk mund të fshihet rroba hekuri - më të lartë të dy partive. Megjithatë, për muajin e parë të foshnjës së brendshme jeta dhe pelena proprasovuvaty më mirë akoma - jo aq shumë për dezinfektim shtesë si për t'i dhënë atyre butësi, sepse në atë moshë të lëkurës aq delikat dhe dëmtuar lehtë! Nëse përdorni pelena e disponueshme, higjiena është "vende butë" mund të konsiderohet zgjidhen.

  Nëse përdorni pelena reusable, është kusht që lëkura është në rregull, larje dhe hekurosje mjaftueshme për butësi (kjo është veçanërisht e rëndësishme), edhe pse disa ende e konsiderojnë pelena detyrueshme valë, dikush - të gjithë , hto- atë - feçe vetëm njolla.

  Sipas mendimit tim, është e nevojshme, vetëm në qoftë se ka ndonjë problem me lëkurë, duke çuar në një shkelje të integritetit (puçrra pelenë, tregon zhytem në alergji dhe t. N.). Por nëse kjo është e vërtetë jo vetëm për pelena, por për të gjitha rrobat e tjera në kontakt me lëkurën e dëmtuar.

  Pastaj, pa valë dhe hekurosje gjitha gjërat e vogla fëmija nuk mund të bëni (si edhe pa këshilla profesionale).


  Artikuj Higjiena Infermierinë

  Le të fillojmë me këtë "objekt" si gjirit të nënës. Nevoja para çdo ushqimi larë atë me ujë dhe sapun - jo më shumë se një mit. Çfarë është e nevojshme të vërtetë është për të ndryshuar çdo sytjena ditë dhe pads që mbledhin rrjedh qumësht - dhe edhe më shumë.

  Nëse ju jeni në rroba të pastra, atëherë çfarë testimi shtesë për të ekspozuar gjinjtë? Pas nipples thata sapun (si dhe lyhet "bojë të gjelbër") janë shumë më të prirur për plasaritje, por kjo është mënyra e vërtetë për të infeksionit. Ajo është jeta e mjaftueshme përditshme. Veçanërisht i dyshimtë është e rekomanduar para çdo lavazh ushqyerit të gjirit nën ujë të rrjedhshëm. (Gji dyshim do të thotë një shkallë ekstreme të harresës dhe mosbesimit të natyrës: qumështi i gjirit përmban një pasuri e faktorëve mbrojtës imunitar!)

  Enët fëmijë (shishe, thithat, më vonë - pjata, lugë, etj) duhet të mbrohen kryesisht nga këto mikrobet - dmth ata që jetojnë në ne.

  Dhe në të rriturit "të shëndetshme" vështirë se të bëjë pa kariesit (dëmtimit të dhëmbëve dhe florës goxha vicioz zakonshme microbial), gastrit (dhe kjo mund të ndodhë edhe bakteret që shkaktojnë sëmundje në stomak ulçerë) dhe "charms" të tjera. Fakti që ne thjesht i keq për pakta mund të kthehet në një katastrofë. Prandaj kategorikisht përjashtojnë marrjen tona mikrobet "amtare" për fëmijët tanë të dashur, nën çfarëdo maskën nuk provoni shishet e tyre me lugë të tyre, nuk e bëj dalë ... (ndjenjë e vazhdueshme e përbashkët do ta tregojë). Gjithashtu, të jetë i sigurt për të caktuar një furçë të veçantë për shishe larëse dhe nipples. Të gjitha enët duhet të jetë tërësisht i shpëlarë nga mbeturinat e ushqimit dhe qumësht.

  Nëse ju do të menjëherë të ushqyer fëmijën (nuk ka rëndësi - përzierje e qumështit dhe të japë disa ushqime të ngurta nga një lugë), shumë të tërësisht të larë enët, të tilla si sapun fëmijë. Për hedging mund të marrë sapun - ajo përgjithësisht e fortë antiseptik, sode buke ose mustardë pluhur (ajo lan më mirë se yndyrna të tjera). Asnjë Sterilizimi është e nevojshme (me kusht që të gjitha rregullat e mësipërme gjithmonë aplikoni), dhe nuk ka nevojë të derdh ujë të valë janë larë tërësisht pjatë të fëmijës suaj. Sterilizimi është i nevojshëm vetëm në mungesë të pjatave individuale të fëmijëve (p.sh., në spital ku procedura është kryer, dhe natyrisht).

  Mikrobet nga ajri në parim nuk të shkaktojë infeksione të zorrëve, dhe jo sterilizimi nuk do të shpëtojë nga kontakti me të njëjtin ajër.

  Nëse jeni duke shkuar për një kohë për të mbajtur ushqimin në enë (p.sh. ztsidzhuyetsya qumësht për përdorim në të ardhmen), sterilizimi nuk mund të jetë i tepërt (në qoftë se një enët individuale, vetëm derdh atë ujë të valë). Nuk është më pak e rëndësishme për të vëzhguar dy kërkesa: nuk është e mundshme për të derdh dhe përkthyer e produkteve nga një enë në enë dhe të përdorin vetëm kontejnerët e thatë, si lagështi është një terren i shkëlqyer mbarështimit për mikrobet.
  Shishe më e mirë neprosterilizovannaya thatë se me mbeturinat e lagështisë pas sterilizimit.  Ëmbëlsira (mos harroni për sundimin e imunitetit!) Të mjaftueshme për të larë me sapun dhe ujë pas rënies në dysheme ose vetëm shpëlarje me ujë shpesh - pas cribs, strollers, etj N. Obdavaty e ujë të valë është e nevojshme.


  Banje fëmijë të vegjël

  Fillimi i fëmijëve të shëndetshëm lahet në vaskë ose dush të rrituri mund të jetë nga rreth javës së vjetër kur plaga e kërthizës i ka shëruar. I përdorin të ziera ose të ngjyrosura "Permanganat kalium" ujë nuk ka kuptim (p.sh. përdorimin e ujit nga trokitje e lehtë dhe jo nga rezervuarët natyrore të shkallë të ndryshme të pastërtisë).

  Dush Samu, në qoftë se një individ, duhet të lahen me sapun fëmijë; Në qoftë se ju përdorni banjo të rriturin, ajo duhet të pastrohen me sode buke (dhe vidchyschaye gjitha të mirë - jo më keq klor-përmbajnë drogë, dhe të sigurt për të lëkurës).


  Higjiena Lodrat

  Lodrat duhet të lahen mirë materiale - plastikës, gomës. Lahen ata duhet sapun fëmijë. Obdavaty e ujë të valë shumë. Lodra për bebe nuk duhet të jetë bërë nga lesh, dhe i çdo garzë me lodër duhet të jetë e lehtë për të veshin off si ndotja.


  Komunikimi me kafshët

  Pyetje fëmija komunikimit me kafshët është e diskutueshme. Sigurisht, ky komunikim është për shumë fëmijë tuaja të pikave pozitive. Në anën tjetër, shumë mjekë pediatër janë jashtëzakonisht frikë prej tij, sepse kafshët janë shpesh burim i infeksioneve shumë të pakëndshme (duke përfshirë klamidia, toksoplazmennoy, mykoplazmat).

  Prandaj, ju lutemi të konsultoheni me veteriner tuaj në lidhje me të.

  Në përfundim logjikisht rikujtoi se një tjetër burim i më se më është mikrobet janë rritur gjatë infeksionit. Eshtë e panevojshme të thuhet, izolimin, veshin një maskë enët individuale dhe masa të tjera të tilla janë të nevojshme për shëndetin e foshnjës.

  Informacion nga neni Dorofei Apaeva "Clean apo sterilitet?"