Çfarë ndjen fëmijën gjatë lindjes së fëmijës


 • Ora gatishmërisë
 • Ajo duket filluar!
 • Tronditje Sound
 • Vlerësimet e para
 • Një linjë e pengesave
 • Hi, mami!

 • Faza e parë e punës (kontraktimet) - më i gjatë (të ndarë në 3 faza). Puna kryesore në të merr fëmijën. Faza e dytë është quajtur "periudha e pushteteve." Kjo është shumë më e shkurtër se të parët, këtu ju jeni duke u përpjekur me thërrimet së bashku, ju jeni në mënyrë aktive duke ndihmuar atë. Faza e tretë - dëbimi i placentës. Ajo merr më pak se gjysmë ore. Gjatë kësaj periudhe trudyshsya ju dhe ndihmojnë mjekët dhe të fëmijës pushimi dhe duke u përdorur për ta situatën e re. Për të gjitha shkon mirë, ju duhet të dini nga zemra jo vetëm një rol, por një partner të vogël. Dhe kjo është e rëndësishme për të kuptuar se lindjes - bashkëpunimin tuaj.

  Ju dhe fëmija - Tandy i fortë, me asnjë pjesëmarrës pasive.


  Ora gatishmërisë

  Në javët e fundit të shtatzënisë fëmija e kupton se diçka e pazakontë po ndodh: muret komod "shtëpi", kanë filluar të lëvizin. Ai e ndjen se nëna e tij e merr frymë thellë, zemra e saj duke mposhtur më të shpejtë.

  Fëmijë është tashmë mjaft e madhe dhe e rëndë (peshon rreth 3-3,5 kg). Ai ngushtë në mitër, apo shpjegoj ose të tërheqë këmbët. Vetëm argëtim, gjiri gisht. Në këtë kohë, fëmija shpesh mund lemzë. Dhe ndonjëherë aq shumë sa që ju duhet për të mbajtur kërcim bark.

  Mjeku shpjegim. Në 39-40 javë duke filluar kontraktimet kontraktimet Braxton-Hicks. Ata janë pa dhimbje dhe të shkurtër (secili zgjat jo më shumë se 30 sekonda).


  Bark tuaj në këtë kohë është e ngushtë dhe e tensionuar. Kontraktimet e rreme të punës janë të përgatitur për të dy prej jush. Tani foshnja është e pijshëm dhe jashtë lëngun amniotik shumë - deri në 3 litra në ditë (kjo është shkaku i hiccups). Kështu, sistemet e saj ndihmon tretjen e ushqimit dhe demtimet uro-gjenitale janë duke u përgatitur për punë aktive.

  Këshilli. Fle mbi krahun e majtë dhe vendos një jastëk në mes gjunjët dhe bel. A nuk shtrihem. Në këtë pozicion, fetusi merr më pak oksigjen. Më shumë pushim dhe t'i ndjekur larg mendimet negative.


  Ajo duket filluar!

  Pjesa tjetër pakta siç duhet. Awesome! Ai fillon punë serioze. Familiar rritur dridhje dhe të shpeshta.

  Toddler diku tërheq, shtyn, squeezes ... Ai i nënshtrohet një forcë të panjohur dhe shkon poshtë kokën pak prapa dhe presion mjekër e saj në gjoksin e saj. Tani fëmija mund të ndjehen se gravitetit humbur - mori fshikëzës fetusit dhe lëngun amniotik rrjedhur. Places bëhet më i vogël

  Mjeku shpjegim. Kjo është ajo që kalon për fazën e pakta e parë të punës (e hershme dhe faza aktive). Në këtë kohë, qafën e mitrës dhe uljen ngadalë ndahen (1 cm në orë). Muskujt e pjesës së sipërme të frytit të shtyrë poshtë kanalin e lindjes. Kontraktimet e forta shkaktojnë fëmijës nervor (shihet në monitor, ndërsa SHBA).

  Ai është duke u përpjekur për të zgjeruar hapësirën, në mënyrë aktive lëviz krahët dhe këmbët. Megjithatë, mungesa e hapësirës - jo i vetmi problem. Në këtë fazë të punës ajo kishte ajrit. Fakti është se kur kontraktimet janë ngjeshur enët e gjakut të placentës, rrjedhjen e gjakut ngadalëson dhe vjen në një fëmijë më pak oksigjen. Mjekët e dinë se sa e vështirë duhet crumbs dhe monitorimin nga afër gjendjen e tij, duke përdorur kardiotokografike dëgjuar zemrën.

  Këshilli. Mundohuni të relaksoheni. Nëse ju janë të tensionuara, dhimbja është akute. Mos u frikësoni të kontrolluar frikën tuaj. Teprica Adrenalin vajzë e vogël është absolutisht e padobishme. Më të vogla substancë hyn fetusin, të lehtë për ta vrarë me procesin e lindjes.


  Tronditje Sound

  Foshnja mos kini frikë kur bota rreth tij fillon të ulet. Tani ai e di: një fenomen i përkohshëm. Së shpejti do të vijë paqe dhe të qetë. Moment i qetë - një shpërblim për punën e tyre. Dhe fëmija shpejt e kuptojnë atë. Rritjet dridhje, dhe afat reduktohet në pak sekonda. Dhe pastaj gjërat po lëvizin shpejt: shake-tronditje pushim. Me sa duket, lëkundje aeroplanin në një stuhi - një udhëtim të mirë në krahasim me atë fëmijë ndjehet.

  Mjeku shpjegim. Filloi fazën e tretë dhe të fundit të fazës së parë të punës. Qafën e mitrës është hapur plotësisht (10 cm). Kontraktimet u bënë më të shpeshta, dhimbje intensifikuar.

  Por nuk është një lajm i mirë! Ju lënë të vuajnë mjaft. Pasi trupi tashmë ka filluar për të prodhuar në mënyrë aktive endorphins. Ky hormon - një anestezi i madh natyror. Së shpejti ajo do të jetë më e lehtë.

  Këshilli. Mos gënjeni një vend. Gjej pozitën në të cilën ju do të jetë të rehatshme (dhe kështu pak vajzë). Qëndroni me katër këmbë, shtrihem në anën, ulet në haunches e tij. Ndjesi të pakëndshme të ndihmuar në lehtësimin e njerëzve: masazh atë përsëri.


  Vlerësimet e para

  Fëmija është i lodhur. Por të hapë një erë të dytë. Ajo ndjehet si trupi i nënës sime ndihmon atë për të hapur "derën" për botën e re. Kur ju tuzhyshsya, fruta ngadalë por me siguri duke shkuar përpara. Të pakta është një korridor i ngushtë (kanali legenit), e ndjekur nga një tjetër (vagina).

  Tani ai mund të trajtojë botën e re, sepse koka e tij është tashmë jashtë, por edhe një hallkë shqip saj, trung dhe këmbë. Të pakta tronditur: ndritshme, e zhurmshme, të pakëndshme, të ftohtë! Tinguj të mprehta dhe të prek fëmija frikshme reagon ndaj këtë me një britmë të madhe.

  Megjithatë, mjekët duhet të vlerësojë gjendjen e tij Apgar. Shikoni në ngjyrë, kontrolloni rrahjet e zemrës, frymëmarrje, tonin e muskujve dhe reflekset. Përveç kësaj, ekspertët Pritini kordonin e kërthizës, të bëjë vaksinat, peshojnë dhe të matur rritjen.

  Mjeku shpjegim. Faza e dytë e punës është mjaft e shkurtër (nga 1,5 orë). Ju duhet të dini: e më e vështirë prapa dhe përpara - takim me fëmijën.

  Kontraktimet më pak të dhimbshme dhe më pak të përsëritura. Tani për tani ju mund të jetë aktiv (për të përshpejtuar hapjen e mitrës nuk ishte në pushtetin tuaj). Kur një fëmijë shtrihet muskujt e legenit dhe receptorët vaginale që janë në indet, duke shkaktuar një dëshirë për të nxitur. Ndaloni atë nuk tendosje muskujt tuaj dhe peritoneum legenit. Në këtë kohë, trupi prodhon oxytocin, e cila stimulon pushtet.

  Këshilli. Mos harroni të marr frymë. Mos harroni se frymë thellë dhe nxjerr frymë qetësues ndikim në pjellë dhe shpesh sipërfaqësore - ajo njom trupin me oksigjen. Gjithashtu, të marrë frymë në goditjet ritmin zvogëlon dhimbjen.


  Një linjë e pengesave

  Para se të merrni ju në krahët e tij, crumbs për të kapërcyer tre barrierave:

 • fshikëz fetal mbushur me lëngun amniotik (zakonisht kjo ndodh në fazën e dytë aktive). Ndonjëherë, për të shpejtuar ofrimin, mjekët vetë e tejshpuan;
 • qafën e mitrës, e cila është e mbyllur gjatë shtatzënisë dhe në fazën e parë të punës fillon ngadalë prochynyatysya;
 • legenit kanal - cilindër dendura muskujve rrethuar me eshtra.

 • Hi, mami!

  Pas të gjitha testimi është në foshnje ju mbajë. Ai menjëherë qetësohet. Megjithatë, për shkak se ata ndjehen ngrohtësi tuaj, të dëgjoni një zë të lindjes dhe të pijshëm pikat e para të colostrum. Ato ndihmojnë atë të marrë të rehatshme. Ajo do të marrë disa ditë dhe fëmija do të kuptojnë se një botë e re nuk është aq e keqe.

  Nuk janë shumë interesante dhe emocionuese.

  Mjeku shpjegim. Lindja e foshnjës nuk do të thotë fundin e procesit gjenerues. Qëndroi fazë finale - refuzimi i placentës dhe membranave fetale. Ajo zgjat vetëm gjysmë ore dhe nuk kërkon që ju effortlessly. Ndjesi të dhimbshme zhduk (endorphins të punës). E vetmja gjë që ju mendoni - lumturi e madhe dhe lehtësim.