Ushqim shkollë


 • Herët në mëngjes
 • Në një shënim të prindërve
 • Në pushim
 • Drekë nxehtë
 • Ambalazh
 • Dietë

 • Çdo mëngjes, familja filloi Anjuta njëjtë.
  - Anya, rritet! Është koha për shkollë.
  - E pra, nënë, pesë minuta.
  - Nuk ka "pesë minuta"! Shpejt zgjohem, mëngjesin në tryezë.
  - Mirë, unë zgjohem, por atje - vetëm nuk do!

  Vajza nuk ka ngrënë mëngjes jo vetëm bollgur famëkeq. Vetëm kategorikisht refuzoi atë dhe Syrnikov, bërxolla, banane dhe kos. Anna nuk mund të bëjë mëngjes aq herët. Por në një stomak "shkencës përtyp granit" zbrazët jo shumë e lehtë, dhe mëngjes në lokal shkollor nuk është ngjallur oreksin e saj. Pra, çdo nënë mëngjes e tharë trurin mbi atë për të dhënë vajzën e tij me një shkollë selektive.

  Shto tek lista sanduiç saj me sallam? Pra, ajo ha bukë dhe sallam "zhoduye" djalë në klasë. Chocolate djathë? Kjo është rruga të bëhet një tortë. Ndoshta byrek aftë gjyshe me lakër - kjo duket për të ende të hahet? .. Dhe këtu është një vajzë e vogël e shkollës për të shkuar të pirë një filxhan çaj, mungon në tryezë përgatitur paketë nënës dhe nxiton për të fituar njohuri.


  Herët në mëngjes

  Si për të marrë ushqimin e fëmijëve, që ai thjesht e nevojshme?

  Çdo nënë e di që ajo e do birin ose bijën e saj. Kështu që të përpiqet për të ofruar nxënësin për mëngjes diçka të dobishme dhe e shijshme. Shpjegoni atij pse ajo është e rëndësishme për të ngrënë para shkollë.
  Ngrënë mëngjes nuk duhet të jetë "të rënda" yndyrna të ngopura. Le të jetë peshk, vezë të ziera apo vezë të fërguara, mish pule, djathë, drithëra. Dhe të jetë i sigurt - disa perime. Menu e plotë, çaj, kakao dhe qumësht ose lëng.

  Çfarë dietë duhet të përbëhet studentit

  1. Fruta ose lëng (për klasat).

  2. Mëngjesi: Qumësht qull, gjizë tavë, vezë të fërguara, pancakes, vezë, djathë ose sanduiç suxhuk (të gjitha produktet e mishit duhet të certifikohen "për mensën e shkollës"), çaj limoni ose kakao.

  3. Dreka: sallatë perimesh me vaj ulliri; supë vegjetarian ose (jo më shumë se një herë ose dy herë në javë) supë, gatuar me feta mbi prerja nga mish, fasule detyrimisht të zbatohen dhe supave bizele; mish pule, mish, peshk; copë ushqyer zakonisht viçi (fileto vetëm!) ose mish pule, mish derri duhet të përdoren ekskluzivisht në bërxolla.

  Pjesë - 50-100 g; pure patate, makarona, drithëra, i mbushur lakër, lakër, merak perime (150 g); komposto të thata fruta dhe manaferrat ngrirë.

  4. Rostiçeri: fruta, lëng, kos, kos, buding, Browns hash, pancakes, cake, simite.


  Në një shënim të prindërve

  Faqja kryesore Menu - mjekët këshilla nga Instituti i të ushqyerit të Akademisë së Shkencave Mjekësore.

  Fëmija duhet të hani të paktën 4 herë në ditë, por më të mirë - 5 herë. Tani në shkolla shpesh futë klasa të tjera jashtëshkollore, Instituti i të ushqyerit ka zhvilluar një nxënës të ri dietë - jo dy, por tri herë në ditë: mëngjes, drekë dhe çaj pasdite. Megjithatë, në mëngjes nxënësi duhet të ketë mëngjes në shtëpi.

  Ekspertët thonë se në qoftë se ju doni të ushqyer plotësisht fëmijën në shkollë, mëson atë në një shumëllojshmëri të ushqimit në shtëpi.

  Në pushim

  Me një shkollë mund të japë një sanduiç me të zier mish, sallam apo djathë. Ju mund të ofrojë fëmijën tuaj për kos, e pjekur në shtëpi apo blerë në një dyqan bagels, ëmbëlsira, buns. Për shumëllojshmëri, kuzhinier cheesecakes e tij të vogël të studentëve, casseroles. Tani - kohë Vjeshtë-së pasur me fruta dhe perime. Pra, mos harroni të vënë në një portofol të mollë, dardha, trangujve apo karrota.

  Në mënyrë tipike, fëmijët e shkollës janë dhënë qumësht ose lëng. Por në qoftë se fëmija juaj nuk pi çfarë ofrohet në shkolla, japin atë me një komposto, lëng dhe çaj.

  Balonë ose shishe në të cilën ju derdh ato, duhet të lahen tërësisht.

  Kur u përgatitur dreka shkollore është e rëndësishme të kihet parasysh se sa kohë do të hahet: pas mësimit të parë ose pas i tretë. Për optimal portofolit raft produktit jeta - një 2 orë pas përgatitjes. Sidomos produktet që prishen të mishit. Ju lutemi vini re: vetëm bajat stomak gatuar suxhuk të dëmtojë fëmijën. Sidomos kjo temë është e rëndësishme për sezonin e ftohtë, kur shkollat ​​përfshijnë ngrohje dhe produkte që prishen shpejtë.

  Drekë nxehtë

  "Sanduiç Shkolla" nuk është zëvendësim për një vakt të plotë.

  Pra, të përpiqen që me fëmijët, sidomos ata të cilët qëndrojnë pas shkolle për "ekipin e zgjeruar" në shkollë të hahet "nxehtë". Nëse fëmija juaj është në klasë me një orë ose dy, dhe pastaj të dërguar në shtëpi, të sigurt se atje ai ishte duke pritur për një vakt të plotë.

  Në përgjithësi, unë rekomandoj duke ushqyer fëmijët e pjesshëm, që shpesh, por në pjesë të vogla. Pastaj sanduiç nënës sime do të jetë në dispozicion në dhomën e ngrënies dhe oreksi nuk është e humbur.

  Ambalazh

  E rëndësisë së madhe është se si ju do të dal një mëngjes të shkollës, dhe kushtet në të cilat fëmija do të hani atë. Ju mund të përdorni sudochky plastike (Eshtë e panevojshme të thuhet, ata duhet të jenë të përkryer të pastër) ose kapem film.

  Në sudochkah ushqim nuk humb formën e saj origjinale, tekstet njollë. Por mëngjes, të paketuara në një film, në aspektin e higjienës së ushqimit më të sigurt dhe më të përshtatshëm.


  Nuk është sekret se studentët jo gjithmonë i lajnë duart para se të hahet. Në këtë paketë ju mund të kafshoj sanduiç dhe mos e prekni, vetëm mbajtjen në film. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se fëmija nuk do të duhet të shqetësohen për pastërtinë e armëve. Prindërit duhet të flasim pak për rëndësinë e kujdesit personal të studentëve për shëndetin e tij.

  Dietë

  Të gjitha shkollat ​​janë darka. Por, ndoshta për arsye mjekësore ushqim i tillë i padëshiruar fëmijë.

  Çfarë atëherë të bëjnë prindërit?

  Kohët e fundit, shkollat ​​kanë futur dreka të veçanta falas për fëmijët me çrregullime të sistemit të tretjes. Në raste të tilla, ushqimi është i përgatitur për kërkesat e duke ua lënë gjallë dietë, nuk ka ushqime të mprehta dhe të skuqura. Për të siguruar që fëmija të marrë ushqimet dietike, prindërit duhet të vënë fëmijën në rekord për një gastroenterologist, të marrë tarifat e duhura dhe për të marrë ndihmën e nevojshme.