Çfarë larks dhe owls ushqim


 • Dy lloje - dy fëmijërisë
 • outwit natyrën
 • Ndarja e "M" dhe "F"
 • Pse një fëmijë ka mëngjes me shije, dhe motra e tij trishtim jep
  qull në një pjatë? Është e mundur - sepse ata kanë biorhythms ndryshme.
  Zogjtë e hershme dhe Sony i përjetshëm jo vetëm të bien në gjumë dhe zgjohen në të ndryshme
  kohë, dhe ajo duhet të jetë në gjendje të përdorin atë.


  Dy lloje - dy fëmijërisë

  Sistemi i tretjes "Lark" është e gatshme të punojë herët në mëngjes.
  Prandaj, zgjohen të freskët dhe të gëzuar, ata menjëherë duan të hanë. Bile në
  këtë herë ata janë të prodhuara nga enzimat aktive të mëlçisë
  pankreasit gati për të shpërndarë acidet yndyrore dhe yndyrna të ndihmojë
  zhytur, kështu që "larks" herët në mëngjes mund të hani me shije

  e pasur me proteina mëngjes të pasur. Ata përshtaten omëletë të mirë pjesë,
  drithëra ose djathë tavë.

  Një tjetër gjë "buf". Ata marrin deri në fillim e bën jo vetë biorhythm,
  një domosdoshmëri mizor për të mbledhur në kopësht ose në shkollë. Këta fëmijë
  vështirësi zgjohen në mëngjes ndjenjë letargjisë dhe nuk duan të hanë.
  Sistemi i tyre ndihmon tretjen e ushqimit pasi pjesën tjetër një natë po fiton vrull
  ngadalë. Numri më i madh i biliare të mëlçisë fillon të prodhojë vetëm
  në mes të ditës.


  outwit natyrën

  Por mëngjes është e nevojshme "Owl" si dhe "zbavitem" dhe mbron
  ndihmon tretjen e ushqimit sëmundjeve dhe i jep forcë trupit. Si të jetë
  Sovenko prindërve "që në mëngjes duke u ankuar se ai kishte një copë


  fyt nuk rritet? Për të zgjoheni në stomak, le mineral i parë
  ujë ose lëng. Pastaj fshij me një peshqir të lagur ose të vënë në dush.
  Kjo do të inkurajojë fëmijën dhe për të rritur oreksin e tij. "Kukuvajkat" është më e përshtatshme si
  i quajtur "Mëngjesi francez": Canape me bllokim ose muesli me
  kos. Nëse fëmija nuk është në gjendje për të përtypë ose fetë, kushtet
  ajo të paktën një filxhan kakao të nxehtë ose çokollatë.

  Rostiçeri dritë në mëngjes nuk e mohon nevojën për një mëngjes normal.
  Një çift i orëve "buf" domosdoshmërisht të uritur. Prandaj, ajo është veçanërisht e
  e rëndësishme për të marrë për të shkollës drekë të plotë të nxehtë. Nëse mëngjes në
  Shkolla nuk është e mundur, jepni fëmijën tuaj me një djathë dhe arra - ato përmbajnë

  proteina dhe yndyrna të nevojshme dhe të ndihmojë të shpejt të mjaftueshme.

  Në drekë ata kanë ushqim nuk mund të ndryshojë në përbërje. Por në darkë ...
  Edhe pse oreksi buf është ndezur në mbrëmje, për të dhënë "sovenyat" mishit
  darkë nuk është e nevojshme. Mish dhe peshk - ushqim për darkë. Proteinat Kafshëve
  emocionuese dhe e gjatë për të tretet. Prandaj, "buf" Darka duhet të jetë
  pse të kënaqshme, por qetësues. Pra, të përbëhet nga uhlevodystoy
  ushqim, perime, patate, drithëra. Përveç karbohidratet të kontribuojë
  serotonin, një hormon që promovon gjumë të mirë.


  Ndarja e "M" dhe "F"

  Gjatë pubertetit djalë ka nevojë për një shumë të ushqimit - sepse ai

  duhet të dalë një skelet të fortë se në vajzat, dhe në masë të muskujve
  ajo duhet të ndërtojë më shumë. Sepse djemtë kufizojnë për ushqim në këtë
  Mosha nuk mund. Ndodh që edhe të trashë si një fëmijë për të humbur peshë djemtë
  pubertet për shkak të rritjes së shpejtë.

  Vajzat duhet të jenë vigjilent, trupat e tyre gjatë pubertetit mund të mblidhen qelizat shumë yndyrë.
  Këto qeliza mbeten në trup, të frikësuar për të thënë, përgjithmonë. Unë do të
  të kërkojë ushqim. Dhe mos zhduken, por i ngjeshur, në qoftë se do të mjeshtre
  monitoruar peshë, por një herë rozpravlyatsya dhe bymehet sa më shpejt që të
  fillojnë të nopem.

  Pra vajza të rinj të inkurajuar për të lëvizur më shumë dhe jo
  Abuzimi karbohidratet, që nuk është e ligët në ëmbëlsirat miell
  të cilat janë konvertuar në mënyrë të përkryer në yndyrë. Kujtoj për këtë vajzë
  sigurisht jo indiferent për paraqitjen e tij kur ajo dëshiron të zëvendësojë
  Filxhan supë e çaj me tortë.

  Djali Trupi zink nevojshme - në sasinë e tij varet
  Aktiviteti seksual burrit së ardhshme dhe aftësia e saj për të
  riprodhim. Zinku është gjetur në trangujve, patëllxhan, të ligët
  viçi dhe gjeldeti në drithëra dhe bishtajore, si dhe kungull dhe
  fara luledielli. Në të njëjtën dietë vajzë duhet patjetër të përfshijnë

  Produkte që furnizojnë dhe mbajnë hekurin - mbron nga anemia.
  Shumë hekur në mish, mëlçisë, hikërror, mollë dhe të kuqe të gjithë rreth dhe
  portokalli.