Fëmija shpesh i sëmurë


 • Kë të besoj shpesh fëmija i sëmurë?
 • Pse është fëmija i sëmurë shpesh
 • A është e rrezikshme për shëndetin e fëmijës nëse ai shpesh i sëmurë
 • Masat e parandalimit
 • Çfarë nëse fëmija është shpesh i sëmurë


 • Kë të besoj shpesh fëmija i sëmurë?

  Mjekësi patriotik shpesh i sëmurë janë: fëmijët deri në 1 vit nëse rastet e infeksioneve respiratore akute (ARI) - 4 ose më shumë në vit; Fëmijët 1 deri në 3 vjet - 6 ose më shumë mPas në vitin; fëmijët 3 deri në 5 vjet - 5 ose më shumë mPas në vitin; Fëmijët më të vjetër se 5 vjet - 4 ose më shumë mPas vit.

  Shpesh, fëmija është i sëmurë jo vetëm shpesh, por e vazhdueshme (më shumë se 10-14 ditë një OMR). Kronike fëmijët e sëmurë gjithashtu mund të kategorizohen si shpesh i sëmurë.  MPas jashtë mund të duket rrufë, kollë, skuqje të fytit, dobësi të përgjithshme, rritjen e temperaturës. Në fëmijë shëndetlig mund të jetë çdo njeri, por vazhdoi simptomat ekzistuese, të tilla si kollë ose podkashlyvanye konstante, shkarkimin konstante hundës, temperatura mund të jetë normale. Nëse fëmija është ethe, por asnjë simptomë e sëmundjeve të frymëmarrjes, ajo është shpesh një shenjë e infeksioneve kronike, dhe kërkon një ekzaminim të hollësishëm mjekësor.


  Pse është fëmija i sëmurë shpesh

  Nëse fëmija shpesh ose i sëmurë kronik, kjo do të thotë se sistemi i tij imunitar është dobësuar. Marrë në konsideratë faktorët kryesore që çojnë në dobësimin e sistemit imunitar.
  Funksionet e sistemit imunitar të fillojnë të formojnë në utero, kështu që infeksion intrauterine, parakohshmëri ose Morpho-funksionale papjekuri naya fëmija mund të shkaktojë, foshnja do të ketë të sëmurë shpesh. Një tjetër faktor i rëndësishëm për formimin e imunitetit është qumështi i gjirit, kështu që fëmijët të cilët janë të ushqehen me gji rrallë vuajnë sëmundje të frymëmarrjes, dhe anasjelltas, tranzicioni në fillim të përzierjeve artificiale mund të çojë në atë që është tashmë në vitin e parë të jetës fëmija fillon të lënduar ftohjet.


  Në vitin e parë të jetës, apo në një moshë të vonë fëmijën për shkak të faktorëve të ndryshëm negative mund të zhvillojnë kushte sfond që dobësojnë sistemin imunitar.

  Kjo - dysbiosis zorrëve, mangësi vitaminë, rakit.

  Imuniteti shënuar Dobësimi shpesh pas sëmundjes së rëndë ose kirurgji. Nëse fëmija kishte qenë i sëmurë me dizenteri, salmonellozave, pneumoni, grykët, sistemi i tij imunitar është dobësuar. Në masë të madhe dobësuar viruset funksionin e sistemit imunitar. Pas pësimit të gripit, fruthit dhe sëmundjeve virale tjetër fëmijë ka një sensibilitet në rritje ndaj infeksioneve dhe mund të jetë shpesh i sëmurë.

  Zvogëlon imunitetin përdorimit të zgjatur të barnave të caktuara. Këto barna janë përdorur immunosupressanty në sëmundjet autoimune (lupus lupus sistemik, artrit reumatoid, etj), disa droga anticancer, hormoneve steroide për administrim oral, shumicën e antibiotikëve.

  Në rast se përdorimi i këtyre barnave duhet mundësisht të marrë masa parandaluese për të ruajtur funksionimin normal të sistemit imunitar.

  Prania e sëmundjes kronike të fëmijës gjithashtu kontribuon në dobësimin e mekanizmave të mbrojtjes dhe mund të shkaktojë fëmija shpesh i sëmurë. Këto sëmundje mund të jetë e sinusit kronik, grykët, adenoids, infeksionet e ngadaltë dhe atypia shkaktuara nga patogjenë të tilla si mikoplazma, pnevmotsystamy, klamidia, yersynyy. Shpesh shkaku i imunitetit të dobët janë krimba, të cilat janë të vështira për dyahnostsyrovat feces.

  Ka mungesës së imunitetit kongjenitale, duke përfshirë imunodeficiencave izoluara, kur fëmija shkelur çdo lidhje një e sistemit imunitar.

  Fëmijët me mangësi imune shpesh mund të merrni të sëmurë që i përsëritur, dmth sëmundje periodik. Nëse fëmija është i sëmurë të njëjtin lloj të sëmundjes, për shembull - mëllenjë përsëritura, infeksion kronik sipërme të traktit të frymëmarrjes, ju duhet për të shqyrtuar në aspektin e ekzistencës së ymmunopatyy lindur.

  Së fundi, të domosdoshme për funksionimin normal të sistemit imunitar janë të sakta dhe të balancuara regjim dietë. Fëmija mundet shpesh të sëmurë, në qoftë se ushqimi i tij mungon vitamina ose ushqim afatgjata - paekuilibruar, për shembull ka produkte shtazore ose ushqim përmban shumë karbohidrate, por pak proteina dhe yndyra.

  Nëse fëmija është rrallë jashtë, duke udhëhequr një mënyrë jetese i ulur, tymi i duhanit thithur nga duhanpirësit të rriturit, ajo mund të çojë në një dobësim të imunitetit të tij.


  A është e rrezikshme për shëndetin e fëmijës nëse ai shpesh i sëmurë

  Fëmijët shpesh e sëmurë - problemi social dhe mjekësor. Këta fëmijë zakonisht janë thyer imunizimin kalendarik, ata nuk mund të marrin pjesë në kopshte dhe mosha shkollore kanë munguar në shkollë. Prindërit herë pas here kanë qëndruar në shtëpi me fëmijën dhe boleyuschym miss punë.

  Në një fëmijë të sëmurë shpesh formuar një "rreth vicioz": kundër një fëmijë të dobësuar imunitar i sëmurë ORM, e cila nga ana dobësojë më tej sistemin imunitar.

  Si rezultat i rritjes së ndjeshmërisë ndaj agjentëve të ndryshëm infektivë dhe mekanizmave të reduktuar të mbrojtjes, probabilitetin e kronike, sëmundjet ngadaltë infektive dhe jo infektive (gastrit dhe ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, astmës, sinusit kronik, sinusit, etj). Prania e infeksioneve kronike mund të çojë të mbetet në zhvillimin fizik, allergization.

  Në fëmijët shëndetliga mund të zhvillojnë probleme të ndryshme psikologjike "komplekset". Para së gjithash, kjo është - "kompleks inferioriteti" ndjenja e pasigurisë. Dështimi për shkak të sëmundjeve të shpeshta të jetojnë një jetë normale për moshën e saj mund të çojë në dysadaptatsyy sociale (fëmijë mund të shmangur shokët të jenë të mbyllura, i vrazhdë, i bezdisshëm).  Duke pasur parasysh këto pasoja, prindërit duhet të jenë të shqetësuar për të parandaluar fëmijën e imunitetit dobësim.


  Masat e parandalimit

  Edhe gjatë shtatzënisë nëna buduyuschey duhet të kujdeset për shëndetin e fëmijës së palindur. Gruaja, e cila është duke u përgatitur për të bërë një nënë duhet të plotësisht të ushqyer, eliminimin e duhanit dhe alkoolit konsum, ndoshta vatra pastruar të infeksionit kronik. Është e rëndësishme të shul fëmijën në gji menjëherë pas lindjes, kur gji është ndarë colostrum është e pasur në imunoglobulinave. Ushqyerit shumë i rëndësishëm natyror.

  Qumështi i gjirit - më i rëndësishëm për formimin e fëmijës së imunitetit, kështu që edhe në qoftë se qumështi ishte e dëshirueshme që fëmija të marrë atë.

  Nëse qumështi i gjirit është e mjaftueshme, nuk ka nevojë për të futur ushqime të ngurta para 4 - 6 muaj. Nëse ju keni për të përfunduar të ushqyerit e foshnjës nga përzierjet artificiale stabiliteti i rëndësishëm nuk është e nevojshme për të ndryshuar përzierje, në qoftë se fëmija nuk ka intolerancë për përzierje, ajo merr.

  Siç u përmend më lart, fëmijë i dobët imuniteti mund të ndodhë kundër sfondit të dysbiosis zorrëve ose hypovitaminosis. Është e rëndësishme për të zbuluar këto kushte në vitin e parë të jetës dhe nën mbikëqyrje mjekësore për të korrigjuar. Fëmijët deri në 3 vjet në stinët vjeshtë-dimër-pranverë të treguara parandalimin e rakit vitaminës D (vyhantol, vitaminë D2 dhe D3).

  Në verën e vitit ju nuk mund të kryejë trajtim mjekësor për të parandaluar rakit, me kusht që fëmija harxhon shumë kohë në ajër (jo domosdoshmërisht në rrezet e diellit direkte).

  Si një masë paraprake imuniteti i dobët mund të përdoren përgatitjet multivitamin (Mul-titabs, lotim-baby, yunikap, Centrum dhe të tjerë). Një efekt i mirë tonik kemi produkte maja (tharm ekstrakt "preferuar" panhamin etj
  ). Përgatitjet multivitamin dhe maja veçanërisht të dobishme për fëmijët në vjeshtë dhe pranverë, kur ka një dobësim i natyrshëm i sistemit imunitar.

  Është e rëndësishme për të krijuar një dietë të ekuilibruar.

  Për funksionimin e duhur të sistemit imunitar kërkon që dietë e fëmijës ishin proteinat të pranishme dhe yndyrna me origjinë shtazore (qumështi dhe produktet e qumështit, mish, peshk), vitamina, të cilat janë burimi kryesor i perimeve dhe frutave. Në verë, fëmijët më të vjetër se 4 - fruta të freskëta termikisht nuk përpunuara 5 muaj shumë të dobishme, manaferrat, lëng. Ato përmbajnë shumë më shumë vitamina se sa produkte të njëjta pas trajtimit të ngrohjes apo ruajtjes. Fëmija mund të mblidhen mbi vitaminat verore që forcojnë sistemin e tij imunitar.

  Efekt tonik në trup është forcim. Ka metoda të ndryshme të ngurtësimit.

  Disa sugjerojnë derdhje ujë të ftohtë tërë trupin, të tjerët - vetëm disa fusha të veçanta (këmbët deri në gjunjë, supet dhe qafën). Ka lloje të forcim pa trajtimet e ujit (dush ajër). Por për të gjithë kalitje ka parime të përgjithshme. Çdo forcim duhet fillojnë ngadalë, gradualisht rritur kohën e procedurës dhe gradualisht ulja e temperaturës së ujit (apo ajri). Forcim duhet të kryhet rregullisht, dhe në qoftë se për ndonjë arsye procedura u ndërpre, ata duhet të shërohen nga fillimi. Vetëm nën këto rregulla mund të arrijë një efekt pozitiv.

  Disa sëmundje infektive mund të shmanget duke e bërë vaksina.

  Përveç vaksinimeve të detyrueshme kundër tuberkulozit, poliomielitit, difterisë, tetanozit, fruthit, shytave janë vaksinat e gripit, hepatiti A dhe Vaksina e gripit B vaksinimi duhet të bëhet para se të epidemisë së gripit të zhvilluar imunitetin menaxhuar. A shtëna të gripit në kulmin e epidemisë, ose kur fëmija është i sëmurë nuk ka kuptim sepse vaksina nuk mbron fëmijën nga sëmundjet.

  Si një nga faktorët që dobësojnë sistemin imunitar, janë krimba, prindërit duhet të mbani mend ngjarjet e higjienës: mësojë një fëmijë për të larë duart e tyre, për të shmangur lojra lobi dhe VC-ja, sigurohuni që fëmija nuk është ngritur objektet në rrugë dhe pa rrugë stroking kafshët shtëpi periodikisht pastrimi i lagësht dhe të larë me sapun dhe ujë lodra.

  Duke pasur vështirësi në diagnostikimin krimbat e zorrëve në stol mund të kryejë kurse parandaluese anthelminthic disa herë në vit, sidomos në vjeshtë.


  Çfarë nëse fëmija është shpesh i sëmurë

  Nëse një fëmijë është shpesh i sëmurë, ju duhet të vazhdojë ose të fillojnë përgatiten masa parandaluese, si të përshkruara më lart, vitaminë, dietë të ekuilibruar, etj Është e rëndësishme për të kuruar sëmundjet kronike, veçanërisht Ent patologji - organeve, grykët kronike, sinuzit (sinusit, sinuzit), adenoids. br /

  Prindërit shpesh fëmijët e sëmurë duhet të shihni një mjek (pediatër, gastroenterologist, immunologist). Para-Testet mund të merren për të ndihmuar të përcaktuar shkakun e imunitetit të dëmtuar: rritje e jashtëzakonshme politike, gjak mbi statusin imunitar dhe interferon.

  Në varësi të fotografisë klinike shpesh të përsëritura ARI mund të kalojnë teste të veçanta: një studim mbi zbulimin e mykoplazmat dhe kollë të vazhdueshme në pnevmotsystamy (vija e gjakut nga fyti), shtupë fyt grykët kronike, etj

  Për trajtimin e fëmijëve shëndetliga mund të përdoret nga ndikimi jo-specifike të drogës (vitamina, adaptogens, stimulators biogenic, etj) dhe terapi specifike të drogës që synon pjesë të caktuara të sistemit imunitar - immunotherapy (imunoglobulinave, interferoneve, droga Thymus).