Feeding një fëmijë gjatë sëmundjes


 • Ku oreks?
 • Rregullat e Përgjithshme të fëmijë të sëmurë
 • Keshillon

 • Ku oreks?

  Edhe i tillë një gjë e vogël si
  ARI, lehtë mund të bëjë enët tuaja të preferuara pakëndshme për foshnjën
  shije.
  Shpesh sëmundja shoqërohet me nauze, të vjella,
  karrige çrregullim.

  Nga njëra anë, gjendja e tij në mënyrë të qartë:
  shije të keqe në gojën, dhimbje fyti, hundë zihet fryma dhe,
  Si rrjedhojë, paaftësia për të kuptuar edhe aromë më të shijshëm. Por nëse
  Ne të rriturit mund të kapërcejë siklet dhe të bëjë veten
  hani një spoonfuls pak e shije supë humbur, si për të shpjeguar për fëmijë që
  duhet të hani? Në fund të fundit, në mënyrë për të ndihmuar trupin të mposhtur sëmundjen,

  nevojitet një arsenal të vitaminave, ushqyesve. Hulumtuesit
  gjeti se gjatë sëmundjes së fëmijës në nevojë
  Proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet praktikisht i pandryshuar. Kjo do të thotë se
  Foshnja dietë duhet të vazhdojë të jetë i balancuar dhe i pasur me vitamina.
  Vëmendje e veçantë duhet t'i jepet vitaminë C, e cila ndihmon
  rritjen e imunitetit dhe mbron trupin nga infeksionet.

  Rregullat e Përgjithshme të fëmijë të sëmurë

 • Inkurajoni fëmijën tuaj të hajë më shpesh dhe në pjesë të vogla. A nuk insistojnë në
  kështu që fëmija hëngri të gjithë grumbull. Edhe në qoftë se çift i foshnjës osylyv
  lugë, kjo është e mirë.
 • në përpjekje për të ofruar ushqim për fëmijë


  gotë me fruta apo lëng perimesh, kos. Këto pije nxisin
  të përmirësuar oreksin.
 • Ethe, dobësi,
  Çrregullime gastrointestinale të rritur kërkesat fluide. Më parë
  sa më shpesh të jetë e mundur të ofrojnë fëmijës tuaj një pije, çaj të dobët, lëng, komposto frutash,
  Fruta dhe perime lengjet e mishit, hips supë.
 • Pyesni fëmijën tuaj
  Low-yndyrë supë pule, ai gjithashtu mbush mungesën e lëngjeve
  trup të dobësuar dhe jep ushqyesve thelbësore.
  Enët e tjera më të mirë të gatuar në formë të lëngshme apo semisolid. Një i tillë
  ushqim është tretur më mirë dhe jo aq shumë fëmijë i bezdisshëm fyt.
 • Përdorimi afatgjatë i drogës mund të çojë në

  dysbacteriosis traktit gastrointestinal, kështu që të kthehet në dietë më shumë crumbs qumështit
  produkteve, si ata janë të tretet lehtë dhe të përmirësojë microflora
  zorrë.
 • Nëse e dhimbje të fytit baby, nuk ofrojnë atë
  shumë kosi, me erëza, ushqime të kripura. Lëngje shumë acid të mirë
  fshihet, ata e irriton fytin.

 • Keshillon

  Nëse
  fëmija është i sëmurë seriozisht, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për
  A është e nevojshme për të ndjekur një dietë të veçantë. Ushqyerit natyra në
  varet si nga sëmundjen dhe mënyrat e trajtimit dhe
  mjekim për qëllim. Për shembull, administrata kronik i antibiotikëve

  Trupi mund të kenë nevojë më shumë folik
  acid; nëse fëmija merr hormone duhet të jetë
  të rritur përmbajtjen e proteinave në dietë dhe kalium. Një periudhë shërim
  pas një sëmundje asnjë të keqe do të shpenzojnë vitamina.