Komplikimet në periudhën pas lindjes


 • Pas shpërthimit të perineum
 • Nëse ka pasur hemorroide
 • Postpartum Depresioni

 • Pas shpërthimit të perineum

  Nëse lindja e fëmiut është një hendek indet e buta të perineum ose episiotomy është kryer, prishet faqe dhe shkurtime të përputhen seams. Seams duhet të mbahen të thatë dhe të pastër, ka shumë të ngjarë që ata do të duhet të merren pas daljes nga spitali, duke marrë një dush, të parë për atë se ujë nuk ka rrjedhje në vaginë; Ju mund të lani vulvë dhe zierje perineum e kamomil, Calendula, eukalipt. Tre muajt e parë pas lindjes ju keni për të marrë nga shtrati me kujdes, pas kthimit në anën, duke shmangur pozicionin ulur (kjo do të reduktojë presionin mbi muskujt perineal), dhe të ushqyer fëmijën shtrirë në anën e saj ose gjysmë-ulur; Ju nuk mund të heqë pesha.  Kur shërimin qepje dhimbje e lehtë, por nëse joints bëhen të dhimbshme apo të infektuar mjaftueshme (duket plehun organik dhe i keq), konsultohuni me mjekun. Për të zbutur shenjat që mbeten në vend seams, ju mund të bëni një dritë masazh perineum duke përdorur infuzion të naftës e bimëve; dhe të ndihmojë banjot sessile bimor; i dobishëm për të kryer ushtrime Kegel.


  Nëse ka pasur hemorroide

  Hemorroide - venat vuzluvate e ulët anal dashurie zorrë - mund të jetë një nga komplikimet e shtatzënisë dhe lindjes së fëmijës, kjo është për shkak të rritjes së presionit në katin e legenit dhe rritjen e fluksit të gjakut në organet pelvike.


  br /

  Hemorroide mirë të ndihmojë banjot ulur ngrohtë duke infusions bimor (ato mund të merren vetëm pas përfundimit të gjakderdhjes), ju gjithashtu mund të bëjë fitokompressy apo vënë fitoled. Përveç rekomandimeve të mjekut, ju duhet të i kushtoj vëmendje të ushqyerit, është e rëndësishme për të shmangur kapsllëk. Përfshini në ushqimet tuaja dietë e pasur në fibra, kanë një efekt të lehtë laksativ, lakër jeshile det, panxhar, mollë e pjekur, lulelakër, mbinë kokrra.

  Pas përfundimit të trajtimit për të forcuar muskujt e legenit kat mund të përdorni ushtrimet Kegel dhe "Kitty", por duhet të shmangin veprimtarinë e panevojshme fizike (ky rekomandim, që ra fjala, vlen jo vetëm për gjimnastikë).


  Postpartum Depresioni

  Menjëherë pas lindjes grua ndjen gëzim dhe lumturi, është e natyrshme. Kjo është e natyrshme, por ka një ndryshim të humorit në të kundërtën. Mbi gjendjen psikologjike të grave pas lindjes shkruar dhe thënë shumë: të gjitha për të dëgjuar termin "depresioni Postpartum" më pak të njohur "prind melankolik" dhe "trishtim pas lindjes."
  Por si ajo nuk u quajt shtetin, e saj për të njëjtat simptoma: ndjenja e depresionit dhe ankthit; Ndryshimi i papritur i ndjenjave; sensibilitet në lot papritur dhe të pamotivuar dhe të qeshura në mënyrë të barabartë të pashpjegueshme. Nuk ka nevojë të jetë i frikësuar jo, nuk ka përfundime të nxituara - e gjithë periudha e zakonshme Postpartum për emocionet që lidhen me normalizimin e niveleve hormonale.

  Konsideroni faktin se tani jeta juaj ka ndryshuar - ju bëhet një nënë tani ka dhënë pothuajse gjithmonë të fëmijës. Dhe pastaj natë ushqyerit detyrën porsalindur në krevat fëmijësh, dëshpërues qaj fëmijë i shqetësuar. Pra, nuk është "i papritur" avari nervor.

  Çfarë duhet të bëni në këtë situatë?

 • Më të pushojnë, të ecin, fle. Mundohuni për të fjetur gjatë fëmijën marr një sy gjumë, të gjitha rastet e shtëpisë ju ende nuk jeni rinovon. Mos u përpiqni të gjitha rrethanat, të jetë një zonjë e përsosur, nuk do të heqë dorë ndonjë të ndihmës. Mos harroni, shëndetin tuaj, mirëqenien dhe humor i gëzuar - tani jo vetëm biznesin tuaj, kjo është jetike për fëmijën tuaj.

 • Shkruani në teas tuaja dietë bimor dhe pijet e tjera që kontribuojnë në përpjekjen e restaurimit. Të pije qetësues dhe tonik (çaj, qumësht dhe pije frutash lëng mjaltë, etj), Takimi i majit (Takimi № 1,2, 3) janë të dobishme për nervozizëm, eksitim nervor, pagjumësi, përmirësimin e sistemit kardiovaskular. Për të përgatitur bimor çaj 1 koleksion lugë gjelle derdh një gotë me ujë të zier në një banjë me ujë ose në një termos të vogël, filtër dhe pije gjatë ditës. Tea duhet të jetë i dehur brenda 10-14 ditësh, pastaj të marrë një pushim.
 • Tea duhet të jetë i dehur brenda 10-14 ditësh, pastaj të marrë një pushim. Të kujdeset për të ushqyerit.

  Disa njerëz shërohen shpejt pas lindjes ndihmon ushqim të veçantë, edhe pse jo domosdoshmërisht menjëherë pas lëshimit nga spitali për të marrë të përfshirë në diçka ekzotike. Në çdo rast, femrat pas lindjes ushqimi duhet gjithmonë të jetë i zhytur në mendime dhe të balancuar. Vëmendje e veçantë i kushtohet kombinimit të produkteve, të hani shumë fruta dhe perime, pini më shumë lëng. Gjinjtë më të mirë të gatuar në ujë. Sigurohuni që të kontrolloni për të parë se ju janë përdorur për të produkteve të shkruarit të kishte pasoja të pakëndshme për fëmijën.
 • Merrni trajtimet me ujë dhe Aromatherapy. Ndihmë të paçmuar në trajtimin e stresit dhe depresionit mund të sigurojë: një dush kontrast, infuzion dush e bimeve, Aromatherapy.

  Well pushojnë, zbutur dhe për të forcuar sistemin nervor vajra esenciale e livando, rozmarinë, kamomil, bredhi, dru sandali, etj
 • Të gjitha rekomandimet e ndihmës së mirë për të rimarrë lodhje, nervozizëm, depresion të butë. Megjithatë, probleme serioze me gjumit, oreksit, stres të vazhdueshëm dhe ankth, siklet, ankthi mund të jetë një shenjë e një depresion më të rëndë. Nëse këto simptoma ju duhet të konsultoheni me një psikolog, sepse gjendja emocionale e nënës transmetohet menjëherë për fëmijën.

  Informacion nga Natalie artikull Brovkin "tremujorin e katërt (trupin e një gruaje në muajt e parë pas lindjes)."