Mësimet Muzikë për ato pak


 • Si për të zhvilluar një ndjenjë të ritmit në një fëmijë
 • Si për të mësuar fëmijën tuaj për të dëgjuar muzikë
 • Vegël muzikore

 • Edhe nëse ju nuk jeni ka për qëllim të edukojë
  Mozart tjetër, ju shihni se çdo fëmijë nuk është i keq
  zhvillojnë aftësinë muzikore. Gjeti se fëmijët e angazhuar
  muzikë, shpesh përpara kolegëve të tyre në intelektual,
  zhvillimi social dhe psikomotorike. Këta fëmijë janë parë më mirë
  informacion dhe vëmendje fokus.

  Muzikë endura organikisht në
  jetën tonë, dhe si gjithmonë i ri "klasike" dhe pakomplikuar
  këngët ne gjallë nën frymën e tij, ndërsa ju të pastruar enët. Ne jemi të rrethuar nga bota
  një shumëllojshmëri të tingujve, dhe foshnja thith atë para lindjes -

  ai fillon të dëgjojnë për javën e njëzetë të intrauterine
  Zhvillimi. Çfarë duhet të bëni në mënyrë që të rritet muzikant të rinj?


  Si për të zhvilluar një ndjenjë të ritmit në një fëmijë


  Siç e dini, në dy
  hemisferat e funksioneve të trurit tonë të ndryshme. Hemisferë e majta është "përgjegjës" për
  Aktiviteti logjike, e drejtë - për intuitiv dhe estetike. E drejtë
  Personi hemisferë percepton ngjyra, muzikë, imazhe, dhe të majtë -
  matematikë, gjuhë dhe logjikë. Përshtypjet dhe imazhet flutur që
  "Caught" truri djathtas, majtas në analizuar vargoj
  mënyrë strikte dhe të parashikojnë ngjarje të caktuara. "Por,
  dhe ky ritëm? "- Ju pyesni. Dhe përveç kësaj, se ritmi i ndihmon


  të kombinuar punën e dy hemisferat. Ajo organizon jo vetëm dëgjimin
  ose përshtypjet vizuale, por edhe zhvillon koordinimin,
  ndihmon fëmijën të ndjehen trupin tuaj.

  Ajo gjithashtu ritmike
  talent. Në përgjithësi, duket shumë herët. Mami Natasha
  për shembull, thotë se djali i saj si një fëmijë të dashur të trokas në
  pans, dhe jo rastësisht, por në rend - me sinkopë, pushimeve në një modele mjaft komplekse ritmike. Tani
  djalë shkon në shkollë në goditjen e famshme Chopin klasës
  mjetet.

  Edhe nëse fëmija juaj nuk do të bëhet një profesionist
  balerin apo muzikant (edhe pse kush e di?), të zhvilluar ndjenjën e ritmit

  dhe të ndihmojë atë të shkojë në muzikë, për të koordinuar lëvizjet e tyre
  Trupi dhe madje edhe e drejta për të marrë frymë në heshtje. Nga ndjenja e ritmit varet
  artikulim, rrjedhshmëri dhe qartësia e të folurit.

  Për sa kohë që fëmija bën
  kuptim i vogël i ritmit mund të zhvillohet duke përdorur masazh dhe
  Gjimnastikës. Tani, me sa duket, nuk ka nënë që nuk do të kishte dëgjuar në lidhje me përfitimet
  Masazh për hrudnychkov. Masazh dhe nën sigurtë përshkruara
  sëmundjet, dhe vetëm për parandalim. Sigurisht, edhe, në qoftë se ajo
  kryen masazhist profesional (veçanërisht e vërtetë për
  masazh terapeutik), por për zhvillimin emocional dhe fizik të fëmijës
  është e rëndësishme të ndjeni prekjen e ngrohtë e armëve të nënës së saj.

  Prandaj, edhe
  nëse foshnja është një kurs masazh, mos harroni lehtë dhe ritmikisht
  stroking trupin e tij, duke thënë apo të kënduarit për të rrahur e tyre
  Lëvizjet. Në folklorik rus larmi të madhe
  poteshek dhe pestushek me një ritëm të qartë.

  Për shembull, kur fëmija u zgjua, këndoni atij këtë këngë, e shoqëron lëvizjet e saj dhe duke u përpjekur për të marrë në ritmin:

  Ne u zgjua, ne u zgjua (holluar stilolaps në dorë, pastaj të kalojnë në gjoksin e tij). Sweet, u tërhoq i ëmbël (të heqë të përballojë deri). Mami dhe babi buzëqeshi. (Buzeqeshjes fëmijë, dhe do të vijë dita kur ai ju buzëqesh në përgjigje).

  Të gjithë
  foshnjat e duan për të kërcyer pa përjashtim në duart e prindërve. Vetëm mos bëj
  ndoshta duhet vallëzimi pas vakt, fëmija nuk është vidryhnuv.
  Dance pa probleme dhe ritmikisht, duke e bërë asnjë lëvizje të papritur. Ju mund të vënë
  kangur fëmijë në ose hobe-parzmore. Le të muzikës që ju
  valle do të jenë shumë të ndryshme - një vals i butë ose një marshim të fuqishme,
  Fun Pole ose meditim i zhytur në mendime.

  Përfundimisht fëmijë
  dhe ai dëshiron të marrë pjesë në krijimin e një model ritmike. Siguroj
  zhurmës fëmija instrumente muzikore, ju mund të përdorni
  mënyra të ndryshme për nxjerrjen audio. Ajo mund të jetë tenxhere famëkeq,
  këmbanat, trondit, shishe, lugë druri, plastike

  gota. Pastaj vjen radha e instrumenteve muzikore reale:
  dajre, maracas, trekëndëshat. Ata mund të trokas, dhe mund grevë në
  shkop i tij, mu palme. Shënim crumbs që të tingëllojë
  çdo herë ajo rezulton ndryshe. Ndoshta kjo është pika e parë tentative
  bjerë shi? Tani shiu më shumë dhe më shumë. Thunder! Rrufeja! Dhe
  Tani shiu po bëhet qetë dhe të qetë. Cap ... pikoj ... pikoj ... dhe gradualisht
  qetësohet.

  Trego ritmin si otstukyvat e poemë apo këngë.
  Merrni kohën tuaj, dhe thonë tekst propevayut ose melodi si ju mund të
  në mënyrë të qartë, otstukivaya mundi veten e parë, dhe pastaj - të trajtuar fëmijën.
  Provoni vidstukaty ritmin fryrë muzikë.

  Për të filluar, le të jetë
  këngë e thjeshtë apo mendje valle (në të cilat ritmi është veçanërisht e qartë)
  dhe pastaj ju mund të lëvizin për më shumë vepra të ndërlikuara.

  Mjete
  që është gjithmonë në dorë - krahët dhe këmbët e tyre. Mos harroni për ta!
  Në banale përplasur duart e tyre, ju prapë mund të stomp këmbë për të rrahur
  melodi, pounding stilolaps në tavolinë ose në xhiron tuaj. Ju gjithashtu mund të ndryshojë
  Intensiteti: duartrokas me të gjithë e tij mund të kullosin apo gishta
  sipërfaqe tryezë.

  Megjithatë, duke ndryshuar ritmin dhe ritmin e muzikës. Fëmijë
  zakonisht duan të luajnë në ndryshimin e ritmit. Për shembull, loja "Rode Mr."

  Vënë fëmijën në gjunjë e tij në fytyrën e tij dhe dridhje lart e poshtë,

  gradualisht duke përshpejtuar:

  Z. Rode, hipur master, hap-hap-hap-hap,
  Z. rode, hipi zotërinë trok-trok, trok, trok,
  Z. rode, hipi zotërinë stroke-goditje, goditje, goditje në tru.

  Tots
  Lëvizjet ritmike interesante. Nëse është e mundur, tregojnë atë
  metronom të përpiqet të trokas me tij "çekiç magjike." Mirë
  dhe ora është tashmë atje në çdo shtëpi.

  Lejoni fëmijën tuaj për të dëgjuar ato tik-tak dhe
  pastaj të luajë në lojë "Clock":

  Ora gjyshi, tik-tak-tak, tik-tak-tak.
  Ora Batyushkiny, tik-tak-tak, tik-tak-tak, tik-tak-tak, tik-tak-tak.
  Dhe tim, watch im: tiki tiki-, tiki tiki-, tiki tiki-, po.

  Ritëm
  gradualisht përshpejtimin nga gjashtëmbëdhjetë kuaternare.

  Gjatë kësaj kënge
  Ju mund të duartrokas, tundin kokën, ritëm prostukuvaty në
  instrumentet muzikore.


  Nga rruga, kur fëmija është një pak më të vjetër dhe
  mësohen me kurdisur të orës, ju mund të luajë me të në këtë lojë. Fëmijë
  duke e kthyer një sy qorr ose besueshmërinë për një moment nga dhoma, dhe ju
  këtë herë fshehur alarmin. Tani shëndoshë i fëmijës duhet të gjejnë
  ku ju fshehu orën. Atëherë ju mund të kthehet e tabelave - fshehur fëmijëve
  dhe ju po kërkoni.

  Zhvillimi veshin. Pra, mos u habitni! Duket se kjo nuk është vetëm një dhuratë e natyrshme. Perfect Pitch mund të zhvillohen.

  Përpiqem
  këndoj veten sa më shumë që të jetë e mundur. Edhe në qoftë se ariu crawled tërësisht

  veshët tuaj që një fëmijë është e rëndësishme për të dëgjuar të kënduarit të jetojnë. Nga rruga, në të njëjtën kohë
  dhe do të zhvillojë seancën dëgjimore e vet. Më mirë në qoftë se ajo do të jetë e qetë,
  këngët ëmbël me një ritëm të veçantë.

  Të lartë dhe të ulët.
  të sigurojë që fëmija ka mësuar këto koncepte dhe për të ndihmuar Lojërat Speciale
  ushtrim. Për shembull, ndërtimi i një kullë nga blloqe, ju mund të këndojnë ose varg
  një shkallë, nga më i ulët në tingujt e sipërme. Ju mund të tërheqë në
  fletë caktuar vertikal i letrës (në këtë rast një këmbalec piktori i përshtatshëm)
  dhe këndojnë, vizatoni një vijë nga poshtë lart dhe të këndojnë deri bojë nga lart poshtë -
  dhe të përsëritur kjo ide tingëllon.

  Loja klasike të përkufizimit
  Pitch "Bird dhe Bear."

  Tregoni fëmijës tuaj se
  lartë deri pemë jeton një zog të vogël, ajo këndon si kjo
  (Luaj në piano ose instrument tjetër muzikor më shumë
  Dashuri në rastin e sipërme) dhe në të jetojnë ariu den, ai rënkime ulët
  zë (play Fjala). Tani fëmija juaj të mendoj që
  tani dëshiron për të biseduar me të - një zog apo një ari. Ju mund pastaj
  nuk ka shenja të tjera të shkruani historinë muzikore - lepuri, dhelpra,
  ujku, etj Përcaktoni për çdo kafshë oktavë e saj, dhe gradualisht
  fëmijë të mësojnë për të përcaktuar me saktësi katran.


  Si për të mësuar fëmijën tuaj për të dëgjuar muzikë

  Le të
  muzikë tingëllon në shtëpinë tuaj!

  Mundësisht, klasike, natyrisht.
  Punimet e përshtatshme nga Mozart (arsyeja fëmijët love sidomos)
  Beethoven, Vivaldi, Kabalevsky, Grieg, Tchaikovsky, Mussorgsky.

  Dhe
  muzikë mund të bëjë asgjë. Për shembull, barazim. Diskutim
  një fëmijë që kërkon të tërheqë këtë muzikë? E pra, në qoftë se
  Punimet do të jetë e veçantë, dhe për këtë arsye - të lehtë të njihet.
  Për shembull, "Album Fëmijëve" nga Tchaikovsky ose "Pictures në një Ekspozitë"
  Mussorgsky. Ndoshta duke dëgjuar për "pula nevylupivshihsya marsit" fëmija juaj
  dëshiron për të pikturuar me bojëra uji në letër lagësht pule me gëzof? Ose
  përfshiu në një stupa çmendur rrotullohet me Baba-Yahoyu gjatë lojës me të njëjtin emër

  Tchaikovsky? Ose italian i bukur me një gëzuar "Napoli
  Kënga "?


  Dhe muzikë mund të shihet piktura dhe
  foto. Megjithatë, ata do të duhet të marr posaçërisht paraprakisht. My më të vjetër
  Vajza e donte albumin shtëpi "karnaval i Kafshëve". I mbërthyer
  jastëk zakonshme sketch prera nga revistat e vjetra
  fotot e kafshëve në mënyrë në të cilën ata e ndjekin në Saint-Saëns, dhe
  muzikë ne e konsideronim këtë album.

  Dhe sigurisht muzikë
  ju mund valle. Nga rruga, Yulianna Zelenoritskaya, mësues kopshti
  "Lotus", rekomandohet të shkojmë së bashku dhe të zhvillojnë artistike
  aftësi. Studentët e tij sipas të njëjtën muzikë, valle e parë,

  si bunnies (zogjtë, fluturat), dhe pastaj - si mbart (kuriozitete, dhelpra të rinj).

  Ra fjala, e njëjta metodë mund të jetë
  përdorur ndërsa të kënduarit. Nuk është sekret se fëmijët - më i madh në
  Konservatorët Botërore dhe të njëjtën këngë që ata janë të gatshëm për të dëgjuar për njëqind
  pesëdhjetë herë në ditë. Për të diversifikuar roztsvityty e saj të ndritshme
  ngjyra, do të përpiqen për të kënduar atë, si ajo do të kishte qenë një mouse, një i hollë
  pak zë. Dhe tani - një elefant i madh apo tigër tmerrshme. Tani
  këndoj të njëjtën këngë të trishtuar apo argëtim, të qetë ose me zë të lartë si
  Malvina ose si Karabaş-Barabas, etj Fokusimi në afat të shkurtër
  interesat e fëmijës së tyre, dhe pastaj ai dëshiron të përsërisë eksperimentin tuaj.


  Kur fëmija është një pak më të vjetër, ju vetëm do të shpjegojë atij se
  ne të luajnë, këndojnë dhe të flisni me intonacion të ndryshëm. Dhe shkolla e muzikës
  Ai do të luajë "me intonacionin", sepse ideja e dallueshme
  Zbatimi do të jetë një mik i gjatë kohë.

  Gradualisht, duke dëgjuar
  muzikë, fëmija juaj do të mësojnë për të identifikuar atë dhe disponimin e saj, karakterin.
  Le të shkojë si intuitë tregon atij. Ndoshta
  në një të qetë, melodi të butë, ai do të nisë fluturimin si i bukur
  Bird dhe nën tmerrshme, shqetësuese tinguj - të fshehur në fole?

  Shumë
  mirë, në qoftë se me disa muzikë të përshtatshme do të jetë i lidhur
  lëvizje - të tilla si duke kërcyer në vend gjatë polka, drejtimin në fast

  muzikë, që ecin në mars, etj Fëmijët shumë shpejt të marrë të përdoret për të dalluar
  Natyra e muzikës nga veshit. Dhe edhe në qoftë se ata nuk mund ta përshkruajnë atë
  fjalë, ata e bëjnë këtë edhe në lëvizje.

  Gjatë valle, apo
  të kënduarit, sigurisht, është e dëshirueshme që fëmija ra në një ritëm, por nuk shaj
  baby, në qoftë se ajo nuk është marrë ende. Sigurisht diçka
  jashtë.


  Vegël muzikore


  duke filluar instrumente të përshtatshme goditje. Ju mund të caktoni një grup të vërtetë - ju të luajnë, të tilla si piano, dhe thekson ritmin e fëmijës
  duke përdorur një dajre apo maracas.

  Në piano mund të luajë thjeshtë
  këngë në një ritëm mjaft të ngadalshëm, duke marrë me gisht fëmijën në duart e tyre.


  Kështu fëmija merr përdorur siç duhet mbajtur furçë ndihet
  kyç. Le crumbs dhe të luajë muzikë më vete. Besoj
  piano që nuk i mërzitur. Le të luajë stuhi, shi apo të kënduarit
  zogj. Ose edhe diçka aq e vështirë për të thënë fjalët, por lehtësisht të shprehur
  të shëndoshë.

  Nga rruga, i cili tha se është e domosdoshme për të luajtur
  piano? Y. Zelenoritskaya rekomandon, për shembull, provoni dorën tuaj
  glockenspiel:

  "Ky mjet është veçanërisht i dashur i fëmijëve
  - Pllaka metalike Silver zile interesante dhe ekstrakt
  Sound nuk kërkon ushtrimin fizik të tilla si kur për të luajtur
  maracas apo piano. Muzikantët e rinj otstukyvayut me gëzim

  melodi glockenspiel ose model ritmike nga këngët tuaja të preferuara. Rastësisht
  fëmijë të njohur me emra të vini re, mos harroni grafik tyre
  image. Dhe në qoftë se ju vendosni glockenspiel vertikalisht, ju mund të luajë "shkallë muzikore" dhe pastaj fëmijë ai është i kënaqur që disa tinguj
  janë më të larta se të tjerët, dhe për këtë arsye ata mund të quhet i lartë dhe
  i ulët. "

  Mos kini frikë të eksperimentojnë! Gjëja kryesore është se ata nuk e bëjnë
  ishin një barrë as ju as fëmijën tuaj dhe të sjellë ekskluzivisht
  emocione pozitive. Pastaj muzikë do të vijë në jetën tënde me gëzim.

  Informacion nga neni "Fëmijës dhe muzikë."