Nipples plasaritur gjatë ushqyerjes me gji


 • Shkaqet e nipples plasaritur
 • Parandalimi i nipples plasaritur
 • Trajtimi i nipples plasaritur

 • Unë duhet të them, thuajse të gjithë nënat e reja vërejtur siklet ose edhe dhimbje kur ushqyer fëmijën dhe ditët e para pas lindjes. Kjo është për shkak se thithat e lëkurës nuk e kishte përjetuar ekspozimit dhe dhimbje të rënda receptorët e tilla të vendosura në të sinjalizojë rritur ngarkesën.

  Ndjesi të pakëndshme maksimale në fillim dhe së shpejti të ushqyerit e reduktuar në mënyrë të konsiderueshme. Për më tepër, brenda 3-7 ditëve nipples lëkura merr përdorur për këtë lloj të "punës", ajo është forcim dhe dhimbje krejtësisht pushon të shqetësojnë nënat lactating.


  Shkaqet e nipples plasaritur

  Shkaku i nipples plasaritur janë, mbi të gjitha, aplikimin e gabuar të fëmijës në gji kur fëmija merr vetëm dalë. Përveç kësaj, plasaritje promovuar gjirit larje të shpeshta dhe të përdorni për trajtimin e dalë dhe areola alkooli që përmbajnë zgjidhje, pasi këto procedura të çojë për të "thatë" areola dhe dalë. Fëmija kapur pavlefshme është në gji të nënës e pakëndshme dhe ndonjëherë e dhimbshme, kështu që edhe në siklet të vogla gjatë të ushqyerit duhet të trajtohet vëmendje shumë aktive, si dëshmi e paaftësisë së pranuese dhe të ushqyerit teknikat e përzgjedhura.


  Nëse ju injorojnë sinjal i shqetësime, atëherë shpejt hidhërim dalë në vendin mund të jetë skuqje dhe ndjeshmëri rritur në mënyrë dramatike, dhe pastaj - plas. Prandaj, është e rëndësishme të mos humbasë kohën kur ka një mundësi për të parandaluar atë nga ndodhë me ndryshimin e teknologjisë ushqyer një fëmijë përsëri kontrolluar gjoksin korrektësi kapur fëmijën.

  Një tjetër shkak i zakonshëm i traumës biberon largimit të pasaktë e fëmijës nga gjiri pas të ushqyerit. Kjo është e papranueshme për të hequr dalë në prani ose fasha përpjekjet gjiri fëmijën, pasi kjo mund të plagosë lëkurën e dalë.
  Është e nevojshme për të lejuar vetë fëmija biberon, hapja gojën.

  Ia ndau gjinin i duhur për të futur gishtin e tij në utolok goja e tij në mes të dy mishrat clenched tyre, në mënyrë që thithi ai "doli" me gojën e tij. Nëse plas është ende aty, në kohën e trajtimit pacienti duhet të reduktohet nxitjen e gjirit. Kjo arrihet duke rritur numrin e feedings. Rritja fëmijën prykladan frekuencave në gji, duhet në të njëjtën kohë të kërkojë për të reduktuar acarim gjoksin e pacientit gjiri përmes reduktimit të kohës dhe nga pjesë të para-pompimit të vogla të qumështit, të cilat vypoyuyut lugë fëmijë.


  Parandalimi i nipples plasaritur

  Është e rëndësishme të theksohet që në vetvete thithat gjatë dhimbje të gjirit nuk është i lidhur me shfaqjen e çara.

  Nipples plasaritur ndodhin kryesisht në shkelje të bilancit-ujë të naftës e lëkurës. Kjo është lehtësuar nga: larje të shpeshta me sapun gjirit (deri kohët e fundit ajo ishte menduar të nevojshme për të larë gjoksin me sapun para se të çdo ushqimi) përpunimin nipples zgjidhjen e gjelbër të shkëlqyer ("bojë të gjelbër") dhe zgjidhje të tjera të alkoolit. Për të parandaluar nipples plasaritur për të kujtuar dhe ndjekur këto rregulla: për të ruajtur higjienës dush të mjaftueshme të përditshme dhe në ndryshim sytjena dhe pads gjiri për gjoksin si të nevojshme. Ju mund të përdorni krem ​​të veçantë për gjoksin, për shembull, Purelan. Ai përbëhet nga 100% lanolinë dhe për të ruajtur nivelin e kërkuar të lagështisë dhe yndyrës në lëkurë.

  Megjithatë, ky krem ​​mund të parandalojë vetëm formimin e çara, por nuk kurë tashmë të zhvilluara. Ai ka një avantazh të madh ndaj drogave të tjera në këtë grup, nuk është e nevojshme që të del me të larë para se të ushqyerit. Përveç kësaj, ju mund të përdorni Bepanten, zgjidhje me vaj të vitaminës A. Megjithatë, ajo duhet të lahen off para se të ushqyerit, që do të thotë se zemrat tuaja përsëri do t'i nënshtrohet panevojshme ndikim është aq e bukur. Ju mund të përdorni sapun të lëngët me një pH neutral. Efektet e saj negative më poshtë.

  Por më të mirë të të gjitha, pavarësisht nga bollëku i drogave sintetike përdorin ilaçe më efektive natyrore - e qumështit të gjirit.

  Veprimi i saj është i nënvlerësuar shpesh, absolutisht asgjë. Qumështi është një emulsion i yndyrës që është zhytur lehtë në lëkurë, ajo mbështet në lagështi dhe ushqyesve dhe krijon një film mbrojtëse në sipërfaqe Përveç kësaj, ajo ka vitamina të cilat kanë një efekt shërimi (A, D, E). Së fundi, ai përmban një përqendrim të lartë të antitrupave që mund të luftojnë infeksionit të çara të zhvilluara në lëkurë. Ky kombinim unik i komponentit terapeutike nuk mund të luhet dhe kushtet.

  Përveç kësaj, kjo dhuratë e natyrës është e lehtë për t'u përdorur: ju keni një fëmijë pas thithi i gjirit shtrydh disa pika të qumështit dhe fshij në lëkurë, pastaj të lejojë që të thatë në ajër.

  Një procedurë e ngjashme mund të përsëritet në mes feedings.


  Trajtimi i nipples plasaritur

  Nëse, pavarësisht nga përpjekjet tuaja të mira, të çara ende nuk arriti të shmangë nevojën për të bërë çdo gjë të nevojshme për shërimin e tyre të shpejtë. Nipples plasaritur jo vetëm e bëjnë fëmijën të ushqyerit e dhimbshme, por është portet input për çdo infeksion. Ajo është e rrezikshme për nënën (probabilitetit e mastitit) dhe për pakta, në të cilën trupi i qumështit të nënës mund të merrni një shumëllojshmëri e baktereve dhe viruseve.

  Para së gjithash, për të ushqyerit lehtësim dhimbje duhet të përfitojnë nga pllaka të veçanta. Ata janë bërë nga një shtresë e hollë silici dhe të krijojnë ndarje midis dalë foshnja dhe nëna e gojës.

  Shanset janë, ata nuk e eliminojnë dhimbjen plotësisht, por të zvogëluar atë dhe do të vazhdojë të ushqyerit me qumësht gjiri në ditë të vështira.

  Për më tepër, për shërimin e frakturave duhet të përdorni një nga drogat më lart. Vetëm mos harroni: në qoftë se disa ditë të gjitha përpjekjet tuaja nuk e ka përmirësuar situatën, ju duhet të konsultoheni me një mjek.

  Nëse çara janë shumë të lirohet pads veçanta për gjoksin, i projektuar për të veshur në një bra që nuk i përshtatet strukturën dhe të lejojë plagosë më tej nipples e saj. Pjesa e sipërme e pajisjeve të tilla ka vrima për qarkullimin e ajrit, e cila përshpejton procesin e shërimit.  Besohet se për parandalimin e thyerje duhet të ushqeni fëmijën në orën dhe kufi kohës së shpenzuar në të foshnjës gji 10-20 minuta. Ndërkohë, ne e dimë se ajo është shumë më fëmija i uritur fillon gjiri kështu me lakmi që është aq traumatik për thithat e nënës. Prandaj, opsioni më i mirë për nënën dhe foshnjen për të ushqyerit në kërkesë mbetet.

  Në përfundim, unë dua të them se të gjitha problemet e të ushqyerit nuk mund të krahasohet me gëzimin që ajo ju dhe fëmijën tuaj sjell. Përballja me Duke pasur probleme do të ju ndihmojë besim se ju jeni duke i dhënë fëmijën tuaj më të mirë.