Teknologji gji


 • Ushqyerit e parë
 • Paraqet nënën dhe fëmijën gjatë ushqyerjes
 • Merrni sjellje korrekte
 • Mbani fëmijën tuaj për të
 • Si të jepni fëmijën tuaj të gjirit
 • Gjiri i duhur teknikë
 • Gabimet e zakonshme në poses pleqsh nënat dhe se si fëmija është i gjirit
 • Dy llojet e thithje
 • Përbën Alternative ushqyerit
 • Në fakt, shumica e fillestar nënat dhe fëmijët duhet të mësohen veprimin e duhur - që të marrë postures dhe se si të thith. Ne duam të jo vetëm të bindur ju me siguri gji, por, më e rëndësishmja, të ju ndihmojë të merrni kënaqësi nga ajo.


  Ushqyerit e parë

  Ju mund të vënë fëmijën në gji të saj vetëm disa minuta pas lindjes.

  Nëse vetëm do të ketë komplikime (p.sh., fëmija nuk është shfryrë të gjithë të drejtë), menjëherë pas lindjes së foshnjës të ju vë në gjoks, bark në bark, faqen në gjoksin e tij, lëkurë të lëkurës (nëse ju nuk keni një c-seksioni) dhe i mbuluar me të ngrohtë peshqir. Ju mund të relaksoheni dhe të gëzojnë afërsinë e njëri-tjetrit. A nuk nxitojnë ngjarjet. Megjithatë, është koha për të futur fëmijën tuaj në gji dhe vënë në praktikë atë që keni mësuar pse kurset. Më të porsalindur zemrat pak e bëj, të përpiqet gjiri, të bëjë një pushim dhe të bëj gjoksin e tij përsëri, dhe përsëri të bëjë disa lëvizje gjiri. Gjiri intermittently tipik për orën e parë, dhe nganjëherë madje edhe ditën e parë.


  Pak minuta pas lindjes, shumica e fëmijëve janë në një gjendje të qetë, por të kujdesshëm e vëmendjes - kusht optimale për fillimin e ndërveprimit. Kur fëmija heshtje i vëmendshëm, sytë e tij të gjerë të hapur, kjo duket për sytë e tjera dhe gjoks. Menjëherë pas lindjes, disa fëmijë kur ata shtrihen në nënat e saj të stomakut të bëjë lëvizje në drejtim të gjoksit dhe shpesh e gjejnë asistencën e kërkuar minimal. Kur një fëmijë në këtë shtet, buzët e tij prek dalë për të nxitur gjiri lindur refleks.

  Komunikimi i parë është i rëndësishëm për disa arsye. Qumështi i juaj i parë (colostrum) - ushqim më të mirë, dhe më shpejt fëmija fillon të thith atë më mirë.

  Gjiri ndihmon të porsalindur të shërohen nga stresi, duke rezultuar në lindjen e fëmijës. Gjiri zbut dhe e ndihmon fëmijën tuaj të mësohen me mjedisin e ri. Në ushqyer që në fillim është e rëndësishme të mos lënë me fëmijën. Kjo do t'ju ndihmojë për të kuptuar sinjalet e dhëna nga fëmija. Kur ju shihni fëmijën hapi sytë, shikon përreth dhe shtyn grushtin në gojën e tij, koha për të ofruar gjoksin e tij.

  Shpeshta liron ushqyerit hormonet dhe nënë sistem specifik - Fëmija fillon.


  Paraqet nënën dhe fëmijën gjatë ushqyerjes

  Është e pamundur të mbivlerësohet roli i postures korrekte gjatë të ushqyerit. Shumica e problemeve që kemi hasur në praktikën tonë (dhimbje biberon, mungesa e qumështit, shkëputja nga nëna e fëmijës gjatë të ushqyerit), u ngrit nga fakti se nëna ime nuk kishte fillimisht kryer teknikat themelore të ushqyerit e duhur.


  Merrni sjellje korrekte

  Para se të ushqyer veten të rehatshme. Qumësht shkon më mirë në qoftë se nëna relaksuar. Më të ulem në shtrat në një karrige lëkundëse ose një karrige me armrests. Shumë të qetë dhe të përshtatshme të organizojmë fëmijë është duke ndihmuar jastëk. Vënë një mbi një shpinë, një mik të tij gjunjë dhe bërryl gjatë krah të tretë, që ju të mbajë fëmijën. Nëse jeni ulur në një karrige, vend Mats karrige - pastaj gjunjët shkojnë lart, ju nuk do të duhet të llojit muskujt tuaj mbrapa dhe duart të shtrydh fëmijën në gji. Set tuaj ndjenja trupin tim për fëmijën, që do të ushqyer ju, mendoni qumësht, fëmija i amësisë.


  Mbani fëmijën tuaj për të

  Dërgo për një veshje pak foshnjës (apo hoqi plotësisht atë) të lëkurës trajtuar lëkurën. Undressing një fëmijë i cili duket i fjetur, ju nuk i japin atij të fle më mirë dhe për të inkurajuar atë për të thith. Siç duhet Mbajeni fëmijën:

 • Mbajeni fëmijën tuaj mbi krahun e tij në mënyrë që qafa e tij ishte e shtrirë në kërrabë e bërryl tuaj, përsëri shtrirë në dorë dhe dora jote e rrethuan gomarin e tij.
 • Kthejeni të gjithë trupin e vogël të fëmijës në anën kështu që ai e përkuli bark në stomakun tuaj. Kokë dhe qafë i fëmijës duhet të jetë i drejtë, të sigurt se ata janë të lëvizte prapa ose anë të trupit. Një fëmijë nuk duhet të kthehet në kokë ose qafë tendosje e tij për të arritur dalë. (Mundohuni të kthejnë kokën në një anë dhe në një pozicion për të pirë një gllënjkë ujë.

  Pastaj të përpiqet të bëjë të njëjtën gjë me kokën e tij hedhur prapa ose tilting mjekër, ju do të gjeni se ajo është shumë e parehatshme.)
 • Heqin fëmijën të nivelit tuaj gjoks, bërryla pushimi në një jastëk apo vënë këmbët në stol Le jastëk në prehër shërben si mbështetje për dorën tuaj dhe të merr në peshën e fëmijës. Nëse ju hyni peshën e fëmijës suaj në krah, dore dhe muskujt e mbrapa do të tensionuar Nëse një fëmijë do të jetë i shtrirë shumë i ulët në xhiron tuaj, ajo do të vonojë gjoks poshtë, do të rrisë fërkime dalë është i nevojshëm për të rritur fëmijën dhe pin në veten e tyre dhe jo për të bëj atë.
 • Carry trajton fëmijën nëse ata ndërhyjnë kur ju kthejnë trupin kec pak në anën, bark të barkut të tij, vënë pendën e tij në cep mes trupit të tij të vogël dhe të belit tuaj Nëse pengojnë parakrah tij, bends ato, duke mbajtur gishtin, i cili po mban fëmijën.

 • Pasi të keni hequr të trajtojë të fëmijës, kështu që ata nuk do të ndërhyjë thith, zgjeruar atë për veten tuaj, për bark tuaj stomak Kjo sjellje themelor është quajtur "djep".

 • Si të jepni fëmijën tuaj të gjirit

  Pa dorë të shtrydh disa pika të colostrum ose qumësht për të njomet dalë. Dërgo zemrat hedhur kupa, duke mbështetur dorën e saj kështu që katër gishtërinj janë nën gjinjve dhe gënjeshtra të mëdha të mësipërme. Shtypni dorën time në gjoksin e tij për të mos mbyllur rrethin peripapillary. Nëse keni zemrat e shumë të mëdha, të vënë në bazë të saj (për mbështetje) Shkarkime peshqir, ose gjoks mund të ushtrojë presion mbi nofulla e poshtme të një fëmije.


  Gjiri i duhur teknikë

  Qumësht thith lehtë lagur fëmijë buzët potorkayte, duke i inkurajuar goja e tij të gjerë të hapur, si në gjë e mërzitshme. Gojë hapur shumë të gjerë dhe pastaj shpejt e mbyll antenë si zogj të vegjël. Në këtë pikë, kur goja fëmija është i gjerë të hapur (dhe ju me durim piddrazhnyuvaty dalë tij derisa fëmija hap gojën e saj të vërtetë të gjerë), pika dalë në qendër të gojës dhe të lëvizjes së shpejtë të dorës për të shtyrë fëmijës veten.

  Shënim dy komponente të rëndësishme të gjiri duhur hershme - lëvizje dore dhe lëvizjes shpejtë. Shumë nëna të reja nuk janë të shpejtë, ata janë ose presion dobët për fëmijën e saj, ose të bëjë atë të shpejtë të mjaftueshme.

  Mos ligët përpara, nuk fryj gjoksin e tij për fëmijën; shpejt të shtyjë fëmijën me lëvizjen e gjirit grabs dorën e tij. Përndryshe ju do të duhet të ulen përkulur mbi një fëmijë, dhe në fund ju merrni lodhur e të ushqyerit, do të dëmtojë përsëri. Nëse mocioni i dorës tuaj është shumë i ngadaltë ose ju zabarytesya gojën dhe fëmija fillon të ketë mbyllur, ai ndoshta kap vetëm dalë dhe nuk mund të thith siç duhet.

  Fëmija duhet të marrë në gojë rrethin tuaj peripapillary. Nëse ju të veprojë shpejt dhe të saktë, mishrat e fëmijës kapur rreth peripapillary me një rreze prej të paktën 1 inç (2.5 cm). Nëse një fëmijë është marrë në gojë vetëm nipples, ata shpejt ushkodyatsya.

  Nuk është një tjetër arsye pse ajo është aq e rëndësishme që fëmija ishte në gojën rrethin e saj peripapillary. Feta kancerit të gjirit, i cili mbledh qumështin janë nën areola. Nëse fëmija nuk është i qartë do të klikoni mbi to, ajo nuk do të thith qumësht. Fëmija duhet të merret në gojë okolososkovye grupeve, jo nipples.

  Hapni fëmijën poshyrshe gojën! Për fëmijë filloi të thith siç duhet, është e nevojshme që ai hapi gojën gjerësisht. Shumë fëmijë mbaron buzët, veçanërisht më të vogël. Ndihmë fëmijën tuaj gjerësisht gojën hapur, duke shtypur gishtin tuaj tregues, që ju të mbajë një fëmijë mbi mjekrën e tij në një kohë kur ju tërheq atë për të.

  Fillimisht, ju mund të kenë nevojë për ndihmën e dikujt. Nëse ju mendoni se një fëmijë është biberon gabuar, përkohësisht të ndalojë mbështetjen e gjirit dhe gisht tregues të hapur buzët e tij. Nëse pozita e saktë përsëri nuk ka punë, të ndaluar fëmijën butësisht shtyjnë gishtin tregues mes mishrat dhe të fillojnë të gjatë. Edhe në qoftë se ju keni për të përsëritur gjithë hapat disa herë për aq kohë sa çdo gjë nuk punon si duhet, nuk e lënë përpjekjet e tyre. Është praktikë e mirë, fëmija mëson për të bërë lëviz drejtë. Shikojeni atë si mësohet parë në disiplinën (disiplinë - do të thotë për të mësuar dhe veprim udhëzues), të marrë frymë thellë dhe të fillojnë të gjatë.

  Kur ne mësojmë teknikën e gji motra dhe mjekë të rinj, atëherë të çojë ata në repartin e maternitetit. Pas një klikim të thjeshtë në mjekër e fëmijës dhe riparuese ndrydhur nënën më të ulët cik zakonisht bërtiti: "Tani nuk është e dhimbshme. Tani është e mirë. "

  Sigurohuni që fëmija kishte frymëmarrje të rehatshme. Kur ju detyrojnë fëmijën të hapur gojën e tij e gjerë dhe të ndryshojë buzët e tij, të shtyjë atë deri tek ju në mënyrë që maja e hundës së tij preku zemrat tuaja. Mos kini frikë se ajo do të mbyten fëmijë mund të marr frymë skajet e hundës, madje edhe kur rrafshuar hundën. Nëse ju mendoni se hunda juaj është e shtypur, të tërheqë deri në fëmijën e saj ass pak anim bust dhe butësisht shtypni gishtit tuaj në gjoksin e tij për lirimin e hundës.

  Mbani në gjoks me dorën e tij. Pasi fëmija duhet të marrësh gjoksin, të mbajtur ushqyerjen me gji gjatë gjithë anën kështu që ai nuk është i shtypur peshën e saj në të porsalindur e saj gojë. Kur fëmija rritet dhe bëhet pak më shumë, ju nuk do të duhet të mbajë gjoksin, të ushqyerit më dora jote do të jetë falas për të mos dëmtojë nipples, jo tërheqja e tyre nga goja e tij pa mishrat e para roztysnuvshy, dhe kjo mund të bëhet duke butësisht rrëshqitje një gisht në këndin gojë në mes mishrat.


  Gabimet e zakonshme në poses pleqsh nënat dhe se si fëmija është i gjirit

 • Child tjerrje trupin e tij të vogël në stomak nuk prytysnute nënën.

 • Gojë hapur fëmija gjerë të mjaftueshme kur ju vdvyhatsya ai thith.
 • Lips janë fut brenda.
 • Fëmija squeezes dalë, dhe nuk ka presion mbi rrethin peripapillary.
 • Ju akt shumë i ngadaltë, në vend se shpejt të sjellë fëmijën dhe futur dalë në gojën e tij të gjerë të hapur.

 • Dy llojet e thithje

  Pas disa javësh ju do të vini re se fëmija sucks ndryshe: së pari, të ketë argëtim dhe relaksohuni, dhe së dyti për të kënaqur urinë. Lloji i parë i gjiri foshnjen e merr qumësht, jo të pasura me yndyrë, e dyta - muskujt e fytyrës janë aq intensive që ata mund edhe të lëvizin veshët.

  Gjatë këtij gjiri fëmija merr qumësht më shumë kalori dhe të pasur.


  Përbën Alternative ushqyerit

  Në javën e parë është e arsyeshme për të mësuar një fëmijë jo për të thith në një, dhe të paktën dy pozicione. Dy sjellje të rehatshme të ushqyerit - të shtrirë në anën dhe i ulur mbi një shtrat me një fëmijë mbi një jastëk në xhiron tuaj. Këto përbën janë shumë të rehatshme në ditët e para pas ndërhyrjes cezariane.

  Feeding shtrirë në anën e saj. Kur ushqyerit shtrirë në anën e saj ju mbajë foshnjës pothuajse të njëjtin pozicion të si në "djep", por ju dhe fëmijën shtrirë në fytyrë anën e njëri-tjetrit. Vënë dy jastëkë nën krye të tij - një në anën e pasme, një tjetër - në pjesën e sipërme të këmbës dhe thembra podotknite për fëmijën mbrapa.


  Pesë pillows shumë, por ju duhet për të siguruar komoditet më të madh Vendoseni fëmijën në anën e fytyrës të tij, rrokje dorën e tij dhe për të shkuar lart - poshtë derisa goja juaj nuk do të shfaqet në të njëjtën linjë me dalë pastaj të vazhdojë siç është përshkruar tashmë.

  Feeding një fëmijë në prehër tuaj dhe të mbjellë nën jastëk e tij prapa. Ky pozicion mund të jetë i përshtatshëm në rastet kur fëmija thith e vështirë për të marrë, ku ai është në duart tuaja.

  Feeding ulur në shtrat. Vini re se si jastëk siguron sjellje të rehatshme dhe nënën dhe fëmijën kthehet dhe folds përsëri, nuk e sjell veten në gjoks. Ajo është gjithashtu e mirë për foshnjat e vogla, të dobëta ose parakohe.

  I ulur në krevat ose në një karrige me armrests, të vënë një jastëk në një anë ose të shtyjë një fund dhe një armrest mes tyre dhe të vënë një fëmijë jastëk. Të gënjejë me gji ju do të japin atë, dhe të afërt për ju, ju mbani dorën e tij dhe të njëjtën dorë të mbështetur kokën. Këmbët të hequr fëmijën në mënyrë që ata mbështetej mbi një shtrat që shtrihet pas shpinës tuaj. Sigurohuni që fëmija nuk është prekur këmbët në karrige e tij ose jastëk, përndryshe ajo do të përkulem prapa. Nëse kjo ndodh, të lëvizur fëmijën në mënyrë që këmbët e tij të vendosur në hip përbashkët, dhe këmbët dhe ass janë nxitur në jastëk prapa shpinës tuaj.

  Next vjen nën skemën e ish - me anën tjetër të sigurojë gjoksin dhe cupped Draw fëmijën të tij. Kur do gjoks e drejtë fëmija dhe fillon gjiri atij jastëk podotknite pas shpinës së tij, kështu që ai mund të jetë i përshtatshëm për ta mbajtur atë në gji.

  Ne rekomandoj duke filluar nënën time për ditët e para pas lindjes për të konsultoheni me një specialist gji për të fillimisht të mësojnë teknikën e duhur të ushqyerit para vyroblyatsya zakone të gabuara. Disa vite më parë kemi filluar për të na bindur për të ardhur në nënat e fillestar pritjes konsultohet qendrën tonë në gji për 48 orë pas lindjes në mënyrë që të mësojnë postures saktë kur ushqyer fëmijën dhe teknikat që siguron gjiri saktë.

  Si rezultat, numri i thirrjeve për ne me probleme gji shumë të dukshëm të zvogëluar; dhe nëna dhe të porsalindur të merrni më shumë kënaqësi nga të ushqyerit.