Kjo është pelte mbretërore bletë dobishme


 • Kjo është pelte mbretërore bletë dobishme
 • Features pritjeje dhe asimilimit apilak


 • Kjo është pelte mbretërore bletë dobishme

  Shije të ndritshme dhe aromë e bimëve lulëzuar, ngjyra të pasura të artë dhe cilësi të butë. Nëse të gjitha barnat ishin aq të shijshme dhe joshëse! Nectar dhe ambrosia të bëjë me të: ajo është vetëm në lidhje me rezultatin e insekteve të vështirë-pune.

  Imagjinoni për një moment që për shekuj njerëzit Nuk ishte një mënyrë e thjeshtë për të mbështetur shëndetin atletike, duke ruajtur trupin rinore dhe rritjen e jetëgjatësisë. A mund të besoni se edhe tani në duart tona është një mjet i fuqishëm për të luftuar lodhje, sëmundje dhe depresioni?

  Prona unike e mjaltit dhe produkteve të tjera të bletëve janë përdorur nga njerëz që nga koha e Hipokratit dhe Ibn Sinas. Honey - një ilaç i lashtë për rekreacion dhe trajtimin e shumë sëmundjeve dhe zgjatjen e jetës aktive. Mjekët mesjetare përdoret si dylli, propolisi dhe helmit të bletëve, por pelte mbretërore (apilak) si droge ata përdoren vetëm fillimin e shekullit XX.

  Apilak është sekret që bëri allotroficheskimi gjëndrat e bletëve punëtore. Ajo është projektuar për të ushqyerit larva bletët mbretëresha e ardhshme, dhe pastaj për ushqimin e tyre gjatë pjelljes së vezëve.


  Bee mitër - "elitës" familje bee, ata jetojnë dhjetë herë më shumë se bletët e zakonshme, dietë të cilëve përbëhet vetëm prej mjalti.

  Përbërja e pelte mbretërore është aq e pasur me substanca biologjikisht aktive, proteinave, vitaminave, elementeve gjurmë dhe aminoacidet (elementet e apilak - ende një mister për biokimistët), e cila është e krahasueshme mbase vetëm me colostrum femër - një produkt unik projektuar posaçërisht dhe të porsalindur të përballueshme njerëzor vetëm 3-4 ditët e para të jetës. Në fakt, apilak është "bletët colostrum", ushqimi i parë larvave që u jep atyre forcë për rritjen dhe zhvillimin. Ajo ndryshon nga mjaltë, si dhe colostrum qumështit.

  Proteinat përbëjnë rreth 13% të pelte mbretërore, në thelb, ky globulin gama dhe albumin, dhe 23 aminoacidet, 10 prej tyre - janë thelbësore (ato që trupi i njeriut mund të merrni vetëm jashtë, por nuk mund të prodhojë më vete). Një nga proteinat e pelte mbretërore, royalizin, ka aktivitet baktericid të ngjashme me laktoferrin qumështit njerëzor. Karbohidratet pelte mbretërore, glukozës dhe fruktozës, janë gjetur në mjaltë, ata e bëjnë atë lehtësisht të tretshëm dhe të shijshme.

  Vitaminat A, C, D, E, K, vitamina B, makro dhe elementët gjurmë K, Na, Ca, Mg, Fe, P, Zn - lista vazhdon deri në fund të tabelës periodike, dhe të gjitha që - përbërësit e pelte mbretërore .

  Është e rëndësishme që, si në qumështin e njeriut në apilak kanë enzima të veçanta që lehtësojnë thithjen e saj.

  Pelte mbretërore natyror mund të ruhet një kohë të pacaktuar: është sterile, nuk do të përkeqësohet dhe nuk mykur, ka aktivitet kundër mikrobeve dhe baktereve. Ajo mund të quhet antibiotik natyror, kryesisht në gjendje të zëvendësojë drogë agresive sintetizuar.

  Çfarë është Royal Jelly, një specifik "bletë" produkt, mund të ndihmojë një person?

  Studimi i parë në 1954 konfirmoi që në kohët e lashta praktikë tregon: apilak - tonik shkëlqyer të përgjithshme dhe agjent adaptogenic. Apilak përmirëson metabolizmin, punën e gjëndrave të shumta, duke përfshirë seksin, inkurajon dhe mbështet tretje të shkëlqyer dhe gjak.

  Apilak mund të aplikohet në një mungesë të peshës trupore, mungesa e oreksit.

  Indikacionet kryesore për apilak pranimit - trupi gjatë rehabilitimit pas sëmundje, dobësi, sindromi i lodhjes kronike, moshën e avancuar. Apilak përdoret edhe në mjekësinë sportive: ai ndihmon atletët profesionistë të shërohen nga stresi të rëndë fizike dhe psikologjike.

  Përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm, pelte mbretërore ndihmon në mbrojtjen kundër ftohjet dhe sëmundjet virale në sezonin e ftohtë. Antivirale dhe përbërësit antibacterial pelte mbretërore rritja e ngadaltë e patogjenëve të zakonshme sëmundje sezonale: Staphylococcus, Streptococcus, viruset ftohtë dhe gripit.

  Varg i plotë i vitaminave B si pjesë apilak drejtpërdrejt stimulon imunitet vet njerëzor dhe pronave anti-inflamator të pelte mbretërore janë veçanërisht të rëndësishme për banorët e rajoneve veriore, si grykët përkeqësimi dimër, sinusit, tracheitis, bronkit dhe "preferuar" sëmundje të tjera Veriore njohur dorës së parë. Për të trajtuar këto kushte mjekim krejtësisht e natyrshme, të sigurt dhe të përballueshme të lehtë dhe më efikas sesa ndiqni regjim kompleks dhe i shtrenjtë i kombinuar mjekësi kimike dhe fizioterapi.

  Veç e veç për të thënë për efekt apilak në trupin e femrës me prodhimin e pamjaftueshëm të qumështit (hypogalactia).

  Na vjen keq, ne shpesh gjetur mungesën e qumështit në fëmijë në gji. Arsyet hypogalactia mund të jenë të ndryshme - nga sëmundjet kronike të nënës për të ndaluar të ushqyerit. Apilak, nga përmbajtja e substancave hormon-si, stimulon gjëndrat e qumështit, dhe veprimi i saj vasodilator përmirëson rrjedhjen e qumështit nga gjiri. Molekulat më të vlefshme apilak kryer gjak përmes vitaminave të qumështit të gjirit të gruas dhe minerale. Shumica e nënave që janë apilak, tha fluksin më aktive të qumështit disa ditë pas fillimit të trajtimit.


  Features pritjeje dhe asimilimit apilak

  Kompania "Hrindeks" që krijuan të drogës "apilak Hrindeks" mori kujdeset për atë metodë ishte produkt i dobishëm për mysafirët dhe jo dërgimin shqetësim të vogël.

  "Apilak Hrindeks" vjen në formën e tabletave sublingual duhet të mbahen në gojë deri shpërbëhet.

  Të rriturit marrin 1 tabletë 3 herë në ditë. Në marrjen e një kurs të plotë zakonisht duhet 2 paketë "apilak Hrindeks." Marrja e ilaçeve, i kushtoj vëmendje për të dy pika: rrallë, por ende ka reaksione alergjike ndaj produkteve të bletëve (veçanërisht të duhet të jenë nëna të kujdesshëm pleqsh); apilak lartë dozë mund të "peretonizirovat" trup dhe të shkaktojë shqetësime të vogla me gjumin. Në rastin e parë, të drogës duhet të ndërpritet në të dytin - për të reduktuar dozen, konsultohuni me mjekun tuaj.