Ngjitet ne mund të shmangur infertilitetin


 • Cilat janë të ngjitet?
 • Shkaqet e mbështjelljes
 • Të ngjitet janë formuar si rezultat i sëmundjes inflamatore
 • Të ngjitet postoperative
 • Diagnozë
 • Trajtim
 • Parandalimi i mbështjelljes
 • Cilat janë të ngjitet?

  E organeve të barkut dhe legenit (mitrës, tubave fallopiane, vezore, fshikëz, rektum) mbuluara jashtë me një predhë të hollë me shkëlqim - peritoneum. Smoothness e peritoneum kombinuar me një sasi të vogël të lëngjeve në bark ofron sythe mira displaceability e zorrë, mitrës, tubave fallopiane. Prandaj, zorrë normal pengon vezë konfiskim mitrës truboy1 dhe rritjen e mitrës gjatë shtatzënisë parandalon zorrë normale dhe fshikëz.  Inflamacion i peritoneum - peritonit - një sëmundje shumë të rrezikshme. Dhe kjo është më e rrezikshme se sa një hapësirë ​​më të madhe në bark ose pelvisit larg. Por ka një mekanizëm në trup, e cila kufizon përhapjen e peritonit - formimi i mbështjelljes.

  Me zhvillimin e inflamacionit në inflamacion legen indeve janë të fryrë, dhe sipërfaqja është e mbuluar me ngjitës shtresë përmban fibrinë peritoneum (një proteinë që formon bazën e një mpiksje gjaku). Fibrion Film mbi sipërfaqen e malcimit peritoneum ngjitje sipërfaqes ngjitur tek njeri-tjetri, duke shkaktuar një barrierë mekanike të përhapur e inflamacionit.


  Pas procesit inflamator akut në fushën e qepur brendshëm lidhjes mund të formohet në një film transparente bardha. Këto janë quajtur spikes fusion. Të ngjitet Funksioni - mbrojtja e trupit kundër përhapjes së proceseve inflamatore në zgavrën e barkut.

  Inflamacioni në bark nuk ka gjithmonë të çojnë në formimin e mbështjelljes. Nëse trajtimi është filluar menjëherë dhe si duhet realizuar, probabiliteti i formimit të mbështjelljes është zvogëluar. Të ngjitet janë formuar kur një proces i mprehtë bëhet kronik dhe procesin e shërimit të shtrirë në kohë.

  Të ngjitet mund të ndërhyjnë në funksionimin normal të organeve të brendshme.

  Lëvizshmërisë sythe dëmtime të zorrëve mund të çojnë në pengimin e zorrëve. Të ngjitet ndikojnë tubave fallopiane, mitrës, vezoret, të thyer një vezë hit tuba fallopiane, udhëtimin e spermës përmes tubit fallopian, spermë dhe takimin vezë, promovimin embrionin pas konceptimit deri në vendin e lidhjes me mitër. Në mbështjelljes gjinekologjike mund të shkaktojë shterpësi dhe dhimbje legenit.

  Shkaqet e mbështjelljes

  Arsyet kryesore për formimin e mbështjelljes në organet e legenit janë:

 • sëmundjet inflamatore;
 • kirurgji;
 • endometrioza - një gjendje në të cilën rreshtim mitrës rritet në vende atipike;
 • gjakut në zgavrën barkut.

 • Të ngjitet, që rezultojnë nga pezmatimi

  Tuba fallopiane, mitrës dhe vezoreve mund të përfshihen në procesin ngjitës që ndodh gjatë inflamacionit organet fqinje (apendiksit - inflamacion të shtojcë), si dhe lezione të zorrëve të vogla dhe të mëdha. Në këtë rast, vetë organet gjenitale të vuajnë pak, pothuajse nuk ka të ngjitet cënon strukturën e tyre të brendshme. Nëse inflamacion ndodh brenda organeve gjenitale, është jo vetëm formimi i mbështjelljes, por shumica organet riprodhuese dëme.

  Më të rrezikuara në këtë drejtim është tub i mitrës - një nga më të tenderit dhe delicately rregulluar organet e muskujve të butë.


  Ajo luan një rol kyç në konceptim dhe shtatzënisë mbështetje në fillim.

  Sperm hyjnë në vaginë, filtruar përmes mukusit cervikal të kalojë nëpër të mitrës dhe të hyjë në tubin fallopian. Peristaltikės - lëvizja e tubën fallopiane - ndihmon spermë të marrë në jashtëm i tretë (shishkë) tuba fallopiane, ku procesi i konceptimit. Gjatë ovulimit - lirimin e një veze nga vezore - tub mitrës "sucks" vezë të pjekur. Nëse në kohën e hyrjes në vezë në tubën fallopiane ka fertilizimi spermës dhe embrioni formohet brenda pak ditësh shkon në mitër, ku ajo do të zhyten në rreshtim të mitrës (implantimin).

  Dorëzimi i fetusit në mitër tub fallopian është siguruar lëvizjet dhe duke punuar aktivisht tub mikroresnichek fallopiane.

  Kështu, tubat fallopiane jo vetëm siguron transportin e gamete dhe embrioneve, por edhe krijon një mjedis për fertilizimin dhe zhvillimin e embrionit gjatë 5-6 ditëve të para të zhvillimit të fetusit. Ndryshimi përbërjen e lëngjeve të prodhuara në tubën fallopiane, mund të shkatërrojë embrionin. Imuniteti lokal brenda tubën fallopiane është minimale, pra, nuk ka pothuajse asnjë mekanizmat për refuzimin e substancave të huaja, sepse embrioni është gjysmë i huaj, tubat fallopiane janë nuk e refuzon atë, dhe aktivitet i tepruar i sistemit imunitar për shtatzëni të kundërt zhvillohet.

  Kjo është arsyeja pse tubat fallopiane aq lehtë bien pre e të ashtuquajturës infeksionit rritëse (hyn vaginës dhe mitrës). Surgical dhe diagnostike ndërhyrje në mitër (aborti, curettage diagnostike, hysteroscopy, hysterosalpingography) lehtësimin e infektimit në tubat fallopiane.

  Pasi në tubat fallopiane, infeksion fillimisht ndikon në tub mucous mitrës (endosalpinksa), atëherë - shtresën muskulare (miosalpinks), dhe vetëm hapin e fundit në procesin inflamator përfshin shtresa outermost e tubit të mitrës (perisalpinks) dhe ka kushte për formimin e mbështjelljes. Nëse trajtimi nuk është efektiv apo vonë, pas shërimit nuk janë vetëm spikes, por dëme të pakthyeshme në mukozën e tubit dhe shtresa e saj muskulare.

  Qerpik zhduken, dhe vendi i fibrave muskulore të qetë formuar ind mbresë. Tub i mitrës mund të bëhet qese lidhës (saktosalpynksa), që është, ajo humbet aftësinë e saj për të promovuar një vezë të fekonduar. Nëse shkeljet e tilla të eliminuar ngjitet mund të rivendosur funksionin e tuba fallopiane, dhe prania e vatrave të inflamacionit të çon në një rënie në probabilitetin e shtatzanisë edhe në një tub në anën e kundërt ose përmes fertilizimin in vitro. Në raste të tilla, duke rritur shanset e gjetjes shtatzënë me IVF, e cila mund të kryhet pas shërimit, është e nevojshme për të hequr të gjitha tub e mirë.

  Si rezultat i inflamacionit mund të ndodhë lidhjes fusion dhe muret e tubit të mitrës, e cila çon në pengimin e tubit dhe të vezës është gjithashtu një tregues për ndarjen e mbështjelljes apo hiqni tub.

  Të ngjitet postoperative

  Kur ngjitet kirurgji janë formuar si rezultat i:

 • hypoxic ose ind ishemike - ind furnizimi i pamjaftueshëm i gjakut dhe oksigjenit;
 • tharje indeve gjatë operacionit;
 • manipulim bruto të indeve;
 • Prania e trupave të huaja;
 • Prania e gjakut;
 • Ish ndarje e mbështjelljes para.
 • Nga organet e huaja, duke shkaktuar formimin e mbështjelljes shpesh përfshijnë grimcat e talk doreza mjeku, fibrave të vogla pambuku me garzë apo swabs, materiale qepje.

  Të ngjitet formohen dhe në Endometrioza. Gjatë menstruacioneve zgavrën e barkut përmes tubave fallopiane mund të merrni një sasi të vogël të gjakut menstrual që përmbajnë qelizat e gjalla të mukozën e mitrës (endometrium). Normalisht, këto qeliza janë hequr nga vetë sistemin tuaj imunitar, por prania e çdo problem që ata marrin rrënjë dhe të formojnë një ishujt funksionimin endometrium që menstruyuyuchyh në zgavrën e barkut. Rreth këto lezione dhe ngjitet janë formuar.


  Diagnozë

  Dyshoni praninë e mbështjelljes në zgavrën e barkut mund të jetë në pacientët që i nënshtrohen në të sëmundjes së kaluar inflamatore e pelvikut, kirurgji për legenit dhe barkut, dhe gratë që vuajnë nga Endometrioza.

  Megjithatë, vetëm gjysma e pacientëve me praninë e më shumë se dy faktorët e rrezikut mbështjelljes spikes historisë ndodhin gjatë laparoscopy (transaksione me të cilin mur abdominal i mëparshëm për të bërë vrima të vogla nëpër të cilat pajisja injektuar optik që ju lejon të shihni zgavrën, dhe mjete të posaçme kirurgjike) .

  Ekzaminim gjinekologjik sugjeron praninë e mbështjelljes në bark me një probabilitet prej 75%. Pengimi i tubave fallopiane sipas hysterosalpingography (mitra është administruar materialin kontrast për të prodhuar imazhe radiografike) dhe me ultratinguj me një shkallë të lartë të probabilitetit tregon praninë e mbështjelljes, të qenët i qartë Tubali por nuk përjashton praninë e mbështjelljes, të pengojë seriozisht shtatzëninë.

  Ultratinguj Normal nuk mund të besueshme të zbuluar praninë e mbështjelljes legenit. Shumë premtuese në diagnozën e mbështjelljes sot paraqiti një metodë të rezonancë magnetike bërthamore (NMR ose MRI, MRI). Duke përdorur këtë metodë, të marrë fotografitë që pasqyrojnë "situatën" në nivele të ndryshme.

  Metoda kryesor i diagnozën e mbështjelljes është një metodë e laparoskopis. Ajo nuk mund vetëm të zbuluar praninë e mbështjelljes dhe të vlerësuar peshën e mbështjelljes, por edhe për trajtim.

  Ka tre faza sipas mbështjelljes?% B

  Baparoskopii:

  Faza I: bashkim vendosur rreth tuba fallopiane, vezore ose në një fushë tjetër, por mos të parandaluar sekuestrimin e vezës;

  Faza II: spikes janë ndër tuba fallopiane dhe vezore ose ndërmjet këtyre organeve dhe subjekteve të tjera dhe mund të parandaluar sekuestrimin e vezës;

  Faza III: rrotullim ndodh ose fallopian tube bllokim apo të ngjitet, ose bllokim i plotë kapur vezë.

  Trajtim

  Mënyra më e mirë për të trajtuar adhesions është laparoscopy. Me micromanipulators veçanta mbajtur adheziolizis - autopsi dhe heqjen e mbështjelljes. Metodat e ndarjes së mbështjelljes përfshijnë terapi lazer (autopsinë e mbështjelljes me një lazer) akvadissektsiyu (autopsinë e mbështjelljes me ujit të furnizuar nën presion) dhe Electrosurgery (autopsi e mbështjelljes duke përdorur Elektro).


  Për të parandaluar formimin e mbështjelljes reja postoperative gjatë laparoscopy mund të përdorin metodat e mëposhtme:
  hyrje në hapësirën në mes strukturave të ndryshme anatomike e lëngjeve pengesë (dekstran, povidina, vajrat minerale, etj);
  tuba okutyvanie fallopiane dhe vezore film polimer special shkrin.
  Përveç kësaj, pas laparoscopy në vitet e fundit kanë kontroll gjithnjë e më të zakonshme diagnostike laparoscopy disa muaj më pas laparoscopy parë.

  Parandalimin e formimit të mbështjelljes

  Mekanizmat qelizore dhe molekulare e formimit të mbështjelljes tani është kuptuar mjaft mirë.

  Prandaj, formimi aderimin pas operacionit, duke përfshirë edhe pas laparoscopy mund në mënyrë dramatike ngadalësojnë përmes një të ashtuquajtur ndihmës (shtesë) terapi. Kjo terapi duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur pas operacionit (në ditët e para dhe orë) dhe do të zgjasë disa javë. Trajtimi ka për qëllim fshehjen e përgjigjes inflamatore, shtypjen e fibrinë depozitimit në zgavrën e barkut, aktivizimin e shpërbërjes së fibrinë.

  Terapi ndihmesi përfshin përdorimin e barnave të mëposhtme:

  Agjentët Fibrinolytic - substanca që të shpërndajë fibrinë rreth të cilit u formuan adhesions: fibrinolysin, streptokinase, urokinase, hyaluronidase, hemotripsyn, trypsin, activator plasminogen indeve.

  Anticoagulants - droga që parandalojnë koagulimit të gjakut, droga heparina, oxalate, sildenafil.

  Antibiotikët: tetraciklina, cefalosporinat, sulfonamides.

  Agjentë anti-inflamator, kortikosteroidë, antihistaminiket, droga nonsteroidal anti-inflamatore, progesterone, bllokuesit e kanaleve të kalciumit.

  Zgjedhja e drogës dhe regimens e trajtimit varet nga çdo rast dhe mund të bëhet vetëm nga mjeku.