Sunburns te fëmijët si për të parandaluar dhe luftuar


 • Si për të parandaluar djegien nga dielli në një fëmijë?
 • Çfarë nëse djegien nga dielli i fëmijës?


 • Djegien nga dielli - një lëndim termike të marra në
  Për shkak të efekteve mbi kurimin UV lëkurës. Në
  djegien nga dielli, fëmija juaj është minutë mjaftueshme 5-7 shpenzuar në
  rrezet e diellit të hapur, dhe më e ndjeshme ndaj tyre janë
  blu me sy, foshnjat flokëverdhë dhe pamja Light-skinned evropian.

  Djegien nga dielli është i ngadalshëm dhe
  duket vetëm disa orë pas ndikimit
  rrezet ultravjollcë. Në këtë pikë, lëkura bëhet e kuqe dhe e nxehtë në
  prek. Fatkeqësisht, prindërit e pakujdesshëm, veçanërisht në qoftë se duke pritur për këtë

  sinjal, dhe larguar fëmijën nga pryhrivu vetëm kur ndryshimet në lëkurë
  të bëhet i pakthyeshëm.

  Lëkurë djegur fillon të "djeg"
  një ndjenjë e djegies, kruajtje dhe dhimbje që privojnë fëmijën të qetë. Ndonjë
  touch, edhe folds e afërta në veshje dhe në shtrat, i aftë
  të shkaktojë dhimbje. Fëmija bëhet i shqetësuar, nervoz dhe
  whiny apo, i ngadaltë dhe i përgjumur.
  Ndonjëherë temperaturën e trupit dhe
  ka një temperaturë.

  Djegien nga dielli më e zakonshme
  Shkalla e parë, e kufizuar në skuqje. Në një më të thellë
  Lezionet pjekur në sipërfaqe duket blisters mbushur me qartë


  lëngu i lëngshëm. Ndonjëherë ata spontanisht ia plas, duke i ekspozuar
  ndritshme sipërfaqe të kuqe plagë. Në këtë kohë dhimbja është shumë e fortë, dhe
  infeksion aderimit më tej përkeqëson situatën dhe shkaqet
  pezmatim i rëndë.

  Manifestimet kulmin e djegien nga dielli
  ndodh në fund të ditës së parë, e ndjekur nga lëkura qetësohet, dhe 10/7
  ditë ka filluar të largohet ose të shqyer larg filma hollë.
  Shërim nga shkallë të dytë djegiet vonohet për disa javë. Në
  vend blisters shpesh mbeten djeg plagët dhe zonat hyperpigmentation.


  Si
  parandaluar djegien nga dielli në një fëmijë?

 • Cover kokën e foshnjës edhe në Panama me re

  ditë dhe vënë në veshje e tij të lehta që mbulon trupin.
 • A nuk ecin në rrugë në diell të hapur,
  veçanërisht në intervalin mes orëve 10 dhe 15.
 • Për gjysmë ore para se të shkojnë jashtë për të vënë në
  Fushat e ekspozuar e sunscreen trupi 40-60 SPF së fëmijës dhe mos harroni për të rinovuar çdo shtresë
  2-3 orë.
 • Sunbathing i parë për fëmijën duhet të jetë
  kufizojnë 5-6 minuta th, dhe pasi të marrë djegien nga dielli - 8-10 minuta th
  qëndrojnë jashtë diellit. Kjo mund të bëj banja dielli 3 herë
  ditë.
 • Për të shmangur overheating shpesh ofrojnë
  pijshëm fëmijë.

 • Çfarë
  Çfarë nëse fëmija djegien nga dielli?

 • Cover fëmijën në hije ose vendin e saj në shtëpi,

  Vë, dhe hedh dhomë të errët.
 • Për të reduktuar dhimbje dhe kufizimin e kujdesit ujitur
  djegur lëkurën me ujë të ftohtë ose vendin e saj në fushën e lagur reddened
  peshqir. Ju mund të fshij lëkurës zgjidhje të dobët ujore të uthull. Procedura
  përsëris çdo 20-30 minuta.
 • Të përgatitur fëmijën tuaj të ftohtë apo të vakët
  dush.
 • A nuk veshin veshje me pëlhura të përafërt të fëmijës,
  bedding duhet gjithashtu të jetë e butë dhe pa folds dhe seams.
 • Treat ilaç të dëmtuara të lëkurës
  djegiet.
 • Më ofertë pije, pije frutash kosi, pije frutash,
  pelte, ujë plain ose çaj i mbuluar me akull.
 • Mos e mbingarkoni sistemin e tretjes e fëmijës
  ushqim i rëndë, kufiri më i mirë për dietë qumësht-perimeve.

 • Kur lëkurë të lëkurës hidratues trajtojnë
  krem.
 • Domosdo
  telefononi me ekipin "ER" nëse:

 • fëmijë më pak se një vit;
 • djegur një pjesë e madhe e sipërfaqes së trupit,
  për shembull, prapa dhe stomaku;
 • djeg shoqërohet me ethe,
  frenim, të vjella, dhimbje koke, ënjtje të fytyrës ose të duarve;
 • ka pasur blisters;
 • infeksion bashkua, lëkurë i përflakur
  (Ënjtje, skuqje të mprehtë, pleh organik).
 • As
  Në asnjë rast!

 • Mos aplikoni në sipërfaqe yndyrë djegur
  krem dhe krem, ata nuk e lejojnë lëkurën të marrë frymë, duke e mbajtur ju të ngrohtë dhe rritje
  thellësi dhe zona e kujdesit;
 • vë në dukje blisters, ajo promovon
  Depërtimi i infeksionit;
 • nuk zbatohen akull në vendin e kujdestarisë, ajo mund
  shkaktojnë hipotermi;
 • nuk lyej kremra alkoolike të lëkurës
  ata thahet lëkurën dhe për të rritur lëkurë.