Dielli, ajri dhe uji - Rregullat pushim shtatzënë


 • Kur miqtë bëhen armiq
 • Not
 • Nëse ju nuk mund të rri në shtëpi ...
 • Ku të shkojnë dhe çfarë
 • Feeding shtatzënë në verë
 • Kur miq Armiqtë Tanov

  Në muajt e verës shtatzëna, mjekët rekomandojnë kaluar kohë në diell sa më pak të jetë e mundur. Dhe ka arsye të mira.

  Ekspozimi ndaj diellit mund të shkaktojë gjakderdhje mitrës sepse, së pari, nën temperaturë të lartë zvogëlon aftësinë e gjakut për të trash, dhe së dyti, refleks dielli fillon të prodhojë hormone melaninës që aktivizon hipofizë. Njëkohësisht, oxytocin hormon hipofizës, e cila mund të shkaktojë kontraktimet e mitrës.

  Ngarkesës në zemër gjatë shtatzënisë rrit rreziqet për nënën dhe shpejt shumë shpejt dhe zomlity.

  Nën ndikimin e diellit përparon venat me variçe. Nëse fytyra e gruas u shfaq spote që lidhen me shtatzëninë, ata mund të rritet.

  Sigurisht, nuk e mohojnë vetes kënaqësinë për të marrë banjot e ajrit, thjesht zgjidhni këtë mëngjes ose në mbrëmje orë. Në fillim të verës, mos harroni të blerë një sunscreen, dhe ditë veçanërisht e nxehtë ajo është më mirë të mos shkojnë nga hijet dhe gjithmonë kanë një shishe me ujë mineral. Nuk është sekret se verore banorët e zonave urbane janë vazhdimisht duke përjetuar mungesë të ajrit të pastër, duke kërkuar për të ikur në natyrë.

  Por duke lënë nga rrugët e ndotura dhe oborre, të bllokuar Topoliniy poshtë, kini kujdes!


  Summer - është koha për lulëzim jo vetëm plepa, por shumë bimë dhe bimëve, dhe "pozitë interesante" tuaj është i mbushur me rrezikun e sëmundjeve alergjike kronike apo edhe shfaqjen e të rejave. Prandaj, është më mirë në qoftë se kabineti juaj mjekësi është një droge antihistamine se këshilla e mjekut. Ilaç për alergji gjithashtu do të shmangur pasojat e pakëndshme të pickimin e insekteve.


  Not

  Është e vështirë të imagjinohet një verë pa not. Swimming - një muskul i madh stërvitje dhe sistemet e frymëmarrjes, i cili ndihmon nëna dhe fëmija i përgatitur për lindjen e fëmijës. Një tjetër përfitimet padyshimtë e notit - një forcim. Ujë të ftohtë, ajër të ngrohtë dhe rërë të nxehtë të krijuar kontrast natyror të temperaturave, të cilat ndikon pozitivisht në gjendjen e gruas shtatzënë.

  Por kjo mund të duket për të kujtojnë disa dashnor e notit rregullat e sigurisë.

  Ju mund të notosh vetëm në rezervuare të provuara dhe vetëm në plazhet speciale për të eliminuar rrezikun e ing sëmundjet infektive, duke përfshirë psitakozës (sëmundjeve të transmetueshme tek njerëzit nga zogjve) dhe infestations parazitare (grupit të infeksioneve të shkaktuara nga krimbat parazitare). Jini të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të papritura në temperaturë në ujë, nuk përpiqet për të mbiftohem - shtatzënë shumë shpejt mund të zhvillohet cramping muskujve viç. Doza e aktivitetit fizik në ujë, mos zhytet.

  Në përgjithësi, shtatzënë më e mirë për të shkuar në plazh në shoqërinë e një të dashur, familja apo shoqëria.

  Kështu ajo do të jetë më shumë kënaqësi dhe më të sigurt.

  Pushime verore, natyrisht, duhet të jetë aktiv. Ushtrimi në ajër të hapur në mënyrë të zakonshme apo të moderuar është nëna shumë të dobishme shtatzëna.
  Por të përpiqet për të shmangur energjisë elektrike statike, duke çuar në pezëm venoz në bust të ulët dhe negativisht ndikojnë në rrjedhën utero-placentar të gjakut. Pra tani tëharrje kopsht nuk është për ju.


  Nëse ju nuk mund të rri në shtëpi ...

  Në udhëtim duhet të flasim veçmas. Të jetë i sigurt për të diskutuar planet e verës me mjekun tuaj. Ai do të bëjë një çantë e ndihmës, flasin për rreziqet e mundshme. Nëse ka ndonjë komplikimeve gjatë shtatzënisë, më shumë gjasa ai do të rekomandojë për të pushuar brenda një rrezeje prej 50-100 km nga qyteti ku jetoni.

  Është e rëndësishme për të ndjekur orë konsultative e mjekut edhe në verë.

  Nëse jeni të vijnë për një kohë të gjatë (2 muaj ose më shumë), ai duhet të regjistrohet në një strukturë mjekësore në zonën ku po shkon. Nëse kjo nuk është e mundur, mos harroni të shikojnë shëndetin tuaj. Jo aq e vështirë për të kontrolluar peshën tuaj, prodhimit të urinës, presionin e gjakut. Për deri në 30 javë për të bërë atë 1 herë në dy javë, pas 30 javë - 1 herë në javë. Këto shqetësimet janë të justifikuara dhe do të lejojë që të qëndrojnë të shëndetshme. Dhe sigurisht, mos harroni të "rregull i artë shtatzënë", - kudo që të jeni, kur ju gjithmonë duhet të jenë dokumente (pasaportë, politikën e sigurimit, deri në 28 javë - një ekstrakt nga të dhënat e spitalit të gjitha analizat pas 28 javësh - kartës së këmbimit).

  Nëse ju shkoni në pushime jashtë vendit, agjenci udhëtimi, e cila tërheq dokumentet tuaja, ju duhet të sigurojë sigurim shëndetësor. Nga rregullat ndërkombëtare të sigurimit, ajo përfshin të papriturat që lidhen me shtatzëninë, por vetëm deri në 12 javë. Për fat të keq, komplikimet e shtatzënisë përmes fluturimeve dhe klimë të ndryshojë zakonshme jo aq i rrallë. Pra, duke shkuar në një udhëtim jashtë vendit, të sjellë një sasi shtesë të parave në rast se keni nevojë për kujdes mjekësor.


  Ku të shkojnë dhe çfarë

  Kjo pyetje meriton vëmendje të veçantë. Ndoshta ju nuk do të jetë i befasuar nëse ne themi se udhëtime ekzotike të Afrikës, Kubë, Meksikë, shtetet ishull janë të kundërindikuar për gratë shtatzëna.

  Vyznachayuchys e destinacion pushimi, plan jo për të ndryshuar zonën e klimës. Nëse jo, mbani në mend se për përshtatje të sigurt gratë shtatzëna duhet 45 ditë. Gjatë një udhëtim për të parë jo aq shumë çdo mënyrë të veçantë të transportit si të lodhur nga rruga. Në të vërtetë, siç u përmend tashmë, për ngarkesën e nënës së qëndrimit statik të gjatë në një pozicion të rrisë rrezikun e lindjes së parakohshme.

  Udhëtim me avion nuk është aspak e përshtatshme për gratë shtatzëna për shkak të ndryshimeve të papritura në presion atmosferik gjatë fluturim dhe ulje. Kjo mund të shkaktojë vasoconstriction dhe shkëputjen e parakohshme e placentës (veçanërisht në patologji të caktuar).

  Avioni është mjeti më i mirë vetëm nëse ju keni udhëtimet shumë të gjata e pashmangshme. Pas 7 muajsh të shtatzënisë do të ishte e mençur për të bërë për të shmangur fluturime të gjata.

  Një udhëtim i gjatë me tren dhe makinë mund të jetë i mundimshëm për ju. Nëse është e mundur, do të përpiqen për të trajnuar shpesh ndryshojë qëndrimin, dhe duke lëvizur makinën çdo orë e gjysmë të bëjë një ndalesë për 5-10 minuta në poruhatysya. Blerja e një biletë treni, zgjidhni buta (JI) ose ndarje makina. Në makinë më të mirë për t'u ulur në ndenjësen e pasme të gënjyer poshtë ose mbështetur qëndrimin, dhe nëse kjo nuk është e mundur, mos harroni për rripat e sigurimit.


  ushqim Summer është shtatzënë

  Në verë, si dhe çdo kohë tjetër të vitit, gratë shtatzëna duhet të kufizojnë kripë e tyre, erëza, yndyra dhe ushqime të skuqura, si dhe ushqime të vysokoallerhennyh (dredhëza, domate). Mundohuni të kapërcyer tundimin për shije tradicionale barbeque e diel dhe natyrisht me shumë kujdes zgjedhin mishit dhe produkteve të qumështit verore. Ushqime të mira për gratë shtatzëna në verë - një perime dhe fruta të ndryshme salads, të cilat janë të pasura me vitamina dhe minerale. Nga të hahet kërpudha në asnjë mënyrë gratë shtatzëna duhet të braktisur krejt. Nëse ju të pushoni jashtë vendit, nuk do të eksperimentojnë me ekzotike.

  Më besoni, ky kujdes është e justifikuar, sepse në rast të helmimit rritjen e rrezikut të lindjes parakohe.

  Nëse në fillim të shtatzënisë, u bë e qartë se tremujorit të tretë bie në verë, ajo është e mirë për të trajnuar veten në paraprakisht për të kufizuar futje fluide. Kjo do të ndihmojë për të zvogëluar rrezikun e preeclampsia. Volumi i lejueshëm fluide më mirë të koordinuar me mjekun tuaj. (Healthy grua shtatzënë e peshë mesatare, 60-80 kg mund të marrë 1,5-2 litra në ditë.) Është e rëndësishme të theksohet se të lëngshme të përfshira në fruta dhe perime, konsideruar gjithashtu (Supozohet se ngurta dhe perime fruta të përbëhet prej saj 50%, dhe shalqi, shalqi, rrush, trangujve dhe domate - 100%).

  Nga rruga, kaq të çuditshme të mjaftueshme, të etjes më të mirë të pije jo i ftohtë, por ujë në vend të ngrohtë të acidifikuara.

  Informacion nga nenet obstetër-gjinekolog Olga Aksenova "diell, ajër dhe ujë ...".