Fle në shtratin tuaj


 • Është koha
 • Ëndrrat e frikshme
 • Për të fle vetëm

 • Sleep, çlodhje, ritualeve përfundimin e çdo fëmije i tyre individual. E gjitha varet nga mosha e personit, karakterin dhe temperamentin e fëmijës, situata në familje, nga shëndetin dhe edukimin e prindërve të stilit.

  Shumë fëmijë nën moshën 3 vjeç kanë nevojë për një shumë të kontaktit fizik, ato qetësohen vetëm kur trupi i nënës ndjerë frymë të ngrohtë. Prandaj, këta fëmijë duhet të mësojë nuk fle para 3 vjeç është kur një fëmijë është i formuar pavarësinë.

  Familje përkujdesëse Style ndikon edhe ritualet e gjumit. Për shembull, kur nëna ime insistoi se fëmija duhet të flejë vetëm dhe nuk ka gjyshja, pompa, gjatë përfundon fëmijë e vë mbi ta, ata do të kërkojë fëmijën për një kohë të gjatë për të shpëtuar nënën e saj dhe të braktisin grazhd e tij.


  Është koha

  Nëse ju ende besojnë se është koha dhe fëmija juaj mund të bjerë në gjumë shpejt dhe të flenë një gjumë të gjatë, të ndiqni disa gjëra themelore:

 • Para se të shkojnë në shtrat nuk luajnë lojëra aktive.
 • Fëmija duhet të dini se ju jeni të vendosur në mënyrë të vendosur dhe kur i tha se ai do të fle një të tillë, të jetë i sigurt për të përmbushur atë premtim.
 • gjumit rreptësisht të kryer të njëjtin veprim (i quajtur ritual para shtrat) - për shembull, të shkojnë të lajë, të vënë në pizhame, të them lamtumirë lodra, vënë së bashku një lodër të preferuar, lexoni një histori pak, përsëri në fuçi, të mbyllë sytë tuaj. / Li
 • Shkojnë në shtrat në të njëjtën kohë.


 • Një qëndrim pozitiv në krevat fëmijësh si një vend për të fjetur është e rëndësishme për fëmijën tuaj, veçanërisht në qoftë se keni blerë së bashku me modelin e fëmijëve shtrat, së bashku zastelyly.
 • Ulur pranë një të vogël, në kohën e duhur, të mbajë trajtuar.
 • Së pari ajo do të jetë e vështirë, por në qoftë se ju të koordinojë të gjitha aktivitetet dhe në mënyrë të qartë të bëjë, pastaj pas disa kohe (zakonisht 2-3 javë) fëmija fillon të fle vetëm.

  Një tjetër kusht - të gjitha të vendosur në një familje vetëm pëlqen të ndajnë dhe rregullat strikte të mënyrë gjumë. Shtëpi - një atmosferë të qetë miqësore.


  Ëndrrat e frikshme

  Shkaku i kësaj fëmije mund të jenë disa. Kjo situatë në familje (ngjyrosje, divorc, tensionet në mes të bashkëshortëve, sëmundje apo vdekje të të afërmit), dhe identitetin, fëmijës, të koincidenca e rrethanave të pafavorshme.

  Fëmija gjithashtu mund të provoni një shumë të stresit, të pamundurën diçka shumë më të frikësuar në atë që bëni ju nuk mund të vërehet. Gjumë me ndërprerje, i shqetësuar mund të jetë si pasojë e neurozë.

  Vlerësuar situatën në familje - ndoshta diçka ndodh që sjell fëmijën të përjetojnë se mendja e tij nuk mund të riciklohen dhe të mbrojtur. Zbuloni se çfarë saktësisht fëmijë dhe ëndrra karakter apo situatë mund të ju tregojnë se fëmija po kalon pasdite.

  Para se të fryrë alarmi, do të përpiqen për të qetësuar veten, sepse fëmija i shqetësuar sillet në një ëndërr, nëna bëhet i shqetësuar se çfarë ndodh me fëmijën e saj. Pasi fëmija zgjohet natën, në heshtje të ecin deri tek ai, përkëdhelje në kokë, poshepchit fjalët miqësore, të marrë dhe pokachayte.


  Boys babai mbrojtje e rëndësishme, kështu që të bisedoni me baba juaj se ai paguar më shumë vëmendje për fëmijën. Jepni fëmijën tuaj mundësi për të luajtur më shumë në pasdite, si mungesa e aktivitetit të lojës mund të jetë një arsye për shqetësim.


  Për të fle vetëm

  Ka një problem: shumë prindër ankohen se fëmijët në shkollë shpejt, dhe kjo është në dorë të prindërit dhoma gjumi shkon. Zakonisht ky është një problem në natyrën e tyre si prindër. Fëmija juaj gëzon butësi dhe mungesën e këmbëngulje, sidomos kur frika dhe shqetësimet e shprehura në një fëmijë nuk është vërejtur.

 • Ne duhet të tregojmë durim dhe shpall se "vajzë (djalë) ju ne jemi mjaft të mëdha (th) dhe janë të detyruar të sillen si një i rritur, kështu që ne të fillojmë me faktin se ju do të fle vetëm (a), dhe vetëm në dhomën time."

 • Për ta bërë këtë, sigurisht, duhet të gradualisht por në mënyrë të vendosur, për ta bërë të qartë se ju jeni të vendosur në mënyrë të vendosur. Premtoj se ndonjëherë, për shembull, të shtunave, fëmija do të fle me ju. Sepse ndoshta fëmija juaj mungon për një ditë e kontaktit fizik dhe komunikimit me prindërit, se ai është duke u përpjekur për të kompensuar mungesën shumë.
 • Në zonat e tjera të fëmijës duhet gjithashtu të inkurajojnë vetë-shprehje dhe moshën e rritur, aktivitetit. Të jetë i sigurt për të lavdëruar për atë.
 • Mendoni ju se ju nuk e heq nga mosha e fëmijës ose nuk e konsiderojnë atë më pak të moshës, që është aktualisht. Për shkak se fëmijët shpesh ndihen në përputhje me moshën në të cilën prindërit janë të fokusuar.  Lini një dritë natën, le jashtë një lodër. Kur ra nata, për fëmijën që ju mbajnë në krevat, rri pak, por me ta ju nuk duhet të largohen.

  Nëse jeni duke bërë gradualisht do të saktë dhe të vazhdojnë, ajo është e mjaftueshme për të fjetur në shtratin e tij rregulluar.

  Informacion nga Svetlana artikull Sushynskyy "Si për të mësuar një fëmijë për të fjetur"