Dream porsalindur


 • Si të fle porsalindur
 • Shkaqet e çrregullime të gjumit në foshnjat
 • Feeding natën

 • Si të fle porsalindur

  Zakonisht fëmija është duke fjetur në krevat fëmijësh për një porsalindur mund të përdoret krevat fëmijësh ose karrocë fëmijësh - ata vetë ndjenjë e rehatshme foshnja pas lindjes në mitër si ai përdoret për ankth.

  Porsalindur jastëk nuk është e nevojshme - në sipërfaqe në të cilën ajo do të fjetur duhet të jetë e qetë dhe e sheshtë. Për shembull, pelena shtesë nën kokën e tij të mjaftueshme për të mos provokuar një lakim të shpinë që është ende shumë i lakueshëm dhe jo anijet peretyskaty që të kandidojë përgjatë shpinë qafës së mitrës.

  Midis tyre janë "autostradë" veçanërisht të rëndësishme aq i madh sa karotide dhe arteriet vertebral krovosnabzhayuschye trurin.

  Fëmija Bedding duhet të jetë i pastër - një kërkesë themelore për ta. Ujdisje shtretër varet nga shijet dhe preferencat e prindërve, por ne nuk duhet të përfshihet në Parakolp & Prapakolp dhe canopies që parandalojnë ju të monitoruar gjendjen e foshnjës. Bumper dobishme më vonë kur fëmija fillon të lëvizë në mënyrë aktive.

  A nuk e vënë asgjë në pikat grazhd, veçanërisht të butë dhe vozduhosoderzhaschie (si një tullumbace), dhe lodra.

  Dhomë ku fëmija fle duhet të ventiluar para. Fëmija është i vendosur për të fjetur.


  Në fëmijët nuk duhet të jetë një draft.

  Veshje për gjumë në të vërtetë nuk ndryshon nga me kohë të plotë, por duhet të fokusohet në komoditetin e fëmijës dhe prindërve - të jetë i shpejt dhe me lehtësi të ndryshojë një pelenë natën.

  Ka fëmijë që ndihen rehat në pelena se sa e "rrobave të rritur." Foshnja e rekomanduar pelenoj lirë: nuk imponojnë këmbët shtrënguar dhe të armëve - jo për ta kthyer në "Soldier Tin qëndrueshëm", të shtrirë në raft "në heshtje".

  Në natën nuk është i rekomanduar të veshin veçanërisht të ngrohtë fëmijën, nuk ka nevojë për të vënë në çorape e tij dhe cap. Kur temperatura e ajrit 18-20 ° C në vend të vënë në fëmijën thurur jumpsuit, të mbuluar atë me një batanije të lehtë për të petë ose përdorin një zarf të veçantë për gjumë.

  Kur temperatura e ajrit 24 ° C në vend të mbuluar pjellë fletë.

  Kur kombinohet me një ëndërr duhet të gjykojnë për atë që fëmija kishte hapësirë ​​të mjaftueshme kështu që nuk vë në një shtrat, duhet të mbulojë batanije e tij të fëmijës ose të vënë në një zarf të veçantë.

  Sa për sjellje më të përshtatshme, porsalindur rekomanduar tradicionalisht për të vënë në pjesën e prapme të user-fëmijë kthyer kokën në një drejtim apo në një tjetër - një qëndrim të konsideruar më të sigurt, sidomos për fëmijët që burps. Ju mund të vënë fëmijën tuaj në barkun e tij dhe në qoftë se ajo është më e lehtë, një dispozitë e tillë është e rekomanduar veçanërisht në qoftë se fëmija në fjalë dhimbje barku.  Për të përmirësuar cilësinë dhe kohëzgjatjen e gjumit është e rekomanduar për foshnjat për të fjetur në ajër të hapur në çdo kohë të vitit. Dimër në fëmijët qendrore mund të vendoset në oborr, ballkon ose verande e hapur nëse acar nën 10 ° C pa erë. Këtë kohë të vitit mund të bëjë gjumë fëmijën në rrugë nga 2 javë të moshës, natyrisht, në qoftë se ai është i shëndetshëm, intervale 1-2 herë në ditë - para 20-30 minutat e para dhe pastaj për të gjithë periudhën e 3-4 orë gjumë drejtimin derisa ai zgjohet, i uritur. Në verën e vitit ju mund të bëni jashtë porsalindur që nga 7 ditësh, gradualisht duke rritur kohëzgjatjen e qëndrimit jashtë për një periudhë të pacaktuar.  Veshur fëmijën tuaj për të fjetur në rrugë, mbani mend: mos njeri i llastuar atë, sepse shumë shpejt ajo aq e rrezikshme sa pereoholodyty; mbani fytyrën e tij nga rrezet e diellit direkte. Nuk është e rekomanduar për të mbyllur tendë endacak ose tyl, pasi kjo do të kufizojnë qarkullimin e ajrit - është më mirë për të vënë në karrocë fëmijësh në hijen e pemëve.

  Gjumit ritual mund të përshkruhet shkurtimisht si më poshtë: ajo duhet të përsëritet (të ushqyerit, banje, WC, masazh, vende socializing), i thjeshtë, i këndshëm, qetësues.

  A nuk e mësojmë në ditët e para të jetës së fëmijës bie në gjumë në duar.

  Çfarëdo ajo ishte e bukur në fillim, atëherë ajo mund të jetë një sherr. Nëse fëmija në mënyrë të sigurtë në gjumë në shtrat, nuk e marrin atë.

  Nëse fëmija në gjumë në krahët e saj, atëherë, para se të përkthejnë atë në një krevat fëmijësh, është e nevojshme për të pritur pikiatë në një gjumë të thellë. Faza e gjumit të thellë ndodh në rreth 20-30 minuta nga koha e bie në gjumë dhe karakterizohet me fëmijë të plotë relaksimit. Nënat duhet të jetë i durueshëm dhe të presin për momentin kur fëmija bie në gjumë të thellë dhe nuk nxitojnë për të përkthyer atë.

  Falënderime të veçanta duhet të prekë sëmundje lëvizje - kjo procedurë nuk është e nevojshme, dhe në veçanti mustaqe% D

  0? Ment ajo mund të jetë i rrezikshëm për shkak të shfaqjes së ashtu-quajtur "simptomë lëkundje", në të cilin një ritëm të fortë mund të çojë në humbjen e vetëdijes për shkak të ndryshimeve që po ndodhin në sistemin e furnizimit me gjak të sistemit nervor qendror.


  Shkaqet e çrregullime të gjumit në foshnjat

  Paqësore crumbs shëndetshme të gjumit e nevojshme jo vetëm për veten e tij, por edhe prindërit e tij. Në mesin e kushteve të shumta që lidhen me gjumin në bebet përfshijnë:

 • Çrregullimet e shkaktuara nga shkelje të tranzicionit nga gjumi në aktiv dhe anasjelltas - nga syçeltësi për të fjetur. Ato mund të konsiderohen konvencional, sepse ata janë të lidhur zakonisht me disa siklet, që kërkon largimin, të tilla si: pelenë lagësht, uria, të ftohtit, të nxehtit, etja, asfiksi, fryrje (dhimbje barku zorrëve).

 • Lëvizje ritmike e çdo pjesë të trupit gjatë gjumit, të tilla si twitching ose dridhje dore, këmbë, kokë, shpesh vërehet para se të bie në gjumë dhe e gjeti më shumë se gjysmën e fëmijëve në 9 muajt e parë të jetës. Gradualisht me moshën, ata kanë tendencë për të ulur dhe janë rreth 5 vjet.
 • Gjatë gjumit, porsalindur shpesh mund të shihet twitching ose dridhje e pavullnetshme që ndonjëherë trembë prindërit. Fenomenet e tilla janë quajtur "myoclonus gjumit." Ato ndodhin në pothuajse të gjithë fëmijët dhe krejt normale, për shembull, mund të shoqërohet me përgjigje të tingujve ose periudhën e ëndërruar, duke qenë një manifestim i domosdoshëm i kësaj ëndrre.

  Në raste të tilla, ata nuk kanë nevojë për trajtim. Një tjetër gjë, kur myoclonus veçanërisht i fortë, përsëritet shumë shpesh zgjoheni fëmijën në mënyrë që më vonë ai nuk mund të fle gjatë. Në këtë rast, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Kjo mund të jetë një manifestim i epilepsisë dhe për diagnozën diferenciale është bërë elektroencefalogramë.

  Kur mungesa e gjumit bëhet një problem, shikoni një doktor - një pediatër, neurolog, neonatolog, somnolohy. Çdo të këtyre profesionistëve është mjaft në gjendje të kuptojnë dhe të japin këshilla. Mjeku do të përpiqen të gjejnë shkakun e shkeljeve dhe rregulluar atë, nëse ajo ekziston.


  Feeding natën

  Ne duam të njohin nevojën për feedings natën për nënën dhe fëmijën, si dhe gjatë natës, sidomos në orët e peredrankovi, të ushqyerit stimulon prodhimin në hormonet nënave të trurit që sigurojnë prodhimin e qumeshtit pas mesnate. Metodat për feedings natën çdo nënë zgjedh sipas kërkesave tuaja - gjëja kryesore që është i përshtatshëm dhe të rehatshme për nënën dhe fëmijën, si dhe anëtarët e tjerë të familjes. Mundësitë e zgjedhjes që ju mund të përdorni janë:

 • ushqyer në një karrige në të cilën nëna mund të marrë një sy gjumë, ndërsa ulur;
 • Ushqyerit prindërore në shtrat dhe pastaj stacking fëmijën përsëri në krevat;
 • Ushqyerit prindëror në krevat dhe duke fjetur së bashku më tej;
 • gjumë i zakonshëm gjatë gjithë natës.

 • Edhe një herë dua t'ju kujtoj se organizimi i duhur i kujdesit, gjumit dhe syçeltësi e ditëve të para të jetës së fëmijës - një elementet kryesore përbërëse të arsimit, dhe trajtimin e fëmijës është e lidhur pazgjidhshmërisht me prindërit regjimit. Pra, në qoftë se mami dhe babi më efikase të organizojnë kohën e tyre dhe mode, ata me siguri do të jenë në gjendje të mësojnë pjellë e tyre.

  Informacion nga Helena artikull Myaukinoy "fjetur fëmijë ..."