Shtatë Secrets për të humbur peshë pas lindjesMegjithatë, nutritionists dhe Endocrinologists them se pesha më shumë se 13 kg, të rekrutuar për të gjithë periudhën e shtatzënisë dhe mirëmbahen për 6 muaj pas lindjes është një bazë serioze për zhvillimin e mëtejshëm të trashje. £ e akumuluar si një magnet, kolegët tërheqjen, dhe ish tepërta për vitin shtohet 8-9 kg.
Nëse ju vendosni të kthehet në formën e tij të mëparshme pas lindjes, humbje peshe nuk duhet të shtyhet, duke përmendur punësimin dhe dhënien e gjirit: lufta kundër obezitetit duhet të fillojë tani.

Çfarë pika duhet t'i kushtojë vëmendje në qoftë se ju vendosni për të humbur peshë do të me siguri pas lindjes.

1. Arsyeja më e zakonshme për rekrutimin dhe mbajtjen e peshë të tepërt pas lindjes është dietë e gabuar. Një nënë e re, duke i kushtuar vëmendje të plotë për fëmijën tuaj krejtësisht harron vakt të plotë, me kënaqjen e urisë "të lëna", nga tryeza e femijeve, sanduiçe, mallrat e konservuar dhe produkte të tjera të dëmshme. Ajo rezulton se ju nuk të vërtetë të ngrënë, por merrni yndyrë.
Në mënyrë që të humbasin peshë pas lindjes së fëmijës, duhet të zhvillojnë një zakon, çfarë tjetër ishte të hahet 4-5 herë në ditë. Mëngjesi duhet të jetë drekë të shtrënguar të mjaftueshme në 13-14 orë, dhe darkë jo më vonë se 18 orë. Snacking në mes të ngrënies mund të çaj jeshil apo fruta pa sheqer.


2. Qumështi i gjirit - jo një arsye për të ngrënë për dy. Karakteristikat sasiore të ushqyerit të nënës nuk ndikon në cilësinë dhe sasinë e qumështit. Ajo është vetëm e rëndësishme se vakt ishte i plotë dhe të kënaqë nevojën për vitamina themelore, elementët gjurmë. Numri i dehur në ditë të lëngshme duhet të jetë të paktën 2 litra, do të mbështesë nivelin e kërkuar të laktacionit. Përveç kësaj, shpesh etje stimulon ndjenjën e urisë, kështu që nëse ju keni një dëshirë për të ngrënë në mes të ngrënies, të pirë më mirë në ujë ose çaj pa sheqer.

3. Si zakonisht, për të humbur peshë pas lindjes duhet të përjashtohen nga të ushqimit skuqur dhe yndyrore ushqime, tymosur, pikante, me erëza, produktet e turshi.

Preferuar ushqim gatim gatim duhet të steamed, pjekje ose stewing. Ëmbëlsirat në moderim lejuar për orën 12 të ditës. Në drekë më mirë për të ngrënë mish ose peshk me perime, preferojnë makarona nga mielli durum, qull me salcë perimesh. Darka duhet të jetë i kufizuar në produktet e qumështit, çdo ushqim tjetër proteinave pa garniturë ose perime dhe fruta. Është e rëndësishme gjatë laktacionit gjithashtu të marrin vitamina të veçanta ose shtojcave dietë për lactating nënat.

4. Natyrisht, për humbje peshe efektive pas lindjes ushtrim të nevojshëm.

A nuk mbështeten në kohë - kjo është vetëm një mënyrë për të justifikuar dembelizmin. Pesëmbëdhjetë minuta për të ngarkuar ekziston edhe në më të dashur dhe ideal hospodarochok mamochok.
Harrojeni mendimi "vënë" fëmijë në një karrocë fëmijësh në një ballkon. Hiking me një fëmijë - një mënyrë e madhe për të humbur peshë. Garë duke ecur me një ritëm të shpejtë për 2-3 orë do të ruaj të njëjtën sasi e kalorive si seancave tre-orëshe në simulator, ajo është vetëm e rëndësishme për të ecur zgjedhë rrobat e drejtë dhe këpucë.
Askush nuk e ka shfuqizuar ushtrime të veçanta për amvise me një leckë dhe fshesë me korrent - një mënyrë e madhe për të forcuar shtypin, mbrapa muskujt, krahët dhe këmbët.


Pak muaj pas lindjes tashmë mund të mendoj për të vizituar sportive klub. Por edhe në qoftë se ju lënë asnjë fëmijë të cilët mund të blejnë një CD me një sërë ushtrimesh dhe të shkojnë në shtëpi. Nëse ju mund të shpëtojnë në palestër, të zgjedhin për të filluar not mësime në një biçikletë stacionare, trajner eliptike ose rutine, për shumëllojshmëri ju mund të vijnë në valle dhe yoga. Pak më vonë, një muaj ose dy ju jeni gati për të ngarkesave të energjisë.

5. Për humbje peshe efektive Postpartum qëndrim mendor është e rëndësishme. Lose peshë nuk duhet se mik i quajtur ju i trashë dhe jo për të marrë në xhinse të vjetra.

Nevojë për të gjetur një arsye të mirë për të humbur peshë, për shembull, shëndetin tuaj, ankesën tuaj seksuale dhe dashurinë e një njeriu.

6. Mos të përpiqet të programit të veten, nuk e vënë një afat nuk shpik dënimet për dështimet në duke u përpjekur për të vendosur një normë e humbje peshe. Vetëm Gjendja optimist çdo ditë me siguri do të shkojë në qëllim. Gëzohuni çdo kilogram të humbur madje që arrin të mbajë peshën e vet. Cheer veten se lejimet "risers" afat-shkurtër dhe ndodhin për shkak të ndryshimeve hormonale kalimtare, për shembull, para menstruacioneve apo gjatë ovulacionit.

Kur hormonet në normale, papritmas shtypur peshë dhe do të vuajnë nga disa qindra gram.

7. Nëse shtim në peshë pas lindjes i madh në qoftë se pesha vazhdon të rritet, në fytyrë, gjoks, mur përparmë të barkut, armëve, hips, përsëri erdhi, flokët e errët të vështirë, të konsultoheni me një mjek. Këto simptoma nuk tregojnë vetëm trashje. Ata flasin për çrregullime endokrine rënda që mund të shkaktojnë efekte të rënda shëndetësore. Lose peshë në këtë rast do të përballen vetëm me sëmundje dhe hormonet normalizuvavshy.

Lose peshë pas lindjes së fëmijës lehtë! Nuk ka sekrete speciale!

Ju duhet vetëm të pyesni veten objektivat e duhura dhe përpiqemi shumë për ta, përkundër të gjitha pengesave imagjinare. Shifër hollë dhe kapur burri i saj i dashur do të duket nderuari