Sistemike gratë lupus eritematoz vetëm


 • Sa shpesh gratë vuajnë nga SLE?
 • Për shkak se është FCC?
 • Si ka lupus?
 • Si për të zbuluar SLE?
 • Si SLE ndikon shtatzëninë?
 • Më e rrezikshme për të fetusit dhe lupus fëmijës?
 • Çfarë trajtimi i veçantë i SLE shtatzënë?
 • Sa janë të shtatzënisë dhe lindjes së fëmijës në SLE?


  Sa shpesh gratë vuajnë nga SLE?

  Nëntëdhjetë për qind e pacientëve me eritematoz sistemik lupus - femër. Simptomat e para në shumicën e pacientëve të shfaqet moshës riprodhuese. Lupus sistemik lupus vuajnë 1 në çdo 500 gra në moshën riprodhuese, kështu që kombinimi i sëmundjes që të shtatzënisë nuk e pazakontë. Ka shpesh një sëmundje parë manifestuar atë gjatë shtatzënisë.


  Për shkak se është FCC?

  Mekanizmat e eritematoz sistemik lupus ende jo krejtësisht të qarta. Fakti që sistemi imun i cili mbron qelizat e veta dhe depërtimit indeve të materialit biologjik të huaj nga jo mjaft të kuptueshme, fillon të prodhojë antitrupa kundër, qelizat e tyre normale dhe indet.

  Këto "të orientuara gabimisht" antitrupat janë quajtur autoantibodies. Është e nevojshme për të thënë për antitrupat antiphospholipid - ato janë të drejtuara kundër lipidet e membranës qelizore, dhe prania e antitrupave (një e treta e SLE) sëmundje është shumë më e vështirë.

  Arsyet për të bërë antitrupa të tilla janë të predispozicion gjenetik kryesisht, toksina mjedisore dëme qelizore (pirja e duhanit, shter), dhe infeksionet virale.


  Shpesh lupus sistemik lupus fillon pas ekspozimit të fortë të diellit, dhe përvojat e rënda emocionale, e cila ndoshta është shkaktuar tashmë në njerëzit e prekshëm.

  Shtatzënia dhe veçanërisht aborti është i njohur për të çojë në ndryshime dramatike në nivelet hormonale, të cilat mund të shërbejnë si shtysë për zhvillimin e sëmundjes. Kohët e fundit ne ishim duke folur për një fenomen të quajtur mikrohimerizmom kur qarkullojnë në qelizat e nënave të gjakut të fetusit për mjaft kohë pas lindjes. Ndoshta këto qeliza gjithashtu të stimuluar prodhimin e antitrupave, por mendimi shkencor mbi këtë çështje ndryshojnë pak.


  Si ka lupus?

  Lupus sistemik lupus, për fat të keq, shumë i ndryshueshëm në manifestimet klinike të saj, natyrisht dhe rezultatin. Manifestimet e para klinike mund të merren vetëm me një trup, dhe të tjera "të lidhur" me procesin mëvonshëm.

  Në të njëjtën kohë, sëmundja mund të fillojë lezione në një herë akute e shumë organeve dhe sistemeve. Rreth 25% e pacientëve kanë një formë të butë të sëmundjes me asnjë tendencë në progresion, dhe ende, sëmundja e zvogëlon cilësinë e jetës për shkak të dhimbje të vazhdueshme dhe dobësi.

  Simptomet kryesore klinike janë:

 • System: dobësi, ethe, humbje peshe.
 • Muskujt dhe skelet: dhimbje në joints, muskujt, ënjtje e nyjave.

 • Blood: anemi (anemi), trombocitopenia (numërimin e ulët trombociteve).
 • Skin: skuqje, photosensitivity (intoleranca ndaj dritës UV), cheeks dhe hundë të kuqe - "Butterfly".
 • Neurologjike: dhimbje koke, konfiskimet, çrregullime mendore.
 • Zemra dhe mushkëritë: plevroperikardit (inflamacion i zemrës dhe mushkërive qese), miokardit (pezmatimi i muskulit të zemrës) shkaku dhimbje gjoksi, rrahje zemre të parregullt, marramendje.
 • Veshkat: dështimi i veshkave - proteinë shfaqet në urinë, ënjtje dhe rritjen e presionit të gjakut.
 • Zorrë: diarre, dhimbje barku.
 • Anijet: trombozë në venat dhe arteriet.
 • Sytë: conjunctivitis (inflamacion i konjuktiva e syrit).


 • Si për të zbuluar SLE?

  Rheumatologist mjek diagnoza e kryer në bazë të ankesave të pacientit dhe manifestimeve klinike. Të jetë i sigurt për testime laboratorike, e cila përfshin numërimin e gjakut (të tregojnë shenja të përgjithshme të inflamacionit), analizat e gjakut për autoantibodies, studime imunitar, urinalysis, X-rrezet e mushkërive, energjisë elektrike dhe echocardiogram (ultratinguj zemra). Gratë shtatzëna me eritematoz sistemik lupus i kryer së bashku me obstetër dhe mjek-rheumatologist.


  Si SLE ndikon shtatzëninë?

  Gjatë kohës së shtatzënisë, eritematoz sistemik lupus, për fat të keq, nuk mund të parashikohet. Në 30% e pacientëve është simptoma më të rënda në 30-40% të rasteve nuk ka ndonjë ndryshim në rrjedhën e sëmundjes, dhe e treta e mbetur e sëmundjes së grave pak më e lehtë.

  Megjithatë, 7% e grave shtatzëna me komplikime SLE lindin direkt kërcënojnë jetën e nënës dhe fetusit, të tilla si miokardit, dështimi i veshkave dhe preeclampsia të rëndë (presion në rritje, edemë, dëmtimit të trurit në fazat e mëvonshme të shtatzënisë).


  Më e rrezikshme për të fetusit dhe lupus fëmijës?

  Siç e kemi identifikuar tashmë, SLE dëmtojë çdo organ, duke përfshirë placentës (organesh të nevojshme për të marrë frymë dhe të ushqimit të fëmijës nga nëna e qarkullimit të gjakut). Dëmi mikroskopike vaskulare në placentë çon në një reduktim progresiv në rrjedhjen e gjakut, duke çuar në pamjaftueshmërisë placental, rritje të metat.

  Dëmi më tej për të placentës mund të çojë në vdekje fetale.

  Autoantibodies që shkaktojnë nënën lupus, në gjendje të kalojnë placentën dhe nganjëherë të shkaktojnë sindromin neonatale lupus në fëmijën e palindur. Më të porsalindur neonatale lupus manifestohet si lezione të lëkurës, disa hematologjike ose ndryshime të përgjithshme që po ndodhin në shumicën e rasteve brenda 60-90 ditëve pas lindjes.

  Rreziku më i madh në sindromën e lupus neonatal është i ashtuquajturi bllok lindura të zemrës - dëmtimi i zemrës, duke çuar në aritmisë. Parashikimi i pacientit të kundërt: një e treta e tyre vdesin brenda 2 viteve.

  Për fat të mirë, një komplikacion i tillë është shumë e rrallë.


  Si është e FCC? Çfarë përmban trajtimin e saj gjatë shtatzënisë?

  Për fat të keq, nuk ka asnjë produkt që një herë dhe për të gjithë do të të shpëtoj nga eritematoz sistemik lupus. Complete ndjesë i pavarur i sëmundjes janë të mundshme, por ato janë të rralla sa të rrezikojnë shëndetin dhe lënë pas dore trajtimin e tyre. Për trajtimin e hormoneve të përdorur kryesisht (prednisone), drogë jo-steroidal anti-inflamator (NSAIDs) dhe citostatikëve (imunoshtypes). Trajtimi zgjat një jetë.

  Duhet të theksohet se disa prej barnave të përdorura në SLE, shtatzënia mund të zbulojë efekte negative mbi fetusin, kështu që me siguri ka disa karakteristika në trajtimin e SLE në shtatzëni.

  Në veçanti, citostatikëve një ndikim në zhvillimin e fetusit, dhe këto barna janë përdorur vetëm në kushte të rrezikshme për jetën.


  Sa janë të shtatzënisë dhe lindjes së fëmijës në SLE?

  Gjatë shtatzënisë, mjeku-rheumatologist mbikëqyr rrjedhën klinike të SLE, së bashku me gjinekolog obstetër është një plan i shtatzënisë dhe metodën e dorëzimit. Kërkon të veçantë fetusit kontroll intrauterine. Ofrimit të vaginally mundur manifestime të SLE nëse i mitur, dhe fetusi nuk është serioze.

  Në përgjithësi, rezultati më i mirë i shtatzënisë në qoftë se:

 • Aktiviteti SLE ishte minimale gjatë 6 muajve të para të ngjizjes.

 • Nuk ka manifestime të veshkave, të tilla si proteina në urinë apo dështimin e veshkave.
 • Nuk ka shenja të preeclampsia.
 • Nuk ka antitrupa antiphospholipid.
 • Informacion nga artikullin "lupus sistemik lupus (SLE) në shtatzëni."