Sindromi tremujorin e tretë


 • Trick One: konsiderojnë biorhythms javore
 • Trick dy: mos mbingarkoj kokën
 • Trick Tre: më shumë gjumë dhe veprim
 • Mashtrim i katërt: për të zhvilluar "anti-stres" menu
 • Trick Pesë: kontroll presionin e gjakut
 • Mashtrim i gjashtë: pini glycine
 • "Miku im në klasën e pestë doli me një mënyrë e madhe për t'u çlodhur
  në tremujorin e tretë. Gjetur një pellg i shkrirë më të thellë, ajo u ngjit në
  gju, qëndroi për një orë - dy javë dhe qëndroi në shtëpi me një të ftohtë. Le të
  hundë i lëngshëm, kollë dhe mustardë, por nuk ka mësim dhe të shikoni! »
  - Thotë në forum në internet është një nga lexuesit. "Megjithatë, im
  Djali vet dhe pellgje pa shumë i sëmurë në pranverë.

  Çfarë të
  bëj, unë nuk do të dinë "- ajo përfundon jo në një shënim të tillë pozitiv.

  Ajo ishte në mars, kur kjo do të duket, dhe të ngrohta dhe dielli mbi shumë
  Fëmijët fillojnë të dhemb. Shpesh - nga punë jashtë orarit. Mjekët
  e quajnë këtë sindrom tremujori i tretë, të zgjoheni në mëngjes,
  punë e vështirë në shkollë nuk kanë pushtet. Ju me të vërtetë doni të merrni të sëmurë në
  të pushojnë, nuk bëjnë asgjë dhe le prindërit nxiton rreth dhe të ndjehen keq.
  E pra, në truket e fëmijës suaj të trupit, dhe prindërit - tyren,
  dhe që do të na ndihmojë të merren me të njëjtin sindrom.


  Trick One: konsiderojnë biorhythms javore


  lodhje fëmijë të mëdha të ligët në e enjte.


  Në ato shkolla ku është
  oraret inteligjente, kjo ditë mësimet më të lehta. Dhe
  shpjegim i materialit të ri, dhe kontrollin zakonisht nuk ndodh. Prandaj,
  nëse tymi padurueshme mësojnë, le të vetëm një herë ose dy herë
  kaloni mësimet që ditë të javës.

  Por në qoftë se fëmija ka qëndruar në shtëpi, kjo nuk do të thotë se ai është i lejuar
  qëndrojnë gjithë ditën duke parë TV ose duke luajtur në kompjuter. Le të
  Ne do të ecin si duhet dhe vyspytsya (tundin tundin kështu!). Në rregull
  ky burim shtesë për të shkuar në pishinë, palestër ose
  kalojnë ditën në lëvizje në ajër. Ndërgjegjja nuk të mundohen - në
  Së fundi, "Dita e Lirisë" do të ju dhe fëmijën tuaj të kurseni shumë të forcave

  dhe kohë në të ardhmen.


  Trick dy: mos mbingarkoj kokën

  Askush
  argumenton se fëmija shkon në zhvillimin mendor e shkollës. Por në qoftë se ju
  shihni se fëmija është i lodhur, edhe pse në atë kohë, do të përpiqen për të shtyrë
  trajnime shtesë në gjuhët e huaja, matematikës, shahut dhe
  t. e. Mos shaj birin ose bijën për nota të këqija, e bërë disi
  mësimet. Relax - nazhene.


  Trick Tre: më shumë gjumë dhe veprim

  Physiologists
  thonë se studenti është më e lehtë për të trajtuar ngarkesën e punës nëse ajo
  shumë lëvizje. Shih nëse fëmija është një kohë aktiv
  rekreative - ecje, vallëzimi ose duke luajtur sportive? Ecni, vraponi,

  galop nxënës junior dhe klasat e mesme kemi rreth 7 kilometra në ditë.

  Duke ecur në mënyrë ideale - 3 orë në ditë (!). A nuk merrni gjatë ditëve të javës? Udhëtim
  jashtë qytetit për fundjavë. Dhe i kushtoj vëmendje për sa pasardhësi juaj
  gjumi. Për rekreacion ai ka nevojë për të paktën 9-10 orë! Më parë
  Nuk ka mësime pas mesnate përballje "pse nuk e mori përsëri në dhomë
  dhe t. e. "Kini kujdes dhe fëmijën, dhe nervat. Për më tepër, tuaj
  durim dhe vetëpërmbajtje do të paguajë shtrenjtë.


  Mashtrim i katërt: për të zhvilluar " anti-stres " menu

  Saktësisht
  Tani është veçanërisht e rëndësishme që fëmija nuk është i ulur në disa patate të skuqura le të
  ata si ai që të pamundësisë.

  Vëzhgoni se për ditën tuaj
  Studenti i preferuar ngrënë të paktën 300 gram fruta dhe perime për kuzhinier
  ajo lëngje të freskëta, vitamina liberal. Mish dhe peshk janë gjithashtu të nevojshme -
  Proteinat stimulojnë trurin (në qoftë se ju nuk më pëlqen peshku,

  përpiqen për të zëvendësuar atë me ushqim deti - karkaleca, për shembull). Jo
  Mos harroni kos, djathë, kos natyral, drithëra me krunde dhe
  bukë vatër. Por pasta të ëmbël kufi, mos e ngarkesës dhe të mëlçisë
  pankreasit, ajo redukton lodhjen tashmë të dobësuar imunitar.


  Trick Pesë: kontroll presionin e gjakut


  disa fëmijë, shpesh vajzat, ajo mund të rritet për shkak të mbingarkesës.


  Shkalla e lartë Norma për studentët më të rinj - ishte 80-100 mm Art.. Në
  Ngarkesa e lartë presion urgjentisht ka nevojë për të ulur më shumë
  ecin. Me reduktuar - plus këto rekomandime mund të jepet për një fëmijë
  në mëngjes disa pika tretësirë ​​limoni, ose xhensen
  Eleutherococcus.


  Mashtrim i gjashtë: pini glycine


  lodhje mund të pini larg kurs glycine: tabletë në mëngjes dhe
  mbrëmje për 25 ditë. Kjo amino acid që është formuar në
  Qelizat e trurit dhe palcës kurrizore. Ajo kaloi ashpër në
  stresi intensive mendore. Glycine ndihmon të koncentrohen
  vëmendje, për të përmirësuar kujtesën, të zvogëlojë nervozizëm.

  Dhe të marrë të gatshme, pushime shpejti!