Simptomet, Diagnoza dhe trajtimi i kollës së mirë


 • Simptomat e kollës së mirë
 • Diagnoza dhe trajtimi i kollës së mirë
 • Parandalimi i pertusis

 • Pertusis - një sëmundje infektuese akute, me
  fenomene inflamatore në rrugët e frymëmarrjes sipërme
  dhe konvulsiv kollë vrullshëm. Më shpesh
  Fëmijët nepryschepleni infektuar nën moshën 5 vjet, me veçanërisht e rrezikshme
  pertussis për foshnjat. Në këtë moshë të vjetër
  infeksion është shumë më e lehtë.

  Kollë e mirë është shkaktuar
  bakter specifik i quajtur Bordetella pertussis. Mikrob
  transmetohet nga pikat ajrore (kollitjes, teshtitjes, duke folur) në
  kontakt të ngushtë me personin e sëmurë. Sëmundja është shumë ngjitëse.

  Megjithatë
  kontakt (të tilla si një lodër) mënyra e transmetimit nuk është e mundur,
  Për shkak se bakteret janë vrarë shpejt në mjedis.

  Imunitet
  pas një sëmundje prodhuar shumë i qëndrueshëm dhe zakonisht vazhdon për
  jeta. Sëmundje të përsëritura mund të ndodhë në të moshuarit. Megjithatë
  si rregull, mjekët të marrë atë për një të ftohtë - në mënyrë të lehtë
  ndodhin sëmundje.


  Simptomat e kollës së mirë

  E mirë
  bakter prodhon toksina të veçanta që shkaktojnë
  acarim i traktit respirator. Si rezultat i kësaj,
  zhvillim spazma te diafragmë dhe muskujve të bronkeve (bronchospasm), dhe ka
  i quajtur kollë spastik. Kollë refleks gradualisht


  fiksuar në qendër të frymëmarrjes të oblongata palcë (udhëheqës departamenti
  trurit), e cila çon në sulmet më të mëdha dhe më të shpeshta të kollitjes.


  Inkubacion
  (Koha nga infeksioni në simptomat e para) zgjat
  zakonisht një deri dy javë. Sëmundja fillon gradualisht.
  Temperatura e ngritur pak trupi fillon të ftohtë dhe të thatë
  kollë. Në këtë fazë të sëmundjes, prindërit shpesh mendojnë se ajo është "pak
  prostyh "dhe fëmija vazhduar të ecin në shkollë apo çerdhe, infektimin
  të tjerët. Kollë gradualisht duke rritur në fuqi dhe kohëzgjatja
  dhe bëhet i vrullshëm. Kjo britmë gëzimi aq
  specifik që një mjek duhet të dëgjoni përsëri për

  atëherë diagnoza e saktë.

  Kur sulm spazmatycheskom
  pas fishkëllimë frymë duhet të jetë një seri e kollë shkurtër vrullshëm
  Goditjet që pa ndaluar të ndjekin njëri-tjetrin brenda
  një tym. Ndonjëherë këto sulme janë të shoqëruara nga të vjella, kaltërosh
  skuqje ose personat e shkarkimit të gëlbazë.

  Brenda një dite të
  Sulmet mund të jetë 20-30 ose më shumë, në varësi nga shkalla
  sëmundje. Përballen pacienti bëhet i fryrë, lëkurën ndonjëherë
  ka gjakderdhje mund të fillojnë konjuktivit, dhe fre
  Gjuha formuar plagën. Sulmet konvulsive kollitjes mund të ndodhë
  në çdo kohë, por shpesh - në natën dhe në mëngjes.

  Si
  Sulmet zakonisht jashtë e kollitjes gjendjen e fëmijës nuk është shumë e ndryshme
  nga normale. Temperatura e trupit mbetet ndërsa normal.
  Fever gjatë kollë vrullshëm shpesh
  dëshmi e komplikimeve të lidhura.

  Periudhë
  kollë vrullshëm zgjat rreth 3-4 javë apo më shumë, numri i
  konfiskimet gradualisht zvogëlohet dhe ata bëhen më pak intensive.
  Megjithatë, një kollë e vogël, dobësi, nervozizëm
  nervozizëm dhe fëmijë janë mbajtur për më tej
  muaj.

  Ndërlikim më e zakonshme
  pertussis - është pneumonia e shkaktuar nga mikrobet e tjera janë -
  Streptokoket dhe staphylococci.

  Në foshnjat e mirë kollë
  ndalesa të rrezikshme të marrë frymë gjatë sulmeve, kohëzgjatja e të cilave
  duke filluar nga disa sekonda në disa minuta. Për shkak të mungesës së
  oksigjen ata mund të zhvillojnë konfiskimet e muskujve skeletik
  encefalopati, etj

  Komplikime të tjera: bronkit, pleurit
  (Inflamacioni i pleurë që mbulon mushkëritë), otitis purulent, imët guri false.
  Herë pas here ka komplikime serioze që lindin si rezultat i fortë
  shoku kollë (hemorragji cerebrale, eardrums këputje,
  pneumatoraks, dhe kështu me radhë.
  f.).


  Diagnoza dhe trajtimi i kollës së mirë

  Diagnoza e pertusis
  ekspozuar në praninë e kollës tipike. Për të konfirmuar atë mund

  kryer mukusit dhe kultura pështymë marrë nga mukozën
  faring.

  Mjekimi zakonisht kryhet në shtëpi.
  Shtruar në spital me pertusis rrallë, kryesisht fëmijët e vegjël dhe të pacientëve
  me forma të rënda ose të komplikuara të sëmundjes.

  Një vlerë e madhe në
  Trajtimi i sëmundjes merr një të freskët, ajri i lagur në dhomën e
  pacient (ajrimit i shpeshtë i dhomës), ushqimet e ndarë (i shpeshtë
  të hahet pjesë të vogla), të zvogëlojë ndikimin e jashtëm
  irritues që mund të shkaktojnë kollitje (veçanërisht drita
  dhe zhurma). Në trup normal temperature ecën dobishme
  ajror (në ose nën -10?

  C).

  Mjekësor
  droga mjekët zakonisht përshkruajnë antibiotikët, antihistamines
  dhe droga antitussive dhe nganjëherë antipsikotikët - për të dobësuar
  kollë vrullshëm.


  Parandalimi i pertusis

  Sot
  mjeti më efektiv të input luftimet pertussis konsiderohet
  Vaksinë DTP, paraqiti një kalendar të detyrueshme vaksinimi.


  Zbulimi i një fëmije vuajnë nga kolla e mirë, karantinë për 2 javë
  vaksinuar më parë dhe nuk shërohen nga fëmijët pertusis nën 7 vjet.

  Informacion nga artikullin "kollës së mirë".