Simptomet e TB tek fëmijët


 • Simptomat e para të tuberkulozit në fëmijët
 • Gjëndra bronkial tuberkulozit në fëmijët
 • Tuberkulozi pulmonar
 • Manifestimet e tuberkulozi i nyjeve limfatike
 • E kockave dhe tuberkulozi të përbashkët
 • Simptomat e tuberkulozit e meninges

 • Simptomat e para të tuberkulozit në fëmijët

  TB tek fëmijët zakonisht fillon me paraqitjen e dobësisë, ata të ndaluar duke fituar peshë, të bëhet nervoz. Nëse një fëmijë në shkollë, ai merr lodhur e punësimit se sa fëmijë të shëndetshëm është shpesh i pavëmendshëm dhe fillon të bie prapa në shkollë. Nëse ai është për të matur temperaturën, ne mund të vini re një rritje të lehtë të (deri në 37,5 ° C dhe nganjëherë më lart).

  Këta fëmijë vërejtur edhe nyjet limfatike fryrë. Tuberkulin test pozitiv në to. Të gjitha këto shenja të tuberkulozit filloi të përcaktuar se tuberkulozi që futet në trup dhe depozitohen në nyjet limfatike prodhojnë helme (toksina) që gjithashtu ka një efekt të dëmshëm në trup.

  Forma kryesore e tuberkulozit në fëmijë - është një dehje kronike tuberkuloz. Fëmijët shpesh vuajnë pikërisht këtë formë të tuberkulozit. Nëse do të monitorojë me kujdes fëmijën në kohë për të kapur simptomat e para delikate dhe menjëherë të sigurojë trajtimin e duhur, fëmija zakonisht copes me sëmundje.  Gjëndra bronkial tuberkulozit në fëmijët

  Fëmijët shpesh Tuberkulozi i gjëndrave bronkiale. Gjëndër bronkiale e vendosur në gjoks në pikën ku enët bronke dhe të mëdha të gjakut; sidomos një shumë prej tyre në rrënjë të mushkërive. Shumë shpesh tuberkulozi hyrë atje nëpërmjet gjakut, duke rezultuar në formimin e gjëndrave inflamatore bronkiale Foci gungor. Çdo dëmtim të sëmundjes bronkiale gjëndra manifestohet në forma të ndryshme. Ndonjëherë sëmundja fillon si një grip - ethe të fëmijës, kollë shfaqet, dhe ky kusht është zakonisht vonohet për një periudhë më të gjatë se sa është rasti me grip.

  Prandaj, në qoftë se vazhdon kollë dhe temperaturë është e lartë, është e rëndësishme për të treguar fëmijën mjeku menjëherë dhe të inspektojë tuberkulozin e tij.

  Por jo gjithmonë gjëndra tuberkulozit bronkial fillon akute. Shumë fëmijë, veçanërisht sëmundje nxënësit zhvillohet gradualisht. Para së gjithash, si në dehje kronike me tuberkuloz, në ndryshim të sjelljes së fëmijës: ai bëhet i fjetur, me humor të lodhur nga mësimet në shkollë. Si sëmundjes ka një kollë në një fëmijë, ajo pales fillon për të humbur peshë. Tuberkulozi i fëmijëve mushkërive sëmuren më pak shpesh se tuberkulozi i gjëndrave bronkiale. Në radhë të mushkërive, ata marrin tuberkulozi zhvillon inflamacion (foci gungor).

  Lezionet e tilla të mushkërive te fëmijët është e shoqëruar shpesh nga ethet zgjatur.


  Tuberkulozi pulmonar

  Tuberkulozi pulmonar në fëmijët është më e vështirë për të trajtuar se tuberkulozi i gjëndrave bronkiale. Megjithatë, është tërësisht i shërueshëm. Ju vetëm nevojë për trajtim të hershëm dhe të gjatë dhe të vështirë për ta mbajtur atë. Vetëm në raste të rralla, tuberkulozi pulmonar tek fëmijët ndodh negativisht dhe mund të çojë në rrëzimin e indeve të mushkërive dhe zhvillimin e lezioneve në organe të tjera. Të tilla të pafavorshme për vërehet kryesisht në fëmijët e vegjël. Kjo është arsyeja pse fëmijët e vegjël duhet të jetë shumë i mbrojtur me kujdes kundër tuberkulozit dhe forcojnë trupat e tyre në rast të infeksionit.


  Manifestimet e tuberkulozi i nyjeve limfatike

  Fëmijët, veçanërisht fëmijët e vegjël, tuberkulozi mund të infektojnë nyjet limfatike periferike, të cilat janë formuar si rezultat i lezione inflamatore ata në mënyrë të konsiderueshme rritet në madhësi. Shpesh këto vende janë zbutur, qelbëzim, qelb të dalë dhe të formojnë një gyp të gjatë shërimit. Në këto forma të tuberkulozit në fëmijët dhe nganjëherë lezione të lëkurës (skrofuloderma). Ata duhet të ketë qenë lloj i një tumor të vogël, zbulohen në trashësinë e lëkurës; pastaj rritet e tumorit, zbutur dhe po aq në humbjen e nyjeve përmbajtja thyen jashtë, atëherë formuar një gyp.

  Në mënyrë për të parandaluar zhvillimin e një fëmije të tuberkulozit, duhet ënjtje të vogël e nyjeve limfatike ose shfaqja e tumoreve në lëkurë menjëherë kontaktoni një mjek në kohë për të përcaktuar shkakun e sëmundjes dhe për të filluar trajtimin.


  E kockave dhe tuberkulozi të përbashkët

  Shpesh, tuberkulozi prek kockat dhe nyje. Bone dhe sëmundje të përbashkët mund të zhvillohet shumë ngadalë, nganjëherë për vite me rradhë. Fëmijët që kanë tuberkuloz ose tuberkulozi i nyjeve shpinë (zakonisht hip ose gju), në fillim shumë e sëmundjes ankohen për dhimbje kur lëviz. Pastaj ata ndryshojnë ritmin apo ata të fillojnë të butë.

  Nëse fëmijët vërejtur fenomene të përshkruara apo ankesa, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Nëse trajtimi është nisur herët mund të parandaluar shumë pasoja të rënda të sëmundjes (të tilla si çalim apo pamja e kodrës).


  Simptomat e tuberkulozit e meninges

  Fëmijët kanë më shumë gjasa se të rriturit që të bëhet i sëmurë me tuberkuloz të meninges (meningjiti TB). Kjo është një sëmundje shumë serioze. Simptomat e meningjitit TB shfaqet menjëherë, sëmundja zhvillohet brenda dy deri tre javë. Fëmija bëhet i fjetur, i shqetësuar, humb oreksin, ankohet për dhimbje koke, ajo ngre temperaturën, atëherë nuk janë të vjella dhe konfiskimet.

  Tuberkulozi i meninges më shpesh ndodh në fëmijët në ato familje ku ka një pacient me tuberkulozë të hapur. Prandaj, në familje të tilla duhet të monitorojë me shumë kujdes gjendjen e shëndetit dhe në shenjë të vogël të sëmundjes menjëherë kontaktoni mjekun. Trajtim në kohë mund të shpëtojë jetën e fëmijës.

  Për një kohë të gjatë, shkenca ishte e pafuqishme për të kuruar një fëmijë me tuberkulozin e meninges. Më parë, fëmijët zakonisht vdesin nga kjo sëmundje. Në vitet e fundit, shkencëtarët kanë gjetur burime kundër sëmundjes. Si rezultat i antimicrobials brezit të ri i zhvilluar në meninges, Foci tuberkuloz shpërndajë, dhe rimëkëmbet pacientit.

  Meningjit TB kurë është e mundur vetëm me trajtimin e duhur. Prandaj, është e rëndësishme që të njohin sëmundjen.

  Informacion nga artikullin "Tuberkulozit i fëmijëve"