Roli i acidit folik në shtatzëni


 • Acidi folik (vitamina B9) dhe Shtatzënia
 • Vlera e acidit folik
 • Ku është Vitamina B9 (acid folik)
 • Mungesa e acidit folik në trup
 • Acid folik Teprica


 • Acidi folik (vitamina B9) dhe Shtatzënia


  1926 mjek-biolog V.Efremov gjetur në gratë shtatzëna sëmundje të veçantë - aneminë macrocytic (qeliza të mëdha të kuqe të gjakut në shumën e përgjithshme të reduktuar) Kjo ishte një kohë e kërkimeve intensive dhe zbulimet në vitaminology. Faktorët Ushqim kushtuar rëndësi të madhe. Efremov, patjetër duke sugjeruar praninë e drogës në "faktor kundër anemisë" të mëlçisë, duke i dhënë pacientit për të ngrënë të mëlçisë e kafshëve dhe të marra shëruese efekt.
  Në 1941, gjeti se ky faktor që përmban spinaq dhe majdanoz - ishte një tjetër emër - acid folik (nga latinishtja «folium», që do të thotë "letër").


  Mbi rolin e acideve nukleike në transmetimin e tipareve të trashëguar të njohur për shumë lexues - edhe larg nga mjekësi dhe biologji. Sy blu të një fëmije, duke prekur një nishan që shfaqet nga durimi në gjeneratat e ndryshme të tipareve familjare, sensibilitet ndaj sëmundjeve dhe më të lidhur me strukturën dhe funksionin e ADN-së dhe ARN - dy llojet e acideve nukleike përgjegjës për ruajtjen dhe transmetimin e tipare të trashëguara . Në proceset që përgatisin biosintezën, duke dyfishuar acidin nukleik që ofrojnë ndarjen e qelizave dhe rritjen e indeve, roli më i rëndësishëm i takon një nga vitamina B - acidit folik.
  Vlera e acidit folik

  Një furnizim i mjaftueshëm i acidit folik merr END përmendur në fazat më të hershme të jetës në zhvillim. Përveç pjesëmarrjes në krijimin e qelizave të sistemit nervor të fetusit, kjo vitaminë është shpenzuar për "riparimin" dhe zëvendësuar 70000000000000 rreth qelizave të nënës së saj si qelizat e njeriut janë përditësuar vazhdimisht.


  Acidi folik është thelbësor për ndarje qelizore, rritjen dhe zhvillimin e të gjitha organeve dhe indeve të zhvillimit normal embrionale, proceset hematopoiesis. Ajo merr pjesë në formimin e qelizave të kuqe të gjakut, qelizat e bardha të gjakut dhe trombocitet, se të gjitha elementet e gjakut. Në këtë drejtim, acid folik mjaftueshëm në dietën e shtatzënë gjithashtu shumë e rëndësishme.

  Kjo është veçanërisht e rëndësishme në tremujorin e parë, kur e formuar dhe e strukturave themelore të sistemit nervor të fetusit, tab saktë i cili është vendimtar për të siguruar acid folik.  Ku është Vitamina B9 (acid folik)

  Burimet kryesore të acidit folik janë fasule, marule, spinaq, lakër, qepë të gjelbër, bizele, fasule, fasule sojë, panxhar, karrota, domate, miell dhe produkte të pjekur nga ky miell, hikërror dhe tërshërë drithëra, gruri, maja. Që nga produktet shtazore janë të pasura me acid folik, mëlçisë, veshkave, djathë, djathë, vezë, verdhë veze veze.
  Kërkesa e përditshme e vitaminës B9 (acid folik)

  Në mëlçi njerëzore, zakonisht ka disa aksione folacin, të cilat mund të mbrojnë kundër mangësi folate brenda 3-6 muajve. Kërkesë Adult për vitaminë B9 - 400 mg / ditë, shtatzëna dhe lactating gratë - 400-600 mg; foshnjat - 40-60 mg. Në përbërjen normale të trupit të zorrëve microflora mund të sintetizojnë acid folik vetëm.  Mungesa e acidit folik në trup

  Në 2 nd javë të shtatzënisë embrioni mund të përcaktohet pjesërisht nga e cila shpejt fillon zhvillimin e trurit. Ishte gjatë kësaj periudhe dhe acid mangësi madje afatshkurtër folik kërcënon thella, pasoja afatgjata.

  Sepse acid folik është thelbësor në procesin e ndarjes qelizore, e cila është veçanërisht e rëndësishme për indet që janë aktive në ndarje dhe diferencuar (e cila është ind nervor veçanërisht të fetusit), mungesa e kësaj vitamine kryesisht ndikon sistemi nervor është formuar.


  Kështu, kur një mungesë të konsiderueshme të acidit folik mund të formojnë defektet nervore tub, hydrocephalus, anencephaly (jo e trurit), herniation trurit, etj.; rritje të rrezikut të zhvillimit të vonuar mendor. Mungesa e acidit folik luan një rol të rëndësishëm gjatë shtatzënisë, si në këtë kohë është jo vetëm formimi i organeve dhe indeve të fetusit, por ind placental dhe anije të reja të gjakut në mitër.

  Me një mungesë të acidit folik, ky proces mund të jetë i prishur, e cila rrit gjasat e abortit të hershëm.


  Foshnjat e parakohshme Përshëndetje Botërore, deformime kongjenitale, zhvillim jonormal fizik dhe mendor të foshnjave - që është çmimi që ju duhet të paguani për mungesën e acidit folik gjatë shtatzënisë. Prandaj, kjo vitaminë është e rekomanduar për të marrë në përgatitje për shtatzëni dhe gjatë gjithë periudhës së fëmijës ngjizje. Acid veçanërisht e rëndësishme folik para se të shtatzënisë në qoftë se një grua merr atë gjatë kontraceptivëve oral, si kundër mangësi e tyre të pranimit të kësaj vitamine është më e mundshme.
  Mungesa e acidit folik ndikon jo vetëm formimin e fetusit, por gjendja e nënës sime. Kjo mangësi i acidit folik referohet një nga vitaminës mangësi më zakonshme.
  Kjo mund të ndodhë si rezultat i marrjes së pamjaftueshme të, ose malabsorption me rritjen e nevojave për këtë vitaminë (e cila ndodh gjatë shtatzënisë apo ushqyerjes me gji).


  Mangësi acid folik mund të ndodhë në 1-4 javë, varësisht nga zakonet dietik dhe aksioneve të mëparshëm të vitaminës në trup. Simptomat e hershme të kësaj gjendje mund të shfaqet si lodhje, nervozizëm dhe humbje të oreksit.

  Kjo lidhje është veçanërisht e rëndësishme të mos harrojmë plotësim e acidit folik gjatë ushqyerjes me gji, si qumësht në çdo rast përmban zhvillimi i mjaftueshëm i acidit folik fëmijës, i cili është në mungesën e vitaminës nga ushqimi është mundësia veçanërisht i lartë nga simptomat e mësipërme, forcimin e depresionit pas lindjes.


  Mangësi të rënda gjithmonë çon në një periudhë të shkurtër kohe për të anemisë megaloblastic - një kusht në të cilat palca e eshtrave prodhon eritrociteve papjekur gjigand. Simptomat klinike të kësaj të ndryshme dhe peshën e anemisë duhur dhe shpejtuar ardhjen e saj.

  Nëse ju nuk e marrin masa urgjente për trajtim, anemi megaloblastic mund të jetë fatale. Në mungesë akute të derivateve të acidit folik, mund të ketë humbje e oreksit, dhimbje barku, vjellje dhe diarre mund të duket plagë të dhimbshme në gojë dhe fyt, ndryshimet e lëkurës dhe humbjen e flokëve. Shenjat e zakonshme të mungesës kronike folate janë lodhje, humbje e aktivitetit. Nuk mund të ketë ulcerat në gojë dhe në gjuhë.


  Në 10 e fundit - 15 vjet ka akumuluar një shumë e të dhënave bindëse tregojnë se mungesa e acidit folik, duke ndërprerë shkëmbimin e aminoacidet që përmbajnë squfur, që çon në akumulimin e gjakut në një çështje të caktuar - homocysteine, e cila ka një efekt të dëmshëm në muret e enëve të gjakut, e cila kontribuon atherosclerosis dhe rrit incidencën e sulmeve në zemër dhe tru.  Acid folik Teprica

  Doza të mëdha të acidit folik nganjëherë shkaktojnë dispepsi në fëmijët, rrit excitability. Përdorimi afatgjatë i dozave të larta të acidit folik (më shumë se 3 muaj në një dozë të përditshme e jo më shumë se 200 mg për të rriturit dhe fëmijët nga 4 vjet) nuk është e rekomanduar për shkak të zvogëlimit të mundshëm në përqëndrime të gjakut të vitaminës B12.


  Informacion nga artikullin "acidit folik (vitamina B9) dhe shtatzënia"

  Diskutoni komuniteteve:

 • Shtatzënësi
 • Vitaminat (avitamioz, hypo- dhe hypervitaminosis)