Zhvillimi i gjuhës në dy muajt e parë të fëmijës


 • Një person i lindur
 • 1 muaj - arritjet e para
 • 2 muaj - është diçka që unë mund të

 • Një person i lindur

  Në shtëpi erdhi një njeri të ri. Nuk është çudi ajo është quajtur - një porsalindur. Pushime shtëpi, prindërit krenarë dhe të lumtur përshëndetjet vijnë nga familja dhe miqtë. Megjithatë, do të ishte më mirë në qoftë se ju tregoni fëmijën tuaj nga larg, si rezultat i ngjarjeve-nusja kontakt të ngushtë me njerëzit kontakti i afërt mund të marrjen e infeksioneve. (Well, fqinjët me siguri do të thonë se fëmija zurochyly!) Nevoja problemet tuaja shëndetësore porsalindur? Nëse jo, një durim pak, baby përshtatet shpejt të mjaftueshme për të admirojnë në të, të mund të marrin pjesë.  Mom e re dhe baba në frikë duke kërkuar në fëmijën e saj. Unë mendoj se ai e bëri, mirë, asgjë nuk mund dhe nuk mund të ... Dhe kjo ishte në ditët e para dhe javë të jetës në mënyrë aktive përshtatet me jetën. Dhe ai e bën atë me prindërit. Ju do të vëreni se ajo është shumë e rëndësishme aftësia e lindur, ai sucks, swallows, vezullon. Mundohuni të prek thërimet e diçka të ftohtë - reagim pasuar menjëherë. Fëmijë ndihet ftohtit dhe të nxehtit, si dhe se si ta prekte, të butë apo afërsisht, të sigurt ose të pasigurt. Dhe shije dhe nuk thonë asgjë nëse fëmija trajtojnë diçka javor i hidhur apo i kripur, ushqim i tillë do të pështyj menjëherë jashtë.
  Në ditët e para të jetës fillon të shihni dhe dëgjoni. Ju ra diçka nga një aksident ose kuptoj marrëdhënien në një zë të ngritur - porsalindur nuk do ta lënë atë pambikëqyrur, qaj, zmorschytsya. Këto aftësi të mahnitshme për të parë dhe dëgjuar duhet të zhvillojnë: balona ju lutem mallrat e rëndë prej letre me ngjyrë të trashë (cubes, topa). Mos harroni të ndryshojë periodikisht lodra që ofrojnë për shqyrtim. Diskutim i mirëpritur me fëmijën tuaj në lidhje me lodër: "! Oh, çfarë një top"

  Do të dorëzojë objektet interesante fëmijën për mësim vizuale, dhe rreth dhjetë të jetës së tij ai do të mbajë një sy të lëvizin lodër.

  Dhe kjo është arritje. Në mënyrë për të monitoruar fëmijën filloi të lodër, provoni atë së pari të rregulluar pozitivisht. Si çdo njeri, fëmijë i pëlqen të bëjë atë që ai e pëlqen. Pat atë në mbrapa, potormoshite, dhe pastaj të tregojë objektin cmuar. Mbani fëmijës një lodër në një distancë prej 50-60 cm, ose pak më lart, lëvizin ngadalë derisa objekt zhduket nga foshnje të shikimit. A këtë disa herë. Të pakta ndërsa shtrirë në shpinë, dhe, në të ardhmen e afërt, ju mund të mbani atë në dorë.

  E mirë për të forcuar mbi koçek ndonjëherë fryrë, ose zile zile. Nëse rastësisht prek dorën lodër baby, ajo dukej e shëndoshë do të tërheqë vëmendjen e tij.  Fëmija është i lëviz shumë aktive trajton. Fëmijë duhet të mësojnë duart e tyre, të shohim se si ata lëvizin.
  Është e rëndësishme për zhvillimin, kështu që nuk do të kufizojë lëvizjen e fëmijës, pëlhurë me lajle e tij plotësisht. Mjaft që këmbët të jenë të zapelenutoho. Fëmija Pall, kontrolloni për të parë se këmbët do të mund të lëvizin në pelyushtsi. Aftësia për të lëvizur është shumë e rëndësishme, sidomos për zhvillimin e gjuhës.

  A nuk ndjehen keq për dashuri fëmijëve tuaj, ngrohtësi dhe vëmendje, mos kini frikë të pat edhe një herë të trajtojë, këmbën, mbrapa, bark, përqafim fëmijën, të japë atë të ndjehen dashurinë tuaj dhe dashuri. Shumë shpejt, në përgjigje të një fjale lloj, patting, stroking ju merrni buzëqeshje që sjell aq shumë lumturi për prindërit.  Mos të jetë i shqetësuar për foshnja fle një shumë (dhe jo vetëm natën) nuk mund të rrokulliset mbi ende, nuk e mban kokën, nuk është koha.


  1 muaj - arritjet e para

  E pra, ju dhe pritur, të moshës një muaj o fëmijën tuaj mund të ketë disa sekonda për të mbajtur kokën drejtë. Edhe shtrirë në barkun e tij, duke u përpjekur për të ngritur kokën. Dhe se si lëviz krahët dhe këmbët! Gjithnjë e më të pëlqen me buzëqeshje e tyre, dhe ju të vini re se si fëmija fikson shikimin e tij.

  Provoni si aktive të komunikojnë me fëmijën. Nga kontakt amyy më mirë (dhe efektive) ndodh kur fëmijë të shikon ty dhe buzëqesh.

  Feeding - e madhe për kontakt. Mbajeni fëmijën tuaj të mbyllë të rehatshme se ai mund të shoh fytyrën tuaj (si ai ishte duke u përgatitur për sponges prytsmokuye ushqim). Flisni butë, qetë, buzëqeshje dhe të përpiqen për të interesojnë fjalimin e tij. Ajo është gjithashtu e mirë për të dënuar diçka të bukur ndërsa banje. Kjo është një shumë e bukur dhe procedura për fëmijën dhe për ju, kështu që përdorin emocione pozitive dhe të flasin, flasin ... Mos harroni se shumë më efikase të veprojë si një partner, jo një mësues.

  Ju do të jetë me fëmijë e di botën e jashtme dhe të shkëmbejnë përvojat. Për fëmijën nuk është vetëm fjalë, por edhe gjestet, shprehjet e fytyrës, intonacioni.

  Pas të gjitha, madje edhe para se fëmija mëson për të thënë atë me gjeste dhe shprehjeve të fytyrës mund të arrijë të kuptuar të tjerët dhe për të vendosur kontakt me ta.

  Shumë shpejt fëmija do të kuptojnë se ne mund të arrijmë britmën e dëshiruar. E pra, ju keni diçka për të qaj atë do të përcaktojë me saktësi se çfarë fëmija dëshiron shqetësimin e tij. Kështu që të përpiqet për të thënë diçka që ju lejon të dini se fëmija është duke qarë, për shembull, duke deklaruar: "Ju jeni të uritur", "Je i lagësht". Mos harroni se të gjitha njohuritë në lidhje me botën bëhet një fëmijë, duke respektuar, duke eksploruar, duke komunikuar me ju. Pra, nuk pres zhvillimin e shpejtë e të folurit dhe funksionet e tjera, në qoftë se fëmija e ka të mbetet gjatë në vetmi apo në shoqëri mom heshtur dhe baba i mbyllur ...


  Pasi unë duhej të ndiqte një rast test. Prindërit shumë të reja dhe energjike të rinj të shqetësuar se, pavarësisht nga përpjekjet e tyre, disa mujor baby vjetër dhe pasiv, siç shprehet mom neemotsiynyy. Duke ardhur në këtë familje, unë pashë se shtrat ishte kundër muri, në një dhomë të madhe, 25 metra katror,. Të gjitha mur pranë krevat fëmijësh ishte pikturuar pikturat karakter fantastike, disa forma abstrakte gjeometrike shpuar nga shenja individëve dhe rainbows ... Ishte krijimet Papa e artistit. Gjithashtu ai krijuar forcohet mbi përbërjen grazhd të letrës, është e vështirë për të përshkruar. Në shtratin e vë fëmijën e trishtuar në kërkim në artin përreth.

  Më dhomë si nuk kishte asgjë, kishte edhe lodra për fëmijë. Duke sjellë në një aftësi grusht lohopedycheskoe, unë u përpoq për të tërhequr vëmendjen për metodat e gjyshes foshnjës shkaktuar pa ndryshim në të gjitha situatat, por u ndalua nga Papa, i cili tha se jeta e fëmijës duhet të jetë e organizuar mbi parime krejt të ndryshme, të zbatuara në mënyrë të veçantë duke tërhequr fëmijën për të meditimit të gjatë. Për soditje e mëtejshëm të autorit ishte thjesht e padurueshme.

  Disa rezultatet e metodës Dad artist u bë i njohur në gjashtë muaj, kur nëna e foshnjës së kërkuar për të rekomanduar një okulist - kishte për të trajtuar strabismus.

  Konkluzionet e këtij histori të rriturit mund të bëjë më ...


  2 muaj - është diçka që unë mund të

  Tani atje lodra që rri në funksion të fëmijës tuaj, ai shqyrton nga afër. Kjo mund të jetë një ose dy lodra në para syve të gjirit në një distancë prej 30-40 cm nga fytyra. Ndonjëherë me fëmijët është shprehje absolutisht mahnitëse e fytyrës, të rënda, madje edhe frenuar vogël zhvendosur funny ... watch për të, kopjoni dhe lëvizje përballet. Fëmija juaj mund të duhet të përsëris për ju gjeste të thjeshta dhe lëvizjet, spikatur gjuhën, tërheq sfungjer. Në muajt e parë të jetës vë kryesisht në pjesën e prapme pa një jastëk, kjo është për shkak se muskujt ishin të tensionuara.

  Tani muskujt e qafës të përforcuara në mënyrë që punëtor tuaj pak, të shtrirë në barkun e tij, dhe e mban në mënyrë të qëndrueshme ngre kokën e tij, ofron një mundësi jo vetëm të marrë frymë, por po shikoj, "Çfarë ka të re është atje?" Dhe këtë herë ju duhet të përdorni menjëherë . Catch, i cili ra në mendjen e fëmijës dhe e quajnë atë objektin, emrin e personit, dhe kështu me radhë. D. Ju jeni tani në mënyrë të konsiderueshme më shumë kohë për të luajtur me fëmijën tuaj, sepse gjatë syçeltësi aktive u rrit. Le fëmijën tuaj si shumë mundësi që të dëgjojnë gjuhën tuaj dhe të përpiqet për të përsëritur atë.

  Nga dy muajve foshnja fillon të gëzojnë tingujt që nxjerr, kështu që është koha për të zhvilluar në mënyrë aktive këtë aftësi.

  gugas, "flasin" të përsëritur tingujt e folur pak njeri. Dhe të jetë i sigurt për të buzëqeshur gjatë lojës! Fëmija më i mirë është i drejtuar tinguj të shkurtër, të ashtu-quajtur sorrë. Dëgjimi i zahukaye fëmijëve, potormoshite "përgjigje" e tij, le ta dinë se çfarë ju dëgjoni, ju e dini që ju vërtet e doni një fëmijë i prodhuar tinguj.
  Kid lehtë për të pranuar si i lartë dhe i heshtur artykulyrovanye tingujve tuaja. Provoni këto opsione alternative.

  Fëmija mëson çdo ditë. Edhe studimi i tij merret me shumë e dobishme. T'i jepte një kthim në duart e një leckë të madhe të butë apo e vështirë, një copë lesh, pendë.

  Vendos trajtojë rrathë të bëra prej kurrizit të butë apo pëlhurë me admiroj baby, "diskutuar" këto gjëra.

  Dy-muaj fëmija është me ndihmën tuaj me besim mund të rrëmbej një lodër, të mbajtur atë. Fëmija do të jetë interesante për të ndjehen cilësi e pëlhurave të ndryshme dhe të ndjehen prekjen e drurit, plastike. Merrni kohë për të investuar në një fëmijë lodër stilolaps, flasin për atë butësisht, potormoshit, butësisht bie në lodër dhe të japin përsëri. Vetëm mos harroni: Këto oxhaku duhet të lahen, larë më shpesh.

  Vini re se edhe nëse fëmija i zënë, ndërsa ju të flisni me të, ai do të kthejë kokën në drejtimin tuaj. E pra, në qoftë se ju kanë fshehur lodër kumbues ose ndonjë instrument kështu që fëmija nuk e ka parë këto objekte pozvuchite ata, ju e dini, ju të zhvilluar këtë të ashtuquajtur përqendrim auditory.

  Kjo është një domosdoshmëri për zhvillimin e dëgjimit dhe të kuptuarit e gjuhës fjalim. Largësia nga lodra për fëmijën nuk duhet të jenë të mëdha, ndërsa fëmija dëgjon tingujt dhe të pranojnë atë. Fëmijë ende nuk e kuptoj fjalët tuaja, por dëgjuar pyetjen, "Ku trondisin?" Fillon duke kërkuar nëpërmjet syve të saj.

  Fshehja lodër është një, pastaj tjetri. Ju gjithashtu mund të marrë një lodër dhe i lartë, lëkundje lëvizjen e saj në mënyrë që fëmija e pa. Atëherë ai do të ndjekë shikimin e saj, dhe pastaj kur ju jepni atij në dorë, majë dhe të mbajë në mënyrë të vendosur dhe ndoshta të përpiqet të japë një tingull.

  Në këtë pikë ju mund të bisedoni rreth të ashtuquajturit lodër të preferuar ose lodër fjetur.

  Kjo gjë mund gjithmonë të qëndrojnë në fëmijën krevat. Vini re se shpesh zgjedhja i takon prindërit të cilët besojnë se është pikërisht ajo që është e nevojshme. Por a është ai është. Pasi unë pashë një bandit lodër, të përcaktuara me kujdes pranë anën strehimore të fëmijëve të saj. Gorilla ishte shumë më e madhe fëmijë. Sipas nënës sime, ishin lodër shumë të shtrenjta. Kjo nënë fëmija shprehu shqetësim rreth mungesës së lëvizshmërisë dhe fëmijës movchaznosti. Gorilla, unë mendoj, gjithashtu, ishte shumë aktiv dhe llafazane ...

  Nëse grazhd fëmija është gjithmonë një lloj i lodër, e bëjnë të sigurt se si ajo sillet fëmijën në qoftë se ajo nuk e ndalon atë, jo e frikshme.

  Dhe sigurisht, ajo duhet gjithmonë të jetë i pastër.

  Informacion nga psikologu Anna Gerasimova artikullin "zhvillimin e gjuhës në vitin e parë foshnjës së jetës"