Zhvillim gjuhë në një fëmijë 9-10 muaj të moshës


 • 9 muaj - Unë e di se si emri im
 • 10 muaj - Fjala e dëmshme "e pamundur"

 • 9 muaj - Unë e di se si emri im

  Më në fund fëmija mund të qëndrojë vetëm të mbajë ajo nuk është më e nevojshme. Si shumë të ftohtë, për të ngjiten në shtrat, fitore jastëk. Lodra Shënim fëmija tani preferon të luajë ulur poshtë. Pra i përshtatshëm, më shumë liri e veprimit më të dukshme të gjithë rreth. Ju mund të ofrojë fëmijën tuaj për të vënë një kukull të vogël në një pjesë të madhe, e vënë cubes në një kuti.

  Fëmija tashmë dallon dhe formë, dhe ngjyra, madhësia dhe objekte. Ai tani është i interesuar jo vetëm të tyre, por lodra e njerëzve të tjerë. Ra lodër ose ai e hodhi atë, duke kërkuar sytë e saj, arrin për të.

  Shtyn tweeter dhe pret rezultate. Me pak fjalë, nuk ka progres. Dhe ju ende telefononi objektet përreth në mënyrë të qartë, sepse tani fëmija është jo vetëm kap tonin, por edhe e kupton kuptimin e fjalëve të veçanta. "Më jep!" - Lutuni ju bëni, dhe ajo shtrihet lodër tuaj. "Mbi!" - Oferta, dhe kjo merr ju vdesin. "Drop!" - Ju paralajmëron dhe ai hedh letër.

  Vazhdimisht dhe butësisht të stimulojë të përsëritur fëmija Dashuri tuaj të panjohura. Jo shumë mbingarkesë informacioni. Mos harroni që të arrijë një fëmijë fqinj nuk do të thotë tepricë të domosdoshëm të fëmijës tuaj. Ankesat si: "Por në Pupkin tashmë Pushkin lexon ..." helm shpesh prindërit e jetë të shëndoshë dhe të zhvilluar, por nuk e lexojnë fëmijët Pushkin.


  Lini vetëm e Pupkin fëmijës, që ai vazhdon të jetë një ogur fëmijë. Nga rruga, çfarë ndodhi me fëmijët dikur të famshëm të famshme? Fëmija juaj - i preferuar dhe më-më! Dhe për shkak se ai tashmë e di emrin e tij. Këtu ju duke e quajtur atë me emër, dhe ajo kthehet tek ju një mrekullueshme, më inteligjente dhe të bukur në botë fytyrë.

  Ne vazhdojmë të flasim me fëmijën tuaj dhe të inkurajojnë përsëritjen ato tinguj të ndryshëm, dhe tani kombinimet tinguj dhe fjalë të thjeshta, duke e bërë atë më fort dhe të qetë me intonacion të ndryshëm, në heshtje, në distanca të ndryshme nga foshnja. Ajo demonstron lodër, të fshehur, ose të gjejnë ju lutem pyesni nënën time, le të thotë "këtu", le të themi "jap".

  Ne tregojmë gisht Kuklin sytë dhe pastaj të gjeni të tyre, të përpiqen për të thirrur përsëri në kërkim në sytë e mbajnë në lepur ... Duke vënë piramidë dhe thotë, treguar çdo veprim dhe fjalë gëzohen me sukses. Dhe nuk do të lejojë veten që të qajë. Nëse jo, të përsëritur përsëri.

  Unë do të doja të citoj këtu një rast që u zhvillua në realitet dhe të përshkruar një nënë shumë aktive. Ajo është duke luajtur me një fëmijë 9-muajsh duke luajtur me entuziazëm të vërtetë, e përcaktuar për të dëgjuar fjalën "boo", që kam dëgjuar nga fëmijën tim gjyshes. Fëmija i pëlqente të lojës, ata hodhën nëna ime dhe mali pereronyali e lodrave janë dorëzuar shumë tinguj dhe fjalë, por për fat të keq, të premtuara "BOO" Këto fjalë nuk janë të dukej.

  Nëna ime, pavarësisht nga rinia e tij dhe të energjisë, i rraskapitur pak për të njëjtën zë ishte ulur, dhe shpirti i saj ka ngritur një zhgënjim dhe frustrimit gjyshen ... Të dëshpëruar për të dëgjuar fjalën isha i vogël, ajo u ngrit dhe nisi të mbledhë lodrat dhe aksidentalisht ra. Dhe pastaj ai dëgjuar prapa quan "boo!". Ne e solli këtë padi për të treguar se fëmijët nuk janë aq naiv sa ajo zakonisht imagjinohet prindërit ...

  Duke pasur mundësi për të lëvizur në mënyrë aktive, fëmija shtrihet rrethin e tij të njohurit, dhe kështu qëllimin e gjuhës. Sondazhet Kid dhe thirrjet me ju çdo gjë që ai sheh.
  Ai lëviz, ndërrime objekte në një tjetër vend.

  Dhe pyetja "ku?" Përgjigjet tashmë, pavarësisht nga vendndodhja e objektit.

  Ndiqni së bashku klithmat e kafshëve, bilbilave dhe automjetet gjëmim motorike, dhe çdo ditë fëmija juaj do të jetë më e lehtë dhe më e lehtë për të shpallë tingujt dhe fjalët. Këtu ju "takohen erdhi për të vizituar" kukull. Ju dhe fëmija janë të përshëndet për dore, të shohim se si shkon "top-top" ulet konsiderojnë dhe të përshkruar fytyrën Kuklin (hundën dhe sytë ...). Pastaj të gjeni se dhoma është një tjetër kukull, që kanë një hundë dhe sy ... këto lojë hyrës ju mund të organizoni me çdo lodra dhe objekteve, dhe fëmija do të përdoret edhe për të absorbuar fjalët.

  Blej një fëmijë kukulla ekipet, piramidat, kamion - lodra, veprim që çon në rezultatin e kuptueshme dhe interesante për fëmijën.  Well, natyrisht, mos harroni të tag fjalë, procedurës brendshme:. Ngrënë, larje dhe kështu me radhë D. Dhe vazhdon të zhvillohet lëvizjet fëmijën e buzët, gjuhën, fryma e gjuhës.


  10 muaj - Fjala e dëmshme " e pamundur "

  Kjo është një shumë, shumë e rëndësishme. Fëmijë në këtë moshë mund të shqiptoj fjalë. Ne qëllimisht thonë "mund" sepse dikush thotë se kjo është fjala e tij e parë në 10 muaj, dhe një në 11. Por dikush uhorazdylo deri në 9. Të gjithë fëmijët janë të ndryshëm. Dhe ne do të thotë afat kohor vetëm përafërt. Shpesh në këtë moshë fëmija është tashmë duke ecur, duke mbajtur duart, dhe në mënyrë aktive duke luajtur me të rriturit.

  Është koha për ne që të flasim për ndalimet.

  Tuaja fëmijë 10 muajsh dhe ai duhet ta kuptojnë fjalën "e pamundur". Si për të mësuar dhe jo për të shtypur pavarësinë, iniciativë, aktivitetin e një fëmije? Kjo është nëna është më e vështirë dhe më e bukur barrë - barra e përgjegjësisë për fatin e fëmijës së tyre.

  Pra mom. Megjithatë, ju - mbrojtës dhe ndihmës kryesor fëmija. Ju të çështjeve të qenë në botë. Dhe ju nuk duhet të bëhet armik i fëmijës së tij, duke thënë se ajo "e pamundur", ju duhet të qëndroni të njëjtin engjëll të mbrojtës, ose kur ju fëmija do paynkoy, në mungesë tuaj - një detyroj. Si mund të hyj? Së pari, të sqaruar gjërat, atëherë fëmija nuk është me të vërtetë e mundur për të bërë këtë nuk e le atë që kërkon me të vërtetë.

  Se kec arritur për të gënjyer copë letër në dysheme dhe dëgjoi britmën e copëton zemrën jo! Por përse? Fletushkat e tij kreu mom, të ngritura, e vënë në gojën tuaj, hani, i sëmurë. Por një fëmijë mund, hequr një copë letër, kthejnë atë në duart tuaja dhe të lënë, e kuptuar se ajo nuk ka nevojë. Dhe herën e dytë nuk do të shikojmë në të. Mendoni se ajo.

  Në qoftë se ju thonë "e pamundur" nuk buzëqesh në të njëjtën kohë, le të shprehja juaj fytyrë është e shqetësuar dhe ton - në ankth, atëherë fëmija do të kuptojë se nëna e saj ndalimi dëshiron të mbrojtur atë nga rreziku.

  Sigurisht, fëmija mund të kurth jo vetëm të këndshme, por edhe surprizë të pakëndshme.

  Pas varg të saj komunikimi është në rritje të vazhdueshme, ai takohet fëmijët e tjerë, është interesante duke kërkuar në, prek gishtin e tyre, të mësojnë lëndë të reja të panjohura. Ai është i gatshëm të vijnë në kontakt me të rriturit. Kid pretendon fshehur, duke luajtur "vjedhurazi-a-boo" make-besoj frikë "horned dhi". Ju jeni në gjendje për të mbledhur me piramidës baby, ngasin karrocë, kuti të hapura, kukulla, topa. Ende nxisin fëmijën të përsërisë tingujt, shkronjat, fjalët, mundi familjaritet me objekte, fjalë për të shënuar veprimet e tyre dhe veprimet e fëmijës. Është thelbësore që fëmija asimiluar gradualisht, dhe çdo send i quajtur dikur.

  Në 10 muajt e zakonisht fillojnë të luajnë "Dyzet Whitie". A ju kujtohet se sa e rëndësishme është që të zhvillojë gishtat motorikës? Është e madhe dhe ajo stimulon.

  Dyzet Whitie,
  Qull gatuar,
  Foshnjat ushqyer.
  Kjo i dha,
  Kjo i dha,
  Kjo i dha,
  Kjo i dha,
  Dhe kjo nuk është dhënë.
  Pse nuk sawed dru,
  Pse nuk lindi ujë?

  Për lëvizjet e gishtave ju mund të përdorni një shumëllojshmëri të puzzles (lojë Liners), mësimin e ndeshjeve dhe numërimit shkopinj, mos të jetë i befasuar vizatim shkarravitje. Po, le të lapsa dhe crayons dylli më të mirë, duke eksploruar procesin e vizatimit.

  Me lojëra të reja në këtë moshë mund të provoni pastrim: ju derdh disa shkopinj apo topa, ose butonat e madhe, apo sende të tjera të ngjashme, dhe të ofrojë fëmijën tuaj për të mbledhur objekte në një kavanoz apo kuti.  Vetëm të jenë të kujdesshëm: gjëra shumë të vogla për t'u gëlltitur ose shtyrë në hundë apo vesh, kështu që të jenë të kujdesshëm atë që ju jepni fëmijën tuaj dhe se si ai e marrë me këtë temë.

  Informacion nga psikologu Anna Gerasimova artikullin "zhvillimin e gjuhës në vitin e parë foshnjës së jetës"