Zhvillim gjuhë në një fëmijë 6-8 muaj të jetës


 • 6 muaj - llap - kjo është diçka e re
 • 7 muaj - Luaj "Ladushki"
 • 8 muaj - muzikë - kjo është interesante


 • 6 muaj - llap - kjo është diçka e re

  Shikoni në foto e gjashtë fëmijës: hapur sytë të gjerë, e çiltër e hapur për botën, të gjitha unë dua të shoh çdo gjë që unë dua të eksploruar! Bota rreth nesh është interesante dhe tërheq, është i mbushur me kaq shumë zbulime dhe mrekulli ... Mbani në mend, të dashur prindër, ju keni për të kontrolluar veten dhe nuk përpiqen për të bërë një përballje me fëmijën, dhe kurrë nuk do të heqë humor të keq. Kec qartë mbledh statusin tuaj dhe, natyrisht, duke dëgjuar dhe shikuar nga luftimet, ai duhet të fillojë të marrë nervor.

  Unë nuk ishte më parë të japin ndenja nervozizëm dhe zemërimin, sepse është vërtetuar se, edhe në barkun e nënës, fëmija ndjen emocione negative që janë ndjerë nënën e saj. Pra ndjekin së bashku dhe gjithmonë buzëqeshje pavarësisht nga çdo gjë.


  Kur ne i tha ju në lidhje hulinnya pastaj foli për sa e rëndësishme është për foshnjën të fillojë duke dëgjuar tingujt e tyre.
  Ju jeni në mënyrë të qartë të dëgjoni tingujt e krevat fëmijësh nuk është e lehtë, ju e dini psal zvarritje dhe përsëritja e vërtetë të rrokjeve. Për më tepër, duke përdorur tingujt, të cilat kërkojnë, për shembull, meshed buzët, "do të", "n", "m".


  Tani ju mund të jetë absolutisht i sigurt: fëmija juaj mësoi për të dëgjuar tingujt e zërit të tij, që ai e dëgjon përbërjen, e cila thotë, duke përsëritur atë disa herë dhe kjo është me të vërtetë dëshironi.


  Lëreni fëmijën tuaj të imituar të ju sa më shumë të jetë e mundur, dëgjoni fjalën tuaj. Ai zhvillon buzët imitim lëvizëse, gjuhën, dhe, instalimin më e rëndësishmja, fëmija i formuar gradualisht për të marrë fjalën tuaj "fjalim".


  Ju lutemi vini re: babbling fëmija shpesh duke luajtur. Për shembull, përgjimi në një lodër apo lodër valëzim atë. Rezultati nuk është vetëm përsëritje, dhe përsëritja në një ritëm të caktuar. Mundohuni të pozitës fëmijën kështu grazhd e tij apo kosh, kështu që ai kishte mjaft hapësirë ​​për të luajtur, kështu që ai ishte komode.


  Fëmija gjashtëmujor duke luajtur me lodra e mirë, ai i merr ato dhe nxori ata mund të zhvendoset nga njëra anë në tjetrën.

  Ju mund të keni vënë re, kur një lodër bie, fëmija fillon të shikoni, duke arritur për të. Mundohuni të ndihmuar, ndërsa theksojnë lodra, për shembull, duke shpjeguar dhe qartësuar ku atë: "Ku është lepur tonë? Ja kjo është. Bunny ra. Kjo është lepur, është nën tavolinë. Le të ngrejë një lepur. Shih Bunny përsëri këtu. Merrni lepur. "


  Sigurisht, fokusi i gjashtë fëmijës nuk është e qëndrueshme, ai është i hutuar lehtë. Ju mund të shkundur lodër kumbues. Përkundrazi, zhurma e një fëmije të interesuar dhe ai dëshiron të mbani luajtur. Fëmija më i tërhequr në veprim me një rezultat të caktuar. Për shembull, lodër bie zilja apo ndonjë ndryshim apo diçka nxorrën nga kutia.

  Prandaj diversifikuar objekte që fëmija mund t'i kuptojë, duke pasur parasysh se trullos lodra fëmijë nuk është e nevojshme.


  Le fëmija për një kohë lënë vetëm, sepse ai duhet të dinë botën jo vetëm me ndihmën tuaj, por të tyren. Qëndrimi i përhershëm në krahët e nënës shkakton fëmijën thjesht frikë për të qenë vetëm dhe duke qarë, në qoftë se ajo askush nuk i kushton vëmendje ose të gjithë u larguan nga salla ku ajo është e vendosur. Në këtë rast, të jenë të vetëdijshëm se një fëmijë mëson të përqëndrohet, ajo do të jetë jashtëzakonisht e vështirë që të bëhet e pavarur. Është e rëndësishme të dini se kur do të ndalet, kur mban fëmijën në krahët e saj, ai sigurisht merr shumë emocione të këndshme dhe informata të dobishme, të gatshme të vijnë në kontakt me të tjerët.

  Por ndonjëherë Sigurimi atë vetë.


  Pra, ju jeni të lumtur për të dëgjuar si një fëmijë flet rrokje. Zakonisht kjo "ma", "Ba," "pa", "le", "gu" dhe kombinime të këtyre kompozimeve. Dëgjimi rrokjeve përsëritura, ju mund të përsërisë ato për fëmijën, dhe pastaj të flasin fjalë të tilla si "mama". Shumë mirë, nëse ky fëmijë duket në ju. Pra, ju jepni atij mundësinë për të jo vetëm të përsëritur, por edhe për të parë, kuptuar, mos harroni. Por nuk e teproj në klasë. Vini re se për të mbajtur vëmendjen e fëmijës tuaj në fytyrën e tij të vështirë, kështu që thonë fjalët dhe tingujt e ton të ndryshme, një poshepchit pak, lëvizin buzët pak në heshtje.

  Dhe në një minutë e gjysmë duke pritur për reagimin e fëmijës në përpjekjet e tij.


  Ndonjëherë prindërit mendojnë se fëmija babbling pak ose i ngadaltë, dhe ata janë të interesuar, disi mund të stimulojë shqiptimin e tingujve. Mundohuni të vënë gishtat e fëmijës në buzët e tij, që ai jo vetëm të shohin, por edhe ndjehen si duke lëvizur buzët kur ju thonë "ma-ma" ose "ba-ba".


  Ju gjithashtu mund të butë dhe me kujdes të sjellë së bashku buzët e foshnjës, duke bërë atë që të them "z" ose "b" ose "m". Ju ushqyer fëmijën tuaj, të tilla si mollë integruar? Well, vendos një mollë të vogël në buzën e tij më të ulët. Vjella? Ndoshta. Ndoshta vysolopyt gjuhën dhe do të marrë! Buzët Pomastit lëng, le të përpiqet të bëj gjuha disa herë sponges zimkne tërheq tub, povoruhne.

  Ne kemi nevojë për të gjithë trafikun. Dhe ju mund të demonstrojë mostra. Në magazinë ju keni cookie crumbs, kokrra sheqer, dhe më shumë. Vetëm mos harroni, ju keni për të monitoruar me kujdes veprimet e fëmijës, për të mbrojtur atë nga problemet që lidhen me copa hit e ushqimit në laring. Prandaj, të gjitha ushtrime stërvitore të kryera në ju, në praninë tuaj, ju kontroll.


  Mundohuni të flisni rrinë shtrirë, kjo nuk është aq i përshtatshëm si ulur ose në këmbë. Pra, bisedoni me fëmijën, inkurajuar atë për të fjalës, kur ai ulet në duart tuaja lëvizin dhe duke u përpjekur për të zvarritem, të ulen. Nëse fëmija juaj tërheq të trajtojë ndaj jush, të lypur ju për të marrë atë, dhe i sigurt prohovoryte kërkesën e tij, dhe veprimet e tyre: "Ju doni të trajtuar?

  Tani ju merrni mom. Shko tek nëna ime. Mami mori ju për të trajtuar. Ju jeni nëna ime. " Dhe përpara se të hahet, kur ju shihni gojën hapur, të jetë i sigurt prohovoryte "Ti do të hash tani. Ju dëshironi për të ngrënë? Tani ju pohoduye nënën. Çfarë do të bëni? Hani. "


  Të gjitha lëvizjet që ju duan fëmijën, dhe tregojnë atë vetë, atëherë ajo atëherë do të bëjnë ata në udhëzime verbale. Jepni fëmijën tuaj një rrapëllimë, një mendim krejt tjetër. I shkundur, le të fëmijës e përsërit. Ju pastaj mund të diskutojnë atë: "Unë ngasin një top dhe ju pokatay." Dhe kurorë, "trokitje e lehtë daulle!"


  Një nënë e njohur autorin, ashtu që tërhiqen gradualisht në lojëra me fëmijën tuaj çdo ditë shpikë diçka të re dhe përfundimisht filloi të shkruajë pjesë e tij, dhe ndani ato, ose më mirë, një fletore në të cilën ata ishin futur, me moms tjera.

  Notebook ishte një kërkesë e madhe.  7 muaj - Play "
  Ladushki "

  Shqetësimet janë rritur. Lodrat u larguar nga shtretër në drejtime të ndryshme, kështu që fëmija nuk do të humbasë ato, por duke u përpjekur për të lënë.


  Çfarë është atje plot gjallëri uturimë më mirë trokas atë siç duhet për ndonjë gjë! Megjithatë, fëmija nuk do të mundi veten e tyre, dhe në buzë të krevat fëmijësh nuk përpiqet përplasen.
  Nëse ju nuk do të vështirë dhe të pakëndshme për të gënjyer objekt, pastaj rrëshqitje nga ajo dhe nuk do të qaj. Dhe ulet diçka si! Pra, edhe zvarritje në të katër këmbët dhe të qëndrojë, të kalimit këmbët duke ruajtur një mom shumë të vogël.


  Shiko-ka në kuti në shtëpi të madhësive të ndryshme, të mëdha dhe të vogla.

  Gjetur? Le kec merrni njohur me ta, roll në dorë. Pastaj ju thënë çdo lëvizje tuaj, e vënë lodër në një kuti dhe të kërkojë fëmijën për të marrë jashtë saj. Dhe pastaj të shkojnë drejtë: fëmija do të vihet në një kuti dhe një, dhe një lodra pak, dhe për të marrë ato. Ju gjithashtu duhet të komplikojë detyrën më vonë, duke u fshehur në një kuti lodër, mbyllni kapakun. "Kapak mbyllur - u zhduk kubike. Kapaku u hap - kubike gjetur! "Së shpejti fëmijë do të mësojnë për të në mënyrë të pavarur të hapur dhe të mbyllur në kutinë.


  Mundohuni të flisni me fëmijën ngadalë, duke përdorur një- dhe fjalë me dy rrokje, sepse foshnja mund të ketë disa prej tyre përsëri.

  Kjo mund të ndihmojë në kryesisht lodra. Featuring qen Baby Ju me shkallë të vepruar barks ndryshme: "af-af", duke treguar një lopë, Moo "mu-mu". Kontrolloni vetëm qen, lopë dhe lodra të tjera origjinën në kafshë, dhe jo diçka fantastike ishte film horror ... mirë simulojnë zë shkel iriq "top-top" bien tingull "bum". E pra, në qoftë se keni arritur të merrni gishtin pokazyvaniya në një objekt apo lodër. Duke u bazuar në dorë dhe gishtat, ju stimulojnë gjuhën dhe fëmijën aktive.


  Ne vazhdojmë të përdorim pasqyrë. Së pari, fëmijë duke treguar reflektimin e tij në pasqyrë, ju mund të mësojnë atë për t'iu përgjigjur me emrin: "Është ju.

  Ju - Mitya. Ku Mitya? Këtu. Ku jeni ju? Këtu ". Fëmijë së shpejti fillon të njohin fytyrën e tij. Nëse ju keni një pasqyrë të pathyeshme, ajo mund të vendoset në një qoshe ku kec luan. Para se të tregoni fëmijës tuaj lëvizjeve cik pasqyrë, të hapur dhe të mbyllur e gojës, cheeks dhe shpërtheu fëmijën pasqyrë ju imitoi me sukses duke përsëritur jo vetëm gjeste tuaja, lëvizjet, por edhe tingujt e fjalës. Ju mund të tregoni sa frymëmarrje qen kur është e nxehtë si lëvizin orën lavjerrës (side gjuhë në tjetrën), një qumësht prehër mace dhe të gjitha që ne do të jemi në gjendje të shpikë.


  Disa prindër mendojnë se fëmija duke përfshirë TV dhe radio louder ata në këtë mënyrë zhvillimin e gjuhës dhe të menduarit e fëmijëve të tyre.

  Megjithatë Fjalët e tepërta mbingarkesë mund edhe të zhvillimit të gjuhës ngadalshëm, kështu që nuk do të përfshihet në shikuar dhe duke dëgjuar programet televizive dhe të radios. Shumë më e dobishme, duke e vënë fëmijën, koment për veprimet e tyre, me mirësi, duke e quajtur atë një çështje midis trupit: "Ejani këmbë, të vënë nosochek 'dhe veshje. Për të komentuar do të përshtaten pothuajse çdo veprim. Shumë shfaqje të përshtatshëm dhe lodra quajtur "Ku kemi pulë? Kjo pulë. Chicken, bashkë-bashkë-co ". Pastaj, duke vënë mënjanë lodër, pyesni fëmijë ku pule. Dhe fëmija e rrotullon kokën për të ku ju vënë lodër. Mundohuni të mbani fëmijën mbi të gjitha kërkuar dhe gjetur një subjekt që ju keni në shtëpi është në një vend të caktuar, për shembull, ora në mur, një vazo në një raft dhe kështu me radhë.

  d.


  Shtëpia do të jetë gjithmonë i mbuluar tenxhere, kuti boshe prej kallaji, kavanoza, këmbanat, pllaka. Demonstrojnë tingujt fëmijë që ndodhin kur përgjuar këto artikuj për njëri-tjetrin, le të dëgjojë dallimin në mes të tingujve. Mos harroni për sigurinë e fëmijës.


  Foshnjes muaji i tetë i jetës mund të arrijnë një lartësi të zhvillimit, të cilat mund të luajë një "Ladushki." Kjo është aftësia për të luajtur "Ladushki" ju me krenari mund të tregojnë miqtë tuaj. Kjo me të vërtetë të arritur fëmijën.


  Ladushki, Ladushki,
  Ku keni qenë? Gjyshja -Në.
  Çfarë ata kanë ngrënë? - Mush.
  Çfarë pije? - Brazhko.
  Fluturoi, fluturoi,
  Në krye SAT.  8 muaj - muzikë - kjo është interesante

  Tani ju keni të vëreni se fëmija juaj i pëlqen jo vetëm kur luajnë me të, por kur flasim me të. Nëse bëni të dyja në të njëjtën kohë është vetëm gjobë. E tij dhe të tjerët janë fëmijë dukshëm e ndryshme. Nëna prekur atë dhe i qeshur me besim. Kur ju kërkoni atë për t'u ulur poshtë, ngrihem, të japin të trajtojë - ai do të kryejnë, si dhe të shkundur të trajtojë në përgjigje të ftesës për lamtumirën. Pra, mos ngurroni të pyesni fëmijë për të përsëritur për ju një shumëllojshmëri të lëvizjeve, për të mos përmendur të duartrokasin, në kërkim për lodra. Për shembull, të mbuluar me një lodër leckë elefant dhe i pyet ku elefant. Kec pastaj zgjedh leckë, për të cilat ai duhet patjetër të lavdëruar, dhe ju mund të përsërisë veprimin pak më larg dhe një tjetër lodër.
  Kur një fëmijë kthehet në duart e një ponyavchaty mace gome (po ponaturalnee!). Që shumica e lodrave të paharrueshme emrin. E pra, në qoftë se ju ka macet ndryshme, gome, plastike, lesh, të vogla, të mëdha. Atëherë fëmija nuk do të dinë një mace të vetme, dhe mace në të gjitha. Më shumë njohuri do të jetë e fortë në qoftë se, duke kërkuar në mace baby, ju do keni pash lodër e tij të dorës, duke thënë diçka si, "se cat, cat gëzof, veshët cat, veshët tregojnë gishtin, pat cat." Pastaj ju mund të shihni se si macja shkon, hedhje, dhe është t. E.


  Të sigurohet fëmija top compression juaj kryhet lodra, lodra që mund të rrokulliset, shkundjet, ndryshim, lëvizin ato në detaje.

  Vetëm nuk e le të objekteve të shumta të ndryshme në fokus. Dhe mbani mend: kemi diskutuar çdo gjë që bëjmë.


  Çfarë nuk ju kanë treguar fëmijën tuaj! Tani bëni kështu. Zgjidhni një kohë kur fëmija është shtrirë në barkun e tij ose, më mirë akoma, në këmbë në të katër këmbët, dhe të shpërndara para tij disa letra. Ftojini ata të hidhte në erë. E pra, nëse ju vendosni të bëni diçka të papaguar, fluturat letër prerë (peshk, zogj), dhe pastaj të kthehet sduvanye edhe një lojë të zhvillimit, stërvitje, gjuha përveç frymëmarrje një shumë më shumë karakteristika.


  Për të zhvilluar frymëmarrjen Ju mund të mendoj për një shumë të ushtrimit, përdorni turntables, bilbilave artizanatit tuaj.

  Nga rruga, foshnja juaj është dokument shumë entuziast këputje. Ai i pëlqen dhe ndjenjat që ndodhin gjatë kësaj procedure, dhe të shëndoshë. Kjo nuk është e keqe, por nuk të lejohet të heq librin. Librat më të mirë për të lexuar.


  Ju mund të përfshijnë një kohë të shkurtër për një TV të fëmijëve. Shih se si fëmija është konsideruar në ekran, shikuar lëvizur objekte. Në muzikën e ndjekur dhe e bëri një përgjigje të mrekullueshme: lëvizjet e ndryshme të fytyrës, si një përsëritje ritmike. Takim me një të huaj mund të shkaktojë reagimin e njëjtë. Njohuri mjedis të njohur të përforcuar të dobishëm. Artikuj Edhe njohur fëmijë të thirrur, të shënojë në situata të ndryshme.

  Le ajo ngadalë mëson, mëson fjalë. Në ndeshjet dhe të përpiqet për të përsëritur veprimet dhe fjalët, në qoftë se për ndonjë arsye ju doni për të mësuar fëmijën tuaj.

  Informacion nga psikologu Anna Gerasimova artikullin "zhvillimin e gjuhës në vitin e parë foshnjës së jetës"