Zhvillim gjuhë në një fëmijë 3-5 muaj të jetës


 • 3 muaj - qesh, mom
 • 4 muaj - Dashuri shijes
 • 5 muaj - Mami, Babi, unë e di se ju dhe besim ...

 • 3 muaj - qesh, mom

  Tani është sukses i dukshëm i fëmijës tuaj. Kjo është veçanërisht e dukshme kur ju po mbajnë një fëmijë në krahët e saj, dhe ai shikon ty mjaft të arsyeshme. Ju buzëqeshni atij, ai buzëqesh në ju në kthim. Për më tepër, ai e di se si të ketë argëtim dhe qesh me zë të lartë dhe ju mund të imagjinojmë se çfarë një kënaqësi e ajo i jep prindërit qesh. Mundohuni gjithnjë e më shumë të flasim me fëmijën dhe zërin e tij, dhe veprimet e tij. Përgjigja Kid ju buzëqeshje, tingujt, lëvizjet e duarve dhe këmbëve.

  Mos harroni, kemi biseduar rreth asaj se sa do të thotë të fëmijës mundësi për të eksploruar, të shqyrtuar pjesën e jashtme?

  Mundohuni t'i dhënë atij mundësi për t'u takuar me objekte të ndryshme. Kur ju mësoni fëmijën tuaj në bark të tij, dhe kjo procedurë zakonisht u jep të gjithë pjesëmarrësve një kënaqësi e madhe për shënim, si dhe për një kohë të gjatë ai ishte në gjendje për të mbajtur kokën. Prandaj, shqyrtimi gjithashtu rritet. Përveç kësaj, fëmijë menjëherë kthen kokën e tij në drejtim të shëndoshë dhe lodra të ndritshme. Ajo duhet të përdoret gjithmonë. Fjalët Flamuri, tingujt, gjestet, objekte, njerëz përreth fëmijën.

  Unë e quaj, thirrje, dhe të them çdo gjë që e bën një fëmijë, çdo gjë që ju bëni. Në këtë moshë fëmija tashmë e do kur luajnë me të. E gjitha bëhet shumë aktiv, ai u kthye nga mbrapa në anën, duke kërkuar kujdes në duke lëvizur objekte dhe lodra dhe udhëhiqet nga zëri që është duke u përpjekur për të gjetur se ku folësin.


  Ju keni një mundësi shtesë për të ndihmuar fëmijën tuaj të zhvillojnë aftësitë e tyre. Duke folur me të, të vënë larg dhe sjell fytyrën e tij, bërryla përballen prodhimit majtë dhe të djathtë në të gjitha llojet e fëmijëve. Kjo do të zhvillojnë aftësitë e tij të dëgjuarit.

  Duke luajtur, ju mund të parë të tregojë fëmija juaj një lodër, atëherë më vonë dy, por jo më shumë se tre. Ejani dhe gome dhe plastike, dhe dru, dhe rroba lodra, kafshë, trondit, unaza, topa.

  Para së gjithash, të arritur për të parë të zgjoheni lodër fëmijën e saj pranë atij prek fëmijën e saj, marr në të, të fshehur, le fëmijën, dëgjuar zërin, do të përpiqen për të kërkuar një lodër.

  Well, pastaj të bashkëngjitni atë për të trajtuar të punonjësit të vogël. Merrni kohën tuaj dhe jo duke detyruar ngjarjet. Fëmijë nuk mund të kap vetëm një objekt, së pari ju jap lodrën nga dora në dorë dhe për të ndihmuar të ruajtur. Pra, në qoftë se fëmija të përballuar me këtë (siç ju sigurisht thënë dhe goditur dhe vlerësoi), ju mund të përpiqet për të ul receptorin e telefonit lodra mbi gji. Ata duhet të jenë të rehatshme për kapjen, unaza, topa me vrima, të lirshme-tub. Duke luajtur me fëmijën, ju tha se të gjitha manipulimet nuk duhet të harrojmë për të përmendur artikuj që vijnë në vëmendjen e fëmijës. Buzëqeshja juaj dhe gjithmonë me ju.

  Kërko vazhdon fryrë lodra, dhe ju mund të përdorni sende të tjera si disa kërcitës që shushurimës dhe kështu me radhë.

  d. letër Shumë të dobishme nenexhik dhe dëgjoni tingujt dëgjuar në të njëjtën kohë.

  Mbani mend, ju lutem, e "horned komod."
  Është koha për të fillojnë të luajnë këtë lojë.

  Ka dhi horned
  Për djemtë e rinj.
  Kick, grusht.

  Fëmija qesh me gëzim kur i afrohet një dhi vështirë me dy gishta.


  4 muaj - Dashuri shijes

  Sa shpejt koha fluturon! Vetëm shikoni në këtë fëmijë. Jo vetëm se është krejtësisht e mbledh dhe mban kokën e tij dhe të shtrirë në shpinë të tij, dhe të shtrirë në barkun e tij, ai u mbështet mirë në këmbët mbështetura nga të miut, por ende ulet, por me mbështetje.

  Sigurisht, këto të arritura dhe nuk është e qartë.

  Në arsenalin e shëndoshë fëmija juaj të shfaqet tinguj melodioz, të ashtuquajturat hulinnya. Të gjithë tingujt e reja, siç quhen vokalyzatsyyamy predrechevye, si fëmijë rozsmakuyut. Ai hulit, dmth propevaet tingëllon, dhe kështu të vini re gjuhën coached mirë frymëmarrjen. Kjo është e nevojshme për transmetim, dhe jo të presin aq gjatë. Fëmijë dëgjon tingujt e zërit të tij. Prindërit duhet të jenë të vetëdijshëm se nuk pa hulinnya rasprobovaniem tingëllon e shijes së tij të shkuar për të folur. Por më shumë për këtë më vonë, por tani për tani le të kthehemi tek 4 muaj tona.

  Pra, ju keni dëgjuar "kënduar" që është dëgjuar nga krevat fëmijësh, kështu që këndojnë vetë theksojnë në tingujt e një foshnje, të gëzojë suksesin e tij, thonë se ai.

  Ju mund të përdorni këtë moment si të ushqyerit. Foshnja e hap gojën e saj dhe ju komentoni mbi këtë fjalën: "Ju e hapi gojën, të bërë mirë. Tani ju do të hani. Hape gojën tënde dhe them ah-ah-ah. Dhe tani ju do të hani. " Ngadalë, me një fëmijë, të shkojnë në pasqyrë dhe tregon se si ju hapni gojën, thotë: uh-uh, ah-ah-ah-ah, oh-oh-oh-oh, në-in-në -Y, dhe-dhe-dhe-dhe nxirrni jashtë gjuhën, faqet fryj, bëj buzët e tua.

  Nëse jeni duke qëndruar pranë fëmijës, butësisht duke folur për atë TORSAT, pash, duke shfaqur lodra, kjo është një nga prania juaj është e mjaftueshme për fëmijë filluan të thuhen nga tingujt. Pa komunikim të tillë, pa fëmijën ndikimin tuaj mëvonshëm arsimor nuk do të vini re se ju nuk do të marrë një interes në ju dhe çfarë ju bëni.

  Në qoftë se kontakti nuk është pozitiv, të përgatisë fëmijë do të lidhen me ju qaj ...

  "E pra, unë nuk e di se çfarë ai ka nevojë!" - Nënën e zemëruar të rinj, nodding në të kuqe, ulëritës fëmijën. - "Duket thatë, plot, të gjitha ai e ka!" Në të vërtetë, e thatë, plot, stomaku nuk ka dëm, një krevat fëmijësh të plotë të lodra për të cilat fëmija është shikuar. Dhe nëna ime atje, duke lexuar me detektivë. E pra, kjo mbetet për jetë? Çfarë mendoni ju?

  Ajo është e angazhuar tani në një kohë të gjatë lodra baby kohë, varur në gjatësinë e krahut. Duke kërkuar në to, jo vetëm fëmijë prek ato, por edhe emocionuese. Duke parë këto hapa, nuk përpiqet për të vetëm rri lodra, por ata vënë pranë fëmijës tuaj.

  Në këtë moshë ju mund të tashmë e përdorni për të luajtur me lodra fëmijën e dytë, si më parë, të rehatshme për të mbajtur. Së pari, bashkëngjitur me kujdes një të trajtojë lodra, dhe kur ata janë kapur në cam, për argëtim zgjedhur, ndërsa gjithmonë duke thënë diçka si: "Ju mori unazën, bëhet mirë, vajzë e mirë. Hold. Jap-jo, që është, nuk i japin ... "dhe kështu me radhë. D.

  Vend lodra në mënyrë që fëmija të mund të arrijë ato, mund të merrni me lehtësi pika ai e nevojshme. Shumë mirë, në qoftë se keni arritur të tërheqin vëmendjen e fëmijës kur ai qëndron në barkun e tij. Lodër duhet të jetë e ndritshme, të rehatshme. Së pari ju mund të ndihmojë të lëvizë një lodër të vogël, duke mos harruar për të inkurajuar fëmijën.

  Më tej domahaytesya një fëmijë ai donte për të marrë pika. Përveç kësaj, të shtrirë në fëmijën e tij në stomak më të lehtë për t'u përdorur buzët, gjuhën, gojën hapur. Vendos një pasqyrë në frontin e tij, le të shikojmë në veten e tyre dhe ndoshta të përpiqet të bëjë diçka të jashtëzakonshme. Mos u shqetësoni nëse ata u përpoqën të fus një lodër në gojën e tij (nga rruga, aty zasovuyetsya mënyrë aktive dhe gisht), është fazë e rëndësishme e subjektit. Shih se vetëm lodra ishin mjaft e madhe, nuk do të jetë rreziku se ato do të gëlltiten dhe do t'i lash shpesh. Dhe akoma, dhe them të gjitha që ju bëni me fëmijën tuaj.

  Në të njëjtën kohë të përpiqen për të diversifikuar tonin me të cilin thonë poshepchit, absolut tingëllon buzët e tij.

  Dëgjimi tingujt e kec folur vetë ata përpiqen për të përsëritur atë dhe ende buzëqeshje, të ftuar të ngrohtë look kërkojnë për "përgjigje" - vazhdoi "bisedë".


  5 muaj - Mami, Babi, unë e di se ju dhe besim ...

  Është koha për të marrë një magnetofon ose stereo, në qoftë se ju ende nuk ekzistojnë. Mami dhe Babi them se m Andonly lumtur për të dëgjuar muzikë melodioz . Prindërit vetë mund të luajë një diçka fëmijë një tub ose cik fizarmonikë. Pick vetëm jo fizarmonikë metalike, izvlekanie shoqëruar nga tingujt e një të vërtetë përpjekjeve titanike (instrumente të tilla në një kohë të prodhuara industrinë tonë), dhe i përshtatshëm dhe nuk kërkon shumë plastike të shpenzimeve të energjisë.  A nuk e bëjnë të pamundurën për të diversifikuar përvojën muzikore një bollëk të fëmijës melodi e dobishme për të pasuruar fëmijës tonin ndryshim. Le muzikë dëgjuar atë më afër, atëherë kryhet më tej në instrumente të ndryshme (ndoshta daulle nuk është e nevojshme), kjo tingëllon e drejtë, pastaj u largua. Ky është fëmija zhvillon aftësinë për të dëgjuar. Një dëgjim shumë prihozhdaetsya, sepse përsëritja e foshnjës është e juaja tingëllon. Fjalët nuk janë ende të qarta, por toni në të cilin ata janë folur, kapur të përkryer. Kuptimi themelor është kuptuar nga intonacion. Prandaj hulinnya fëmijë është shumë i ëmbël, ai duket të jetë duke u përpjekur për të mësuar intonacion.

  Mom veçanërisht e bukur dhe baba që fëmija i tyre tashmë e dini dhe thekson.

  Më kot i njohur beckons halla "për të trajtuar" nëna ime një herë atë më të sigurt dhe më të besueshme për tezen e dikujt tjetër nuk dëshiron të shkojë. Kjo nuk është për të thënë se e ahu e fëmijëve dhe të egër. Vetëm bota e tij - është kryesisht një mom dhe ai është më i kënaqur me të.
  Një nënë përpiqet për të kuptuar fëmijën dhe të sigurohemi se ai e kuptoi.

  Përshkruan veprimet e fëmijës tuaj dhe të jetë i sigurt për të komentuar mbi këtu që ju të bëni. Është e rëndësishme që fëmija ishte i interesuar në komunikimin me ju. Kur ai u kthye, tregon zavereduvav që neraspolozhen të lojës, nuk do të insistojnë. Well, dhe në qoftë se ju nuk ndiheni ju apo "shërbejnë" lojë si një detyrë, nuk presin rezultate.

  Por, kur dëgjoi zërin shqiptuar në përgjigje, jo koprac për buzëqeshje dhe mirësi. Nëse fëmija juaj nuk ju përgjigjen menjëherë, jo një herë, por interesant duke kërkuar në ju, të përsëritur të shëndoshë. Në përgjithësi, nuk kanë nevojë për një përgjigje të menjëhershme nga të fëmijës në formën e përsëritjes sepse ajo merr kohë për të thënë në përgjigje të shëndoshë. Kjo nuk është aq e lehtë sa mund të duket i rritur.

  Mos harroni lodra fryrë. Fëmija lepur pesë-muaj dhe interesant, duke mposhtur daulle, të organeve fuçi dhe fëmijët, dhe një kuti muzikë. Që fëmija është ngushtë e prek, lëkundje lodra, trondit mund të ofrojë atij një kohë të ndryshme, shkallë të ndryshme të vëllimit.

  Me interes fëmijë dëgjon butonat që përsëritet në kuti prej kallaji, gurë gjëmim në një tenxhere hekuri, trokitur bizele mur kuti shkrepëseje dhe shumë tinguj tjera. Vetëm të jenë të kujdesshëm dhe të shikojnë me kujdes që fëmija nuk është zgjedhur pjesë të gojës derdhur ose të vënë ato në një hundë apo vesh.

  Ju tashmë mund të vë lodër heshtje fëmijën për marrjen e pas pidpovzannya, dhe i pavarur. Në vazhdim të mom femër heshtje mund të shtyjë përsëri lodër slyly inkurajuar fëmijën të zvarritem në shpinë të saj dhe me radhë. Dhe pastaj ju do të shihni, duke arritur objektin e dëshiruar, fëmija e shtyn atë dhe crawls atij përsëri!

  Këtu është manipulimi i lodër dhe lëvizjes aktive dhe zhvillimin e gjuhës, sepse ju të mos harroni për të diskutuar me fëmijën çdo gjë që ndodh?

  Ju mund të filloni një lojë të "Hide and Seek". Ju mbyllni shuplakat tuaja të përballet me (apo mbledhje për vendin), dhe thonë se: "KU" Dhe pastaj të hapur personin (apo zvarritem nëpër karrige) me fjalët: "Ja ku jam!"

  Në këtë moshë, fëmija qëndron në këmbë në mënyrë të barabartë, nëse sqetull, ulet me mbështetje dhe rezistenca (thats të vetëm mbani drejt shpinën ajo nuk është ende e mundur).

  Informacion nga psikologu Anna Gerasimova artikullin "zhvillimin e gjuhës në vitin e parë foshnjës së jetës"