Zhvillim gjuhë në një fëmijë 11-12 muaj të moshës


 • 11 muaj - pyesni mua
 • 12 muaj - My fjalor i parë


 • 11 muaj - pyesni mua

  Fëmija juaj është i ulur, duke ecur, duke qëndruar vetëm. Lirisht lëvizin përreth banesës, familjaritet me hapësirën përreth duke vazhduar. Të gjitha të rriturit në shtëpi, natyrisht, të përdorur çdo mundësi për të folur me fëmijën tuaj, do të përpiqen për të futur diçka, diçka për të mësuar, dhe ai shpejt mëson për të treguar gjëra të ngushtë më duket përgjithësim e parë: kjo është një sytë kukull, por - në qentë, por - Bunnies në, por - unë duhet! Edhe jashtë fjalës "nëna", "baba", "grua", "Meow", "japin" dhe të tjerët. Fjala "nënë" zakonisht shfaqet për herë të parë, dhe kjo nuk është për t'u habitur, sepse nëna ime më shumë se kushdo kushtoj vëmendje për fëmijën tuaj.
  Play rreth me fëmijën në "thes Magjike". Për ta bërë këtë, të mbledhë një thes (jo patate, natyrisht), disa lodra, shtëpi kukull, aeroplan, mace, makinë. Ata janë të shkurtër dhe të lehtë për të shënuar dhe disi mundi shumë. Trego cat jashtë qese kokës dhe kërkoni fëmijën që është. Dëgjon përgjigjen, kërkoni për të thirrur një mace në të njëjtën kohë dhe mos harroni se si macja qan se ai ha dhe t. E. Fëmijët duan këtë lojë dhe argëtim për të luajtur atë.


  Shumë të dobishme duke luajtur me lodra skenë kur ju zgjidhni një çift të lodra që mund të lidhen në kuptim (dhe kukull krevat fëmijësh, makine dhe garazh, dhe një tas qen).


  Murmuritje të gjitha veprimet që ju mundë me situatën e fëmijës, e cila përfshin lodra.


  Fëmija është tashmë në dispozicion të kuptuarit e pyetjeve të thjeshta. Kuptimi këtë ju duhet për të zhvilluar. Ju mund ta bëni në këtë mënyrë: të vendosni pyetjen: "Ku janë cookies", Atëherë kjo është e tregojnë biskota. Për një herë jo më shumë se të bëni pyetje! Vazhdimisht të tregojë dhe të shpjegojë veprimet e tyre fëmijën, dhe kjo nuk ka të bëjë ton të rreptë dhe të natyrshme miqësore dhe pa frikën e iterations përsëritura. Kid gatshme të përfshira në lojë në qoftë se ai e sheh se nëna e interesuar sinqerisht dhe me të vërtetë dëshiron të luajë. Nëse ju ulem në divan dhe bar do të konsiderohet me foto të ndritshme, duke i quajtur ato, ndërsa fëmija vetë do të kthehet faqet, ju jo vetëm të jepni fëmijën tuaj një zhvillim të mësimit e të folurit dhe të menduarit, por edhe t'i japë atij gëzimin e komunikimit me një mik të ngushtë.

  Dhe dashuria dhe ngrohtësia ende askush nuk ishte i keq.  12 muaj - My fjalor i parë

  Ne jemi absolutisht të shkojnë vetë! Unë mund edhe të kryejë dy jo duart artikuj të rënda, të tilla si makinë. Dhe, sigurisht, duan të marrin pjesë për të rriturit. Veshin fëmijë një vjeçar - një kënaqësi, ai lufton për të ndihmuar mendjemadhësinë duart në mëngë, ngre kokën e tij. Për ushqim janë të kontrolluara nga një lugë, të pijshëm filxhan. Mësuar me kujdesin e fëmijës, mos harroni se një prozhevyvaniya tërësor organet e përsosur dhe aktivizon buzët shqiptimin, gjuhën, shije të butë. Vetëm mos të lënë fëmijën tuaj pambikëqyrur, ajo është aq interesant sa i lirë të përvojën e jetës, dhe lehtë mund të rrëmbej një tigan të nxehtë ose një thikë të mprehtë.
  Fjalë, fjalë, fjalë ... Ata janë duke u bërë gjithnjë e më shumë, tani fëmija është jo vetëm ndjeshmëri kap tonin, por edhe e kupton domethënien e shumë fjalë. Fjalë të reja tretet lehtë, përveç gjesteve fëmijën fjalim shoqëruese. Ai përpiqet të tag çdo gjë që ai sheh.

  Mundohuni të ulet pranë tij në dritare, dhe ju do të gjeni se çfarë interesi ai do të shikojnë trafikut, njerëz. Vazhdoni të shpjegojë se çfarë po ndodh dhe domahaytesya pjesëmarrja e fëmijës në bisedë, por në të njëjtën kohë t'i japë atij mundësinë për të mbledhur mendimet tuaja dhe ju nuk përgjigjen menjëherë. A nuk e llogarisin në zvarritje të punës së fëmijëve në qilim, duke çuar në tren, duke vënë kukull për të fjetur, duke e vënë makinat në garazh dhe detaje shpjeguar veprimet e tyre.

  Dëgjuar se si fjalët janë të lidhura me furnizimin, fëmijën ngadalë dhe ai do të përdorë frazën. Por ka më shumë për të ardhur, por lojërat tani sa më shumë histori, histori, fotografi konsideratë të përbashkët, lexim, vizatim dhe komunikim të vazhdueshëm me ju, me fëmijët e tjerë të popullit fëmijë përreth.


  Kec vjetarë si duke dëgjuar muzikë, ajo është hedhur perceptimin e saj. A nuk e ngarkesës fëmijën një vit i vështirë për sistemin nervor të fëmijëve është e qetë, muzikë dobishme melodioz dhe melodi të cilat duhet të jenë më shumë si fëmijë - shije dhe ngjyrë, siç e dimë, nuk ka miq.


  Fëmija në këtë moshë mund të ketë shumë për të shpjeguar.

  Në veçanti, fakti se ne nuk duhet të trembet nga gowns të bardhë. Kini kujdes me këtë dukje të padëmshme, paralajmërim: ". A nuk e hani, vijnë mjekun halla dhe të ju" Foshnja frikësojë lehtë, atëherë nuk do të jetë i habitur se fëmija ka frikë të dalë nga shtëpia dhe ndërsa në spital, duke qarë dhe ulëritës.
  Por det juaj fëmija i takon komisione, inspektime, intervista (një prind nuk çon në emocion është fjala e tmerrshme), kur administrohen në institucione të ndryshme arsimore. Le të vënë atë me qetësi. Duke e çuar atë në ju forcën.


  Fëmija juaj ishte një vjeç. Si është ai me tingujt? Hapni schodennychok tuaj dhe kontrolloni: do të ishte mirë për fëmijën tingëllon shqiptoi "A", "B", "unë", "O" të qartë për të tjerët dhe Dashuri "M", "N", "P", "B" "T", "D", "C", "D".

  Disa të ketë sukses më të mirë, të tjerët jo aq mirë, numri i tingujve mund të ndryshojë gjithashtu. Pas aftësia proiznositelnye është formuar, kështu që ne kemi me ju, prindër të dashur, shumë punë përpara.


  Përmbledhje:


  Në moshën një vjeçare të fëmijës tuaj:

 • Ai e di emrin e tij.
 • Kuptojnë fjalën "jo."
 • Kupton dhe kryen kërkesë të thjeshtë.
 • Përsërit thjeshta fjalët një- dhe dy-rrokje.
 • Duke luajtur në "Dyzet Whitie" do "natën e mirë".
 • Ai thotë "nëna", "baba", dhe rreth një duzinë fjalë, zakonisht emrave.
 • Ai i pëlqen për të imituar zërat e kafshëve dhe tingujt e sendeve të ndryshme.
 • Me kërkesë jep lodër.
 • Me kënaqësi qesh.
 • Well dëgjojnë dhe të dalluar tingujt shumë.

 • Demonstron një dashuri të sinqertë për ju.
 • Vë zare në një kuti në kërkesën tuaj.
 • Në mënyrë aktive tërheq një laps ose gëlqerja scribbles.
 • Informacion nga psikologu Anna Gerasimova artikullin "zhvillimin e gjuhës në vitin e parë foshnjës së jetës"