Trauma e lindjes te fëmijët


 • Parandalimi trauma e lindjes: çfarë mund të bëhet para lindjes?
 • Cezariane - të njëjtën lëndim
 • Si në kohë njoftim trauma e lindjes
 • Trajtim


  Parandalimi trauma e lindjes: çfarë mund të bëhet para lindjes?

  Nga lindja lëndime të përfshijnë, pa dëme përjashtim rezulton nga lindja negative. Një tjetër gjë është se jo të gjithë janë njësoj të përshtatshme për diagnozën. Nëse dëmtimi i lëkurës ose muskujt (rasti më tipik - klavikul thyer) mund të gjenden sy pothuajse lakuriq, sistemin qendror nervor nganjëherë shumë e vështirë për të vlerësuar.

  Në këtë rast, le të përqëndrohet më shumë në këto lëndime.

  Si rezultat, ata zhvillojnë?

  Ka dy lloje të SNQ, ishemi (qarkullim të dobët në enët e gjakut të trurit) dhe hipoksi (mungesa e oksigjenit). Por shkaqet e këtyre kushteve shumë. Kjo shkelje e rrjedhjes placental gjakut, dhe sëmundjet kronike të grave, dhe mënyrën e jetesës i sëmurë. Faktorët shumë.

  Dhe si nënë shtatzënë të mbrojtur veten nga ky lloj problemi?

  Këshilla - kohë për të regjistruar gjinekologun tuaj dhe të vënë re gjatë gjithë periudhës së shtatzënisë. Është e rëndësishme për të kaluar provimin e kërkuar, veçanërisht në prani të klamidia, ureaplasma, infeksionet virale, sëmundjeve të transmetueshme seksualisht.


  Kjo ndikon negativisht në rrjedhjen e gjakut në placentë dhe organeve të brendshme tab. Dhe nëna duhet të ndjekin kurse për gratë shtatzëna - për të mësuar për të marrë frymë si duhet, që të jenë në gjendje të njohin aktivitetet e përgjithshme, e dinë të gjitha karakteristikat e tij.

  Çfarë për të fshehur, jo të gjitha obstetrit kanë filluar në njoftim kontraktimet kohë, nganjëherë tashmë pothuajse kokë atje, dhe nëna ime dërguar në shtëpi. Pra, për të shmangur "punës në fushën" dhe rreziqet që lidhen çdo grua duhet ajo të mësojnë për të dëgjuar ndjenjat e tyre, që të jenë në gjendje të koordinojë procesin gjeneruese. Sigurisht, në qoftë se ajo është e shëndetshme.


  Cezariane - të njëjtën lëndim

  Dhe në qoftë se jo?

  Atëherë ajo ka të ngjarë të jetë i mundit dobët të zhvilluara, dhe të lindjes natyrore pothuajse gjithmonë të jetë traumatike. Fakti se faza e fundit e shtatzënisë fetusi është tashmë ndjerë një nivel të hypoxia, megjithatë, është mjaft e natyrshme. Në këtë kohë nëna është lëshuar substanca të hormoneve dhe përgatitjen e mitrës për lindjes. Fëmija fillon të lëvizë në drejtim të saj, dhe nëse qafën e mitrës është e mbyllur, ajo nuk mund të marrë jashtë.

  Ndërkohë, fëmija është i gatshëm për frymë lehtë, këtu dhe atje humbjen hypoxic. Kjo, në veçanti, lindjet e parakohshme apo të shpejtë të rrezikshme.

  Por ka raste kur ju mund të parashikojnë rezultatin negativ gjatë para kohës së lindjes. Për shembull, në qoftë se një grua ka një legen të ngushtë, është e qartë se fëmija nuk kalojnë nëpër kanalin e lindjes. E njëjta gjë vlen edhe për fëmijët shumë të mëdha ose prezantim të gabuar të fetusit. Në këto raste kanë tendencë të mbështeten në prerjeje cezariane.

  Por operacioni - është gjithashtu një traumë për fëmijën?

  Sigurisht. Nëse një fëmijë është i lindur natyrshëm, ai arrin të rregulloj me mjedisin e jashtëm. Duke kaluar nëpër kanalin e lindjes, ai mëson për të marrë frymë e vetme e saj, është rënie presion i butë. Kur një fëmijë të marrë nga bark prind, koka e tij bie kolonën e djathtë e presionit atmosferik - atë lëndim ishemike.

  Pra, në kundërshtim me perceptimit dritë prerjeje cezariane e sotme është një operacion shumë serioze, dhe ajo duhet të përdorë vetëm në raste ekstreme.

  Ndërkohë, shumë njerëz mund të duket se kjo është një mënyrë shumë të përshtatshëm i dorëzimit - ra në gjumë, u zgjua, kjo është fëmijë. Dhe nuk vuajnë.

  Unë dua të them disa fjalë për mënyrën e lehtë dhe gabime të lidhura. Kjo është shumë e rrezikshme për nënë administrimin paarsyeshme të drogës anestezisë. Megjithatë, ata e shtypin dhimbje dhe aktiviteteve të përgjithshme, të shuajnë luftën. Nuk Fëmija përsëri arrijnë të bëjnë një frymë e duhur. Në përgjithësi, hipoksi fetusi më e madhe e ndjen, dëmin më të trurit.


  Si në kohë njoftim trauma e lindjes

  Andrew A., dhe si nënën time kuptoj se lindjes ishin në disavantazh?

  Së pari, menjëherë pas lindjes nëse fëmija nuk e kanë vënë në gji, kështu që diçka me të nuk është. Dhe së dyti, aty rezultati Apgar, sipas të cilit gjendja e porsalindur dhe të vlerësohen në bazë të një numri faktorësh kritikë (frymëmarrje, norma e zemrës, etj). Më i lartë vlerësim të vendosur, të shëndetshme foshnja. Megjithatë, obstetrit shpesh pajis keq mbi pikat në të njëjtën gjendje në qoftë se nuk është e vështirë, ajo është një manifestim i dëmit ishemike është shumë e punës, por një herë matet me besueshmëri. Një vështirësi tjetër është se në trauma të lindjes mund të jetë krijuar pothuajse çdo ind të trupit si një e porsalindur është shumë e ndjeshme ndaj hipoksi.

  Së pari, natyrisht, të prekur sistemin nervor qendror, por janë të prekur indet e zemrës, zorrët ...

  Për shembull, trauma të lindjes dhe nuk ka gjetur nënën e saj me një fëmijë të dërguar në shtëpi. A ka karakteristika përcaktuese, të cilat mund të gjenden se fëmija nuk është plotësisht i shëndetshëm?

  Mom mund të jetë e këshillueshme për të monitoruar nga afër sjelljen e porsalindur. Askush më mirë se ajo e di se fëmijën e saj, kështu që është më e lehtë në njoftim asnjë simptomë anormale. Për shembull, shenja të crregullime ne sistemin e traktit gastrointestinal janë dhimbje barku shpeshta, kapsllëk, të vjella, të vjella të pashpjegueshme, baby gëlltitet, të ushqyerit poperhivaetsya.

  Rezultat i traumës së lindjes mund të jetë një shkelje e tonin e muskujve, të shprehur në kundërshtim - zdryhuvannya, ulëritës. Me rritjen e presionit intracranial mund me sy të zgurdulluar fëmijën, të merrni deri në urë. Për më tepër, në situatën e kundërt, kur fëmija është shumë i qetë, ngadalësuar, gjoks ngadaltë gjiri, edhe më mirë të mos për të shijuar jetën e lehtë, dhe të kërkoni këshilla mjekësore. Aktiviteti i ulët - shpesh sindromi edhe më të tmerrshme se hyperactivity. Në përgjithësi, nën çdo dyshim duhet menjëherë të shkojnë në pediatrin tuaj dhe ai ka për të rri njerëzit e duhur.


  Trajtim

  Një parashikim se trajtimi?

  Thuaj vetëm për të gjitha rastet e pamundur, në varësi të shkallës së dëmit.

  Por si me çdo sëmundje, nuk është rregull - më shpejt ju shkoni te mjeku dhe të fillojnë trajtimin, më i suksesshëm rezultati do të jetë. Sot up qendrat speciale të rehabilitimit të cilat zhvillojnë një varg masash të drogës dhe jo-drogës për fëmijët viktima në lindjen e fëmijës. Ka disa trajtime të tilla si terapi muzikë, fizioterapi, masazhet.

  Pajisje të veçanta mund të imitoj mjedisin në barkun e nënës - fëmija është në gjendje të kthehen për të shpëtuar situatën me të cilën ai ishte shqyer aq keq. Kjo kthehen një efekt pozitiv në të gjitha organet, duke përfshirë strukturën e trurit.

  Në kujdesin shëndetësor, dhe prindërit marrin mbështetje psikologjike. Ekspertët shpjegojnë ato veçanërisht zhvillimin e fëmijës së tyre, mësuar ata se si të jetojnë me fëmijën e tyre dhe çfarë të bëni për të minimizuar efektet e traumës më të madhe të lindjes.

  Informacion nga artikullin "trauma të lindjes te fëmijët."