Pure sa i kësaj fjale


 • Rreth
 • Patate, lakër, karrota ...
 • Pyetja e përjetshme
 • Lulelakër pure
 • Pure me perime të ndryshme
 • Lulelakër pure dhe kungull i njomë

 • Perimet e nevojshme për zhvillimin e plotë të fëmijës. Purees perime janë futur në dietën e fëmijëve të moshës 5-6 muaj. Ata janë një burim i mineraleve (kalium, hekur), acide organike, pektin dhe fibrave të tjera bimore që ndikojnë pozitivisht në zhvillimin e aktivitetit motorike të zorrëve, të normalizuar aktivitetin e traktit gastrointestinal.

  Fëmijët viti i parë i jetës është më e mirë për të dhënë prodhim pure. Baby produkteve ushqimore janë studime të veçanta mbi toksicitetin, nga ky këndvështrim, ata janë të sigurt për pakta.

  Përveç kësaj, ata e garantuar ushqyesve të nevojshme në përputhje me nevojat e fëmijëve të moshës. Për më tepër, ata pasurojnë disa vitamina dhe minerale.


  Rreth

  Shumica e gamës së fëmijës përbërjes së ushqimit është e ndarë në monocomponent dhe produkteve multicomponent.

  Monopyure vegjetal bërë nga karrota, kungull i njomë, patate ose patate e ëmbël (patate e ëmbël), kungull, lakër. Ajo është e përbërë si një thickener mund të përfshijë niseshte dhe përdoret si një kripë aromatizues dhe sheqer.

  Për njohje të parë me këtë produkt Mjekët Instituti i Kërkimeve të ushqyerit e rekomanduar patate monopyure, patate e ëmbël apo kungull.
  Karrota pure duhet të jepet pas konsultimit me pediatër qarkut në varësi të tolerancës së fëmijës. Fillimi te pure ngadalë, duke sjellë gradualisht atë që doza e plotë (100-150 g).

  Nëse nuk futet menjëherë ushqime të ngurta, fëmija mund të ketë variacione të ndryshme në shëndetin dhe zhvillimin, manifestimet e rakit, anemi, rritja e ngadalshme dhe peshës trupore.

  Përveç kësaj, futja në kohë të ushqimeve plotësuese mëson fëmijën për një ushqime të dendura. Nëse ju bëni jo (ose vetëm të japë ushqime të ngurta në të lëngshme, i holluar shumë) në pasardhësit mund të jetë e vështirë për të të ushqyerit në moshë më të vjetër. Është e mundur, ajo do të jetë e nevojshme që ai të heqë dorë nga ushqime të lartë kalori - mish, peshk, perime, duke preferuar ushqim në formë të lëngshme.  E pra, kur fëmija merr përdorur për një pjatë të caktuar, është e këshillueshme për të gatuar ose të blerë atë nga një përzierje e perimeve të ndryshme.

  Purees perime, si çdo gjellë e ri duhet t'i jepet fëmijëve në doza të vogla - 1/2 teaspoons në një gji të rregullt të ushqyerit.

  Gradualisht, gjatë 10-12 ditëve, një pjesë u rregulluar për 100-150 m. Herën e parë datat më të mira pure gjatë një nga feedings e tij të përditshme në mënyrë që ju mund të ndjekim reagimin e fëmijës për këtë ushqim të ri. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të hyrë çdo herë në pure futur komponente të reja. Kështu përcaktohet fëmijë tolerancë perime të ndryshme. Në rast se ndonjë perime shkakton reaksione alergjike, ajo është e përjashtuar nga dieta e fëmijës.

  Shkruani atë përsëri nuk duhet më herët se një muaj.


  Patate, lakër, karrota ...

  Për pure multicomponent përdorur një shumëllojshmëri të perimeve: karrota, patate, lakër, fasule, bizele, misër, domate, fasule. Si flavorings përfshijnë parsnips, kopër, pluhur qepë, kripë, thickener dhe shërben oriz apo niseshte misri, miell gruri, miell tërshërë. Ushqimet e kombinuara të përgatitura mund të kombinohen perime dhe fruta, të tilla si mollë dhe karrota apo kungull dhe mollë.

  Me blerjen e prindërve pure duhet të jenë shumë të kujdesshëm, sidomos nëse ata janë të pranishëm përbërja fasule, domate dhe erëza.

  Këto produkte nuk duhet të përfshihen në dietën e fëmijës para një kohe të caktuar. Pra, domate dhe panxhar shtuar në pure c 6 muaj bizele - jo para 7 muajsh, qepë dhe hudhër - 8 muaj, piper të bardhë, fletë gji - c 9 muaj, selino, kopër, qimnon - 6 muaj.

  Shënim kavanoza e ushqimit të fëmijës përmbajnë condiments. Vende të ndryshme, rregulla të ndryshme të futjes së ushqimeve plotësuese. Përbërësit dhe aditivëve në kavanoza priren të pasqyrojnë traditat kombëtare dhe vendin e origjinës.


  Pyetja e përjetshme

  A është më mirë ose kavanoza e ushqimit të gatuar në shtëpi? Natyrisht, së pari të mira tins të ushqimit ofertë fëmijë.

  Ajo është përgatitur nga materiale ekologjikisht miqësore të para, pasuruar me vitamina esenciale dhe minerale dhe, më e rëndësishmja, i lehtë për t'u përdorur, si ajo nuk kërkon shumë kohë për t'u përgatitur. Por të gjithë fëmijët janë të ndryshme, dhe në qoftë se për disa arsye refuzon për të ngrënë tins të ushqimit baby, ju mund të përpiqet të ndryshojë nga prodhuesi ose ... të filluar përgatitjen veten. Vetëm mos harroni rregullat: sigurohuni para se të blejnë një produkt me cilësi. Dhe, sigurisht, gatuaj perime pure të gatuaj për një çift ose një sasi të vogël të ujit. Kur ata kanë nevojë për të bluaj qetë. Salt pure nuk është e nevojshme, por ju mund të shtoni një vaj pak - luledielli ose misri.


  Lulelakër pure

  Lulelakër i pastër, hiqni gjethet jeshile, shpëlarje tërësisht, të ndarë në kochanchiki të vogël, derdh ujë të valë për të mbuluar, zierje, mbuluar mbyllur fort derisa uji të gatshëm dhe të valë.
  Në fshij nxehtë nëpërmjet një sitë, shtoni qumështin ngrohur, pak kripë dhe vlim për 1-2 minuta. Në salcë përfunduar të shtoni vaj perimesh.

  Përbërësit: lulelakër - 100 g qumësht - 25 ml vaj perimesh - 3 vjet Yield:. 100 g


  Pure me perime të ndryshme

  Perime të ndryshme (karrota, lakër, turnips, kungull, panxhar) larë tërësisht, peeled, prerë në copa të vogla, të vënë në një tigan me pak ujë dhe zierje me kapak, duke u siguruar që në fund të pan gjithmonë kishte ujë dhe avull perime shuhet.

  Sillni perimet deri butë, shtoni patate mirë larë, peeled dhe i copëtuar vrazhdë dhe vazhdojnë të ziej deri gatuar. Të gjitha perimet janë të fshij nxehtë nëpër një sitë, shtoni qumësht të nxehtë, pak kripë, me kujdes hedh në tokë dhe të sjellë një çiban. Në salcë përfunduar të shtoni vaj perimesh.

  Përbërësit:. Karrota, lakër, turnips, kungull, panxhar - 30 g patate - qumësht 20g - 30 ml vaj vegjetal - 3 vjet Yield: 170 g


  Lulelakër pure dhe kungull i njomë

  Lulelakër dhe kungull i njomë peeled, prerë në copa të vogla, derdh ujë të valë për të mbuluar dhe kuzhinier, fort kapak të mbyllur, mbi ngrohje të ulët deri tenderit dhe ujë të valë.

  Perime Hot fshij nëpër një sitë, shtoni qumësht të nxehtë, pak kripë dhe propipyatit për 1-2 minuta. Në salcë përfunduar shtoni vaj perimesh, përzierje mirë.

  Përbërësit: lulelakër - 50g, kungull i njomë - 60 g qumësht - 30 ml vaj perimesh - 3 vjet Yield: 100 g.