Parandalimi dhe trajtimi i fruthit


 • Çfarë është fruthi
 • Si është trajtimi i fruthit
 • Si është fruthi

 • Çfarë është fruthi

  Fruthi - një infektive akute
  sëmundje që ndodh me temperaturë, skuqje krupnopyatnystoy mbi trupin e
  inflamacion kataral i mukozës së syve, gojës dhe
  udhë ajrore.

  Fruthi patogjen - një virus i veçantë që
  karakterizuar nga një i theksuar pothuajse tërësisht
  prynadlyvistyu për njerëzit. Pothuajse të gjithë, zakonisht në fëmijët
  mosha, vuan nga fruthi. Megjithatë, fëmijët deri në tre muaj nuk do të ketë të sëmurë me fruthit, Vol.
  sepse ato ruhen për një imunitet, ndërsa (imunitet) deri
  fruthi, transferohen çoi nënës së tij në të kaluarën vuajtur nga fruthi.

  Vetëm
  burim kryesor i infeksionit është i sëmurë prej saj.
  Fruthit transmetohet shpejt - vetëm një mbledhja shkurtër me pacient, edhe në praninë e
  dhomë tjetër një fëmijë, ishte i sëmurë me fruthi ishte infektuar.

  Infeksion
  transmetohet nga pikat ajrore (me llak gjobë e pështymë,
  lëshuar nga kollitjes, duke folur). Pacienti është ngjitëse nga ditët e para
  sëmundje, madje edhe para se të pamend kur ai vërejti
  ethe, rrufë, teshtitjes, kollitjes, etj, dhe të gjithë kohën e skuqje të lëkurës; pas
  pesë ditë e fillimit të nxituar janë nezarazitelen sëmurë. Në
  Komplikime (pneumoni) ngjitëse për një periudhë më të gjatë
  (Pacientët e tilla nuk janë të fruthit ngjitëse vetëm pas ditës 10 pas


  njolla).

  Virus Fruthi është shumë e paqëndrueshme në mjedis dhe shpejt
  vrare jashtë trupit te pacientit. Prandaj dezinfektim pas fruthit nuk është
  kërkohet; mjaft pas largimit të pacientit ose të shërimit të tij
  tërësisht hedh në dhomë dhe me kujdes hiqni atë. Përmes
  që rrethon fëmijën fruthit personat dhe gjërat në përgjithësi nuk janë të transmetueshme. Kohë
  sëmundje jep imunitet (imunitetit) zakonisht
  jeta; fruthi përsëritura janë tepër të rralla.


  Në rrjedhën e fruthit katër faza: e inkubacionit (latent) Periudha - nga momenti i infektimit deri shenjat e para të sëmundjes zakonisht
  10-11 ditë, në disa raste - deri në 17 ditë.

  Në këtë periudhë, nuk ka të dukshme
  i është vërejtur sëmundje (edhe pse ka disa ndryshime
  gjak). Pas periudha e inkubacionit zhvillon gjatë
  prekursorëve (v. BC. prodrome), e cila zgjat 3-5 ditë
  para se njolla duket. Kjo periudhë karakterizohet nga ethe
  (Për të 38-39), rraskapitje, dhimbje koke, gjumë i dobët, humbje
  oreks dhe inflamacion (Katar) mukozës - një hundë i lëngshëm, i thatë
  kollë pandreqshëm, konjuktivit, gradualisht këto efekte janë zgjeruar:
  Fytyra është e fryrë, qepallat fryrë, sytë e kuqe,
  lacrimation, fotofobi.

  Vetë
  një tipar i rëndësishëm i fruthit në këtë periudhë është i nxituar në mucous

  cipë e cheeks kundër molars ulëta - të vogla të bardha,
  ngrihen mbi pikën, i rrethuar nga rim kuqe, Vol.
  quajtur. spote Filatov - Koplik - Belsky. Ata shfaqen 2-3 ditë para
  skuqje skuqje të lëkurës dhe zhduken në ditën e parë ose të dy skuqje të lëkurës.
  Periudha fillon me shpërthim të një rritje të re në temperaturë, rrit
  Simptomat e dhimbshme dhe i nxituar (4-6 ditë nga fillimi
  sëmundje), së pari në fytyrë - për veshët, faqet dhe ballin, dhe përmes
  disa orë rreth fytyrë, më shpesh në mes të fytyrës (hundë,
  mjekër, buzët); Ditën tjetër i nxituar mbulon bust gjatë ditës

  më vonë - gjymtyrët.
  Periudhë rikuperimi ose periudha e pigmentim, skuqjen humbje e ngjyrës tre elemente
  ditë dhe të fillojë të zbehet në të njëjtën mënyrë në të cilën ata kanë mbledhur,
  pjesërisht kthese kafe në spote. Lëkura bëhet e thatë nga
  pityriasis shkallë gjobë në fytyrë dhe trungu. Temperaturë
  ul; përmirëson gjendjen e përgjithshme të fëmijës. Megjithatë, në periudhën
  shërim i fëmijës për një kohë të gjatë të dobësuar, ajo është shumë më e
  zvogëluar rezistencën ndaj sëmundjeve të ndryshme.

  Për
  Fruthi mund të jetë e lehtë dhe e vështirë. Leh RËNDË më shpesh në
  Fëmijët të cilët janë ushqyer artificialisht (jo gjirit qumësht) vuajtja
  rakit, dobësuar vuajnë një sëmundje të rëndë (p.sh.

  Gripi) në fëmijët me tuberkulozë dhe në fund fëmijët në vitet e para
  jeta. Komplikimi më i shpeshtë dhe i rrezikshëm i fruthit, veçanërisht për fëmijët
  mosha e hershme dhe i brishtë, është pneumonia.

  Si është trajtimi i fruthit

  Trajtimi: droga specifike kundër fruthit atje. I nevojshëm
  regjim higjienike dhe diete, kujdes të kujdesshëm. Nevojë
  krijuar një mjedis në shtëpi ndaj sëmundjeve rrodhi lehtë dhe nuk ka dhënë
  Komplikime b. Ju duhet të kërkoni këshilla mjekësore menjëherë. Fëmija Vendi
  vënë në shtrat; krevat vënë mes të dhomës për të dhënë
  shumë fëmijë e ajrit dhe të lehta (nuk rri ups, vetëm

  vënë pacienti u drejtuan për në burim drite). Ajo duhet të jetë transmetuar shpesh
  ukutuyuchy dhomë mirë me fëmijën; dhomë nuk duhet të jetë
  hot (t ° 17-18 °). Gjatë muajve të ngrohtë, ju duhet të mbajë të hapur dritare.
  I gjithë kujdesi i durueshëm kryhet sipas udhëzimeve të mjekut klinikën tuaj pediatrik,
  Këshilla.

  E rëndësishmja
  siguruar kujdesit higjenik të lëkurës (banjot, fshirje lagësht,
  larë), gojën, hundën, sytë me shumë ushqim
  vitamina, pirja e shumë lëngje dhe pastërtisë patëmetë. Ndoshta më të mirë
  kusht (ajër të pastër, fle në ajër, të ushqyerit e duhur, vitamina dhe
  pr.) Fëmija duhet të krijohen pas vuajtje fruthi dhe për të forcuar

  sëmundja e tij shëndetësor thyer.

  Është e rëndësishme për të mbrojtur pacientin nga
  infeksion shtesë disa sëmundje të tjera (psh.
  Gripi). Kur simptomat njomë në traktin respirator rekomanduar
  jap pi ujë alkaline me qumësht, qumësht dhe sode. Nëse ju nuk mund
  krijojë kushte në shtëpi, dhe në raste të
  Sigurisht komplikuar dhe sidomos për sëmundjet e fëmijëve që jetojnë
  në qendrat e kujdesit të fëmijëve, për të shmangur përhapjen e infeksionit është e dëshirueshme
  të vendos pacientin në spital.

  Si është fruthi


  Shumë prindër e ditur
  se fruthi është e pashmangshme, shpesh të kënaqur me
  Infeksioni i fëmijëve nga fruthi.

  Ndërkohë, sëmundja është veçanërisht e rrezikshme për
  fëmijë të moshës 3-4 vjet dhe për fëmijët e tjerë të zhvlerësuara
  ndonjëherë. Prandaj, një fëmijë në moshë të re dhe për fëmijët e paaftë
  duhet të mbrohen plotësisht kundër sëmundjes fruthit. Vetëm
  i rëndësishëm në këtë drejtim me fruthit vaksinën -
  të rriturit serum injeksion të cilët kanë pasur fruthi apo
  gama globulin.
  Kjo vaksinë është bërë, në përgjithësi, të gjithë fëmijët në
  mosha 3 muaj deri në 4 vjet (sidomos fëmijët deri në 2 vjet), jo
  i sëmurë me fruthit dhe kishte kontakte me pacientët për fruthit
  Periudha e saj infektive dhe fëmijët e sëmurë dhe shërohet nga
  ndonjë sëmundje, pavarësisht nga mosha, dhe fëmijët me

  Tuberkulozi. Ndërhyrjet në kohë vaksinimi në shumicën e rasteve
  ose të mbrojtur nga fruthi sëmundjeve ose lehtësimin kursin e saj.
  Kundërindikimet për futjen e serum globulin gama dhe jo.

  Vaksinim
  të arritur qëllimin në qoftë se ajo është bërë një fëmijë së shpejti pas takimit me fruthit
  pacientë, dhe është e vlefshme vetëm për një muaj. Me takimin e ri
  pacientët me fruthit vaksinimit përsëritet pas kësaj. Has i madh
  rëndësia e diagnostikimit të hershëm të fruthit, kështu që ju mund të bëni
  mbase fëmijë, të cilat përballen me një pacient me fruthit më vaksinuar.
  Prandaj, diagnostikuar dikur me fruthit, prindërit duhet menjëherë
  raportojnë sëmundjen në çerdhe të fëmijëve apo kopshti deri

  atje në kohë që të ketë vaksinimet Fruthi të fëmijëve të grup
  i cili vizitoi një fëmijë të sëmurë. Nëse apartament është e sëmurë me fruthit,
  duhet menjëherë të njoftojë ose këshillim për fëmijë e fëmijës
  klinikë që menjëherë të bëjnë Fruthi vaksinat për fëmijët
  jetojnë në apartament dhe jo i sëmurë me fruthi.

  Në parandalimin e fruthit
  luajnë një rol të rëndësishëm si masave të përgjithshme të kontrollit:
  Izolimi me kohë i pacientëve (shtëpi ose spital), parandalimi
  në grupe dhe fëmijët e shkollave kanë pasur kontakt me lopë të sëmurë dhe Nor
  i sëmurë me fruthit, për 17 ditë pas kontaktit të fundit me
  pacientët me fruthit (për fëmijët e pavaksinuar) dhe brenda 21 ditëve për marrje ryshfeti

  (T. k. Vaksinohen nëse sëmundja mund të zgjasin inkubacion
  periudhë).

  Informacion nga artikullin "Kirit".