Reziston preeclampsia


 • Preeclampsia dhe energji
 • Weight Gain
 • Parandalimi i preeclampsia

 • Preeclampsia dhe energji

  Është e qartë se gruaja shtatzënë duhet të marrë ushqim të përshtatshëm. Por kjo e vërtetë që shumë gra të interpretojnë këtë: "Ju mund të hani çdo gjë që unë dua." Dhe edhe figura më këmbëngulës dhe shikuar gjithmonë të fillojë për të ngrënë çdo gjë në sasi të pakufizuar, sinqerisht duke besuar se ajo do të ishte më mirë për fëmijën. Por në fund çdo gjë përfundon trashje dhe preeclampsia.

  Më e rëndësishmja, çfarë ka nevojë fëmija në rritje - një proteine ​​e nevojshme për ndërtimin qelizë të trupit të tij. Prandaj, baza për nënat e ardhshme dietë duhet të jetë ushqim i pasur me proteina, varieteteve të ulët-yndyrë e mishit (mish viçi, viçi dhe pule), peshk, djathë, vezë.  Nëse preeclampsia është shfaqur tashmë, duhet të marrë proteina bëhet edhe më e rëndësishme, sepse, siç e kemi shpjeguar nëpërmjet "vrimë" në enët e gjakut të proteinave është në inde, dhe ka humbur në urinë.

  Por e ëmbël duhet të kufizohet - muffins përgjithësisht jo të dëshirueshme, karamele, akullore. Është më mirë që të preferoni fruta, pasi që ata janë tani në dispozicion gjatë gjithë vitit. Mos harroni indeve. Ndjenja e ngopjes ndodh nëpërmjet plotësimit traktin gastrointestinal. Ushqim të rafinuar nuk përmban një sasi të mjaftueshme të fibrave, e cila mbush stomakun, por nuk absorbohet.

  Një tjetër pikë pozitive: celulozë - parandalimi i shkëlqyer i kapsllëk.


  Shumica e tij gjendet në perimet (panxhar, karrota), fruta dhe fruta të thata, kërpudha (mundësisht jo të ruajtur të mbledhura në një pyll të afërt), alga deti, krunde, e gjelbër. Ka edhe barnave farmaceutike mikrotselyuloza tilla.


  Weight Gain

 • Që nga 28 javët nënë shtatzënë shtatzënë duhet të mbulojë një mesatare prej 350 gram, por jo më shumë se 500 g në javë.
 • Deri në fund të shtatzënisë fituar peshë nuk duhet të kalojë 12 kg.
 • Përjashtim bën gratë me humbje peshe fillestare, të tilla si lartësi 170 cm 53 kg vesivshie. Këto nëna mund të shtoj 2-3 kg më shumë se norma pa dëm për shëndetin.
 • Gratë me mbipeshë prodhimit, megjithatë, nuk duhet të shtoj më shumë se 10 kg.

 • Parandalimi i preeclampsia

  A keni vënë re se gratë i trashë në moshë riprodhuese është duke u bërë më pak? Tani lindja e fëmiut nuk mund të shërbejë si justifikim "Stout që nga lindja." Çdo grua e di se në mënyrë që të jetë në formë të mirë, ne kemi nevojë vetëm dëshirën, dietë e duhur të ekuilibruar dhe ushtrim të moderuar. Llojet më të mira të stërvitjes për gratë shtatzëna janë shëtitjet e gjata, not, pilates dhe yoga.

  Besohet se shkelja rrjedhje të urinës gjithashtu kontribuon në zhvillimin e preeclampsia. Fakti që mitrës qëndruar fasha ureters, dhe ndërprerë rrjedhën e urinës.

  Për të parandaluar këtë, mjekët rekomandojnë që nënat të marrin pozicionin e gju-bërryl 3-4 herë në ditë për 10 minuta. Për lehtësi, ju mund të vendosni një jastëk nën gjoks dhe të lexoni një libër në atë pozitë ose në ditar. Kjo përmirëson rrjedhën e urinës nga veshkat.

  Për të parandaluar ënjtje çaj veshkave kostum, hips supë, gjethet e boronicë, bearberry, lëng boronicë. Këto fonde kanë një efekt të dobët diuretik. Nëse ju bleni në shënimin renale tarifë farmaci nëse ajo përfshin gjysmë të djegur (leshtë ervy). Fakti që ajo është në gjendje për të shkatërruar gurë në veshka, mëlçi, por në të njëjtën kohë të dhëmbëve. Prandaj, kjo detyrë duhet të pini përmes një kashtë dhe pastaj pije gojën tuaj.  Shumë doktoraturë në klinikat antenatal për parandalimin dhe trajtimin e edemë përshkruajnë barna të ndryshme të tilla si përgatitjet magnez (Magne-B6, Mahnerot), vitaminë E dhe lipoic acid (të ndihmojë për të parandaluar formimin e "vrima" në enët e) Hofitol (ndihmon të mëlçisë inaktirovat substancave shkatërrojë të enëve të gjakut), Courant (jo vetëm përmirëson qarkullimin e gjakut në placentë, por edhe ndihmon në parandalimin e preeclampsia dhe madje edhe gripi ...).

  Informacion nga artikullin "preeclampsia në Pregnant"