Çfarë i shqetësuar fëmija qan


 • Pse është kjo kështu?
 • Ai ka nevojë për dashurinë tuaj

 • Pse është kjo kështu?

  Arsyeja e parë: fëmija i lindur i dobët dhe tani rri pezull kufijtë midis shëndetit dhe sëmundjes. Ndoshta
  jeta e saj intrauterine rrodhi pa probleme jo, për shembull, nëna ime ishte e sëmurë ose
  pirja e duhanit, lindjes ishin shumë të pjerrët ose të zgjatur. E gjithë kjo
  kryesisht ndikon në sistemin nervor qendror. Ku tani
  nisen karin - i shëndetit ose i sëmurë - kryesisht
  varet nga kujdesit, vëmendjes dhe dashurinë e prindërve.

  Këto foshnja nuk janë vetëm të flesh pak dhe i shqetësuar, por edhe:

 • shpesh dridhem në gjumin e tij,
 • i frikësuar e lëshojnë zë të lartë, sytë të publikuara gjerësisht, qan, përplasje trajton ...

  - Me vajtimet e forta ata turbull dridhur mjekër,
 • burps shpesh një burim.
 • Nëse tregues të tillë, fëmija duhet
  duhet të tregojnë një neurolog. Sidomos si nervozizëm
  mund të sinjalizojë fillon rakit.

  Arsyeja e dytë: ankthi transmetohet nga nëna. Nëse
  nëna gjatë shtatzënisë, shumë i shqetësuar duke përjetuar probleme
  në punë, të frikësuar se tani dështojnë karrierën e saj, ose nuk ishte i sigurt
  forca e martesës, sistemi i saj endokrine prodhuar intensivisht
  adrenalin - një ankth hormon. Ai hyri në trurin e fetusit në ato zona që
  përgjegjës për emocionet, dhe stimuluese fëmija ka lindur.

  Përveç kësaj, nëna e re mund thjesht në


  papërvojë shumë e ndjeshme për çdo gjë që ndodh të saj
  i parëlinduri, dhe ky ankth është transmetuar në fëmijën.


  Shkak i tretë
  dhe shpesh - intestinale koliki.Oni
  janë të gjithë fëmijët, por foshnjat shqetësuar tolerojë ato vështirë se
  Pjesa tjetër. Kjo rezulton nga një lloj rrethi vicioz. Të bëjë jetën më të lehtë për fëmijën
  kështu që ju mund të:

 • rafte para se të ushqyer atë për disa minuta në stomakun tuaj - kjo do të përshpejtojë gazeve të shkarkimit;
 • Kthejeni drejtë pas të ushqyerit
  dhe vënë kokën e tij mbi shpatullat e tij, përkëdhelje në anën e pasme - fëmijë
  ajror sryhnet prokovtnute;
 • në momentet e sulmeve të përpiqet të bëjë një masazh të butë të barkut, fshij clockwise tij të ngrohtë të dorës;

  - Nëse jeni duke ushqyer me gji, të eliminuar nga ushqimet dietë që shkaktojnë bloating;
  - Dhe në qoftë se gjithçka tjetër dështon, pyesni farmaci fëmijë OTC do të thotë për të lehtësuar shkarkimin e gazrave.
 • Dhe tishte veten se 3-4 muaj janë dhimbje barku.


  Ai ka nevojë për dashurinë tuaj

  Mjekim universal për shqetësuar, shpesh qan fëmijën, çfarëdo arsye ajo nuk ishte për shkak - Dashuria e nënës.

 • Merrni ajo pochastishe në dorë, ndonjëherë
  mund të marrë në shtratin e tij, nxehtësia e nënës sime warms znebolyuye,
  ritmi i tij qetësues i zemrës. Pediatër nuk insistojnë në
  Edukimi spartan: në duart jo të veshin, mos lëkundur ... Në të kundërtën,

  ushqyerit në kërkesën e jo me orë, prek "lëkurë të lëkurës" - të gjithë
  kthehet në metodat natyrore të infermierisë.
 • Shkarko atë duke qarë fëmijën. Sëmundje Motion
  trajnon sistemin vestibular, mutes perceptimin e të tjerëve
  stimuj të shkaktojë marramendje.
 • Get mjaft e bisedës baby, nuk
  monoton, dhe ndryshimin e intonacion. Ekspertët vënë re: një fëmijë që
  përgjigjet ndryshimeve në ton, ajo do të jetë më e lehtë për të sjellë deri.
 • Në fëmijët nervoz qetë dobishme për muzikë melodioz.
 • Rri mbi krevat fëmijësh apo të verdhë
  Top Portokalli - këto ngjyra të tërhequr vëmendjen e shumicës së foshnjave
  javët e para të jetës. Psikologët besojnë se rreth fëmijës në të gjitha

  duhet të jetë më shumë rozë të ngrohtë dhe tonet e verdhë - ata janë të qetë.
 • Përkulem Pochastishe mbi fëmijën,
  Le të shqyrtojmë fytyrën tuaj, të kapur syrin e tij. Sytë kontaktoni '
  Sytë "jep paqe dhe në të njëjtën kohë stimulon lidhje emocionale mes
  fëmijë dhe nëna.
 • Fëmijët nervoz ftohtë dobishme
  ajror. Ecni sa më shumë të jetë e mundur, do të përpiqen për të mbajtur në dhomë
  temperatura 22-24oS jo më të larta, dhe gjumë ju mund edhe të zvogëlojë.
 • Në 3-4 javë fëmijë realizuar parë
  buzëqeshje për "gusht" tuaj. Kjo është një shenjë se zhvillimin e saj - dhe
  fizik dhe intelektual - është e mirë.