Arsyet për vonesë dhe të folurit çrregullime të në arsimin parashkollor


 • Vonesë dhe të folurit çrregullime të në arsimin parashkollor
 • Zhvillimi i gjuhës dhe mendimit

 • Vonesë dhe të folurit çrregullime të në arsimin parashkollor

  Nëse fëmija ka lindur, zhvillimin e shëndetshëm të gjuhës vonuar, ajo mund të jetë për shkak të veprimeve të gabuara të rriturit gjatë periudhës përgatitore, me pak komunikim verbal me fëmijën, hutim në perceptimin e tij auditory, imitim i tingujt dhe fjalët i rritur, me zhvillimin e vonuar intonacion ekspresive të folurit dhe marrëdhëniet semantik në mes fjalës dhe objektit.

  Para se të flisni, fëmijë duhet të trajnojë muskujt e aparatit vokale. Kjo ndodh kur ajo hulit, belbëzimet, frymëmarrjen, gëlltitjes, gjoks sucks, chews.

  Është vënë re se e?% B
  5-se ishin ushqyer me gji vështirësi gjuhësore fytyrë yskusstvennykov më pak, dhe ata që janë me kohë të zgjatur ushqimin e tyre të ngurta, të flasë shumë më të qartë kolegët, të cilat nuk kishin shkollë pellushi drithëra të lëngshme dhe perime pureed.

  Çrregullime të të folurit të shkaktojë një sërë arsyesh: anomalive kongjenitale të sistemit nervor qendror, lëvore cerebrale, qiellzën, gjuhën, defektet frymëmarrjes hundës dhe ulur tonin e muskujve të qiellëz e butë (patologji e tillë të çon në huhnyavosti), trauma (p.sh., të pambrojtur, të ekspozuar neuroses fëmijët të frikësohen përgjigje mund të shkaktojnë stuttering), etj  Një fëmijë i lindur i shurdhër ose ka humbur dëgjimin e tij për shkak të sëmundjes, në javët dhe muajt e parë të jetës, nuk mësojnë të flasin derisa surdopedahoh (specialist i cili i mëson fëmijët e shurdhër gjuhën) nuk mësojnë "lip-leximin" e tij nuk e mësojnë shprehem disa tinguj, dhe pastaj Fjalët e mbështetjes për prekshëm, kinestetike, dhe perceptimin vizual. Këto klasa duhet të fillojë tre-katër vjeç.

  Zhvillimi i gjuhës dhe të mendimit është ngushtë i lidhur me zhvillimin e aftësive motorike gjobë dhe koordinimin e gishtave. Fëmijët që punojnë me projektuesi angazhuar origami, balta modelimit, qëndisje dhe lloje të tjera të qëndisura, mund të priren të mendojnë logjikisht.

  Ata zhvilluar kujtesë të mjaftueshme dhe vëmendje.

  Zhvillimit dhe gjuhësore të gjuhës çrregullime shpesh e vonuar çon rikualifikimin fëmijë-handers bëni gjëra dorën e djathtë. Moms Moderne dini se foshnjat nuk mund të mbulojë. Çdo kufizim i foshnjës së lëvizjes pengon jo vetëm formimin e aftësive motorike, por edhe zhvillimin në kohë të funksioneve gjuhësore.

  Veprimet e drejtë e askujt e të gjitha pjesë të lëvizshme të trupit, sidomos gishtat, gjuhën, aparat fjalim (laring, fyt, gjuha, buzët, qiellëz e butë) gjenetikisht të qenësishme në hemisferën e majtë të trurit, me dorën e majtë - në hemisferën e djathtë. Nëse Shulga jo për të punuar në mënyrë aktive me dorën e tij të majtë, ju do të shihni një ndarje të formimit të lëvizjeve hapësinore: e drejta për t'u stimuluar nga lëvizjes, dora jo-core, dhe kryesore, anën e sipërm të majtë pa stimulim.

  Prej natyre Perevchayuchy mbaj lugë fëmijë ose laps në dorën e djathtë, prindërit janë përkthyer kështu përmban hemisferën e saj të lartë të drejtë në të majtë, të cilën ai nuk ka "projektimi" bazë për lëvizjet gjobë gisht dhe të aparatit të folurit. Si rezultat, zhvilluar duke u bazuar në perceptimin auditory ajo "e di", e cila hemisferë ajo "zgjidhur". Është për këtë arsye shpesh dorën e majtë, që një fëmijë është i detyruar për të bërë dorën fort e drejtë, të fillojnë të flasin më vonë, shumë gabimisht shpallë tingëllon i vështirë në lëvizjet e tij, nuk mund valle, të privuar nga një vesh muzikor. Por është po aq e rëndësishme që fëmija të shqetësuar emocionale dhe vullnetshëm.  Ne e dimë se çdo veprim shkakton një reagim. Fëmija është ose kokëfortë, ose thyer, me vullnet të dobët, hypochondriac, i pasigurt në vetvete. Fillon të kapur vëmendjen e tyre në vështirësi gjuhësore në përjeton pakuptimta të thellë. Për këtë arsye, ajo mund të zhvillohet stuttering. Por është e vështirë për të kapërcyer. Tiny-Shulga duhet dhënë liri veprimi, dhe ai mëson shumë të bëjë me të dy duart.


  Zhvillimi i gjuhës dhe mendimit

  Filozof anglez, edukator dhe psikolog i shekullit XVII John Locke në libër për prindër me saktësi tha se mendja e njeriut, natyra e tij, kulturës, arsimit dhe të menduarit të varet nga prindërit e vendosi në pesë vjeç.  Periudha më e rëndësishme e zhvillimit emocional dhe intelektual të fëmijës bie mbi moshën tre vjet. Foshnja ditët e para të jetës jo vetëm i përgjigjet i prekshëm perceptimin e dorës së nënave, dritë të ndritshme, por tingujt, zërit të nënës dhe njerëzve të tjerë, dhe më e rëndësishmja - tonin (dihet se fjalët e naylaskavishi folur me një ton kërcënues, madje edhe të rriturit mund të zhytet në frikë). Jo më kot nga kohra të lashta, nga brezi në brez kaluar lullabies që i qetë, baby qetësim. Është e rëndësishme që një fëmijë nga ditët e para të jetës duke dëgjuar lullabies mia të kënduarit nënës dhe këngë popullore.

  Ajo duhet të jetë i butë, por i lexueshëm. Trendi i tanishëm për të zëvendësuar nënën time kënduar një regjistrim kasetë të muzikës klasike ose popullore nuk e stimulojnë perceptimin e fëmijës e melodisë dhe fjalorin e gjuhës së tyre amtare. Këto koncerte janë nganjëherë thjesht mahnitëse.

  Të jetë i sigurt për të vidhukuytesya qarë fëmijën. Në muajt e parë të jetës vetëm kështu ai mund të ju them se në siklet se ai ishte i ftohtë, i lagësht dhe shumë i uritur. Përveç kësaj, piskat ose qaj - ajo është gjithashtu një përpjekje për të komunikuar. Kec ju bën të kuptojnë se mërzitur dhe dëshiron të shohë personin e tij të lindjes.

  Flisni me një fëmijë fjalë për fjalë që nga lindja e saj, mirë, ngadalë dhe në mënyrë të qartë flasin fjalë me asnjë syusyukan.

  Mos u mërzit se ai ende nuk e kupton domethënien e fjalëve të tua, por i ndjeshëm për të tonin dhe bukur kap atë. Të gjitha veprimet -. Banje, salcë, të ushqyerit, dhe kështu me radhë N. - shoqërojë bisedë ngjashmërisë. Për shembull: "Tani unë do të shoh atë që ju nuk më pëlqen ajo që ju krutyshsya, duke qarë." Ne duhet të jetë i ngadalshëm, i butë.

  Porsalindur zanore më i mirë i perceptuar i ëmbël psal e folur. Është e rëndësishme që fëmija pa shprehjet e fytyrës tuaj, lëvizjet e buzëve. Kujdes i veçantë shpallë zërin "o", "i", "e". Që ata pastaj shumë fëmijë flasin qartë, nganjëherë duke zëvendësuar tjetër - "y", "e". Për shkak të kësaj, shkolla ata shkruajnë fjalë me shkronjat "o", "i", "a", "e" ("e") të saktë.

  Duke folur me fëmijën, gjithmonë mos harroni se ju është përgjegjës biri detyrë-rrënjos apo vajza shkrim e këndim prej natyre. Nëpërmjet intervistave nuk kanë diferencuar ende në fëmijën sluhomovnoyi kujtesës dhe e vendosi mbi kanavacë që e ardhmja do të lulëzojë, të dalin përvojë gjuhësor të fëmijës, ajo së pari do të flasim.

  Unë këshillojnë prindërit për të mbajtur një ditar, regjistrimi atë kur fëmija filloi të llap kur flasim kur ai filloi të zvarritem, ecin, kur ai ishte i mbuluar me një pranverë. Ky informacion është në aftësi të kufizuara zhvillimore mund të kenë nevojë neurolog ose defektolog mësuesve.  Është e rëndësishme në moshë të re për të sjellë deri vëmendjen vizuale dhe auditory e fëmijës, duke i kërkuar atij për të gjetur drejtim të fryrë lodra (trondit, kafshë ushqim gome) që lëvizin nëpër dhomë me zë të lartë e kurdisur orën dhe t. N. Në tre ose katër fëmijë të vëmendjes vizuale formuar në proces Klasat Art tombol apo mister. Hutim në disa fëmijë për shkak të aktivitetit të tyre të tepruar, shqetësim, mosmbajtjeje, pamundësia për të dëgjuar dhe shikuar, ndërsa të tjerët, në të kundërtën, një të caktuar ngadalësia, plogështi, nesobrannost, çorganizimit dhe hutim. Në shkollë, këto vështirësi të çojë në faktin se fëmijët janë të pavëmendshëm në klasë, nuk mund të ndiqni udhëzimet e mësuesit, të fillojnë të veprojnë menjëherë pa dosluhavshy deri në fund të detyrës, shpejt apo ngadalë ajo kryer.

  Mësuesi i detyruar çdo herë ata e bëjnë komente. Si rezultat, fëmija ka humbur dëshirën për të mësuar. Ai është vazhdimisht underachieving.

  Pasi fëmija zotëruar në këmbë, të mësojnë atë për të kërcyer. Lëvizjet ritmike kontribuon në zhvillimin e dëgjimit, dhe kështu gjuhës.

  Kujdes fëmijë-handers dhe orientimin e saj në hapësirë ​​mund të zhvillohen, duke ofruar objektet e para tregojnë nxjerra në libër në të majtë të qendrës, atëherë në qendër dhe e drejtë. Aftësia për të kontrolluar vëmendjen auditory, aktivitet herë motor pengojnë sjellë lojëra të madh në ngritjen dhe uljen e armëve në pyetjen: "Kush fluturon", "Kush shkon?", "Kush është not?" Etj Për shembull: "Bird fluturojnë?

  Sofa fluturojnë? Flutur të fluturojë? ". Fëmija duhet të mësohet shpejt të kaloni në vëmendje kur shfaqen objekte, pjesë të fytyrës, të trupit. Të dy vjet e gjysmë në fëmijët po lulëzon menduarit të veçantë krijuese me elemente të fantazisë, të cilat duhet të inkurajohen në lojë "Guess misterin", "këmbët e kujt?" (Trego fëmijën tuaj vetëm pjesën e poshtme të foto e çdo kafshë), "e di që unë jam "(barazim pika kontur duke përdorur një kafshë apo objekt të thjeshtë, pyesni fëmijën tuaj për të lidhur të gjitha pika një rresht për të gjetur se kush është fshehur në pikat tuaja). Angazhohen fëmijën tuaj për të punuar, duke ofruar për të nxjerrë diçka ose të vënë së bashku një histori.

  Me tre vjet e një fëmije mund të jetë një drejtues i mirë në një mënyrë zbavitëse për të filluar për të mësuar leximin e fjalëve të përbëra nga alfabetet mbi zare. Në këtë moshë, ai tashmë ka një ide të numrit (një, dy, shumë), në gjendje për të mësuar përmendësh poezi nga zemra, për të punuar me projektuesi, "eksplorojnë", që mbajnë në stomak apo si makinë rregulluar, ecin me karrocë fëmijësh, duke imituar nënën e saj . Ai është interesante. Ai mëson dhe mëson se çaj gërshërë nxehtë thikat, qelqi dhe qelq u rrëzua më parë. Të vetëdijshëm për ndryshimin e gjeneratave dhe atë një ngjarje që ishte dje, para ose një kohë të gjatë më parë dhe një shumë ka për të ndodhë në të ardhmen.

  Detyra juaj është për të kënaqur kureshtjen e fëmijës, për t'iu përgjigjur të gjithë e tij "pse?".

  Fëmijët e moshës tre deri pesë vjet, është koha për t'u njohur me tregime popullore ruse, por të shmangur tregime për ivanushki-durachka e Emel ("mbi Pike"), si ata këndojnë dembelizmin, përtacinë, jetën për të tjerët. Mëso përmendësh fëmijë fragmente tregime të mençura Pushkin lexojnë poezitë e tij dhe tregime K. Chukovsky, Marshak, AL Barto, S. Mikhalkov, tregime të Grimm Brothers, Hans Kristian Andersen. Kjo foshnje të shpjegojë kthehet çuditshme të të folurit, të tilla si "një pyll, luginat ...". Përsëri në shkollë do të jetë histori interesante në lidhje me heronjtë (Ilya Muromets, Dobrynya Nikitich, etj), shfrytëzon të popullit për të mbrojtur vendin e tyre nga të huajt.

  Ai do të jetë i lumtur për të dëgjuar mitet e Greqisë së lashtë.

  Nëse katër apo pesë vjet të një fëmije nuk zotëruar shpalljen tingëllon "l", "r", fishkëllimë, fërshëllen tingujve ose të gjithë tingujt shprehën mbytur thotë, dhe e vështirë - për të vënë atë, të jetë i sigurt që të konsultoheni me një terapist fjalim, si edhe në shkollë ajo mund të ngatërrojë këto tinguj. Klasat me terapisti i të folurit të kërkojë shumë kohë dhe përpjekje, kështu që problemi është e dëshirueshme që të lejojë të paktën një vit para shkollë kur fëmija ende nuk ka hedhur mësime.

  Duke i mësuar ndihmat prindërit vetë mund të ndihmojë fëmijën tuaj të heqin qafe e disa defekteve të fjalës (p.sh., fëmijët trevjeçare shpesh në vend të shëndoshë "sh" e shëndoshë është e theksuar "s" në vend të "ai" - "l").

  Ju duhet të fillojë me formulimin e tingujve individuale duke përdorur një lloj të aparatit të të folurit gjimnastikë.

  Mosha e fëmijës e pesë tashmë mund të flasim për karakteristikat e jetës dhe zakoneve të vendeve të ndryshme, banorët e deteve, lumenjve dhe pyjet, yjet dhe planetet. Trego atë në hartë ose harta, sa shumë kontinente, detet dhe oqeanet në Tokë, ku vendi në të cilin ai jeton. Shumë kujdes përzgjedh kanalet e transmetimit. Në asnjë rast nuk e le çudit tij të shikuar karikaturat tmerr. Ata thyejnë fëmijën ëndërr, e bëjnë atë nervor.

  Në të njëjtën moshë njohuri të caktuar të stinëve dhe koha e ditës.

  Fëmijë fillon të merret me fenomenin e fjalëve të shumta që do të thotë, mëson, për shembull, "qeliza" fjala i referohet jo vetëm në kafaz tigër në kopshtin zoologjik, por edhe duke tërhequr mbi fustan materiale se "qeliza" është një fletore. Preschooler tashmë e mundur për të futur koncepte të tilla në gjuhësi si një sinonim (fjalë që përputhet ose është i afërt me vlerën e një tjetër fjalë, të tilla si "rrugën" dhe "i shtrenjtë") dhe Anthony (kundërtën e fjalës në kuptimin e një fjale të tilla si "drita "dhe" errët ").

  Pasi në autobus, unë pashë si nëna ime luajtur me një gjashtë-vjeçar djalin në fjalë. Ajo shqiptoi një fjalë dhe e pyeti djalin e tij për të thirrur atë, gati qoftë kundërta në kuptim.

  Nga mbiemër "të shpejtë" Boy nxorrën nga kujtesa fjalën "të shpejtë", "të shpejtë", "motor", "gjallë", "gjallë" dhe pas një pauze të shkurtër, ai shtoi: ". I zgjuar"
  Mami ka shtuar një listë të fjalëve: "Shybko", "kokëfortë", "të shpejtë". Antonime ishte më pak se "të ngadaltë", "e qetë", "breshkë", "të ngadaltë", "të ngadaltë". Kjo u pasua nga detyra të tjera, dhe ajo dukej se në këtë lojë emocionuese mom dhe djali mund të luajë pa fund. Shikimin e tyre ishte një kënaqësi. Mendova se ky djalë do të ishte e lehtë për të shkuar në shkollë, ai në mënyrë të qartë nuk vuan varfërinë e fjalës, pengesë në të folur.

  Në mënyrë për të parandaluar gabimet në letër, për të përmirësuar perceptimin e ritmit fjalës "kryen" kur fëmija juaj është duke lexuar një poemë, këndojnë apo valle me këngë, duke reflektuar duart rrahje numrin e rrokjeve në një fjalë, por të bëjë gjithçka në një lojë.  Një tip i fundit. Gjithmonë lavdërojmë fëmijën tuaj për zgjuarsi e tij, ndërgjegje dhe kujdes dhe mos shaj për gabimet dhe dështimet. Atëherë ai bëhet miku juaj, ju do të gëzojë kureshtjen e vet, vëzhgimit dhe progres të mirë në shkollë.

  Informacion nga neni Marianne Shohor dhe Trocki "Si do të thonë se fëmija juaj është deri te ju"

  Diskutoni komuniteteve:

 • Zhvillimi dhe çrregullimet e zhvillimit të të folurit
 • Zhvillimi i fëmijëve dhe përgatitjen e shkollës