Shkaku i infertilitetit - polikystoz


ATA [

 • Një fillim i vështirë Projekte të suksesshme
 • Zdraste ju! Polycystic
 • Kur të shkoni te mjeku
 • Siç rezulton
 • Faktorët e rrezikut
 • Disa statistika

 • Një fillim i vështirë Projekte të suksesshme

  Çdo gjë përkoi. Në 30 ime e unë isha shumë më të shëndetshme se i njëjti e tyre 18 si i mirë i fituar dhe kështu të pasur qasje në mjekë të mirë. Shumë sëmundje kronike që varur mbi mua që nga fëmijëria ishte zhdukur - ose nuk mbijetojnë ritmin tim të jetës, nëse ata janë ende të trajtohen mirë. Dy arsimi i lartë dhe një përvojë të mirë disi të siguruar që lindjen, unë shkoj për të marrë vendin në tregun e punës. Paga lejohet të dërgojë plakë dalin në pension pa kompromentuar buxhetin - dhe në këtë mënyrë të zgjidhur çështjen me dado.

  Dhe së fundi, kam takuar një njeri që nuk ishte i frikësuar për të bërë babai i fëmijëve të tyre.

  Qendra mjekësore kam vërejtur një femër për 3 vjet, rregullisht ka vizituar një mjek - ajo e dinte insides zemrën time, ulur ndjeshëm gjatë përvojë e hidhur. Se unë nuk kanë për të provoni, të zhgënjyer nënshtrohen më shumë teste. Unë vetëm shkova në gjinekologu dhe tha:

  - Ne duam një fëmijë.

  - Së fundi! - Ajo ishte e kënaqur. - Vetëm, ju e dini se ... Nuk keni moshës vezë. Sepse fekondimi është e pamundur.


  Zdraste ju! Polycystic

  Problemet u shfaq shumë kohë më parë. Më saktësisht - ata kanë qenë gjithmonë. Me 13 vjet, dikur filluar menstruacioneve.


  Cikli Unë kurrë nuk ishte i rregullt. Unë shkova te mjeku në klinikën antenatale, dhe ajo tha: ". Asgjë në moshën tuaj ai ndodh nga kohor ustakanytsya" Për 18 vjet filloi dhimbje në anën e djathtë gjinekologu dërguar prerë apendiksit, kirurgët në spital (falë Zotit!) Cut kot nuk ka, shkoni në shtëpi ... dhimbje po ndodh, ajo mbahet, me kalimin e viteve unë u përdorur për të.

  Nga 27, gjeta një punë të mirë dhe në këtë mënyrë potencialin që të heqin dorë shërbime falas mjekësore. Në Qendrën Mjekësore të Grave, ku kam marrë pothuajse 15 vjet pas fillimit të të gjitha ankesave, unë u diagnostikua me "polycystic".

  Kam kaluar një bandë e testeve për hormonet! Mos edhe të imagjinojmë se një njeri mund të jetë sa më shumë një përzierje të të gjitha! Për të ditur se si për të trajtuar, mjekët kanë për të gjetur në çfarë niveli crashes se i gjëndrave endokrine "dritë të hënës" dhe hormonet nedodaye. Nëse keni nevojë për një diagnozë më të saktë mund të bëni edhe EEG (provimit të trurit) - dhe brenda dy muajve është e qartë se hormonet duhet të jenë jashtë sistemit të fituara. Teorikisht, të gjitha këto mund të bëhet në klinikën antenatale lokal (test i gjakut janë kudo), por mjekët e mi qarkut duket se e di vetëm 2 lloje të testeve: "HIV" dhe "sifilis".

  Pas ekzaminimit, unë u emërua përgatitjet e veçanta - dhe për herë të parë në jetën time cikli im menstrual u bë i rregullt. Ata gjithmonë çdo gjë ishte në rregull, unë nuk e kuptoj. Por vajzat janë të detyruar të veshin një rreshtim xhepi (të njohura si "ditët kritike" të vendosë për të filluar) vlerësojmë se kjo lumturi - të dinë ciklit tuaj.

  Përveç punës së rregullt të trupit krijon një ndjenjë të dobisë. Grua - një krijesë e çuditshme, ajo nuk mund fare të duan fëmijët dhe frika panik të shtatzënisë, lindjes dhe merr zachohlyuvaty partner në tre prezervativëve ... por ajo sigurisht duhet të dinë se ajo mund të lindë në të gjitha.

  Këtu në këtë mjergull Zot kam jetuar deri në këtë vit.


  Kur të shkoni te mjeku

  Në Evropë filloni terapi të hormoneve të paktën 13 vjet - gjatë vitit kur cikli menstrual nuk ishte i rregullt ose nëse nën 15 vjet të menstruacioneve nuk ka filluar. Për shkak të shumë kohe up, më e vështirë për të hequr qafe të polycystic. Një vezë papjekur akumuluar një masë kritike mund vetë të shkaktojnë çrregullime metabolike. Gratë me polycystic drejtimin hyperandrogenism vërejtur pothuajse gjithmonë (antena, këmbët leshatore, puçrra fytyre të prirur të lëkurës), në shumicën e rasteve ata janë të trashë, ajo është gjithmonë - parregullsi menstruale dhe infertilitetit.

  Por në fazat e mëvonshme atje mitrës gjakderdhje, fibroids mitrës, diabeti ...

  Në një moshë të re me mungesën e ovulacionit mund të trajtohen me ... kontraceptivëve hormonal. Brenda 2-3 muajve nën ndikimin e pilula kontraceptive pjekuria oocyte ndalet në të gjitha. Dhe pastaj, pas heqjes së kontraceptivëve, "pushoi" fillon vezore që punojnë në fuqinë e plotë - vezë maturohet, dhe shtatzënia është e mundur.

  Për fat të keq, shuarje Dr. sovjetik, që kam marrë pjesë në adoleshencën e hershme, fjalët "hormone" frikë panik. Nëse kam filluar për të trajtuar të paktën 17-18 vjet, ajo do të kushtojë tableta ... Por rasti ishte lënë pas dore shumë.

  Mjeku tha: "Nëse ju doni të merrni shtatzënë, është koha për të folur për operacionin ..."

  Me qasje të drejtë, shkaku i infertilitetit mund të vendosen për 2-3 muaj. Në gjashtë muajt e trajtimit të dhënë. Nëse diagnostikuar si duhet dhe trajtimi është i profesionistëve të shkolluar, gratë duhet të bëhet shtatzënë brenda një viti nga data e vizitës në një mjeku. Me një kombinim të infertilitetit femëror dhe mashkullor 4-5 muaj mund të shkoni për trajtimin e bashkëshortit të saj.

  Pas përfundimit të këtyre termave apo mjeku e njeh infertilitetit kurë, ose rekomanduar "në fertilizimi in vitro" ose ... vazhdon të "inspektuar" dhe "kurë" për vite të pacientit duke tërhequr para.

  Prandaj, në qoftë se brenda një viti ju nuk do të arrijë rezultatin e dëshiruar - të ndryshojë mjekun!


  Siç rezulton

  Vezë Stock hedhur për një jetë e një gruaje në vezore. Vezë papjekur - i vogël-e vogël, kështu që është e ruajtur pa probleme. Me fillimin e hormoneve të pubertetit (të prodhuara në gjëndrave endokrine - hipofizës, hypothalamus, gjëndra veshkave) të bëjë "komandën" në maturimin e një veze.
  Mesatarisht 13-15 ditë nga fillimi i ciklit më në fund e pjekur dhe të gatshëm për qelizë fekondimit lë vezore dhe tuba fallopiane në lëvizjet e mitrës. Kur ajo u takua gjatë rrugës me spermë, shtatzënia ndodh, në qoftë se nuk plotësohen - menstruacioneve.

  Por ka një opsion i tretë: vezë nuk është e pjekur. Që ajo u rrit, fryrë, të ndara qartë nga rezerva kryesore ... Por statusi "i rritur" nuk kishte shkuar dhe nuk e la vezore. Kjo mund të jetë për shkak të shkeljeve në nivele të ndryshme në gjëndër hipofizë, hipotalamusi, veshkave ... The trup, i cili nuk ishte një vezë të pjekur, duke qenë "në soditje": jepni komandën para menstruacioneve apo prisni. Rezultati është një vonesë apo edhe një heqja e plotë e menstruacioneve. Dhe ende të papjekur vezë në vezore dhe fikse të mureve të saj, duke formuar cysts.

  Mbi kapsulë kohë vulosur vezore (e duhet të mbajë këtë shumë!) Dhe pastaj, edhe në qoftë se duke përdorur terapi hormon mund të provojë të gjendjes së vezës "bërë mirë", ajo mund të mos i lënë vezore.

  Atëherë ju keni për të zgjidhur problemin me anë të operacionit, duke e bërë prerje në kapsulë apo edhe prerja nga një copë vezore.


  Faktorët e rrezikut

  Faktorët e rrezikut për infertilitetit përfshijnë:

 • parregullsi menstruale,
 • Seksualisht të transmetueshme sëmundje,
 • punojnë në industri të rrezikshme,
 • abort
 • shtatzëni ektopike,
 • komplikime pas operacionit.

 • Disa statistika

  Në infertilitetit ndodh në 17-20% të çifteve të moshës riprodhuese.

 • 49% e rasteve jane shkaktuar nga çrregullime të funksionit riprodhues e dy bashkëshortëve;
 • 40% - vetëm gratë;
 • 8% - vetëm burrat;
 • rreth 3% e infertilitetit është origjina e pashpjeguar.

 • Informacion nga artikullit "Si të bëjmë fëmijë - infertilitetit (polycystic)."

  Diskutoni komuniteteve:

  Varfëri

 • Vezoret polycystic
 • ]]