Ushqyerit në shtatzëni


 • Ku janë vitamina të nevojshme
 • Çfarë substancat e nevojshme për gratë shtatzëna

 • Ku janë vitamina të nevojshme

  I duhur
  Food - gjëja e parë që duhet të kujdeset për një grua që është duke përgatitur
  të bëhet një nënë. Çdo ditë, ajo duhet të marrë të gjitha materialet e nevojshme,
  minerale dhe vitamina për të mbajtur normal tuaj
  Trupi dhe të sigurojë zhvillimin e procesit. E gjithë kjo
  kërkohet - është për të mësuar disa këshilla mbi të cilat
  çdo grua mund të lehtë të bëjë dietë optimale për nëntë
  muaj të shtatzënisë.

  Vitamina A në formën e carotene,
  që kërkohet rritje qelizat, lëkurës, sytë, kockat, vjen
  trupi me fruta të verdhë dhe perime (bell peppers, karrota,

  kajsi, kajsi të thata, pjeshkë). Në carotene në perime të verdhë
  dhe perimet përmbajnë acid folik, i cili tregon një pozitiv
  ndikim mbi trurin në zhvillim e një fëmije.

  Vitamina B përmban
  në drithëra. Prandaj duhet të jetë i detyrueshëm për të përfshirë në dietë
  bollgur, hikërror dhe oriz errët unpolished. Përveç kësaj, vitamina
  Ky grup të përfshira në bukë e zezë, lakër dhe birrë, edhe pse
  abuzojnë me pije si alkooli krejt, shtatzënë
  nuk rekomandohet.

  Vitamina C në dispozicion
  në rigjenerimin e indeve të trupit, plagë shëruese, dhe fëmijë
  është e nevojshme për rritjen e duhur dhe zhvillimin e një skelet të fortë dhe dhëmbëve.  Burimi kryesor i vitaminës C janë frutave agrume. Nutritionists
  në këtë rast veçanërisht rekomandojmë grejpfrut përmban
  dozë më e lartë e vitaminës C dhe është më pak i rrezikshëm në drejtim të
  zhvillimi i alergjive në fëmijën e palindur. Në këtë vitaminë agrume
  gjenden në numër të madh në currants zi, luleshtrydhe dhe raspberries,
  domate, lakër dhe lulelakër, dhe brokoli,
  speca e ëmbël, spinaq dhe lëpjetë.

  Selen ,
  shpesh "veprat" në tandem me vitaminë E është shumë e rëndësishme në aspektin
  e parandalimit te kardiovaskulare, kancerin dhe infektive
  Sëmundjet.

  Roli Jo më pak i rëndësishëm hekur .


  Gjatë shtatzënisë, një grua duhet të marrë 40 mg
  hekur në ditë, që në atë kohë ajo nuk shpenzohen vetëm për
  të mbuluar rritjen e nevojave ajo më e trupit të femrës,
  por përdoret edhe për fetusin në zhvillim. Hekuri mangësi të çon
  në anemi, ulur imunitetin, çrregullime të zhvillimit të fetusit
  (Në veçanti, vonesat në rritjen dhe zhvillimin mendor) dhe
  lindje të parakohshme. Për të shmangur probleme të tilla nuk është i veçantë
  punë. Hekuri është gjetur në shumë ushqime, veçanërisht
  në brendshmeve (mëlçisë, veshkave, trurit), viçi ligët, pulave
  dhe disa varieteteve të peshkut. Që nga ushqimet bimore të pasura në hekur të gjithë

  fruta sezonale, perime dhe barëra rritur në tokë. Veçanërisht
  ata janë të pasur me fruta dhe manaferrat me ngjyra të ndritshme. Ia vlen të përmendet se më i mirë
  hekur absorbohet në prezencë të acidit askorbik (vitaminë C).
  Sepse enët e mishit apo peshkut duhet të jetë e kombinuar me perime të freskëta ose
  ujë ato me lëng limoni.

  Për formimin e indeve të eshtrave më i rëndësishëm kalcium .
  Nga kjo pikëpamje do të ishte e dobishme për të përfshirë në të qumështit menu tuaj, kos,
  djathë, djathë, peshk. Është e dobishme që të jetë e kombinuar me të kënaqshme:
  një sasi të madhe të kalciumit gjendet në bajame, kikirikë dhe fruta të thata.  Çfarë substancat e nevojshme për gratë shtatzëna

  Natyrisht, ndërsa në dietë për gratë shtatzëna duhet patjetër të jetë i pranishëm proteina.


  Aminoacidet që përbëjnë proteina - një lloj i ndërtesës
  material i qelizave të indeve të njeriut. Shkalla e përditshme është përafërsisht
  75-100 gram proteina në ditë. Kjo është përafërsisht 3 gota
  qumësht, 0,5 kg djathë, 2 vezë dhe 100 gram mish ose peshk. Vlen
  do të kujtojnë arra dhe bishtajore.

  Në mënyrë që të ruajë fuqinë e trupit gjithashtu duhet karbohidratet.
  Ata të rritur nivelet e glukozës dhe të mbajë atë për një kohë të gjatë
  kohë. Whole kokërr bukë, drithëra, makarona, perime, patate
  (Sidomos lëkurat e tyre). Këto produkte të kontribuojë në peristaltikës së mirë,
  eliminuar problemin e kapsllëk dhe të përzier.

  Në kundërshtim me besimin popullor, menu duhet të përfshijë yndyrna shtatzëna dhe ngopura

  tilla si gjalpi. Kur tiganisje ushqime është e dëshirueshme
  përdorni vaj të rafinuar, si ajo është gatuar
  nuk formojnë carcinogens. Dhe për salads, në të kundërtën, përdorni
  vaj i parafinuar, sepse ajo është më e dobishme.
  Gjalpë përditshmja "dozë" 4 lugë ose majonezë (duke përfshirë të naftës,
  përdorur për tiganisje ushqime), ose 400 gram mish ligët ose
  8 vezë pule, ose 16 krem ​​lozhkek. Sigurisht, mënyra më e mirë
  merrni doza juaj do të jetë një kombinim i disa yndyrë përmbajnë
  produkteve.

  Në produktet natyrore për të gjithë periudhën e shtatzënisë duhet të përdorin në mënyrë aktive vitamina dhe minerale

  sistemeve. Sigurisht, duhet të kihet parasysh se
  gratë shtatzëna - standardet e tyre, dhe për këtë arsye vendos vitaminat dhe mineralet ata
  e tyre.

  Informacion nga artikullin "Vitaminat dhe Shtatzënia"

  Diskutoni komuniteteve:

 • Shtatzënësi
 • Vitaminat (avitamioz, hypo- dhe hypervitaminosis)