Lindja e fëmijës mund të fitojë apo dhimbje


 • Dhimbje gjatë lindjes së fëmijës
 • Llojet e anestezi
 • Side Effects
 • Anestezi seksion cesarean

 • Dhimbje gjatë lindjes së fëmijës

  Gjatë punës vërejtur dy lloje të dhimbjes.

  I pari trajton mitrës bashkë-it dhe qafës tension mat-ki.
  Kjo dhimbje është e shurdhër. Ajo shpesh nuk ndjehet në vendin e ngjarjes së, dhe
  mbajtur në shpinë dhe mollaqe.

  Dhimbja e llojit të dytë ndodh ne-ed lindjes; ajo e shkaktuar
  shtrihen indeve në fund të ro-channel-gjykim në lëvizjen
  fruta dhe përpjekjet e mëvonshme. Këto ndjenja thekër Lindja dhe lokalizuar saktë
  në vaginë, rektum, perineum.

  Është e vështirë të parashikohet se si VRE-Mena lindja e kaluar.


  parë rodyaschyh janë zakonisht më e gjatë se në vtornorodyaschih.
  Supozohet se metalike-toleruar punë të saj të zgjatur të lehtë.

  Më shumë
  të ngjarë që ofrimit do të jetë personi i-por e dhimbshme në rastet e mëposhtme:

 • menstruacioneve dhimbshme% D
  0? Dhe për të më-stupleniya shtatzënisë
 • Ditëlindja fëmija i madh (mbi 4000 gram)
 • së pari, lindjet afatgjata ndodhin,
 • lindje të parakohshme,
 • stimulimin e aktivitetit të punës,
 • pas shpërthimit të membranave,
 • induksion punës.
 • Ulja e intensitetit të dhimbjes duke përdorur mësimet në
  Shkolla për trajnimin e paralindjes ku pacientët janë të informuar për
  shtatzënia Gies fiziologjik dhe lindjes, dhe Obu-gjetur-it dyhalnyhnoho


  ushtrime që ju lejon të përqëndrohet në frymarrjen tuaj gjatë
  lufton dhe shmangin vëmendjen nga dhimbjet.


  Llojet e anestezi

  Lehtësimin e dhimbjeve gjatë lindjes së fëmijës mund intramuskular ose intra-venoz drogës injeksion ana-lhetikov. Anestezi
  është për shkak të ndërveprimit të para-injektuar me opioid Paraty
  Receptorët vendosura në sistemin nervor qendror. Metoda është e thjeshtë
  dhe të përballueshme, një-në nuk ka gjithmonë të ndihmojnë në të fortë-për leznennost
  cramping. Që këto prepar-raty mund të shkaktojë marramendje dhe nënat
  dhe fëmijë, kontributi i tyre i përbashkët-jo anestezi është përdorur për herët
  Fazat e punës.

  Thithja anestezi nga-mbytje shtrihet në lindje
  Gas-formë mjet anastezik, natyrisht, përzierje kysy e azotit dhe oksigjenit.
  Oksid azotuar ofron një efekt të dëshpëruar për qindarkë-qendror nervor
  sistem, dmth off-shtet anestezi kockave. Por shkurtër në kohë
  përdorni një përqendrim i vogël duket vetëm
  veprim obez-bolivayuschee. Anes-tetika inhalimi bëra përmes
  aparat maskë-anestezi vetëm gjatë punës, dhe në mes kontraktimet
  ndalesa. Kjo me-Todyka siguron mirë obezbo-lyvanye 50%
  lindjes.

  Infiltrimi lokal andnot-rruga e është
  infiltrimi (rrjedhje) të lëkurës, nënlëkurës stand-fillimi, muskujt zgjidhje

  Aneste-tik lokal me një shiringë dhe gjilpërë. Mund të aplikohet
  obstetër urdhër diçka për të shkaktojnë mpirje të dhimbshme vend-it
  perineumit gjatë pikut të fëmijëve-ing ose pas lindjes së fëmijës. Lokal
  anestezi gjatë lindjes i paefektshëm, por është përdorur shpesh në
  Periudha Postpartum herët për operacione të vogla
  Rivendosja e-mezhnosti në rastet e pushimeve dhe shkurtime.

  Kërkesë epidural anes-tag gjatë punës është
  pop-polar sepse nga lehtësitë që ajo ofron. Në këtë metodë,
  Le droga karstvennye administruara në një fushë në yasnichnoy
  Afërsi të nervave në mënyrë që të bllokojë dhimbjen

  ndjenja në trup më të ulët. Nëse anestizii epidural në
  vetëdija mbajtjen do të thotë-tion është reduktuar ose plotësisht IP-Cesano
  dhimbje gjatë lindjes.


  Nëse ju doni të bëni një epidural, një mjek obstetër dhe
  Anestezi log-vlerësuar statusin e nënave dhe ri-Behnke, të dhënat në të kaluarën
  Anestezi dhe kurs ofrimit. Koha për të filluar aneste-përcaktuar Ziyi
  obstetër dhe anestezi-lohom në varësi të nevojave dhe ro-zhenitsy
  fëmija gjatë lindjes, gjendjen Aku-sherskoy.

  Manipulimi është bërë në pjesën e prapme më të ulët, me pacientin
  ulur ose shtrirë në anën. Lëkurë Predvarytel-asnjë pacient është trajtuar
  kirurgji dis-copë.

  Atëherë anesteziologu kryen lokal
  Infiltrimi anestezi e lëkurës në vendin e injektimit. Pastaj i veçantë
  gjilpërë është futur në hapësirën epidural e shtyllës kurrizore ndodhet
  në dura rreth-mantel. Pas gjilpërë epidural është futur
  kateteri, që përfaqëson bashkëpunimin betejë tub i hollë elastike. Ndonjëherë
  KA-beetle mund të ndikojë nervore, duke shkaktuar ndjesi prostrilyuvav në këmbë.

  Atëherë gjilpërë është hequr, dhe Cate ter fiksuar në anën e pasme. Pas kësaj
  kateteri në zgjidhjen e anestezisë lokale. Ajo administrohet
  ofron epidural lokale larje bllokimit mjet anastezik
  nerva spinnomozho-shek dhe pjesërisht thekshëm në hapësirë ​​kurrizore

  përmes Mater DURA.

  Dhimbja zakonisht zhvillohet etsya 10-20 minuta dhe mund të jetë
  zgjatet deri në fund të punës, pasi që nëse është e nevojshme përmes një kateteri
  mund të futet doza shtesë. Pas kateteri dorëzimit
  të tërhequr nga, dhe një ndjenjë pak orë u kthye në normale.
  Kur ulje e ndjeshme e dhimbjes në lindje mund të ruhen ndjesi
  presion gjatë punës dhe ekzaminimit vaginal kryer nga një obstetër.
  Nuk mund të jetë i përkohshëm mpirje, dobësi dhe shurdhim në këmbë.

  Zakonisht gjatë epidemiologjike pacient anestezi shëm
  Para-prezhdayut se ajo nuk do të jetë në gjendje për të marrë deri nga shtrati dhe gënjeshtër

  në back-Lee për 10 minuta gjatë lindjes së fëmijës. Kjo Obus-infektues vym mundësi
  zhvillim, ne shechnoy tion dobësi dhe ka gjasa rënie
  presion arterie-ciale në pozicionin e shtrirë në shpinë. Ka një larmi të
  anestezi epidemiologjike shëm, ku ju mund të ulen dhe të ecin. Ajo
  i quajtur mo-epidural bilnyy dhe etsya karakterizuar
  duke përdorur doza të vogla të para-Paraty, nuk shkaktojnë motor
  Bllokada (dobësi e muskujve). Disa pacientë në sfondin e
  kontraktimet epidural mund të largohem për një kohë të shkurtër, por
  shumica e rasteve anestezi adekuate ndihmon pacientin
  Hetimi-lufta, dhe shkurtojnë telnaya-rruga-kep e mitrës edhe më të mirë.


  Aneste epidural Zia-duke i dhënë nënat mundësi otdoh-arrë dhe
  ruajtur pushtetin gjatë së parë të dytë, periudha më e gjatë
  lindjes, karakterizuar nga gradual mitrës hapjes-lev. Në
  aplikimi i drejtë i kësaj teknike nuk do të ndikojë në aftësinë për të nxitur
  në fazën e dytë të punës.


  Side Effects

  Epidurals bezo-pasnom për nënën dhe fëmijën. Megjithatë
  herë pas here, edhe me masat aneste-ziolohom
  mo-gut vërejtur Efektet anësore dhe komplikimet. Më
  Më e zakonshme e këtyre është ulja e tensionit të gjakut dhe shefit
  dhimbje. Më shumë i rëndë komplikime gjithë vitit - një reagim-tion toksike në lokal

  anesthetics, arrest frymëmarrjes, çrregullimet neurologjike.
  Ata
  janë tepër të rralla.

  Në mënyrë që të Rënia e presionit arterial administruar intravenoz
  i kripur. Përveç kësaj, gjatë lindjes një grua zakonisht
  recommen-Mendi shtrihen në anën, dhe pastaj ro-gjatë - për të qëndruar në shtrat
  Anomalitë e-veprimin e anestezisë lokale.

  Dhimbje koke 1-3-epokë dhe pas anestezi
  Xia takohet rrallë, rreth 0,7-1,4% të rasteve-teas. Ruajtje
  pos-tion kërkohet gjatë procedurës në Mogan
  parandaluar ndodhjen e saj. Nëse keni dhimbje koke zakonisht
  masa efektive thjeshtë: së pari, mode viç dhe futje fluide

  mjekim dhimbje. Nëse dhimbja vazhdon, ju mund të kenë nevojë
  trajtim shtesë.

  Pas dorëzimit, pacienti mund të tjera dhimbje bis-mbrapa, e cila
  Duke shpjeguar JANE ndikimi i shtatzënisë në dritë pozvo-natës, zbutjen Na
  dhe rritjen e mesit lordosis-em. Dhimbje të tilla shpesh identik-Nakov
  vërejtur pas lindjes me një epidurale pa të.
  Ef-bnytstva thjeshtë mjekësor meropryya-ku: injeksion i anestezisë
  prepar-Ratov dhe e vështirë "ortopedike" mat-gara në shtrat. Ndonjëherë
  kërkohet con sultatsiya neurolog.

  Të dridhura është një reagim-tion e zakonshme gjatë lindjes së fëmijës, por mund Met-chatsya dhe gjatë anestezi. Well Pomo-Gaeta ngrohja zakonisht.

  Lëkurë kruajtje në shumicën e rasteve-TEAS shprehur moderuar, por nëse
  Futja ajo bëhet e padurueshme, ajo mund të shërohet
  mjekësore-këto barna.

  Rrallë anestezi të mund të veprojnë në muskujt e OBSH-ndër brinjëve dhe Probleme të frymëmarrjes . Në këtë rast, nënat e shtetit të caktuar nga lehtësi e oksigjenit.

  Reagim ndaj lokale politikave aneste është e rrallë, por mund të jetë
  serioze. Pregnancy've Koha zgjeruar HN duke u zhvilluar në
  epidural easy-ranstva dhe prandaj aty-kep e rrezikut të
  injeksion intravaskular. Për të shmangur padëshiruar
  Reagimet anesteziologu prezanton dozën e parë e testimit dhe kërkesat

  travail i kushtoj vëmendje për të nëse janë apo jo ndonjë nga bankat në shfaqjen e marrje mendsh,
  shije metalike në gojë, Cardiovascual-tsebieniya ose mpirje të gjuhës.

  Anestezi joadekuat . Veprim Ndonjëherë lokal
  mjet anastezik është "Mozaiku" ose "odnosto-zbatimit." Në këtë rast,
  anesteziologu mund të ndryshojë pozicionin e nënave në shtrat ose të tërheqë
  kateteri epidural. Në raste të rralla, ju mund të kërkohet për të ri-
  i epidurale.

  Anesteziologu kryerjen obez-bolivanie vlerëson gjendjen aktuale
  Roger-Baser dhe të marrë masat e predostorozh kep gjatë kryerjes procedurën.
  Superioritet tsientka mund të diskutojnë me të dhe vozmozhnostiobezbolivaniya tij
  povodueho e shqetësimeve.

  Kundërindikimet të ushtrojë në-epidural COP-tayut:

 • koagulimit të gjakut ose përdorimi i anticoagulants,
 • infeksion i përgjithësuar (sepsis)
 • infeksion të lëkurës në vendin e injektimit,
 • gjakderdhje të nënës,
 • sëmundje të rënda neurologjike
 • Refuzimi i durueshëm.

 • Anestezi seksion cesarean

  Kur ofrimit operacionale me të arsyeshme bezopasnos-ju
  epidural mund të aplikohet, anestezi kurrizore dhe të përgjithshme. Zgjedhje
  Metoda e lehtësim dhimbje varet se si shumë jo-faktorë, duke përfshirë gjendjen
  nënat dhe fëmijët.

  Nëse ofrimit tashmë është instaluar kateteri epidural dhe ka një nevojë për të kryer operacion ky chenie zakonisht

  WWE është e mjaftueshme-sti dozë epidural shtesë e lokal
  mjet anastezik. Një përqendrim i lartë i drogës mund të rrisë
  shkalla e dhimbjes dhe të shkaktojë një ndjenjë të "mpirje" në bark,
  mjaftueshme për kirurgët cheskoy operacion. Nëse pergjithesi me epidemiologjik
  anestezi nuk është kryer në lindjen e fëmijës, zakonisht kanë kohë për atë
  performancës.

  Spynalnaya anestezi mbartin-iniciuara në të njëjtin vend si
  Nye-epidural, por me gjilpërë shumë më të hollë.
  Ndryshimet kryesore janë se doza e lokale aneste-tik për
  bllok kurrizore por në mënyrë të konsiderueshme më pak dhe e vënë atë poshtë
  palca kurrizore në hapësirën zhaschee përmbajë-kurrizore lëngun.


  CPA-menjëherë pas injeksion kurrizore aneste-tik fast-paced
  ndjenja "signified-mua." Avantazhi anestezi kurrizore në krahasim me
  epidural është aftësia për të përdorur atë në rast emergjence.

  Të dhëna për i përgjithshëm aneste-Ziyi është paaftësia ose
  jo dëshira çfarëdo-dhe ne epidural ose kurrizor
  andnot-rrugë. Anestezi të përgjithshme mund të fillohet menjëherë dhe shkaqet
  Bi-kampe-Rui i dobët. Ai përdor Xia në situata të jashtëzakonshme
  të tilla si përkeqësim të gjakderdhjes së Fëmijëve dhe Parent-mate.

  Nëse gjatë anestezi të përgjithshme në stomak e pacientit janë ushqim ose
  likuid, i pandërgjegjshëm mund të ndodhë aspiratën

  (Syri i përmbajtjes stomak në mushkëri). Kështu në zhvillim
  në dëmtim dhe inflamacion i indeve të mushkërive, nr. Prandaj, gjatë përgjithshme
  Sipërmarrësit anestezi anesteziologu parashikimi, em
  quajtur jo-mbrojtur mushkëritë nga aspirata. Para kirurgji për të neutralizuar
  Përmbajtja acid stomakut mo-Jette pacient të ofrohet pranim
  antacid dhe gjatë anestezisë në të trake katër-Res gojës do të futet
  rozduvnoyu pranga tub, e cila vulosur lumen e saj dhe
  ndihmon në parandalimin përmbajtjen e stomakut në mushkëri.

  Ajo duhet të mbahet mend se, i pavarur nga Simo planet për ofrimin dhe
  obez-bolivaniya, ju nuk mund të hani ose pini pas tij i parë si i punës do të fillojë.


  Ndonjëherë mjeku mo-Jette lejojë të pijshëm gjatë lindjes është shumë e vogël
  ujit.