Simptomet Shtatzënia ektopike dhe trajtimi


 • Shtatzëni ektopike dhe shkaqet e saj
 • Simptomet e shtatzënisë ektopike
 • Diagnoza e shtatzënisë ektopike
 • Trajtimi dhe parandalimi i shtatzënisë ektopike

 • Shtatzënia - kohë e lumtur për gratë. Ne të gjithë jetojmë në pritje
  mrekullitë po përgatiten për daljen e një jete të re. Për fat të keq, kjo pritje
  mund zahmarytysya shtatzëni ektopike. Në vitet e fundit,
  Gratë që vuajnë nga çrregullime të tilla të rritjes së shtatzënisë.


  Shtatzëni ektopike dhe shkaqet e saj

  Shtatzënia - kohë e lumtur për gratë. Ne të gjithë jetojmë në pritje
  mrekullitë po përgatiten për daljen e një jete të re. Për fat të keq, kjo pritje
  mund zahmarytysya shtatzëni ektopike.

  Në vitet e fundit,
  Gratë që vuajnë nga çrregullime të tilla të rritjes së shtatzënisë.

  Ka një numër arsyesh që shkaktojnë shtatzëni ektopike:

 • Prevalenca e sëmundjeve inflamatore të gjenitale të brendshme
  Agjencitë
 • një numër i madh i aborteve
 • Defektet anatomike e lindjes
  tuba fallopiane,
 • Patologjia e embrionit,
 • çrregullimet hormonale,
 • endometriosis,
 • rritjen e numrit të grave që përdorin intrauterine
  spirale.
 • Me fjalë të tjera shkaqe janë faktorë që
  kontribuojnë në ngushtimin e tubit dhe thyejnë pėrshkueshmėrisė e saj.

  Kjo nuk është transport normal fekonduar
  vezë nga tub në mitër.


  Termi "shtatzëni ektopike" tregon
  Natyra e kësaj sëmundjeje - një shtatzëni që zhvillon jashtë
  mitër. Më i madh i këtij lloji për numrin e rasteve - një
  shtatzënia në tubat e mitrës në të cilën zhvillimi i vezën në
  një nga ndarjet e tubën fallopiane (në gyp, dhe mitrës pereshyykoviy
  pjesët). Por ka edhe raste të harar gestational në barkut
  dëmtimit të dhëmbëve në vezoret e grave në bri rudimentare apo të qafës së mitrës.

  Simptomet e shtatzënisë ektopike

  Së pari, si shtatzënisë më të zakonshme: vonuar menstruacioneve, vjellje,
  të vjella, ndryshim në shije e pasion, bllokimi i qumështit të gjirit.
  Ndonjëherë ajo mund të prishin dhimbje të dobët duke tërhequr në bark.  Shtatzënia zakonisht 4-6 javë jashtë mitrës është ndërprerë, dhe
  Ky proces mund të ndodhë në mënyra të ndryshme. Në disa raste, zhvillimi
  Patologjia ndalesa në fillim pa asnjë simptomë dhe
  njihet vetëm nga aksident. Ndonjëherë ashtuquajtura tub
  aborti, në të cilin ind nga embrionale shtresohem vendin tim
  lidhja në mur tub.

  Vezes shkon (bie) nga tubi në kavitetin peritoneale. I tillë
  aborti zakonisht ndodh zgjati për disa
  javë, shpesh pa manifestimet akute klinike. Në mënyrë tipike, pas
  Vonesa e shkurtër menstruacioneve cramping shfaqen periodikisht

  dhimbje barku i përsëritur, shpesh i njëanshëm; i pakët
  shkarkimit të errët të përgjakshme nga vagina; jo rritje të lartë
  temperatura.

  Diagnoza e shtatzënisë ektopike


  Detyra kryesore e mjekut - për të identifikuar tub
  shtatzënisë për ndodhjen e këputje mitrës dhe dëmtim
  tub, të cilat mund të kërkojnë heqjen e tij të plotë. Në fillim
  Diagnoza e shtatzënisë ektopike gjithashtu ndihmon në zvogëlimin e rrezikut të
  gjakderdhje të brendshme.

  Në një shtatzëni ektopike, një test shtatzënie jep
  pozitiv, si zakonisht. Nëse i pranishëm
  diktim, është më mirë që të konsultoheni me mjekun. Së bashku me

  ultratinguj gjinekologjik është e nevojshme për të -
  me futjen e sondës transvaginal ultrazërit në vagjinë.

  Kjo metodë lejon një diagnozë në javën e dytë
  shtatzënisë. Kur vendosjen e këtij eksperti diagnoza do të vendosë
  çfarë metodë të bëjë ndërpresë shtatzëninë patologjike. Në
  Metodat e trajtimit të shtatzënisë Tubali zhvilluar kohët e fundit
  ilaçe, si hormonet. Por metoda kryesore
  trajtim - kirurgji.

  Nëse keni humbur fillimin e procesit, dhe diagnoza nuk është dorëzuar në kohë,
  ajo është alternativa ndërprerja ektopike më i rrezikshëm shtatzënisë

  - Këputje tubin fallopiane, e cila karakterizohet nga fillimi akute dhe
  Simptomat dinamike.

  Në mënyrë tipike, me kusht i përgjithshëm i mirë në femra duket
  dhimbje të mprehtë në bark. Menjëherë pas sulmit dhimbje shfaqet
  Simptomat e brendshëm gjakderdhje, vjellje, marramendje, zalisur,
  u rrit norma e zemrës, ul presionin e gjakut, dobësi të rënda,
  jashtë gruan zbehtë, vështirë se i përgjigjet pyetjes.

  Trajtimi dhe parandalimi i shtatzënisë ektopike

  Në rastin e shpërthimit të tubave të mitrës emergjente vital
  operacion, sepse ajo i dëmtuar gjak të shumta
  Anijet, dhe atje është gjakderdhje në zgavrën e barkut.

  Humbje
  gjak në sasi të tillë mund të jenë të rrezikshme për jetën. Në këtë
  rast, mjekët duhet të hiqni tub dëmtuar. Megjithatë, në qoftë se të dytin
  tub i mitrës është dëmtuar - ajo mundëson grave
  konceptoj dhe lindin në mënyrë të sigurtë.

  Në periudhën postoperative, një grua duhet t'i nënshtrohen një kursi
  trajtim anti-inflamator për ruajtjen e shëndetit dhe pjellshmërisë së
  funksion. Të paktën 6 muaj duhet të mbrohen kundër shtatzënisë -
  më të mirë duke përdorur kontraceptivë hormonal.

  Parandalimi i shtatzënisë ektopike përfshin në kohë
  zbulimin dhe trajtimin e sëmundjeve inflamatore të zonës urogjenital,
  mosfunksionim ovarian dhe për të parandaluar aborte të detyrueshme në

  nëpërmjet përdorimit të kontraceptivëve.

  Informacion nga artikullin "shtatzënisë ektopike".