Gratë Periudha Postpartum


 • Menjëherë pas lindjes
 • Mbrapsht në "doberemennomu" si

 • Të 6-8 javë para pas lindjes është quajtur shpesh tremujorit të katërt, natyrisht, për të theksuar këtë "shtyrje të" rëndësisë për pas lindjes së gruas, të krahasueshme në rëndësi me të njëjtin shtatzënisë. Periudha Postpartum fillon me lindjen dhe vazhdon të pjellë që nga fundi i ngritje në fuqi (zhvillimit të kundërt, dmth shërim) të gjitha organet dhe sistemet që kanë evoluar për shkak të shtatzënisë dhe lindjes.

  Mundohuni për të folur për proceset që ndodhin në trupin e një gruaje pas lindjes së fëmijës, komplikimet e mundshme gjatë periudhës pas lindjes dhe si të merren me ta, dhe edhe më të mirë - për të parandaluar ato.

  Për të filluar, çfarë ndodh gruas në orët e para dhe ditëve pas një dërgese normale.


  Menjëherë pas lindjes

  Në rodblok

  Në orët e para pas komplikacioneve të lindjes shtetit mund të jenë nëna të ndryshme (gjakderdhje, ethe fiziologjik, ndryshim në presionin e gjakut), kështu që 2-4 orë pas lindjes gruaja është nën mbikëqyrjen e personelit mjekësor në të njëjtin vend lindja - në sallën e lindjes. Procedura e parë pas lindjes - pleh organik Rishikimi (pjellë kujtojnë përbëhet nga placenta, kabllo dhe membranat). Mjeku përcakton sipërfaqen e nënës placenta lart dhe me kujdes fetë nga fetë, shqyrton.


  Nëse mitra është vonuar një pjesë të placentës (dëshmohet enët e gjakut të placentës të grisura) ose janë të dëmtuara ndryshe procedurat e indeve të buta dhe të kryejnë vëzhgime të tjera.

  Menjëherë pas lindjes poshtme e mitrës (pjesën e sipërme) duhet të jetë i dendur. Nëse është e relaksuar, mami duke bërë masazh. Masazh i mitrës i jashtëm kryhet nëpërmjet murit të barkut mëparshëm - për të hequr akumuluar aty mpiksjen e gjakut dhe rivendosjen e tkurrshmërisë e muskujt e mitrës.

  Menjëherë pas dorëzimit duhet të vënë një shishe me ujë të nxehtë me akull mbi bark të ulët dhe perineum. Hot shishe ujë aplikuar në mitër pas lindjes së fëmijës restauruar më mirë në madhësi, numrin aktive të enëve të vogla të gjakut dhe të ndaluar gjakderdhje.

  Për të shmangur hipotermi duhet të përfundojë një pëlhurë me lajle pad ngrohje dhe për të mbajtur atë jo më shumë se 20 minuta.

  Zbrazjes fshikëz. Menjëherë pas lindjes duhet të urinoj. Kjo nuk është gjithmonë e lehtë, ndonjëherë probleme të lidhura me tipike të periudhës pas lindjes ngathtësi të fshikëzës ose, me vrull të muskul unazor të fshikëzës. Kur mbajtje urinar mund të përpiqet për të thirrur atë një refleks (zhurma e ujit që rrjedh). Në raste ekstreme është e nevojshme për të vendosur kateterin ose përdorim drogë. Zbrazët fshikëz tuaj duhet sa më shpejt të jetë e mundur.

  Shumë herë gratë e lindi menjëherë pas lindjes mund të ballafaqohen me problemin e kundërt - mosmbajtjeje.

  Shpesh kjo është për shkak të faktit se muskujt e legenit kat dobësuar pak dhe shtrirë. Në periudhën e hershme pas lindjes, natyrisht, nuk duhet të merren në këtë drejtim ndonjë veprim, por më tej dobishme rregullisht bëni ushtrimet Kegel.

  Në departamentin e lindjes

  Ndonjëherë rodblok transferuar nga repartin e grave të gjeni se mjaft "të vijë në jetë". Kjo nuk është e vërtetë; Forca juaj nuk është shëruar - të kujdeset për të: herë të parë të ngrihet nga shtrati butësisht, në heshtje, mos rritet ndjeshëm, kokën ndryshe zakrutytysya. Sidomos në këtë rekomandim duhet të dëgjojnë gratë me presion të ulët, ata që janë në punë të humbur një shumë e lëngjeve që ndihen një dobësi të fortë.  Gjumi dhe pas lindjes më mirë shtrihen në barkun tuaj. Bark jo të zvarritet. Në qoftë se ju ndiheni mirë, lëvizin më shumë. Bëni ushtrime të përbashkëta dhe gjithmonë mos harroni një frymë të plotë qetësues.

  Herën e parë pas lindjes së fëmijës ndodh sekrecionet vaginale, si menstruacioneve të rënda - të ashtuquajturat lohii, të cilat janë, në fakt, një plagë e fshehtë; ata janë ndërprerë me shërimin përfundimtar të sipërfaqes së brendshme të mitrës. Shuma e përgjithshme e lengjet vaginale për 6-8 javë është 500-1500 m. Ata kanë një lloj erë të kalbur, e cila pastaj zbehet. Nëse i kalbur erë, të fortë, rritjet e mprehta me kalimin e kohës, të jetë i sigurt që të konsultoheni me një mjek, një shenjë të infeksionit.

  Në ditët e para Fuckers të ketë karakter të gjakut, gradualisht ndryshimet e tyre nga ngjyra e kuqe të kuqe-kafe, kafe, përzgjedhje 4-javë pothuajse të ndaluar dhe shpejt zbehet në të gjitha. Nëse zgjedhja janë të kuqe të ndritshme dhe të bollshme më shumë se 2-3 javë, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.


  Mbrapsht në "doberemennomu" si

  Në fund pas lindjes fazë të periudhës shtrirje për javë, nëse jo muaj, nënat trup më në fund kthehet në "doberemennomu" shtetit.

  Mitër

  Gjatë periudhës pas lindjes javën e parë pesha e mitrës është përgjysmuar dhe është rreth 500 gram.

  Deri në fund të javës së dytë, ajo peshon rreth 350 gram, fundin e tretë -. 250 m 6-8 javë pas lindjes regres i mitrës ndalesa. Mitra e gruas duke i dhënë lindjes ka një masë prej rreth 75 m. Menjëherë pas lindjes poshtme e mitrës është rreth 4 inç nën kërthizë, dita e restaurimit të tonin e muskujve diafragma legenit fund të mitrës rritet në nivelin e kërthizë.
  Në ditën e 4 pas lindjes poshtme e mitrës është zakonisht gjysmë distanca midis kërthizës dhe zonën pubike. Në 8-9 ditë poshtme e mitrës ende mund të Preket fëmija në pubis ose 2 cm mbi të. Mesatare në ditë poshtme e uterusit bie në 2 cm.  Dy apo tre ditë pas lindjes mitra mund të ndihet e rëndë dhe e vështirë - kjo është normale. Pas lindjes së mitrës mbeturinave vazhdon të bjerë, gratë shpesh ndihen kontraktimet pas lindjes. Procesi i ngritje në fuqi të mitrës, e cila varet në shëndetin e përgjithshëm të femrave, nga mosha, numrin e lindjeve, kohëzgjatjen e lindjes së fundit. Zvogëlimi i mitrës mbivendosje enët e gjakut të hapura në vendin e ngjitjes së placentës, parandalimin e humbjes së gjakut, dhe e vendosi shell shtesë formuar gjatë shtatzënisë.

  Intensiteti i përleshjeve në gra të ndryshme pas lindjes është e ndryshme. Ndjerë shpesh reduktim të fortë, nëse jo lindjen e parë.

  Zakonisht dhimbje që zgjasin disa ditë dhe gradualisht zbehet. Kur dhimbje të tilla mund të këshillojë një grua për të përkulem përpara dhe duart stroking bark, butësisht fërkoni atë në një lëvizje rrethore; fshij prapa.

  Përveç kësaj, tkurrje e fortë dhe e dhimbshme mund të ndodhë në ditët e para pas lindjes, gjatë të ushqyerit me gji një fëmijë, duke përforcuar oxytocin hormon shkakton prodhimin e qumeshtit tkurrjes së mitrës dhe rrit excitability e saj.

  Për disa kontraktimet pas lindjes janë pothuajse pa u vënë re dhe madje e këndshme, dhe disa mund të jetë shumë e vështirë për të gji. Nëse siklet në mitër gjatë gji-ushqyer një porsalindur duhet të zgjidhni një pozitë të rehatshme për të ushqyerit, të ushqyer mirë të shtrirë në anën e saj, gjysmë-ulur, duke vënë pillows nën bel dhe bërryla.  Së pari Postpartum bark javë mund të jetë e pikëlluar si pas punës së rëndë fizike. Kjo nuk është e kontraktimet e mitrës - dhemb muskujt, morën pjesë në mënyrë aktive në lindjen e fëmijës, siç janë muskujt e barkut. Në këtë rast, të ndihmojë ngrohja masazh dhe relaksim të thellë.

  Gjoks

  Breast filloi të "përgatitur" për të sekretimit të qumështit gjatë shtatzënisë. Gjatë periudhës pas lindjes, ky trajnim është përfunduar plotësisht. Megjithatë, për herë të parë pas dorëzimit të gjirit qëndron vetëm colostrum - një lëng të trashë të verdhë, jashtëzakonisht të dobishme për fëmijën. Qumështi zakonisht shfaqen 2-3 ditë. Sekretimi i qumështit - rezultat i refleks dhe hormonale proceset më të ndërlikuara që ndodhin në femra.

  Gjatë laktacionit hershme në gji shpesh, gjej hypersensitivity. Ndonjëherë ka dhimbje në gjoks që duke shpërthyer. Për të reduktuar parehati rekomanduar që të veshin një sytjena. Kur "Bllokimi" Doktori i gjirit mund të dëshironi të kufizojnë sasinë e marrjes fluide, ose të caktojë një pastrues.

  Informacion nga Natalie artikull Brovkin "tremujorin e katërt (trupi i gruas në muajt e parë pas lindjes)"