Pas seksion cezariane


  • Periudha postoperative
  • Komplikimet pas cesarean
  • Kur është fjala për qumësht
  • Kufizimet pas cesarean

  • Periudha postoperative

    Pas grua operative e furnizimit në punë gjatë ditës së parë është një repart të veçantë pas lindjes (ose kujdesin intensiv). Për të që të kryejnë anestezystka vazhdueshëm të monitorimit (Infermiere Niku) dhe anesteziolog. Gjatë kësaj kohe ajo përshtatet me ekzistencën postoperative: ai e bën korrigjimin e gjakderdhje, të fillojnë terapinë me antibiotikë për parandalimin e komplikimeve postoperative infektive, stimulojnë zorrët.    Në ditën e parë pas cezariane lejuar vetëm pi ujë me lëng limoni. Në ditën e dytë ju mund të zbavitem veten me supë pule, fletushkat përmes një mulli mishit të mishit të zier, djathë të ulët yndyrë, kos pa shije frutash, pije frutash pa sheqer. Plotësisht të kthehet në dietë normale pas mund të jetë karrige e parë të pavarur (4-5 ditë). Por 2 natë nënë e lumtur u zhvendos në njësinë Postpartum ku ajo menjëherë fillon të çojë një jetë aktive - merr dhe ecën, ushqyer fëmijën tuaj. Nëna lejohet një vend për 2-3 ditë pas operacionit. Brenda 7 ditëve pas seksion cezariane (para heqjes së penjve) infermiere procedural trajton çdo ditë postoperative qepje zgjidhje antiseptik (të tilla si "bojë të gjelbër") dhe të ndryshojë salcë.


    Nëse plaga u stitched materiale absorbable qepje, trajtim plaga është kryer në të njëjtën mënyrë, por nuk ka hequr qepje (temat e tilla të shpërndajë veten në 65-80 ditë pas operacionit).

    Skin mbresë formuar rreth 7 ditë pas operacionit; prandaj, një javë pas seksion cezariane qetësisht mund të marrë një dush. Vetëm mos fshij sfungjer damar - kjo mund të jetë bërë një javë më vonë.

    Shkarkohet nga spitali në mungesë të ndonjë komplikime në 7-10 ditë pas lindjes operative.


    Komplikimet pas cesarean

    Ashtu si çdo transaksion tjetër në të cilën një prerje është bërë pëlhura, respektivisht - dhe enët e gjakut, lindje cezariane për shkak të disa humbje të gjakut.

    Humbje normale të gjakut gjatë lindjes spontane është rreth 200-250 ml; një vëllim të gjakut është restauruar përgatitur lehtë për trupin e kësaj gruaje. Cesarean të thotë humbja e gjakut shumë më tepër fiziologjik, vargjet e tij mesatare vëllimi 500-1000 ml. Natyrisht, trupi i pacientit vetëm nuk mund të përballen me këtë problem. Prandaj, gjatë operacionit dhe në periudhën postoperative mbajtur zëvendësuesit zgjidhje intravenoze, dhe nganjëherë plazmën e gjakut, të mbushura qelizat e kuqe të gjakut apo e tërë gjakut - kjo varet nga sasia e gjakut të humbur gjatë operacionit dhe aftësitë e trupit të pacientit.    Gjatë operacionit shkelur integritetin e peritoneum - mbulesë që lejon zorrët peristaltirovat falas - lëvizje, duke promovuar ushqim. Pas operacionit, zakonisht ndodhin spikes - bashkim në mes të sythe të zorrëve dhe organeve tjera të brendshme. Nëse ngjitet shprehur pak, kjo pacienti nuk ndihet; nëse organizmi të veçantë nënkupton zhvillimin e mbështjelljes të gjera mund të shkaktojë probleme me një karrige, të jetë dhimbje barkut, veçanërisht në rajonet më të ulët. Trajtimi në këtë rast varet nga ashpërsia e mbështjelljes. Në raste të butë, mjaft fizioterapi, dhe në të rënda mund të jetë çështja e kirurgjisë (p.sh., kirurgji laparaskopike me thermocoagulation ("të djegurit") mbështjelljes)).    Që nga komplikimet seksion cesarean mund të vërehet endomyometritis - inflamacion të mitrës. Natyrisht, në këtë rast kjo ndodh më shpesh se pas punës spontane. Është e qartë se gjatë operacionit është kontakti i drejtpërdrejtë me mitër të ajrit, sterilitetin e plotë e cila nuk mund të arrihet. Për të parandaluar endomiometrita përshkruajnë antibiotikët pas operacionit. Ajo do të jetë kurs të shkurtër apo të gjatë - varet nga comorbidities grave dhe trauma e kirurgjisë. Pas mitër cesarean ngushtim më keq se pas lindjes vaginally, si gjatë operacionit të muskujve të mitrës përshkohet.


    Në këtë drejtim, nuk është shpesh subinvolution (reduktim shqetësim) e mitrës, e cila kërkon caktimin e terapisë shtesë për qëllim përmirësimin e tkurrshmërisë së mitrës. Kjo terapi është kryer në spital për 2-5 ditë.


    Kur është fjala për qumësht

    Nëse pas qumësht spontan i punës vjen në 3-4 ditë, pas cezariane seksionin - 4-5. Kjo është për shkak të faktit se kur një grua hyn në punë në vete, ajo është lëshuar në gjakun e hormoneve të caktuara që, ndër të tjera, të stimuluar prodhimin e qumështit të gjirit. Nëse seksion operacion është kryer në mënyrë rutinore, pra me zhvillimin e punës, hormon stimulon prodhimin e qumeshtit, gjaku fillon të rrjedh në otsrochenno, pas lindjes.

    Por pesha dhe kusht fëmijë është pothuajse asnjë efekt, që nga ajo nëse është e nevojshme përshtatur përzierjet përfundojë të ushqyerit.


    Kufizimet pas cesarean

    Shpesh pacientët dhe të afërmit e tyre e pyeti nëse pas peshat ashensor kirurgji, luajnë sportive në përgjithësi - çfarë mund dhe nuk mund të bëjë gjatë kësaj periudhe. Përgjigje për pyetjen e parë nuk është e qartë. Kirurgët, për shembull, pas operacioneve të barkut nuk lejojnë pacientët e tyre për të rritur më shumë se 2 kg për 2 muaj. Por, si të them një grua që zotëron kujdeset për fëmijën? Prandaj, ne dekurajojnë nënat pas prerje cezariane për herë të parë (2-3 muaj) për të rritur më shumë se 3-4 kg, dmth më shumë foshnja peshë.    Gratë pas punës spontane mund menjëherë të punojnë në të gjithë muskujt e trupit (në mënyrë ideale, në qoftë se shtatzënia grua shtatzënë e bëri atë). Pacientët të cilët kanë pasur një seksion cezariane, puna në abdominals mund të jetë jo më parë se një muaj pas lindjes.

    Sa për rivendosjen e marrëdhënieve seksuale pas lindjes operative, këtë herë është e njëjtë për të pacientëve të operuar dhe grave që kanë lindur fëmijë vaginally. Pas dorëzimit, mitra është një sipërfaqe e madhe plagë (në vend të ngjitjes së placentës dhe membranave). Dhe siç e dini, çdo plagë të lehtë "ulet" infeksionin.

    Procesi i shërimit sipërfaqe plagë është e shoqëruar nga të ashtuquajturit lohiyami. Fillimisht ata ishin të përgjakshme, atëherë membranat sanious dhe mucous. Lohii jashtë për 6-8 javë pas lindjes. Restaurimi i plotë i mukozën e mitrës është e karakterizuar nga ndërprerjes së shkarkimit. Ju mund të rifillojë seks, por mos harrojmë për kontracepsionin, jo për shtatëzëni e paplanifikuar ndodhur.

    Lidhur me grupet Postpartum mund të them se ne nuk duhet të abuzojë me ato të veshur: muskujt tuaj bark duhet të punojnë vetë.

    Mbani në mend se pas seksion cezariane mbresë është një mbresë që mund të ndikojnë në rrjedhën e këtyre shtatzënive.

    Është vërtetuar se gjendja optimale për shtatzëninë mbresë arrin 2-3 vjet pas operacionit. Në këtë kohë trupi i gruas dhe shërohet nga shtatzënia e mëparshme. Pra, mendoj se e vëllait ose motrës është më e mirë për fëmijën tuaj të parë pas kësaj kohe.

    Obstetrit nuk kanë arritur ende një konsensus për mundësinë e punës spontane në pacientët nënshtruar seksion cezariane para dhe të ketë një mbresë në mitër. Në mënyrë tipike, një mbresë në mitër në vetvete është një tregues për të përsëritur cezariane. Por përjashtime ndonjëherë të jetë e mundur. Në çdo rast, në qoftë se ju dëshironi për të lindur për veten tuaj, ky problem është zgjidhur në mënyrë individuale, në varësi të gjendjes së shëndetit tuaj, kusht i rrëpirë (vlerësohet nga ultrazërit) sigurisht postoperative dhe shumë faktorë të tjerë.

    Informacion nga neni Helen Nesyaevoy "Rimëkëmbjes pas cezariane seksionin»