Spote pigment ose chloasma shtatzënë
Kush dyshon se shtatzënia është koha për surpriza, përvojat e reja dhe ndjenjat? Së pari një lajm i mirë për foshnjën që vjen, atëherë nxitje e tij të parë të fotos së parë ultrazërit, së pari dëgjova rrahjen e zemrës së tij. Por jo të gjithë është shtatzënia e këndshme befasi. Disa gra janë shumë të shqetësuar për pamjen e karakteristike pigmentim lëkurës - chloasma shtatzënë. Spote pigment shtatzënisë
nuk ka femra në të gjitha, por shumë. Një tjetër pengesë është i trashëguar
predispozicion, aktivitet gjenetikisht pandarë e melanocytes, prodhimi
ngjyra, prania e comorbidities, të tilla si mëlçi dhe vrer

fshikëz, gjëndra veshkave, ndikon edhe stresin.

Shfaqja e spote moshës
Duke pritur për fëmijën është kryesisht për shkak të ndryshimit në nivelet e hormoneve në
Në veçanti, me rritjen e rolit të progesterone dhe Gonadotropin rirregullimit
pjesët tjera te sistemit endokrin. Ka një teori që mund chloasma
shkaktuar nga mungesa e acidit folik dhe pantothenic, vitamina B
dhe jonet C mangësi të bakrit, hekur, zink dhe elemente të tjera gjurmë. Në praninë
faktorët që ndikojnë në prodhimin e natyrshme predisposing
melaninës pigment të lëkurës, lëkura e fytyrës, mbrapa, armëve, gjoks, abdomen, dhe
ijë fillojnë të dalin të përcaktuar qartë të errët të verdhë ose


njolla kafe të errët. Në fytyrë chloasma shpesh lokalizuar në ballin,
hundë, cheekbones, tempuj, ose më mirë në cik apo mjekër. I ngjashëm
hyperpigmentation ndodh në organet gjenitale dhe në vende afër
përplasje me rroba.

Spote pigment mund të duket
"Dekoroj" fytyrën e gruas në çdo fazë të shtatzënisë, dhe kështu papritmas se
Ajo sapo u zgjua në mëngjes, një errësuar lokale njoftimit të lëkurës.

Chloasma gravidarum - i pastër
Problemi estetike, asnjë rrezik për shëndetin dhe jetën e grave dhe fëmijës nuk është e
mbart.
E vetmja gjë që disa gra nuk mund të kujdeset për
"transformim i mrekullueshëm në dalmat" i tij shumë i shqetësuar në lidhje me

ndryshon pamjen e saj dhe madje mund të bien në depresion ose neurozë.

Si të merren me pigment
njolla shtatzënë? Në fakt, ju mund të bëni asgjë në të gjitha, vetëm ndiqni
rregulla të caktuara në mënyrë që të mos provokojnë shfaqjen e pigmentim të ri.

 • Ajo duhet të mbrojë
  kozmetike të lëkurës me faktor mbrojtjen e të lartë, të paktën 35-50 SPF. Për më tepër, krem ​​është më e mirë
  përdorim nga shkurti në nëntor, kur dielli është më agresive.
 • Gjithmonë mbani në mend se shumica e automjeteve të ketë mbrojtjen e diellit
  kufizuar termin e treguar në etiketë. Më parë
  duke përdorur krem, ju së shpejti do të freskohem atë dhe të vënë një shtresë të re.
 • Nuk rekomandohet
  sunbathing nga 11 am në 17 pm, kur dielli është më
  aktiv dhe gjithmonë të mbrojtur kokën tuaj dhe të përballet me kapelë të gjerë-brimmed.
 • A nuk e vënë në lëkurën tuaj tradicionale
  agjentët zbardhues kimike, pasi të gjitha thithjen e lëkurës në mënyrë të sigurtë
  është një fëmijë, dhe përveç kësaj, këto kozmetike lëkurë të thatë dhe shpesh
  shkaktojë iritim. Është më mirë të përdorë folk
  Spote moshës zgjidhje, për shembull, aplikuar rregullisht në fytyrë
  lëng e majdanoz, kastravec, limon, manaferrat, lakër. Lëkurë e mirë whitens
  të gjitha llojet e maska, por është më mirë të përdorni ato në mbrëmje kur nuk ka rrezik
  ekspozojnë lëkurën të diellit.

 • Ajo duhet të diversifikuar
  dietë, për të përfshirë numrin maksimal të produkteve -
  burimet e acidit folik, të tilla si spinaq, marule, agrume, lakër, misri
  bollgur dhe krunde. Dhe sigurisht, ju duhet të marrë vitamina dhe minerale
  objektet për gratë shtatzëna.
 • Zakonisht chloasma shkon nga
  fundi i shtatzënisë dhe nivelet e hormoneve të kthehet në gjendjen e tij origjinale.
  Por ndonjëherë njollat ​​vazhdojnë dhe fort kujton e gjeneratave të kaluara, shpejt
  rrezet e diellit temniyuchy, dhe gradualisht zhduken në mungesë
  dielli. Dhe nëse shtatzënia kishte për të vënë me të metat e lëkurës,
  pas luftës së saj me to të gjitha mjeteve të mirë të cosmetology.