Urth gjatë shtatzënisë


Çfarë është urth?

Urth është një ndjesi e ngrohjes apo djegia e zonës stomakut të shkaktuara nga zbaticë e përmbajtjes acid stomakut në ezofag dhe acarim të mukozën e këtij të fundit. Urthi - ajo nuk është një sëmundje por një simptomë e një sëmundje të quajtur refluks ezofag.

Pse Urth shpesh t gjatë shtatzënisë?

Zbaticë ezofag - një inflamacion i mukozën e ezofagut më të ulëta, duke përfshirë mepste ku ezofag hyn në stomak. Siç është përmendur tashmë, sëmundja zhvillohet si pasojë e neglizhencës në përmbajtjen ezofag stomak.

Rreth sa shpesh ezofag zhvillon gjatë shtatzënisë, nuk ka të dhëna të sakta.

Por ne e dimë se ankesat e urth vendosjen e 80% të grave shtatzëna dhe gratë më të shqetësuar në lidhje me urth në gjysmën e dytë të shtatzënisë ndodh pas ngrënies, që zgjat nga disa minuta në disa orë, të përsëritura disa herë në ditë. Le të shohim pse urth e do shtatzënë.

Ezofag është hequr nga stomaku esophageal muskul unazor të ulët - një muskul rrethore që vepron si një pengesë që, zbritur, mbyllet hapjen midis stomakut dhe ezofagut. Gjatë shtatzënisë, rrit nivelet e gjakut të hormoneve progesterone, e cila relakson organet e muskujve të butë, duke përfshirë muskul unazor ulët esophageal. Tani hyrje e përmbajtjes stomakut, në asgjë ndalimin ezofag.


Përveç kësaj, me rritjen e mitrës rrit intra-abdominale presion, e cila gjithashtu kontribuon në braktisjen e përmbajtjes stomakut në ezofag. Ne nuk duhet të harrojmë se shtatzënia mund të kontribuojnë në një numër të ekranit të fshehur rrjedhjen sëmundje ndihmon tretjen e ushqimit, simptomë është urth.

Me urth vazhdueshme për diagnozën e mëtejshëm mund të kërkojnë kërkime mbi emrin esophagogastroduodenoscopy jashtëzakonisht të gjatë (ose, për të shkurtër, endoskopisė). Tuba përdorur me sistemet optike dhe ndriçim (endoscope) janë ekzaminuar ezofag (ezofahohastroanastomoz), stomak (gastro-), nëse është e nevojshme, dhe duodenum (duodeno-).

Si të merren me urth?

  • Kujdes duhet të mos kursyer dietë: nga dietë për të përjashtuar ushqimet që të irritojë rreshtim të stomakut dhe të stimulojë prodhimin e acidit klorhidrik - muffins, bukë të freskët, mish yndyrshëm dhe peshk, perime, që përmbajnë fibra papërpunuar, vezë të ziera, varietetet e papjekur e manave frutash, akullore, kafe e zezë, pije të gazuara, enët djegëse turshi dhe erëza.
  • Dieta duhet të jetë i pjesshëm - 5-7 herë në ditë, vakt e fundit - 3 orë para gjumit.
  • Pas vakt nuk duhet të shtrihen poshtë për 30-40 minuta si pozicion horizontal trupit (si dhe bust përpara) shkakton braktisjen e acidit klorhidrik nga stomaku në ezofag.

  • Duhet pasur kujdes për të siguruar që lëvizja e përditshme zorrë ndodhur.
  • Fjetur në krevat duhet të jetë ringjallur prej 15-20 cm fundi kokë (ju mund të vendosni një jastëk shtesë).
  • A nuk veshin të shtrënguar, squeezing rroba.
  • Si enveloping dhe agjentët astringent mund të përdoret decoctions e bimëve: Wort Shën Gjonit, verr, kamomil, dhe niseshte (në formën e pelte, për shembull).
  • Ilaçet mund të përshkruhen vetëm nga një mjek! Të sigurt për antacids shtatzëna (antacid), produktet enveloping dhe astringent, domethënë, Maalox, Fosfalyugel, smectite, të cilat mund të merren një herë pamjen e urth, ose të përdorë duke marrë një kurs (dhe në këtë rast ata marrin 3 herë në ditë 1 orë pas ngrënies dhe katër herë në natë).

  • Nëse është e mundur, ju duhet të shmangin marrjen antispasmodics (drogë që lehtësimin e spazma e muskujve të lëmuar të organeve të brendshme) Nospanum, papaverine. Ata pushojnë muskul unazor ulët esophageal, duke rritur dështimin e saj. (Sigurisht, nëse është e nevojshme, antispasmodics emëruar ende. Duhet thjesht të njoftojë mjekun tuaj se ju vuajnë nga urth, dhe sigurisht nuk duhet të angazhohen në vetë.)

Në përfundim, unë dua të them se masat e mësipërme mund të përballen në mënyrë efektive me urth që nuk ka në asnjë mënyrë të ndikojë negativisht në rrjedhën dhe rezultatin e shtatzënisë.