Vitin e parë në shkollë pa sëmundje


 • Correct mësojnë
 • Siç duhet përgatitur
 • Dhe pjesa tjetër
 • Veshje e saktë

  Herë të parë në klasën e parë - dhe prindërit çdo ditë dhe duke kërkuar me padurim në pritje të një grader e parë. I pyetur për të miratuara, me miq të rinj, shokët e klasës e lojrave në pushimin ... Dhe pastaj, sikur rastësisht - çfarë keni ngrënë sot? Dhe ju u poshtë sallë? A është e ftohtë në klasë? Mos rrahje dritaret? Dhe dora, sikur rastësisht, bie në ballin e një grader parë - mom shikojnë çdo gjë do të ishte mundësi e saj - ndoshta u ul në tavolinë tjetër për fëmijën e tij.

  Një infeksionet shkollore janë kaq të frikësuar nga prindërit e tyre? Ushqim në mensë - e diskutueshme, jo si në shtëpi dhe gjurmë dikush kujdeset që fëmija i padashur hanin qull?

  Correct mësojnë

  Mësimi më i vështirë për të parë-klasën - nuk është zgjidhje për problemet nuk ishin numëruar shkopinj dhe mollë, dhe ... një letër. Dhe shkrim drejtpërdrejt letra, fjalë dhe fjali, si dhe ri-shkruar fjalë dhe fjali nga bordi. E pra mos harroni të gjitha këto Doodle dhe bishtin? Dhe në qoftë se ata mos harroni - pse ata kokëfortësi nuk duan të tingëllojë si një "g" i zoti nga një ushtrim libër shkollor, dhe të përpiqen për të bërë një mnohonohoho përbindësh?

  Mos vajtojmë në sytë e linjave të para të nxënësve të tij, dhe në çdo rast nuk e le të dinë se ai copes me fjalë të këqija. Më mirë të themi - një rezultat i shkëlqyer, kam parë doli më keq, le të kemi mosmarrëveshje që në dy javë ju do të shkruani vetëm si Maria Ivanovna?


  Fëmija mëson për të bërë atë që ai ende nuk i është dashur të bëjë, dhe miratimi juaj si ndërgjegjësimin e suksesit të vet, është e rëndësishme në këtë fazë të jetës.

  Vështirësia subjekt i dytë për një grader e parë, sipas prirjeve të tij dhe trajnimin, ose do të matematikës ose lexim. Nëse libri juaj i preferuar nga përrallat fëmijën tuaj është gjashtë vjet pa ndonjë problem të lexuar, më shumë gjasa, ai do të duhet ndihmë me mbledhjes dhe të zbritjes së mollë. E pra, nëse lexohet seriozisht filluar kohët e fundit, atëherë ajo do të lexohet me një tension të fuqisë.

  Prandaj është e rëndësishme të mbani mend se leximi i vazhdueshëm nuk duhet të kalojë 6 vjet 8 minuta, dhe në 7-8 vjet - 10 minuta.

  Optimale Shkrimi i vazhdueshëm - 2 minuta 40 sekonda në fillim të klasës, dhe 1 minutë 45 sekonda në fund (njëjtë si në përgatitjen dhe detyrat e shtëpisë).

  Efektiviteti i studentit të vogël sapo të regjimit të prirur përditshme si kohën tuaj. Themeluar se mësimi i parë për periudhën vpratsovuvannya në procesin e të mësuarit, mësimi i dytë - efikasitet pik. High Voltage fuqitë mendore të nxënësve të klasës së parë nuk është e gjatë, dhe me mësimin e tretë efikasiteti ulet, dhe mësim i katërt është të brendshëm burimeve minimale. Artikuj shkollave duhet të bien në skemën në drejtim të kompleksitetit të tyre, letër miri pozicionin mësimin e dytë, sendet e vlerësimit të parë dhe të katërt për të lënë lightest,.

  Siç duhet përgatitur

  Pas vjen në shtëpi e parë-grader, përveç nëse kjo është një ditë e plotë në shkollë, për të ngrënë drekë të nxehtë dhe të pushojnë pas shkollës.
  Detyra shtëpi bëhet më i mirë gjatë 15-16 orëve. Ju nuk mund të ulen në to menjëherë - fëmija nuk do të ketë kohë për t'u çlodhur dhe të performancës deri më sot siç ju kujtohet, do të priren të zero. Ju nuk mund të transferojë ato në mbrëmje - letër kërkon saktësi dhe këmbëngulje, student i lodhur do të parandalojë metat dhe gabimet, dhe të ulet në detyrë shumë më e gjatë se një ditë, ose të bëjë atë disi, ngadalë shkoni për të fjetur.

  Çdo 15 minuta që ju duhet të ndryshojë pozicionin e çdo 30 - bëj pak pushim, "fizkultminutki" mund të jetë muzikë.

  Kjo jo vetëm përmirëson shëndetin, por edhe rikthen performancës, ndihmon për të humbur tensionit dhe lodhje distanca.

  Ju nuk mund të fillojë përgatitjen e "kalorësinë papritmas" - lëndët më të vështira. Mos harroni vrabatyvaniya periudhë! Ju duhet të fillojë me detyra të thjeshta dhe të shkurtra kohore, zbatimi i shpejtë i pershoklasnytsyu të sigurt në aftësitë dhe kapacitetet tona.

  Pastaj ju lëvizin për më të vështirë, dhe, rënies së fundit në efikasitetin e përgjithshëm, të bëjë një tjetër detyrë e lehtë. Atëherë fëmija do të marrë deri nga tabela nuk është në një humor depresion për shkak të një peshë të rëndë, dhe me besim se ajo e dhënë lehtësisht trajnim.

  Ruaj humor të gëzuar dhe nuk lejojnë që fëmija juaj të "heqin dorë" ("Mami, unë nuk shkoj!") - Detyra kryesore e prindërve në vitin e parë.

  Dhe pjesa tjetër

  Shumë shpesh dëgjojmë çështjen e të ecur dhe koha e kaluar jashtë. Po aq shpesh prindërit ankohen se dikur një fëmije për një shëtitje, apo me të cilët, apo dikur prindërit apo ... Ju mund të gjeni qindra arsye dhe shpjegime, por përgjigja në çdo rast të jetë i hapur - për të përjashtuar shëtitje jashtë ditës studenti nuk mund të! Norm nget për fëmijët e shkollës fillore - të paktën 3-3,5 orë në ditë.

  Nëse fëmija është i dobësuar dhe ankohet për lodhje, ajo tregon orën dhe një naps e gjysmë në një dhomë të ventiluar mirë.

  Nëse ju dha një fëmijë një seksion sportive ose të bëjë atë në shtëpi ose oborr të drejtuar, ushtrime gjimnastikor ose lojrave celular, mos harroni se ushtrimi duhet të fillojë jo më herët se 40 minuta pas një vakt.

  Dine duhet 2 orë për të fjetur - është pagjumësi më i mirë parandalimi, i varfër, gjumë i shqetësuar në klasën e parë. Nëse ju mendoni se do ta bëjë më aktiv fëmijë të uritur në atë kohë, gjysmë ore para gjumit mund të ofrojë atij një gotë qumësht apo kakao me një simite të vogël ose disa fruta. Koha e gjumit është e dobishme për të ecur rreth njëzet apo pesëmbëdhjetë minuta, dhe nëse një mundësi e tillë ju nuk bëni, të paktën, sigurohuni që dhoma në të cilën fëmija fle, i është transmetuar mirë.

  First-grader duhet të flenë të paktën 9 orë - pa kohë për dremitje.

  Veshje e saktë

  Shumë klasën e parë nga 1 shtatori vënë një uniformë të re të shkollës. Kjo me siguri ka avantazhet e tij - nuk ka shenja të klasës stratifikimit që mund të shkaktojë konflikte, dhe të shpenzojnë para në rroba prindërit kanë shumë më pak. Kundërshtarët e uniformave të njëjta kanë harruar një mangësi të rëndësishme të çdo forme - hartimin e saj dhe stil është larg nga të përsosur, i projektuar për disa "kut të përbashkët", kështu që shpesh prangosur shkollor lëvizje uniforme dhe krijon klasën shtesë bezdi.

  Një material i cili mund të jetë formë e nderlidhur, nuk është fare higjienike dhe e natyrshme.

  Nëse asnjë formë në shkollë, ju më mirë të veshin fëmijën tuaj në një material natyror, të tilla si pambuku, kështu që nuk ka sweated aq shumë gjatë lojrave në pushim. Nëse formulari është pastaj një pidzhachok sintetike duhet të veshin këmishë pambuku.

  Këpucë Uniform për fëmijët zakonisht nuk është rasti. Përveç këpucëve për të ecur dhe për rrugën për në shkollë, prindërit shpejti do të duhet të shqetësuar në lidhje me blerjen dhe "smenky" për klasën e parë. Ajo duhet të jetë këpucë të lehta dhe të rehatshme, breathable, me materiale natyrore, me një minimum prej seams dhe mundësisht mbi "Velcro". I vetëm duhet të jetë mjaft fleksibël dhe të qetë për të mos rënë në dysheme të lëmuar.

  Në një këpucëve këmbët e fëmijës suaj nuk do të bëj ujë në djersë dhe të bëhet i lënduar.

  Nëse këpucët lidhur në "Velcro", pastaj hiqni të vishen dhe këpucë për fëmijën e tyre është fare e thjeshtë. Kjo është e rëndësishme në aspektin e komoditet dhe praktike, përveç kësaj, të lidhin shoelaces shpejt dhe në mënyrë të vendosur nuk mund edhe çdo i rritur, atëherë fëmija ose do të jetë e gjatë dhe e vështirë për të lidhin ato, duke shkaktuar kritika dhe tallje klasë apo kravatë ata do të jenë të shpejt, dhe brenda dhjetë minuta do të fillojnë të hap mbi të gjata "bishtin", për të ndaluar në mes të rrugës ... kravatë imagjinuar? Është më mirë për të preferojnë bukurinë e dyqane komoditet "vetëm si baba."

  Informacion nga artikullin "viti i parë në shkollë pa sëmundje."