Ushqime e para


 • Ushqime e para të ngurta - perime
 • Perime shtëpi
 • Feeding - qull

 • Ushqime e para të ngurta - perime

  Perime i parë që të jetë "tipik i familjes dhe të zonës." Kec nga Egjipt zahnetsya e bizele si ushqime, por në mënyrë ideale të marrë Orange. Nga ajo "mesatare Ukrainës" do të trajtohet gjatë viteve.

  Për shembull, karrota Gjermania konsiderohet produkt hypoallergenic. Teoria e "ngjyra të ndritshme" është një mit. Kungull dhe turnips nuk janë të rekomanduara për të dhënë vit ... dhe selino dhe karrota janë zgjidhja më e mirë për të ushqyerit e parë. E njëjta kungull - klasa më e mirë është konsideruar "Hokkaido" - kungull të kuqe të ndritshme pak.  Të jetë i sigurt për të shikoni në etiketë në një pure erëza ka shtuar, kripë, niseshte oriz. Kjo është shumë e rëndësishme! Pure i parë (dhe në këtë mënyrë, shumë) duhet të ketë asgjë por perime dhe ujë.

  Si për të dhënë?

  Ushqyerit Plotësuese është futur që nga një e katërta e një lugë çaji një herë në ditë, mundësisht në mëngjes. Çdo vëllim ditë rrit gradualisht, rreth 2 herë. Nga mosha normat kemi 7 - 10 ditë. Vlerësohet fëmijë lëkurës përditshme, problemet e tretjes, në qoftë se ka ndonjë ndryshim, futja e ushqimeve plotësuese pezulluar.

  Gradualisht shuma e nevojshme për 50-100 ml, duke u siguruar çdo gjë është në rregull, ju mund të përpiquni të jepni perime të tjera.


  Disiplina të njëjta që nga një sasi të vogël të fëmijës pure propozuar shuma është rritur gradualisht.

  Rregulli i përgjithshëm për ushqimet e dashur - jo më shumë se 1-2 javë produkt!

  Ju nuk mund të jap dy perime të ri një herë, vetëm mono-pure. Rreth dy muaj pas futjes së perimeve ju mund të filloni duke i dhënë naftës tuaj perimesh fëmijë, duke shtuar një sasi të vogël të pure perimesh. Është e dobishme për të dhënë vajra që rrjedhin rrugën "ftohtë", pasi ato përmbajnë acide yndyrore polyunsaturated efekt pozitiv në lëkurë. Këto acide i pasur vaj flaxseed.

  Për të reduktuar reagimet e mundshme alergjike ose perime të tjera në minimum për të hyrë perimet (dhe çdo produkt tjetër) më me kujdes, sidomos nëse fëmija është i prirur për të diatez, alergji, kapsllëk, diarre, etj  Sugjeroni perime të re në fund të ushqyerit, nëse është e mundur, përziejnë atë me të vjetër fëmijën e ushqimit të njohur. Nëse jeni duke ushqyer me gji, çdo ushqime të reja të jepni fëmijën tuaj ka nevojë për të ushqyerit (me kërkesën e tij, natyrisht), ajo do të ndihmojë fëmijën tuaj për të tretet dhe asimiluar produkt të ri për traktin e tij të ndihmon tretjen e ushqimit. Nëse fëmijën me shishe ushqyer, më i mirë pas futjes së një produkti të ri për të dhënë një përzierje pak të njohur. Nëse kjo nuk është e para ushqime baby, mix perimesh me "e vjetër" (të njohur të fëmijëve) ushqim.

  Kjo është për të përgatitur traktit digjestiv në ushqimin e ri në sistemet enzimatike, zorrët, stomak ishte më e lehtë për të punuar tretjen "ushqim të njohur."

  Futja e të ushqyerit me ushqime të forta vonë ju "nuk e bëjnë papritmas gjen" fëmijën dhe jo dëmtojë atë.

  Cila nga doza të ulëta të ushqimeve që ju të filloni, më mirë. Më i ulët Shuma fillestare e perimeve, e ngadalshme ajo rrit, më pak gjasat e diatez.


  Perime shtëpi

  Nëse ju keni fonde të mjaftueshme për blerjen e kanaçe, apo ju keni disa add-paragjykim para se ju mund të përgatisë veten fëmijë pure perimesh - ose me perime të ngrira ose perime të freskëta. Kjo varet nga të sezonit - nëse vjeshtë oborr, perimet e sezonit, ju patjetër do të përgatisë pure perime të freskëta, perime të tregut në shitje në qoftë se jo, atëherë blej perime të ngrira në tufa dhe kuzhinier pure ato.  Nëse ju keni një blender - të gjitha të mrekullueshme! Përgatit lulelakër, kungull i njomë, kungull ose rrepë si kuzhinier zakonshme për veten tuaj (vetmi ndryshim është se ju shtoni vetes kripë dhe erëza dhe kuzhinier për ju perime fëmijën e drejtë në ujë). Pastaj a pak perime ftohtë dhe bluaj ato në një blender. Përjashtimi i vetëm është patate - kjo nuk është e këshillueshme për të bluaj në një blender, sepse ajo është e pranishme në niseshte konverton në salcë sentimental paste, pak si një butë patate pure.

  Kur ju të hyjë në një mono-pure nga perime të freskëta ose të ngrira mund të bëjë një shumëllojshmëri të variacioneve me pure patatesh, të bëjë shijen e fëmijës së tij, të gatuar karrota, patate dhe lulelakër.

  Vlim së bashku bizele, speca, domate dhe patate, etj Options - një shumë!

  Me moshë, fëmija juaj nuk mund të bluaj pure perimesh në një blender - ajo do të jetë masë e butë e mjaftueshme të ziera butë perime pirun (fëmija do të mësohen këngët janë, si dhe perime zakonisht butë, fëmija do të jetë më e lehtë për të marrë të përdoret për të ngrënë copa).

  Nëse ju nuk besoni, jo vetëm ushqim jar baby, por perime të ngrira, perime të ngrira ju mund të rezervoj veten. Mbani mund në - 6 ° C - jave në - 12 ° C - 1 muaji, në - 18 ° C - 3 muaj.


  Feeding - qull

  Qull e parë për fëmijën që të jetë i sigurt bezhlyutenovaya - oriz, hikërror ose qull misri (ra fjala, një nga komponentët e qull misri konvencionale - niseshte misri, e cila është 80% e gluten).


  Pra, duke folur e qull misri, do të thotë qull industrial bërë posaçërisht për fëmijët, në vend se misri terren, e cila quhet edhe "Polenta"). Drithrat e mbetur: tërshëra, bollgur, mel, elb, etj - përmbajnë gluten dhe si një ushqimet e para nuk janë të përshtatshme.

  Qull kuzhinier më i mirë në ujë, por të lejuara në qoftë se fëmija është ushqyer me gji, gatuaj qull për qumështin e nënës ztsidzhenym-së. E njëjta gjë vlen edhe për yskusstvennykov - lejohet të gatuaj qull në përzierje, i cili zakonisht konsumon fëmijë.

  Nëse fëmija është një tendencë në kapsllëk, është e këshillueshme të mos fillojë ushqime të ngurta me qull oriz.

  Më të mirë të hikërror. Edhe pse ata thonë se hikërror është shumë allerhenna, por është e nevojshme të shikoni për fëmijën. Nëse ka një predispozicion për alergji, pastaj të fillojë ushqime të ngurta me oriz, nëse ka kapsllëk, pastaj të fillojë me hikërror. Nëse ka një predispozitë për alergji dhe kapsllëk kohë, pastaj të fillojë ushqime të ngurta bërë nga misri dhe pastaj të hyjë bollgur.

  Nëse fëmija nuk ka problem atje, ju mund të hyjë në vijim e rendit - oriz, hikërror, misri apo hikërror, oriz, misri. Pasi futi, këto drithëra, bollgur llapa ju mund të përpiquni. Bollgur të thotë vlerën e saj të madhe ushqyese, por vitaminizirovannosti ulët dhe shërbimeve, më mirë të shtyjë dhe të ofrojë fëmijën e saj pas viti.

  Si për të dhënë?

  Në asnjë rast nuk e le madje edhe qull më të vogël të fëmijëve nga një shishe. Është më mirë për të bërë një rrëmujë rrallë dhe le lugë e saj, le kec hani pak, por e drejtë! Për ushqimet e para të fëmijës nuk është aq sasi e rëndësishme e ushqimit për atë ajo ende është vetëm një studim, provë, dhe nuk saturating. Kur të ushqyerit shishe nuk është fermentivnoy pështymë përpunimin e ushqimit, e cila ndikon në procesin e tretjes. Fakti se pështyma fëmija janë enzima të veçanta - amylase dhe lizozimë. Pas kontaktit me ushqimin e fëmijës tuaj gojës me një lugë, kjo e bën atë plotësisht, kështu që të flasin, rrjedhje pështymë dhe hyn në stomak tashmë tërësisht "ngopur" me pështymë.

  Një amylase shumë ndihmon tretjen dhe prishen ushqim. Ajo ka një stomak ndihmon të ndarë ushqimin në komponente më të vogla dhe në këtë mënyrë ajo lehtëson tretjen më të shpejtë. Kur fëmija juaj të dhënë shishen e ushqimit, ajo nuk arrin të depërtoj pështymë dhe pothuajse menjëherë merr në fyt, gojë pa u ndalur. Kështu, ajo hyn në stomak pa preprocessing amylase.

  Për të reduktuar reagimet e mundshme alergjike apo të tjera për rrëmujë në minimum, ju duhet të shkruani një rrëmujë (dhe çdo produkt tjetër) më me kujdes, sidomos nëse fëmija është i prirur për të diatez, alergji, kapsllëk, diarre, etj

  Sugjeroni slurry të re në fund të ushqyerit, nëse është e mundur, përziejnë atë me të vjetër fëmijën e ushqimit të njohur.

  Nëse jeni duke ushqyer me gji, çdo ushqime të reja të jepni fëmijën tuaj ka nevojë për të ushqyerit (me kërkesën e tij, natyrisht), ajo do të ndihmojë fëmijën tuaj për të tretet dhe asimiluar produkt të ri për traktin e tij të ndihmon tretjen e ushqimit. Nëse fëmijën me shishe ushqyer, më i mirë pas futjes së një produkti të ri për të dhënë një përzierje pak të njohur. Nëse kjo nuk është e para ushqime baby, mix slurry me "e vjetër" (të njohur të fëmijëve) ushqim.

  Kjo është për të përgatitur traktit digjestiv në ushqimin e ri të sistemeve enzimatike, zorrët, stomak ishte më e lehtë për të punuar me ushqim të njohur digesting. Futja e të ushqyerit me ushqime të forta vonë ju "nuk e bëjnë papritmas gjen" fëmijën dhe jo dëmtojë atë.  Cila nga doza të ulëta të ushqimeve që ju të filloni, më mirë. Më i ulët se numri fillestar i ngrënies, më ngadalë ajo rrit, më pak gjasat e diatez.

  Kur dhënë?

  Duke vënë drithëra fëmijën në dietë varet nga fëmijën dhe nënën e saj. Tradicionalisht, nëse foshnja është një mungesë e peshës nëse fëmijë i dobët, atëherë ajo është e dëshirueshme për të filluar ushqime të ngurta nga drithërat. Nëse fëmija shëndoshet nëse ajo është vend i vogël (ose i madh) pesha e tepërt, të filluar ushqime të ngurta për fëmijën tuaj më të mirë të pure mono-perimeve.

  Kohë të ditës për të hyrë në parimin qull nuk ka rëndësi. Dhënë tradicionalisht apo qull në mëngjes, apo për darkë.

  Por, për të ushqyerit e parë është më e mira për të zgjedhur mëngjes, gjatë ditës për të parë se çfarë reagimi i fëmijës për të produktit të ri. Nëse ju jepni një produkt të ri për të natës, ju nuk mund të humbasë. Kur ju keni hyrë në rrëmujë në dietën e një fëmije dhe e bëri të sigurt se fëmija zakonisht reagojnë në të, ju mund të jepni qull gjatë natës (ose kështu dhe të lënë atë në mëngjes).