Banje parë


 • Përgatitja për fëmijën banje
 • Larje fëmijën tuaj
 • Banje Sensible

 • Përgatitja për fëmijën banje

  Para banje një porsalindur të përgatisë të gjithë e nevojshme. Vendi tabaka për të gjitha që është e nevojshme për larje. Në dorë ju gjithashtu duhet të vijë i drejtë peshqir për të fshirë fëmijën. Ju do të duhet: dush duhur, peshqir të madh, shtupë butë tryapochnoy, topa pambuku, pëlhurë me lajle të pastër dhe një ndryshim të ri të rrobave.

  Sigurohuni që temperatura në dhomë është e rehatshme dhe të mbushur dush me ujë të ngrohtë, trashësi shtresë uji duhet të jetë rreth 7 cm. Kontrolloni dore temperaturën e ujit ose bërryl, uji duhet të jetë ndezur në rreth 37 C dhe kjo nuk duhet të duket e nxehtë.  Kur dush është gati, Zhvesh fëmijën. Me një dorë, mbaj kokën dhe supet, dhe të tjera - trupin dhe butësisht ulur atë në dush.


  Larje fëmijën tuaj

  Thith një top pambuku me ujë të ngrohtë dhe të fshijë lehtë ndonjëherë kec në drejtim të hundës në tempuj. Për të pastër, përdorni një pikë të dytë një tjetër topin.

  Një herë ose dy herë në javë ju mund të larë fëmijën tim. Për ta bërë këtë, të ulë kokën e fëmijës në vaskë dhe butësisht njomet flokët me ujë. Kur fëmija është shumë i vogël, shampo nuk është e nevojshme. Me një shtupë butë leckë dhe butësisht fshij fytyrën (1), pastaj qafën dhe bust (2), dhe në fund - organet gjenitale dhe ass (3).  Banje Sensible

  Fëmija mund të mbyten edhe në banjë me shumë pak ujë, kështu që nuk të lënë fëmijën tuaj pambikëqyrur në dush. Nëse jeni duke notuar ju urgjentisht duhet diku për të shkuar larg, të përfundojë fëmijën në një peshqir dhe të marrë atë me ju.

  Sapun kur banje zakonisht nuk është e nevojshme - për shkak se ajo do të jetë fëmija i rrëshqitshëm dhe ajo do të jetë e vështirë për të mbajtur. Por në qoftë se ju vendosni të përdorni sapun, zgjidhni vetëm ato markave që nuk do të irritojë lëkurën delikate foshnjës.

  Para se të shkoni për të derdh ujë nga një dush, sigurohuni që fëmija juaj është në mënyrë të sigurtë në krevat ose në një vend ku ajo nuk do të bjerë.

  Informacion nga artikullin "Larje një porsalindur në fotografi»