Perenoshuyete shtatzënia 41 42 43


 • Cilat janë rreziqet?
 • Si për të përcaktuar shtatzëninë perenoshuyete?
 • Pse vonohet shtatzëninë?
 • Kujdesi për fëmijët Post-gjatë

 • Raste të tilla nuk janë të rralla. Sipas OBSH-së, ata përbëjnë pothuajse 10% të të gjitha shtatzënive. Pse po ndodh kjo?

  Jo
  të gjitha shtatzënitë që zgjasin më shumë se 40 javë janë të pas-gjatë.
  Disa - ajo është thjesht rezultat i llogaritjes pahijshme. Identifikoj
  mosha e saktë e embrionit, dhe kështu data e lindjes e ardhshme, jo të vërtetë
  a. Nuk janë të vërteta (biologjike) dhe imagjinar (kronologjik)
  Zgjatja, në të cilin rast shtatzënia është konsideruar
  zgjatur.

  Nëse menstrual të gruas

  Cikli ishte rreth tridhjetë ditë, fryti i tij ripens më vonë dhe
  Shtatzënia mund të zgjasin më shumë se terma të zakonshme. Një i tillë
  shtatzënia zgjatur është quajtur, ajo është konsideruar rregulla variante
  fëmija të plotë-gjate është e lindur dhe funksionalisht të pjekur, pa shenja
  perezrilist.

  Me të vërtetë post-term nuk është
  çdo shtatzëni që zgjati jetën më të gjatë të pritur, por vetëm
  dhe përfundoi me lindjen e një pjekur fëmijëve. Në mënyrë tipike, këto
  Fëmijët duken të hollë, të tharë, lëkurë rrudhur, i krisur, pa shtrat
  vaj mbulon lëkurën zakonisht sapolindur të plotë-gjatë. Ata
  thonjtë më të gjatë dhe flokët, sytë të hapur, dhe ata janë më aktive.


  Lëkura e tyre
  Fëmijët dhe kërthizës kurrizit janë shpesh ngjyrë të verdhë apo të gjelbër.


  Cilat janë rreziqet?

  Për
  95% e foshnjave të lindur në mes 42 dhe 44 javëve, nuk ka pasur asnjë
  problemet shëndetësore të lidhura me zgjatjen e shtatzënisë. Ende
  Megjithatë, zgjatja është ende një rrezik, duke përfshirë
  pikat e mëposhtme:

 • aftësia e placentës
  sigurojnë fëmijëve oksigjen të mjaftueshëm dhe ushqyesve
  substancat dhe pas 42 javë të rënie. Nuk është një mundësi e hypoxia.
  Për shkak të mungesës së oksigjenit fetusi mund të marrë frymë e parë në zgavrën
  mitër dhe marr frymë lëngun amniotik me meconium. Pastaj në orët e para
  Jeta në porsalindur zhvillon ndërlikim serioz - sindromi

  aspiratë meconium, që kërkon ventilim mekanik të zgjatur
  dhe terapi të fuqishme antibiotik;
 • fëmijë
  jo i lindur në kohë fillon "perestyhayut": duke fituar peshë,
  Kockat e kafkës janë të dendura, dhe koka nuk mund të ndryshojë formë
  gjatë kalimit nëpër kanalin e lindjes, e cila është arsyeja pse ekziston rreziku
  komplikime të ndryshme dhe trauma të lindjes në të fëmijës dhe nënës. Rreth 10%
  Fëmijët fillojnë të humbur peshë, por lëkura e tyre është e rrudhur në lindje dhe
  i thatë;
 • numër
  lëngu amniotik gjithashtu ul, e cila mund të çojë në të mbështjellë
  kërthizës kurrizit. Uji i turbullt, zhvishem-natal fëmijë zhduket

  vaj i përgjithshëm, dhe mund të jenë infeksion i lëkurës.

 • nënë, gjithashtu, mund të ketë disa komplikime dobësi e punës
  e gjakderdhje. Rritja Incidenca e seksionit cezariane - si
  për shkak të komplikimeve të punës dhe përmes hypoxia akute
  fetus. Shtatzënia Perenoshuyete është jashtëzakonisht i rrezikshëm për gratë me
  Konflikti Rh. Ata kanë një rrezik të lartë për të pasur një fëmijë me të rënda
  verdhëz hemolitike apo edhe vdekja e tij. Sepse gratë
  me një histori të fëmijëve të lindur me konfliktet Rh nevojë
  shtrimin në spital dhe trajnimi paralindjes.


  Si për të përcaktuar shtatzëninë perenoshuyete?

  Zakonisht

  zgjatja ka manifestime të dallueshme dhe diagnoza
  shtatzënia e pas-gjatë mund të jetë e vështirë. Për fat të mirë, ka
  mënyrat në të cilat mjeku juaj mund të monitorojnë statusin
  fëmijë perenoshuyete. Kombinimi i metodave të ndryshme të studimit
  do të përcaktojë nëse do të presim dhe të jap fëmijën vetë vendosë
  kur për të lindur, ose të marrë masa emergjente.

  Atje
  një shumë të metodave të studimit për të ju ndihmojë të mësoni
  shtatzënia e pas-gjatë. Për shembull, analiza e gjakut, sekrecion,
  excreted në gji (mund të fillojë zgjedhjen e qumësht, dhe jo
  colostrum), analiza cilësia e lëngut amniotik (nëse ofrimit të vonë,

  ujë bëhet e turbullt, okoloplodnaya predhë humbet transparenca e saj)
  jo vaj gjenerik për fëmijën intrauterine të lëkurës dhe kështu me radhë.
  Shtatzënia Post-gjatë të dalluar nga zgjatet duke përdorur
  scan ultrazërit. Nëse placenta është e holluar dhe deformuar,
  gratë e përshkruara terapi hormon për të përshpejtuar fillimin e punës,
  ose shtatzënia e pas-gjatë në mënyrë që të shmangen të jetë e mundur
  komplikime, mjekët këmbëngulin në seksionin cezariane.

  Mjek
  shikuar një grua shtatzënë mund të zbulojë ndërprerjen rritje
  pesha e trupit ose rënie, duke reduktuar perimetrin e barkut. Këto simptoma
  shumë shpesh shoqërohet me një rënie në numrin e lëngut amniotik.


  shtatzënia post-term është shpesh një forcim ose dobësim
  Lëvizjet e fetusit, duke treguar mungesën e oksigjenit për shkak të shkeljeve
  rrjedhjen e gjakut në mitër dhe placentë.

  Nëse zgjatja e shtatzënisë është e konfirmuar, të fillojë të shkaktoj punës.


  Pse vonohet shtatzëninë?


  zgjatja e shtatzënisë mund të shkaktojë një numër arsyesh, shpesh
  provokuar njëri-tjetrin apo mbivendosje. Më parë
  kuptojnë këto shkaqe është e vështirë, dhe parashikojnë
  zgjatja e shtatzënisë pamundur.


  Gratë perenoshuyete shtatzënisë është ndryshuar zakonisht karakter
  funksion menstrual. Po, më shpesh ato ndodhin shumë

  Fillimin herët apo vonë e menstruacioneve, joserioz menstrual
  cikël, menstruacioneve të parregullta.

  Arsyeja
  shtatzënia post-term është shpesh një mungesë e hormoneve
  të kontribuojë në zhvillimin e punës. Në mënyrë tipike duke ofruar
  shtatzënia është në gratë me hypofunction ovarian, kronike
  inflamacion i shkeljes dhe yndyrë metabolizmin. Përveç kësaj,
  zgjatja e shtatzënisë mund të jetë për shkak të mbështjellë
  Goditjet psiko grua.

  Hulumtuesit
  tërhoqi vëmendjen për faktin se zgjatja e shtatzënisë shpesh
  në gratë që vuajnë nga sëmundje të mëlçisë, stomakut dhe zorrët.


  gratë shtatzëna, pjesa tjetër e gjatë shtrat ndjekur në lidhje me

  comorbidities, kreu i fetusit nuk mund në kohë
  poshtë në hyrje të një tas të vogël dhe jo irrituese për të dhënë
  aparat receptor i qafës së mitrës.

  Ndër
  faktorët e rrezikut nënës për sëmundje kronike duhet të theksohet
  organe gjenitale, çrregullime hormonale, faktorët trashëgues, prania e
  Historia Shtatzënitë e pas-gjatë. Praktika tregon se
  Shkaku Zgjatja mund të ashtuquajtura macrosomia (pesha
  Fetusit më shumë se 4.000 g).


  Kujdesi për fëmijët Post-gjatë

  Lëkurë
  Fëmijët pjekur janë zakonisht të thatë dhe me luspa, më të prirur për
  acarim dhe chafing. Prandaj, duke ndryshuar pelena dhe thërrimet pelenë,
  çdo herë që ju duhet për të tërësisht të larë larg, të merrni pelenë lagësht dhe

  ventiluar, duke e lënë fëmijën për një kohë të lirë. Domosdo
  kujdes pochastishe foshnjore kujdes përdorim, krem ​​apo gjalpë.

  Post-gjatë
  fëmijë në lindje mund të ketë një kafkë të trashë, dhe të mëdha
  Pranvera ata mund të jenë të mbyllura më shpejt se foshnjave të lindur në
  kohë. Nuk ka patologji në këtë, dhe kjo frikë nuk është e nevojshme.

  Nëse
  Fëmija placenta është oksigjen të vjetër të mjaftueshme furnizuar dhe
  ushqyesve, është e mundur që ajo do të peshojnë më pak
  hedhur, norma e rritjes do të përputhen. Toddler nevojshme
  ushqyer siç duhet, mundësisht, natyrisht, qumështi i gjirit, pochastishe

  vënë në gji. Nëse ju do të ndiqni këto udhëzime të thjeshta, atëherë,
  Në mënyrë tipike, duke ofruar fëmijët të fillojnë të fituar peshë edhe më shpejt se
  lindur në term.

  Përndryshe shikoni për
  Foshnja Post-gjatë nevojat, si dhe për të lindur në term. Tim
  sepse, përsëri, shumica e fëmijëve të pas-gjatë
  i lindur në mënyrë të përkryer të shëndetshme.