Veçori vakte në tremujorëve


 • Tremujorin e parë
 • Tremujori i dytë
 • Tremujori i tretë
 • I parë t rimestr

  Në gjysmën e parë të shtatzënisë ndryshon trupi shkon aktiv dhe përshtatje me kushtet e reja. Në këtë kohë, dëshirë dhe gratë tekë duhet të drejtohen për nevojat e fëmijës. Gjatë kësaj periudhe, ajo është e rekomanduar për të kaluar në dietë të ulët kalori që përfshin më shumë fruta, lëngje, TEAS me fruta të thata, duke përfshirë hips. Ndaluar dhe nuk i mohoj. Në fillim të shtatzënisë janë të rekomanduara ushqim më të shpeshta, por më pak të bollshme. Kontrolloni me mjekun tuaj për nevojën e marrjes përgatitjet multivitamin, një nga vitamina të rëndësishme në tremujorin e parë - acidit folik.


  Tremujori i dytë

  Në gjysmën e dytë të shtatzënisë mund të rrisë futje kalori.
  Ju keni ardhur në lindjen fizikisht i fortë, nuk i rraskapitur. Që nga gjysma e dytë e shtatzënisë ju këshillojmë që të rrisin aktivitetin fizik (të kryejnë ushtrime që trajnojë muskujt dhe ligaments për lindjen e fëmijës, pishinë, lëvizin më shumë, vizitoni ajrin e hapur), dhe të gjithë duhet forca dhe energji kostot.

  Sepse proteina të kafshëve mbajtur në stomak më të gjatë, duke dhënë një efekt stimulues në sistemin nervor, mish dhe peshk për të ngrënë më mirë në mëngjes për mëngjes dhe drekë dhe darkë të përgatitur enët e perimeve qumështi, ëmbëlsira djathë, djathë dhe perimeve casseroles, perime steamed .


  Nëse gjysma e parë e shtatzënisë nganjëherë mund të hani mish i pjekur në skarë, gjysma e dytë është më e mirë për të shmangur skuqur (ndoshta pamja e urth). Mundohuni të minimizuar futje e konservuar, tymosur mish, turshi dhe marinades, dhe erëza të nxehtë dhe të ushqimeve yndyrore, salcice, salcice ...


  Tremujori i tretë

  Që nga mesi i tremujorit të tretë është e rekomanduar për të reduktuar futje kalori kryesisht ëmbëltore dhe prodhimet furrë për shkak, të përdorin më pak mish yndyror, yndyrna, duke përfshirë djathrave yndyrore, salcë kosi. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në qoftë se ju jeni një perenoshuyete pak fëmijë! Mundësisht para dorëzimit pak për të humbur peshë, ajo do të rrisë fleksibilitetin dhe elasticitetin e fibrave muskulore.

  Në muskujve të punës të përfshirë dhe nuk indeve yndyrë.

  On set e drejtë e ushqimit mund të gjykohet nga gjendja e përgjithshme (ndjenjë e gëzim, butësi) për analizë (veçanërisht i kushtoj vëmendje të urinës, gjakut, presionin e gjakut) nga mark-peshë shtatzënë. Megjithatë, pesha - kjo nuk është treguesi kryesor i shtatzënisë normale, shëndeti juaj është më e rëndësishme. Mos harroni se përqindja e nënave përbëhet nga disa komponente, dhe ata (komponente) në të gjithë shumë individuale. Megjithatë jo të përpiqet të mbingarkoj trupin, nuk e ha tepër!

  Weight Gain mom përbëhet nga komponentët e mëposhtëm:


  - Foshnja 3,0-3,5 kg
  - Mitër 800 g
  - Vëllimi i gjakut 1,3-1,8 kg
  - Yndyrë të lëngshme, 4.5kg indeve të gjirit
  - Placentë 450-800 g
  - Amniotik fluide 900.