Një menu speciale


 • Pyetja numër 1
 • Pyetja numër 2
 • Pyetja numër 3
 • Pyetja numër 4
 • Pyetja numër 5
 • Pyetja 6
 • Pyetja numër 7
 • Pyetja numër 8
 • Pyetja numër 9

 • Shef i Departamentit të hahet së fëmijëve të shëndetshëm dhe të sëmurë Qendrën Shkencore të Shëndetit të Fëmijëve, MD, profesor Tatiana Borovik i përgjigjet pyetjes se si për të parandaluar zhvillimin e alergjive mitur dhe se si të organizojnë fëmijën alergjik të ushqimit në vitin e parë të jetës.


  Pyetje № 1. A mundet një fëmijë të jetë alergjik ndaj qumështit të gjirit?

  Në vetëm qumështin e nënës në një fëmijë nuk duhet të jetë alergji, por mund të ketë reaksione alergjike ndaj atyre produkteve që konsumojnë nënën (nëse ajo ha një numër të madh të ushqimeve potencialisht alergjike të tilla si vezë, peshk, mjaltë, vezë, fruta agrume, të foshnjës që është ushqyer me gji mund të ndodhë alergji).

  Kur nëna vetë vuajnë nga kjo sëmundje, është më mirë për të vëzhguar të dhënit gji pari dietë hypoallergenic dhe të heqë dorë nga përdorimi i produkteve të caktuara. Por çdo dietë lactating gratë duhet të jenë të balancuara: produktet që janë të përjashtuara nga dietën e saj, duhet të zëvendësohet nga vlera e tij ekuivalente ushqyese.


  Nëse fëmija që është ushqyer gji, do të ketë një alergji, mjekët kryejnë korrigjim i të ushqyerit të nënës, fëmija të përshkruajnë ilaçe të nevojshme, por gjithmonë të përpiqet për të mbajtur qumështin. Është vërtetuar që rreziku i alergjisë në foshnjat që marrin qumështin e nënës janë shumë më të ulëta sesa në fëmijët-yskusstvennykov.  Pyetje № 2. Nëse qumësht në të nënës është zhdukur, si të zgjedhur përzierje artificiale për fëmijën alergjik?

  Çështja e zgjedhjes së përzierje artificiale në çdo rast është e vendosur individualisht mjek. Për fëmijët alergjike në proteinat e qumështit të lopës janë blends të veçanta të bazuara në proteina hydrolyzed qumështit (një proces i hidrolizës janë të ndarë proteinat e qumështit, dhe përzierje është pothuajse humbet alerhizuyuchyh pronat), dhe bazuar në proteina soje.

  Nëse fëmija juaj është në rrezik për zhvillimin e alergjive (nga vuajtjet familjen e saj e fëmijëve - nëna, babai, vëllai apo motra), ai së pari profilaktike emëroi një përzierje të veçantë hypoallergenic.

  Studimet afatgjata kanë konfirmuar efektivitetin e dietoprofilaktiki tillë.

  Nëse fëmija ka një alergji, ju keni nevojë për trajtim të veçantë, por ajo nuk duhet të mbajë verbërisht, duhet të bëjnë testet dhe gjak, teste të lëkurës për të identifikuar alergjen për të cilat fëmija duket përgjigje. Pastaj mjeku krahason vëzhgimet mom, rezultatet e testimit dhe emëron mjekësore mix fëmijë.


  Pyetje № 3. Kur duhet të prezantoj ushqime të ngurta në dietën e fëmijës?

  Futja ushqime të ngurta në fëmijë menu që vuan nga alergji, ju duhet në të njëjtën kohë si për fëmijë normal - një muaj 4-4,5. Megjithatë, të gjitha varet nga fëmija është ushqyer natyrore ose artificiale.

  Nëse foshnja ushqehet qumështit të gjirit, ndërsa ajo është duke fituar peshë mirë, ai ka zhvillim të mirë psikomotorik, nuk ka anemi, ushqimet ai emëroi më vonë - 5-6 muaj. Qumështi i nënës në këtë moshë rreth ushqyesve - proteina, yndyrna, minerale, vitamina, elementeve gjurmë - kënaq nevojat e fëmijës. Nëse një fëmijë merr një përzierje artificiale që ka vlerë më pak ushqyese sesa qumështi i gjirit, ushqime të prezantuar më herët.


  Pyetje № 4. Çfarë duhet të jetë ushqime e para fëmijë me alergji?

  Si ushqime e para plotësuese mund të veprojë ose drithëra ose pure perimesh.

  Qull - të energjisë intensive produkt që pozitivisht ndikon në rritjen dhe zhvillimin e fëmijëve. Ajo është caktuar për fëmijët me zhvillim të vonuar fizik, me një tendencë në diarre. Qull së pari duhet të jenë të qumështit pa dhe gluten-free. Fëmija i parë "njohur" me hikërror, oriz apo misri.

  Foshnjat me peshë normale ose me tendencë për kapsllëk i parë i emëruar pure perimesh. Getting fëmijën tuaj për të filluar me perime produkteve të gjelbër-bardhë - lakër (lulelakër, lakër brukseli, brokoli), kungull i njomë, kungull, pastaj të zgjeruar dietën e tij me patate, lakër.

  Hyrje në rënie karrota një fëmijë alergjike dhe pumpkins më të mira për të shtyrë për 7-8 muaj.

  Pure perimesh i parë duhet të monocomponent, që përbëhet nga një lloj të perimeve.

  Në dietën e fëmijës mund të përfshijë vetëm një produkt të ri brenda 3-4 ditësh. Është më mirë për të dhënë ushqimin e ri në mëngjes të ditës do të mund të shikojnë fëmijën. Mos harroni se çdo produkt mund të shkaktojë reaksion alergjik.


  Pyetje № 5. Kur mund të përfshijnë në dietën e fëmijës i cili është alergjik, lëng dhe pure frutash?

  Më të mirë futjen e tyre menjëherë pas ngrënies dhe pure perimesh - me 5-5,5 muaj. Lëng Më parë përfshihen fëmijët menu ka tre javë, por studimet kanë treguar se në një lëng të tillë të hershme prezantimi 50% e fëmijëve të pasur një reaksion alergjik të këtij produkti, 60% kanë pësuar çrregullime të zorrëve, ndërsa duke siguruar trupin me vitamina përmes lëngut të ishte më pak se 3% .

  Hulumtuesit në përfundimin se ky lëng futja në fillim të panevojshme. Kjo është veçanërisht e vërtetë për fëmijët me alergji, si dhe lëngje të sigurojë një efekt stimulues në mukozën e zorrëve dhe pankreasit. Ushqime me tretet dobët, nuk zhytur ndarë plotësisht. Si rezultat, rreziku i reaksioneve alergjike rrit. Përfshijnë në dietën e fëmijës lëng që ju nevojitet pasi ai njihet me pure perimesh, qull dhe pure frutash. Kjo është e nevojshme për të holluar lëng me ujë në një raport prej 1: 3.

  Fruta e para, të cilat janë të përfshira në fëmijën menu duhet të jetë e gjelbër dhe e bardhë - fëmija i parë futur për të mollë dhe dardha.

  Atëherë dietë mund të zgjerohet me kumbulla të lehta, qershi bardha dhe të kuqe, të bardhë dhe currants kuqe. Preferencë është më e mirë për të dhënë fruta dhe manaferrat që rriten në korsinë ku jeton fëmija.

  Me futjen e frutave ekzotike në dietë nuk duhet të nxitojnë. Banane, e cila shpesh shkakton reaksione alergjike nuk mund të përpiqet për të kec para 8-9 muajve. Familjaritet me pjeshke, kajsi më mirë për të shtyrë vitin e parë. Dhënia kivi baby, mango, pineapple, fruta agrume vetëm pas një viti dhe ju do të duhet të monitorojnë nga afër reagimin e fëmijës. Filloni me agrume më të mirë me më pak alergjike përfshirë fruta - limon.

  Deri në vitin ju nuk duhet të jepni fëmijën tuaj një lulushtrydhe, kjo kokrra të kuqe përmban përbërësin vetë reaksionet alergjike - histamine.


  Pyetje № 6. Kur duhet të përfshijnë në dietën e alergjive të mishit?

  Për të korrigjuar dietë të proteinave të mishit të fëmijëve të tillë të përshkruara në një datë më të hershme se sa të shëndetshme - 5 muaj. Foshnjat ushqyer mish më mirë të specializuara të konservuar, e cila është një zgjedhje të madhe. Nëse fëmija juaj është alergjik për të forcuar, në dietën e tij mund të futur mish derri ligët, mish qengji, gjeldeti, mish kali.

  Nëse ju gatuaj ushqim veten, mos harroni se mish për fëmijën duhet të vlim dy herë. Parë mishit është gatuar për 20 minuta, uji është shkarkuar, pastaj mishit përsëri mbushur me ujë të nxehtë dhe ulcerës deri tender, pastaj copëtuar.

  Ujë Shto mish i zier mund vetëm (nuk supë). Supë përmban extractives që ndikojnë Mukoza inatosur stomakut dhe të rritur pėrshkueshmėrisė e saj për të alergeneve ushqimore.


  Pyetje № 7. A mund ta jap këtë vaj fëmijë dhe në cilën moshë?

  Fëmija vaj nevojë për të marrë yndyrë të mjaftueshme trupit. Vaj vegjetal është futur në menynë e 5,5 muaj. Ajo është shtuar në pure perimesh dhe qull - 1 lugë çaji në ditë.

  Gjalpë mesatare për të dhënë baby-allerhyku nuk duhet, por ju mund të ofrojë atij ghee, e cila është pothuajse e përjashtuar nga proteinat e qumështit të lopës dhe në këtë mënyrë e kryer trupi i fëmijës shumë më mirë.


  Pyetje № 8. Cilat ushqime nuk duhet të përfshihen në dietën e fëmijës alergjik gjatë vitit të parë?

  Për vitin më të mirë vonesë familjaritet me qumësht, vezë, peshk krejt e lopës. Të gjitha këto produkte janë vysokoalerhennymy. Nëse fëmija juaj është alergjik ndaj peshkut, ju nuk mund të gatuaj edhe në prani të fëmijës. Mikropjeseza tiganisje peshk në ajër, që lidh me inhalacion time pluhurit dhe të hyjë në trupin e fëmijës. Në raste të tilla, ajo mund jo vetëm reagim të lëkurës, por edhe Angioedema. Mos harroni se në qoftë se ju jeni alergjik ndaj peshkut nga dieta e fëmijës gjithashtu përjashton ushqim deti (karkaleca, kallamar, midhje, karavidhe, etj).


  Pyetje № 9. Çfarë ushqimi më i mirë - industriale ose në shtëpi gatim?

  Është e dëshirueshme që viti i parë i një fëmije duke marrë produktet e prodhimit. Ata janë bërë nga trajtimi ekologjikisht miqësore materiale të para janë të kërkuara. Kjo vlen veçanërisht drithëra. Qull - produkt i vetëm në procesin e prodhimit që mund të pasuruar vitamina, hekur, elementet gjurmë. Prodhimi qull industrial mund të holluar me qumësht të gjirit ose me një përzierje e cila ushqen fëmijën.

  Nëse nëna është duke përgatitur veten, ju duhet të bluaj elb, ngjyhet për 1-2 orë në ujë të ftohtë, vlim dhe të shpërndajë atë me qumësht të gjirit apo formula.